Sıralama seçin
Toplam 59 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 59 ürün görüntüleniyor.

Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Annesi terzi, babası kilim tüccarıdır. Kendisinden büyük 6 kardeşi bulunmaktadır. Yazım hayatında annesinin anlattığı hikayelerden ve okuma merakının sonucunda atılmıştır. 1981 yılında Vildan Ümit ile evlenmiştir. Bu evlilikten Gül adında bir kızı olmuştur. Üniversite hayatı için İstanbul’da bulunan Marmara Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi bölümünü 1983 yılında bitirmiştir. Ahmet Ümit, 1985 yılında Moskova’ya eğitim için gitmiştir. Nazım Hikmet’i ilham alarak bir dönem Moskova’da da yaşamıştır. Burada iki yıllık bir süre ile Sosyal Bilimler Akademisinde eğitim görmüştür. Aldığı siyaset eğitimi sonrasında Rusya’da kaldığı dönemde Ahmet Ümit şiir kitapları arasında ilk şiir kitabı olan Sokağın Zulası’nı kaleme almaya başlamıştır. Bu kitap 1989 yılında yayınlanmıştır. Bu noktadan sonra ise yazar eserlerine şiir kitapları, masal kitapları ve birbirinden farklı romanlar eklemeye başlamıştır. Ahmet Ümit kitapları polisiye severler başta olmak üzere birçok okur kitlesine hitap etmektedir. Sonrasında eser kütüphanesine eklediği romanlarla sadece Türkiye içerisinde değil, dünya çapında da polisiye alanında oldukça bilinen bir yazar haline gelmiştir. Eserleri birçok ülkede birden fazla dile çevrilmiştir. Öyle ki çevrilen dillerin sayısı otuza yaklaşmış durumdadır. Dünya çağında bir okuyucu kitlesine sahiptir. Günümüzde de güncel olarak serüvenlerine devam eden yazar, polisiye alanında okurların sevgisini kazanmış durumdadır.

Yazar Ahmet Ümit kitapları aynı zamanda birçok filme konu olmuş, tiyatrolarda hikayeleri işlenen eserlerdir. Kahramanların çıktıkları polisiye yolculuklar, her kesimden okurun ve izleyicinin dikkatini çekmektedir. Sokağın Zulası’nı kaleme aldıktan sonra yazarlık hayatına “Çıplak Ayaklıydı Gece” ile devam etmiştir. 1992 yılında yayımladığı bu kitap, Ahmet Ümit’in ilk öykü kitabı olarak bilinmektedir. Yazarlık serüvenine başladıktan sonra aynı zamanda reklam ajansı da çalıştırmaya başlamıştır. Kitaplarının sesini duyurabilmek adına yakın arkadaşı ile birlikte reklam ajansı kurmuş ve eserlerini kaleme almaya devam etmiştir. Beraberinde de Edgar Allan Poe gibi önemli polisiye yazarları üzerine inceleme yazıları yazmış ve çeşitli dergilerde bu yazılar yayımlanmıştır. Sonrasında kaleme alıp okurlara sunacağı kitapları ise oldukça fazla ses getirecektir, öyle ki ünü ülke sınırlarını aşmıştır. 1993 yılında bir televizyon kanalı için çekilen polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazımına katkıda bulunmuştur. Bu sayede romandaki yetkinliğini yayın hayatında da kanıtlamıştır. 2007 yılında da Sis ve Gece adlı yapıtı sinemaya uyarlanmıştır.

Ahmet Ümit 2010 Eylül ayından itibaren bir televizyon kanalında sunuculuk yapmaya devam etmiştir. Sunuculuğunu yaptığı programda Türkiye’deki kentlerin tarihleri anlatılmaktadır. Bulunduğu toprakların olağanüstü bir tarihe sahip olduğunu düşünmektedir. Romanlarındaki karakterlerinde kendisindende parçalar sunan Amet Ümit, tarihe ışık tutan programı ile polisiye roman alanındaki başarısını yayıncılık hayatında da sürdürmüştür. Düzenlenen çeşitli etkinliklerde ve imza günlerinde okuyucularıyla buluşmaktadır. Yazmakran korkmadığı belirten Ümit, aktif yazarlık hayatına devam etmektedir.

