Sıralama seçin
Toplam 321 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4
Toplam 321 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Sigmund Freud Kimdir?

Sigmund Freud, psikanalizin kurucusu olarak bilinen ve psikoloji alanında pek çok eser veren bir yazardır. 6 Mayıs 1856’da Avusturya Macaristan’da doğan yazar, özgür düşünceleri ve fikirleriyle küçük yaşlarından beri psikoloji ile ilgilenmiştir. Yazar, tıp fakültesine girdi. Burada nöropsikoloji çalışmaları yapmaya başlamıştır. Karşılaştığı diğer bilim insanlarıyla konuşma kürünü yaratmıştır. Psikiyatri kliniğinde çalışan ve bu alanda araştırmalar yapan yazar, hipnoz ve histeriyle de ilgilenmiştir. Hipnoz çalışmalarını hastalarının tedavisinde kullanmıştır. Öncelikle 1900 senesinde Rüyaların Yorumu isimli kitabı yayımlamıştır. Daha sonra Gündelik Yaşamın Psikopatolojisi’yle cinsellik alanındaki çalışmalarını duyurmuştur. Yazar, Viyana Üniversitesinde profesör olduktan sonra Psikanalitik Topluluğunu kurarak çalışmalarına devam etmiştir. Clark Üniversitesinde ilk defa uluslararası konuşma yaparak insanlara seslenmiştir. Yazarın İngiltere ve Viyana’da adına kurulan müzeler bulunmaktadır.

Sigmund Freud’un Teorileri Nelerdir?

Sigmund Freud çocuklukta yaşanan olayların yetişkin hayatını şekillendireceğine inanmıştır. Yazara göre geçmiş travmatik deneyim ve kaygılar bilinçte gizlenmektedir. Bu sonucunda da nevroz gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Anna vakası, Sigmund Freud’un kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Anna, fiziksel bir neden olmadan felç, kasılma, halüsinasyon ve konuşma kaybı yaşamaktaydı. Freud’un hocası Josef Breuer, travmatik olayların ve unutulmuş hatıraları gün yüzüne çıkararak Anna’yı tedavi etmiştir. Bunun ardından Freud bilinçsiz davranışların bilinçli hale getirme metoduyla birlikte fiziksel belirtileri yok etme yolunda bir teori ortaya koymuştur. Bu çalışmada zihnin yapısının ve işlevinin özelliklerini tanımladığı zihnin topografik modelini geliştirmiştir. Zihnin üç seviyesini tanımlamak için de buzdağı analojisini kullanmıştır. Buna göre dikkatin odak noktası olan ve düşüncelerden oluşan bilinç buzdağının görünen kısmıdır. Önbilinç ise bellekten geri alınabilen her şeyden oluşur. Üçüncü ve en önemli bölge bilinçdışıdır. Çoğu davranışın gerçek nedeni olan süreçler burada yatmaktadır.

Freud daha sonra kimlik, ego ve süperego kuramlarını içeren bir zihin modeli geliştirmiştir. Bunlar beynin içindeki fiziksel alanlar değil, önemli zihinsel işlevlerin varsayımsal kavramsallaştırmalırıdır. Freud’a göre kimlik haz ilkelerine göre bilinçsiz bir düzeyde işlemektedir. Cinsellik, solunum, yemek yeme gibi yaşam faaliyetleri burada bilinçsizce yönetilmektedir. Ego ise bebeklik dönemindeki kimlikle gelişmektedir. Egonun amacı; kimliğin taleplerini güvenli bir şekilde sosyal olarak kabul edilebilir hale getirmektir. Süperego da, erken çocukluk döneminde gelişmektedir. Ahlaki standartlara uyumundan sorumludur. İnsanların sosyal olarak sorumlu ve kabul edilebilir şekilde davranmasını sağlamaktadır.

Buzdağı ve ego kavramlarıyla birlikte rüyalar da Freud’a göre önemlidir. Çünkü rüyalar egonun savunma mekanizmasını zayıflatmaktadır. Kimlikteki duyguları ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan ünlü psikanalizin kurucusu olan Freud, rüyaları incelemiş ve rüyalardaki sembolleri bile yorumlamıştır.

Freud Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Edebiyat, felsefe, bilim gibi pek çok alanda eserler bir bütün halinde okurlara sunularak geniş bir oluşum gösterir. Kitapların türü, amacı ve konusu farklılık göstermekle birlikte her kitapta aynı olan bazı unsurlar bulunur. Freud kitapları tüm dünyada yankı uyandıran, psikoloji alanında öncülük eden kaynaklardır.

