Kitap Tavsiyeleri
kitap-tavsiyeleri-ust-banner.jpg (82 KB)

ÇOK SATAN KİTAPLAR

TÜMÜNÜ GÖR

Kitap Tavsiye

El yazılı ya da basılı kağıt yaprakların ciltli veya ciltsiz olarak bir araya getirilmiş biçimine kitap adı verilir. Edebiyat, felsefe, bilim ve daha birçok alandaki yazıların bir bütün olarak sizlere sunulduğu kitaplar, tür ve amacına göre değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. Kitapların genel unsurları şunlardır: 

 • Kapak
 • Biyografi
 • İç kapak sayfası
 • Künye sayfası
 • İçindekiler
 • Kısaltmalar
 • Takdim
 • Önsöz
 • Giriş
 • Ana içerik ve bölümler
 • Sonuç
 • Ekler
 • Notlar
 • Kaynakça
 • Dizin
 • Kronoloji 

Kitap tavsiyeleri, sonsuz sayıda seçeneğin içerisinden kendi ilgi alanlarınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygun kitaplara ulaşabilmenizi kolaylaştırır. Kitap önerisi olarak hazırladığımız farklı kategorileri inceleyerek okuma listenize ekleyebileceğiniz yüzlerce farklı kitabı bir arada inceleyebilirsiniz. William Shakespeare’in “Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.” sözü doğrultusunda ilgi alanlarınıza uygun kitap önerileri eşliğinde kendi krallığınızı oluşturabilirsiniz.

 

Kitap önerisi roman kategorisi içerisinde ön plana çıkan klasiklerin yanı sıra kişisel ilgi alanlarınıza göre okuyabileceğiniz yeni kitapları, dünyaca ünlü yazarların tavsiyeleri ile keşfedebilirsiniz. İspanyol, Rus, Japon, İngiliz ve Fransız Edebiyatı listelerindeki kitaplar eşliğinde tanıyabileceğiniz yeni kültürler; keyifli bir yolculuğun ilk adımı olur. Sizin için hazırlanan özel tavsiyelere hemen şimdi göz atarak hangi kitabı okuyacağınızı seçerken ilham verici ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

En İyi Macera Kitapları İçin Kitap Tavsiyeleri

Heyecanlı olaylar, risk alma, fiziksel tehlikeler gibi öğeleri konu edinen romanlara macera kitabı denir. Eğlenme ve öğrenmeyi bir arada sunan macera kitaplarını okurken sizi acil harekete hazırlayan adrenalin hormonunun vücudunuzda salgılandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Heyecan ve korku durumlarında yükselen bu hormon, ustaca kurgulanmış olan macera kitaplarını okurken sizleri etkisi altına alabilir. Yeni maceralara yelken açmak isteyen okurlar için oluşturan macera kitap tavsiyeleri, heyecan ve gerilimin yüksek seviyelere ulaştığı içeriklerle karşınıza çıkar. Polisiye kitap önerisi listesinde bulunan sürükleyici romanlar göz doldurur. Sir Arthur Conan Doyle, Dan Brown, Ahmet Ümit, John Verdon ve polisiye kategorisinde kaleme aldığı romanlarla dünyaca ünlü olan daha birçok yazarın kitapları; sürükleyici bir okuma deneyimini kaçınılmaz kılar. Mutlaka göz atmanız gereken polisiye roman yazarı ve kitap listesini sizler için hazırladık:

 

 • Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes: İngiliz bir dedektif olan Sherlock Holmes’un yardımcısı Watson ile birlikte cinayet ve diğer vakalarını çözmek için atıldığı maceraları konu alır.
 • Dan Brown – Da Vinci Şifresi: Kendinizi olağanüstü bir kurgunun içerisinde bulacağınız bu kitap, bir cesedin etrafında bulunan izlerin takip edilmesiyle birlikte aralanan perdeleri konu alır.
 • Ahmet ÜmitBab-ı Esrar: Yüzyıllardır açıklanamayan bir cinayeti konu alan bu kitapta din ve aşk temalarına yer verilir.
 • John Verdon – Aklından Bir Sayı Tut: Kusursuz bir polisiye romanı olarak nitelendirilen bu kitap, cinayetlerin katilin iç sesi eşliğinde çözüldüğü kesitleriyle dikkat çeker.