Ahmet Ümit Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Polisiye roman türünde akla ilk gelen yazarlardan biri olan Ahmet Ümit, günümüz  türk edebiyatında polisiye türünün önde gelen isimlerindendir. Polisiye romanlarını zaman zaman tarihi olaylara iç içe ele almaktadır. Polisiye romanlar suç ve suçluların anlatıldığı edebi türlerdir. Ayrıca bu türde suçun nedenleri ve ortaya çıkışı da anlatılmaktadır. Yazar romanlarında gizem, gerilim ve merak unsurlarını barındırmaktadır. Olaylar akıcı ve anlaşılır bir üslupla anlatılmaktadır. Okuyucu hikaye içerisinde belli aralıklarla şaşkına uğramaktadır. Bu sayede okuma esnasında okuyucu sıkılmamakra ve heyecanlanmaktadır. Yazdığı her roman ile birlikte çok satanlar listelerinde adını duyuran Ümit, bu kitaplarında belirli bir sıralamaya göre hareket etmektedir. Ahmet Ümit kitapları konusu ele alındığında eser polisiye olmakla birlikte belirli karakterleri içinde barındırmaktadır. En çok başkomseer Nevzat karakteri romanlarında geçmektedir. Ahmet Ümit kitapları set ve cep kitap formatında da satışa sunulmaktadır. Bu sayede okuyucu kolaylıkla yanında taşıyarak istediği her yerde okuyabilmektedir. Yazar ayrıca öykü, masal türlerinde de eserler çıkarmıştır. Ahmet Ümit kitapları fiyatları ise bu kitabın formatına ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ahmet Ümit’in En Önemli Eserleri Hangileridir?

Ahmet Ümit, polisiye alanı başta olmak üzere romanları ile birlikte masalları, öykü kitapları ile oldukça ses getiren bir yazardır. Dünya çapında sesini duyuran bu eserleri aldıkları ödüllerin yanında birbirinden farklı sahnelerde tiyatro oyunu olarak sergilenmiş, televizyon dizilerine uyarlanmıştır. Ahmet Ümit ilk eseri olan şiir kitabı Sokağın Zulası’nı yazdıktan sonraki yazım serüveninde birçok başarılı esere imza atmıştır. Özellikle 1996 yılında kaleme aldığı Sis ve Gece adlı polisiye romanı bu alanda öne çıkan eserlerden biri olarak görülmüştür. Ahmet Ümit en güzel kitapları  aşağıda listelenmiştir:

 • Sis ve Gece: Sis ve Gece, Ahmet Ümit’in ilk romanı olarak bilinmektedir. Hem ilk romanı olması, hem de okurlar tarafından oldukça fazla dikkat çeken bir konusu olması dolayısı ile Ahmet Ümit’in en çok okunan kitapları arasında yerini almaktadır. Ahmet Ümit tüm kitapları arasında dikkatleri çeken bu kitap, ana olarak dört karakter çerçevesinde şekillenmektedir. Baş karakter olan Komiser Sedat, bunun yanı sıra hikayedeki ana kadın karakter olan Mine, Mine’nin komşusu olan Madam Eleni ve Madam Eleni’nin kızı Maria kitapta kilit rollerdedir. Polisiye bir roman olarak kaleme alınan Sis ve Gece, Milli İstihbarat Teşkilatı çevresinde şekillenmektedir. Burada komiser olarak görev yapmakta olan Sedat konu alınmaktadır. Sedat’ın teşkilat içerisindeki hayatı ve özel hayatı çevresinde şekillenen bu kitap, konu şekillenmesi bakımından oldukça önemli bir eserdir. Sedat karakterinin teşkilat tarafından görevden uzaklaştırılması ve bunun sonucunda da bunalıma girmesi, hikayenin başladığı noktadır.
 • Bab-I Esrar: Ahmet Ümit’in 2008 yılında yayımlanmış olan kitabı olan Bab-I Esrar, yine diğer kitapları gibi polisiye bir olay örgüsünü konu almaktadır. Olaylar ana karakter olan Karen Kimya Greenwood etrafında gelişmektedir. Nigen, Karen’ın sevgilisidir. Poyraz Efendi, Karen’ın babası ve Susan ise Karen’ın annesidir. Hikayede birçok yan karakter de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Ziya Kuyumcuzade, Komiser Ragıp ve Komiser Zeynep’tir.  Bab-I Esrar, Karen Kimya Greenwood ismindeki ana karakter çevresinde gelişen bir romandır. Karen, Türk bir baba ve İngiliz bir annenin çocuğudur. Babası Poyraz Efendi, Karen’ın yanında değildir. Karen, annesi ile yaşamını sürdürmektedir. İngiltere’de yaşamakta olan Karen’ın bir soruşturma nedeni ile Türkiye’ye gelmesi gerekmiştir. Burada ise hikaye Konya’ya taşınmıştır. Konya, Karen’ın öncesinde babası ile birlikte vakit geçirdiği bir şehirdir. Yangın soruşturması için geldiği bu şehirde birçok olay yaşayacaktır. Yolu Mevlana ve Şems-I Tebrizi’ye bağlanacaktır.