Freud’un eserlerinde başlıca işlediği konular şunlardır:

 • Psikoloji
 • Kaygı
 • Din
 • Mitoloji
 • Rüyalar
 • Cinsellik
 • Psikanaliz Yöntemleri
 • Aşk
 • Yas
 • Melankoli
 • Bilinçaltı
 • Dürtüler

Hangi kitabı okuyacağınıza yardımcı olan bu unsurlar, yazara ait kitaplarda en çok geçen konu başlıklarıdır. Kaygı, korku, tabu, din, mitoloji, cinsellik gibi günlük hayata dair pek çok konuyu okumak; psikolojiye olan ilgiyi psikanaliz ile temellendirmek için uygundur.

Freud Kitap Önerileri Nelerdir?

Freud kitap önerisi isteyenler için psikanaliz alanında pek çok kitabı ortaya bulunmaktadır. Okunması gereken eserleri ise şu şekilde derlenebilir:

 • Bilinçaltı: Freud, Bilinçaltı kitabının içerisinde hastalarıyla yaptığı çalışmalara yer verir. Çalışmalarıyla elde ettiği psikanalitik yaklaşımlar, edindiği beceriler ve bilinçaltına yönelik açıklamalara yer verir. Psikoloji konusunda ders kitabı niteliğinde olan eser; hayata karşı bakış açınızı değiştirmeye yardımcı olmaktadır.
 • Freud psikoloji kitapları arasında yer alan Günlük Yaşamın Psikopatolojisi, sanat ve bilim ile ilgilenenler için ilgi çekici niteliklere sahiptir. Eserde kayma ve parapraks konusundaki yazarın araştırmaları yer almaktadır. Günlük yaşamda başınıza gelebilecek her tür unutkanlık, dil ve kalem sürçmesi, yanlış okuma durumlarının aslında farklı nedenleri olduğundan, psikolojik yaklaşımından bahse
 • Rüyaların Yorumu: Kitapta Freud, hipnoz çalışmalarından etkilenerek ayrıntılı çözümlere yer vermiştir. Kendi gördüğü rüyalardan ve ayrıca hastalarının rüyalarından kitap içerisinde bahseder ve bilinçaltının derinliklerine inerek çözümlemeler yapmıştır. Freud Rüyalar kitabı ile rüyaların insan psikolojisinde içerdiği anlamları derinlemesine incelemektedir.
 • Psikanaliz Üzerine 5 Ders ve Psikanalize Toplu Bakış isimli kitabında Freud, Clark Üniversitesinde verdiği konferansa ait konuşma metinlerine yer vermiştir. Psikanalizin psikolojiye girişinden, ruhsal tedavi yöntemlerinden ve bunların nasıl yapılacağından bahsettiği kitap, psikoloji öğrencileri için de ders kitabı niteliğindedir.
 • Yazar, dinler üzerine de düşünerek çeşitli görüşler ortaya atmıştır. Musa ve Tektanrıcılık isimli kitabında tarihsel olayların ışığında psikanalitik teorilerle birlikte dinler üzerinde durmaktadır.
 • Narsizm Üzerine ve Schreber Vakası isimli kitabında Freud iki temel makaleye yer vermiştir. Psikanaliz tarihindeki önemli düşünce gelişimleri ve kişisel deneyimleri yer almaktadır.
 • Otobiyografi isimli eserinde yazar kendi yaşam öyküsünü anlatmıştır. Yaşamındaki mücadeleleri ve çalışma arkadaşlarının tutumunu gözler önüne sermiştir. Freud biyografi kitap türünde de eserlere sahip olan bir yazar olmayı başarmıştır.
 • Tutukluk, Semptom ve Kaygı isimli kitabında yazar kaygıların geçmişten gelen ve doğumdan itibaren neden oluştuğunu ve beslendiği kaynakları anlatmıştır. Eserde cinsel işlevler, beslenme ve ego işlevleri, amnezi gibi pek çok kavrama ait çalışmalar yer almaktadır.
 • Bilinçaltı-Cinsellik Üzerine Üç Deneme isimli eserinde telkin yöntemlerinden, hipnotizmadan ve hastalarından öğrendiği bilgilerinden sonuçlar çıkarmaktadır. Çıkardığı sonuçları ve araştırmalarını okurlarına sunan yazar, telkin çalışmalarıyla giderdiği rahatsızlıklarından bahsetmiştir.
 • Bir Genç Kızın Günlüğü isimli eser tür olarak romandır. Roman türündeki bu eser, ruh çözümlemeleri yardımıyla kız çocuklarının davranış tarzlarını incelemektedi Aile bireylerine yönelik davranış tarzlarını ve yakın ilişkileri anlatmaktadır.
 • Musa ve Tektanrıcılık: Yazar, Yahudi halklarını anlama ve dine bakış açısını değerlendirme amacıyla Musa ve Tektanrıcılık isimli kitabını yayımlamıştır. “Dinin gücü gerçekliğine dayanır, ancak bu gerçeklik maddi değil, tarihidir.” diyerek Musa ve Tektanrıcılık içerisinde üç ana bölümde tarihsel olaylarla teorilerinin üzerinde durmuştur. İnanılan değerlerin üzerine giderek 19. ve 20. yüzyıllarda Freud’un kişilik çalışmalarına yer verir. Yazar Totem ve Tabu isimli eserinde de inanışlarının kaynağından ve ilkel topluluklardan bahsetmiştir.