 

Yakın veya uzak gelecekle ilgili hikayelerin yer aldığı bilim kurgu kitapları, bugün var olmayan bilim ve teknoloji unsurları ile hayal gücünüzü genişletir. Bilim kurgu kitaplarının gelişiminde önemli rol oynayan yeni teknolojiler, teknolojik hayal gücünün kullanıldığı içeriklerin ortaya çıkmasına sebep olur. Zaman makineleri, galaksiler, yeni keşfedilmiş gezegenler, dünya savaşları ve daha birçok konu etrafında şekillenen ve eşi benzeri olmayan bilim kurgu romanları; filme ve diziye uyarlananlar listesinde de karşınıza çıkar. Fahrenheit 451, Olasılıksız ve Açlık Oyunları ve mutlaka okunması tavsiye edilen daha birçok bilim kurgu romanını hemen keşfedebilirsiniz. Kitapseverler tarafından tavsiye edilen bilim kurgu kitapları hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

 

 • Ray BradburyFahrenheit 451: İtfaiyecilerin yangın söndürmek yerine kitapları yakmakla görevlendirilmiş olmaları etrafında şekillenen olay örgüsü, karanlık ve distopik bir geleceği konu alır. Romanın baş kahramanı olan Guy Montag’ın mesleği itfaiyeciliktir.
 • Adam FawerOlasılıksız: Romanda hiçbir şeyin şans eseri olmadığı zekice hazırlanmış bir kurgu eşliğinde anlatılır. Romanın baş kahramanı epilepsi hastası olan David Caine’dir.
 • Suzanne CollinsAçlık Oyunları: Kuzey Amerika’nın yıkıntıları üzerinde yeni bir ülkenin inşa edilmesini konu alan bu kitap serisi fantastik bir dünyayı sizlerle buluşturur.

 

Bilim kurgu romanlarında yer alan ispatlar ve bilimsel önermelerin bulunmadığı ve herhangi bir gerçekliğe dayanmayan fantastik romanlar ise hayal gücünün ötesinde bir maceraya yelken açmak isteyen okurların tercihi olur. Kitap önerisi fantastik kategorisi için hazırlanan listede, okurların her zaman ilgisini çekmeyi başarmış unutulmaz eserler yer alır. Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eseri, fantastik kategorisi için başyapıt niteliği taşır. Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Kralların Çarpışması ve Açlık Oyunları gibi en sevilen seriler arasında yer alan birçok eser; fantastik tavsiye listesinde karşınızda çıkar. Okurken unutulmaz anlar yaşayacağınız ve sizlere yepyeni maceraların kapılarını aralayacak kitap önerileri için doğru adrestesiniz.

 

Dünyaca Ünlü Yazarlardan Kitap Tavsiyeleri

 

Lev Tolstoy, Paul Auster, Stephen King, Charles Bukowski, Ernest Hemingway ve dünyaca ünlü daha birçok yazarın kitap önerileri klasik, tarih, felsefe, kişisel gelişim ve diğer kategorilerde bulabileceğiniz birbirinden değerli eserleri bir arada sunar. Kitap dünyasına kazandırdıkları önemli eserlerle dünyaca ünlü olan yazarların tavsiye ettiği kitapları okuma listesine ekleyerek onların tecrübelerinden yararlanabilir, beğendiğiniz yazarlarınızın ilgilendiği eserler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kaleme aldığı romanlarla geçmişten bugüne adından sıklıkla bahsettiren Lev Tolstoy’un önerdiği kitaplara saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Lev Tolstoy’un tavsiye listesinde yer alan Notre Dame’ın Kamburu, Palto, Sefiller, Düşünceler gibi klasikler içerisinde önemli bir role sahip olan kitapları kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Yazarı Victor Hugo olan Notre Dame’nin Kamburu isimli romanda Fransa’nın krallık günlerindeki karanlık günlere kısa bir yolculuk yapabilir, yazarı Nikolay Gogol olan Palto isimli romanda ise toplumsal hayatın kıyısındaki sıradan bir adamın trajikomik hikayesine şahit olabilirsiniz. Yine Victor Hugo’nun kaleme aldığı Sefiller isimli dev romanı okumayı tercih ederek bir suçlunun yaşam öyküsünü keşfetmek için ilk adımı atabilirsiniz. Daha çok roman türünde verdiği eserleri ile dünyaca tanınan Charles Bukowski’nin tavsiye ettiği diğer romanları kolayca öğrenebilirsiniz. Dünyaca ünlü yazarların tarih, polisiye, aşk, psikoloji kitap tavsiye ettikleri eserler arasından ilgi alanınıza uygun olanını seçebilir; okuma listenize dahil edebilirsiniz.