 

Freud Kitap Setleri Nelerdir?

Freud kitapları set halinde veya tek tek okunabilir. Tabulara dair yazdığı kitaplarından Tabu Seti oluşturulmuştur. Kokain, Ensest ve Ernestine isimli kitaplarında cinsellikten ve uyuşturucudan bahsetmiştir.. İçerisinde kendisine ait olmayan Ernestine kitabı da yer alır. Kitapları anlatılanlar üzerinden  incelenmiş, bu doğrultuda kitap tavsiyeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kokain isimli kitabında, kendisi de kokain kullandığı için maddeye ait antidepresif yanları incelemiştir. Kitap içerisinde depresif ve nevrastenik belirtilerle beraber kokain kullanımın insanda yarattığı etkileri anlatmıştır. Bunlarda Tıp eğitimi almasının da faydası olmuştur.
 • Ensest isimli kitabında ilkel toplumların psikolojisini, gelişim evrelerini ve gelenek görenek, düşünce tarzlarını işlemiştir. Yazar, doğrudan edinilen davranışlardan ve sonradan öğrenilen bazı durumlardan psikoloji ışığından bahsetmiştir.

 

Freud’a ait bir diğer kitap seti 7 kitaptan oluşan klasik eserlerinin yer aldığı ciltsiz kaynaklardan oluşmaktadır. Bilinçaltı, psikanalizler, kaygı durumları ve daha pek çok ilişki kaynaklı sorundan bahsettiği kitabı bulunmaktadır. Set içerisinde yer alan 7 kitap aşağıda listelenmiştir.

 • Totem ve Tabu, 1913 senesinde yayımlanan ve insanların davranış kaynaklarını inceleyen bir eserdir. İlkel topluluklardan şimdiki zamana kadar uzanan inanışları ve bunların dinlerdeki olgusunu anlatmaktadır.
 • Günlük Yaşamın Psikopatolojisi eserinide Freud kayma ve parapraks konusundaki araştırmalarına yer vermiştir. Çeşitli yazıları ve psikolojik görüşleri yer almaktadır.
 • Amatör Psikanalizi Sorunu Üzerine kitabında amatör psikanalizden ve buna karşı liberal bakış açısından bahsetmektedir. Eğer yazarı tanımak ve görüşlerini anlamak istiyorsanız bu kitapla başlayabilirsiniz.
 • Espriler ve Bilinçaltı İle İlişkileri 1905’de yayımlanan, rüyalardan ve süreç dışı durumlardan bahseden bir eserdir. Eserde şakaların bireylerdeki psikolojik süreci ele alınmaktadır.
 • Yaşamım ve Psikanaliz eserinde, okurlarına psikanalizin tarihini anlatmaktadır. Psikanaliz konusunda çalışma yapmak isteyen, psikoloji okumak isteyenler için öğretici niteliktedir.
 • Tutukluk Semptom ve Kaygı eserinde cinsel işlevlerden, ego ve süper egolardan bahseder. Yazar baskılama ve savunma, direnç gibi çeşitli konuları ele alarak okurlarına kaygı durumlarını ve çalışmalarını anlatmaktadır.

Listelenen kitaplar, yazarın çalıştığı ve araştırmalarıyla desteklediği konulardan oluşmaktadır. Freud’un 10 kitaptan oluşan bir diğer kitap setinde ise psikanalizi ders kitabı niteliğinde değerlendirmiş, bu doğrultuda kitap setini kaleme almıştır. Seri halinde okuyarak psikanalize giriş ve sonraki konuları, totemleri ve tabuları, yas ve melankoli durumlarını bir bütün olarak öğrenebilirsiniz. Seri içerisinde yer alan kitaplar şu şekildedir:

1 - Aşkın Psikolojisi

2 - Uygarlığın Huzursuzluğu

3 - Psikanaliz Üzerine

4 - Psikanalize Giriş - Rüya

5 - Psikanalize Giriş - Hatalı Eylemler

6 - Psikanalize Giriş: Nevrozların Genel Kuramı

7 - Kitle Psikolojisi

8 - Amatör Psikanalizi

9 - Totem Ve Tabu

10 - Yas Ve Melankoli

 

Freud’un Kitapları Hangi Teorilerden Bahseder?

Derinlik psikolojisine dair pek çok esere sahip olan yazar; cinsellik, hipnoz Oedipus kompleksi gibi teorilerle ilgilenmiştir. Yazara ait eserlerde çocukluktaki cinsel yaşam, bastırılan duygular, bilinçdışı, dürtüler yer almaktadır. Kuramlarını açıklarken zihnin işleyişinden örnekler vererek kuramlarını fizyolojik, biyolojik anatomik çeşitli bilgilerle desteklemektedir. Yazar, Tıp öğreniminden elde ettiği Fizyoloji ve Nöropatoloji bilgilerini bilinçdışının keşfi konusunda kullanmaktadır. Yazarın yazmış olduğu kitaplarda düşünce sistemiği ve topluma dair düşünceleri bulunmaktadır. Toplumun psikanalizi ve bireyin dinamikleri ile ilgili pek çok sonuca Freud kitapları kronolojik olarak ulaşmaktadır. Yazarın ilgi uyandıran pek çok çalışması bulunur. Yazarın bilinçle ilgili kitapları şu şekildedir;

 • Freud Bilinçaltı kitabı içerisinde gözlemlediği durumları, vakaları ve psikanaliz öğretisini anlatmaktadır.
 • Freud Bilinçdışı kitap özellikleri incelendiğinde yazarın insanı ele alırken benlik için buzdağı ifadesi kullandığı görülecektir. Temsili bir buzdağını ve görünen, görünmeyen yüzlerini açıklayarak dürtülere ve benliğe ait duygulara gönderme yapmıştır.
 • Bakirelik Tabusu isimli kitabında, kadının toplum içerisindeki yeri ve ona atfedilen bakirelik olgusu ele alınmaktadır. Kadın olma mücadelesi ve bunun getirdiği psikolojik sıkıntılar ele alınarak cinsellik özelinde kadın değerlendirilmekted
 • Kadın Cinselliği Üzerine isimli eserinde, kültürel yaşantılar ve toplumda ilişkilerin çözümlenmesinden bahsetmektedir. Kadın cinselliği ve görüşlerini anlattığı eseri, çeşitli analizlerden oluşmaktadır.
 • Ego ve ID isimli eserde, yazar bireylerin vicdanı, egosu, alt ve üst benlik durumlarını inceler. Kendinizi tanımak ve neyi neden yaptığınızı anlamak için okuyabileceğiniz bir eserdir.
 • Bir Yanılsamanın Geleceği isimli eserinde, yazarın seyahat ve arkeoloji ilgisinin sonucunda oluşturulmuştur. Eserde bilinçsiz ve baskılanmış bir gericilikten ve psikanaliz ile histerinin iyileştirilmesinden bahsetmektedir.
 • Uygarlık ve Hoşnutsuzlukları eserinde, Freud ailesi ve dostluklarına dair bağlılığını ve kişiliklerin nöroloji ile bağlantısını göstermiştir. Hipnoz yöntemleri aracılığıyla ruh çözümleme ile ilgili bilgileri psikoloji biliminden örneklerle aktarmıştır.

 

En Çok Okunan Freud Psikoloji Kitapları Nelerdir?

Freud, psikoloji ile ilgilenen herkese hitap eden; ismini büyük çapta duyurmuş bir yazardır. Yazar, hekim ve psikoloji alanındaki çeşitli çalışmalarıyla ders kitabı niteliğinde eserler vermiştir. Yazara ait eserlerde birey ön planda tutulmuştur. Birey, toplum gibi kavramları bir arada işleyerek benliği anlamlandırmaya çalışan Freud, psikoloji öğrencilerine ve psikologlara da öğretileriyle örnek olmaktadır. Sigmund Freud önerilen kitapları incelendiğinde kitapların genelinde cinsellik, tabular, kaygılar, semptomlar gibi konuların yer aldığı görülmektedir. Yazarın Psikinaliz eseri kurama dair detaylı bilgi edinmek ve psikolojinin derinliklerine inmek için önemli bir kaynaktır.