 

Dünyaca ünlü yazarların tavsiyelerinin yanı sıra üstatlardan kitap tavsiyeleri listesi de okurların ilgisini çeken farklı bir konsept olarak karşınıza çıkar. Eserleriyle büyük okur kitlelerini etkilemeyi başarmış olan yazarların kitap tavsiyelerinin yer aldığı bu liste, birbirinden değerli yazarlar için ayrılmış olan kategorilerle gözler önüne serilir. İlber Ortaylı, Ahmet Şimşirgil, Mustafa Armağan gibi yazarların listesinde dünya ve Osmanlı tarihi kitap tavsiye eserleri ön plana çıkarken Ayşe Tolga, Selçuk Şirin, Buket Uzuner gibi yazarların listesinde psikolog kitap tavsiye eserleri dikkat çeker. Psikoloji kitap tavsiyeleri içerisinde ön plana çıkan eserleri sizler için listeledik:

 

 

Engin Geçtan, Zeynep Selvili Çarmıklı, Beyhan Budak, Bahadır Yenişehirlioğlu, İskender Pala ve daha birçok yazarın tavsiye ettiği kitapları keşfederek okuma listenizi özgün bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bebek Yaş Gruplarına Göre Hazırlanan Kitap Tavsiyeleri

Korku, fantastik, şiir, tarih, mitoloji kitap önerisi gibi listelerin yanı sıra yaş gruplarına göre hazırlanan kitap tavsiyeleri de bulunur. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma konusunda dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri onlara yaşlarına uygun kitapları yönlendirmek olur. Çocukla kitap okuma alışkanlığı kazandırırken göz önünde bulundurmanız gereken diğer noktaları sizler için liste halinde hazırladık:

 

 • Çocuğa bu alışkanlığı kazandırmak için öncelikle sizlerin kitap okuyarak örnek olması gerekir.
 • Ailecek kitap okuma saatleri oluşturarak çocuğun bu konu hakkında olumlu tutumlar geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Evde çocuğunuzun erişebileceği şekilde bir kitaplık oluşturun. Kendi kitapları için bir bölüm verin ve kitaplıkta zaman geçirmesine müsaade edin.
 • Filme uyarlanmış olan kitapları birlikte okuyarak ardından filmi izleyebilir, konu hakkında anlamlı bir sohbet saati oluşturabilirsiniz.

 

Bu noktada ebeveynler ve öğretmenler önemli bir rol üstlenir. Ebeveynler ve öğretmenlere yardımcı olacak 0-3 yaş ve 4-5 yaş kitap tavsiye listeleri; uzmanlar tarafından titizlikle hazırlanmıştır. 

0-3 Yaş Grubu İçin Kitap Seçimi ve Tavsiye

Bebek kitap tavsiye listesinde yer alan kitaplar, büyük resimli ve kabartmalıdır. Özellikle 0-3 yaş grubu için tercih edilmesi gereken bu kitaplar, bebeklerin dikkatlerini kolayca yoğunlaştırabileceği bir tasarıma sahiptir. Canlı renkler ve sesli okuma seçeneğine sahip olan kitaplar, bebeklerin ilgisini çekmeyi başarır. Bebek yaş gruplarına göre hazırlanan kitap tavsiyeleri içerisinden kitaplar nasıl seçilmelidir sorusu özellikle ebeveynler tarafından merak konusu olur. Bebeklerin kitaplar ile bağ kurma dönemi olan 0-3 yaş grubu içim seçim yaparken tutabileceği boyutlarda olmasına, yırtılabilir olmamasına ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Joy Gasney’in kaleme aldığı Hareketli Oyuncaklar, Nurşen Şirin’in kaleme aldığı Pofi ve Asiye Aslı Aslaner’in kaleme aldığı Dinozor Stego kitapları; 0-3 yaş için tavsiye edilir.