Psikanaliz’i ders kitabı niteliğinde anlattığı ve psikolojiyle ilgili olanlara uygulamalardan, kendi çalışmalarından örnek verdiği eserler şunlardır:

 • Psikanalizin Tarihçesi 1914
 • Psikanalize Giriş Dersleri 1917
 • Psikanaliz ve Uygulama
 • Psikanaliz Üzerine
 • Psikanaliz Üzerine 5 Ders
 • Yaşamım ve Psikanaliz
 • Psikanaliz Üzerine 5 Ders

Sigmund Freud listelenen eserlerde, psikanaliz kuramına ve eğitim, araştırma çalışmalarına değinmektedir. Psikanaliz çalışmalarıyla ününü ortaya koyan yazar; davranış tekniklerinden ve bilinçdışı unsurlar arasındaki bağlantılardan bahseder. Bağlantılar yoluyla hastaların zihinsel süreçlerini ortaya çıkarmaktadır.

Kendini geliştirmek isteyen, psikolog olmak isteyen, çeşitli ruh bilimi alanında çalışanlar için Freud kitapları listelenmektedir. Yazar bu alanda Metapsikoloji isimli eseri vererek yaşam ve ölüm içgüdülerinden bahsetmektedir. Karşıtlıkların meydana gelmesinden doğan sevgiyi ve sıkıntı ile mutluluğun insanda uyandırdıkları anlatılmaktadır.

Psikolojiyle İlgilenenler için Kitap Önerileri Nelerdir?

Psikolojiye ilgili olanlar için Freud’un ciltli, ciltsiz yeni ve eski basım pek çok kitabı bulunur. Eserleri genel felsefe ve psikoloji kitapları kategorisinde yer almaktadır. İnsanı bir birey olarak ele alan, vicdani yükümlülüklerinden ve eylemlerinden bahseden yazar; her koşulda ve şartta birey olmanın getirdiği ve grup içerisinde kişilik oluşumunu etkileyen faktörleri ele almaktadır. Çatışmaları ve insan-toplum arası pek çok durumu kuramlarla yansıtmaktadır. Düşleri yorumlayan yazar, pek çok kitabında telkin yöntemiyle tedavilerden bahsetmiştir. Listelenen kitaplar şu şekildedir:

 • Kitle psikolojisi kitabında, kitleleri harekete geçiren gücü ve bu gücün bireylerde meydana getirdiği hisleri ele alır.
 • Her İnsan Gördüğü Rüyanın Tabiridir isimli kitabında nöroloji ve psikolojiye dair zihinsel süreçleri ve tedavi yöntemlerini anlatmaktadır. İnsan ruhunun derinliklerini, felsefe ve insanın ilişkisini ele aldığı bu eseri okuyarak felsefe bilginizi genişletebilirsiniz.
 • Mutluluk Dediğimiz Şey kitabında, yazar sevmekten ve çalışmaktan bahsederek hayatın bunlardan ibaret olduğunu söyler.
 • Aşkın Psikolojisi kitabı, dört makalesinden ilki olan erkek çocuğunun anneye olan bağlılığını ve cinsel eğilimlerini ele alan eserde kadına yönelik bazı algılar da yer almaktadır. Şefkatten ve cinsellikten, bazı tezat durumlardan bahsederek bütünleme içerisinde konuları ele alır.

Psikanalizin kurucusu olan, psikoloji bilimine olan katkılarıyla adından söz ettiren yazar; pek çok eser bırakmıştır. Kokain bağımlılığı onu bağımlılık konusunda yazmaya itmiştir. Bağımlılık, yas, ölüm, aşk, hipnoz, ahlak, din gibi konularda yazdıklarıyla ilgiyi üzerine toplamıştır. Endişe bozukluğu yaşayan hastalarına karşı uyguladığı teknikleri ve çeşitli terapi yöntemlerini makale ve kitaplarında ele almıştır. Nobel ödülüne 13 kez aday gösterilen ancak hiçbir zaman ödül alamayan yazar, 1939 senesinde intihar etmiştir. Kanserden dolayı çektiği acılarla savaşamayan ve hayata veda eden yazar, psikolojiye ilgililer tarafından halen okunmakta ve öğretici makale ve yazılarıyla örnek olmaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.