4-5 Yaş Grubu İçin Kitap Seçimi ve Tavsiye

4-5 yaş bebek kitapları,  çocukların nesneler arasında bağlantı kurmasını hızlandıracak nitelikteki içeriklerden oluşur. Eğlenceli resimler ile zenginleştirilerek hazırlanan ve keyifli okuma saatlerini beraberinde getiren bu kitaplar, bebeklerin hayal gücünü geliştirir. 4-5 yaş grubu için kitap seçerken ona okuyabileceğiniz anlaşılır bir hikayeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Dil becerilerini geliştirmesi için her gün kitap okuma saati yapmaya özen göstermelisiniz. Küçük yaş grupları, soyut kavramları anlamakta güçlük çekebileceği için bu kitaplarda daha somut olaylardan ve nesnelerden bahsedildiğine dikkat etmelisiniz. Bu yaş grubu için Üzülme Sarıl Can, Bu Bana Söylenmedi Ki ve Ben Fil Değilim kitapları tavsiye edilir. 

6-7 Yaş Grubu İçin Kitap Seçimi ve Tavsiye 

Harfleri tanıyabilen ve okumayı öğrenmiş olan 6-7 yaş çocuk kitapları tavsiye listesinde, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici niteliğe sahip eserler sunularak okuma sevgisi aşılanır. Yeni bilgiler öğrendikçe okumak isteyecek olan çocuklar, bu kitaplar eşliğinde ilgi alanlarını da keşfetmeye başlar. Okumayı yeni öğrendikleri için okuduklarından keyif aldıkları bir dönemde olan 6-7 yaş grubu için içerisinde yabancı kelimelerin olmadığı kitaplar tercih edilmelidir. Fazla uzun olmayan hikayeler ve büyük puntolara sahip kitaplar, 6-7 yaş grubu için ideal bir seçim olabilir. Kral Şakir kitap serisi, İtfaiye Araçları ve Orman Kitabı; bu yaş grubunun keyifle okuyacağı tavsiye kitaplar arasında ön plana çıkar.

Hamilelik Kitap Tavsiyeleri

Çocukların yaş grupları için özel olarak hazırlanan kitap tavsiye listelerinin yanı sıra yetişkinlerin ilgisini çekebilecek farklı alanlar çerçevesinde oluşturulmuş listeler de bulunur. Hamilelik kitap tavsiye listesi, anne adaylarının mutlaka okuması gereken ve merak ettikleri soruların cevaplarını içerisinde bulunduran kitapları bir araya getirir. “Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”, tüm anne adaylarının mutlaka okuması gereken bir eser olarak karşınıza çıkar. Sarah Jordan tarafından kaleme alınan “Hamilelik Kullanım Kılavuzu” adlı eser ise yabancı dilden çevrilmiş olan önemli bir eserdir. 

Yabancı dilde kitap okumak isteyenleri memnun edecek İngilizce kitap önerisi listesi, yeni ufuklara yelken açmak için doğru bir seçim olabilir. Dünya tarihi kitap tavsiye listesi, dünyanın geçmişten bugüne kadar süren yolculuğunu konu edinen eserler arasında öne çıkanları sizlerle buluşturur. Tarih, felsefe, psikoloji, dini kitap tavsiye listeleri ile birlikte özel konseptlerde hazırlanan dünyaca ünlü yazarların tavsiyeleri, yaş gruplarına göre tavsiyeler, çok satanlar ve daha birçok tavsiye listesini keşfedeceğiniz BKMKİTAP ile kitap okuma yolculuğunuza ilk günkü okuma tutkunuzla devam edebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.