Ayrca Ahmet Ümit kişisel duygu ve düşüncelerinin yer aldığı İnsan Ruhunun Haritası adlı deneme eserinide kaleme almıştır. Suç ve yaşam üzerine sanatsal açıdan bir tartışmayı bu eserinde ele almaktadır. İnsanın ruhunda yer alan kötülük, şiddet ve zalim yanlar eserde ayrıntılı bir şekilde tartışılmaktadır.

Ahmet Ümit Kitapları Okuma Sırası Nasıl Olmalıdır?

Belirli kurgularla planlanan Ahmet Ümit kitapları sırasıyla okunduğunda daha anlamlı hale gelmektedir. Yazarın yayınladığı kitaplar arasında belirli karakterler çerçevesinde gelişen birkaç kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar belirli bir kişinin yaşadığı maceraları konu almaktadır. Bu kitaplar seri olarak yayınlanmamıştır. Farklı konuları, davaları ele alan ancak hemen hemen aynı çevrelerde gelişmekte olan kitaplardır. Bu sebeple Ahmet Ümit kitapları kronolojik sırası göz önünde bulundurularak şu sırayla okunabilmektedir:

 • Başkomiser Nevzat’ın maceraları, yazarın öykü kitabı olan Agatha’nın Anahtarı ile başlamaktadır. Agatha’nın Anahtarı, içerisinde birbirinden farklı cinayetleri konu alan kısa öyküler içermektedir. Bu davaları çözüme kavuşturmak için çabalayan karakter ise Başkomiser Nevzat’tır.
 • “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” de aynı şekilde birbirinden farklı 19 öyküden olmuşmaktadır. Başkomiser Nevzat, İstanbul sokaklarında aydınlanmamış olan cinayet davalarını aydınlatmaya çalışmaktadır. İlk defa 2002 yılında yayınlanmış olan bu kitap, içerisindeki kısa öyküler ile birlikte Ahmet Ümit’in ortaya çıkardığı ünlü karakter olan Başkomiser Nevzat’ı daha yakından tanımaya yardımcı olmaktadır.
 • Sonrasında 2006 yılında yayınlanmış olan Kavim kitabı ile Nevzat’ın maceraları devam etmektedir. Kavim, Türkiye’nin kültürel ve etnik çeşitliliği ile renklendirilmiş olan bir romandır. Özellikle Hıristiyanlık ve onun mezhepleri çevresinde şekillenmiş olan bu roman, öykülerden ziyade tek bir hikaye üzerine yoğunlaşmaktadır.
 • Aynı maceralar sonrasında yayınlanmış olan “İstanbul Hatırası” ile devam etmektedir. İstanbul Hatırası romanında karakterler, İstanbul’un farklı kesimlerindendir. Ancak özellikle Tarlabaşı’nda gerçekleşmiş olan bir cinayet kitaba konu edilmektedir. Başkomiser Nevzat, bu cinayeti aydınlatmak için çabalamaktadır.
 • 2018’de yayınlanan Kırlangıç Çığlığı romanında ise iki farklı hikaye romana konu edilmektedir. Bu cinayetleri aydınlatmaya çalışan Komiser Nevzat ve ekibini anlatılmaktadır.
 • Yazarın son yayınlanan kitaplarından biri olan Aşkımız Eski Bir Roman ise yine Nevzat karakterinin çevresinde gelişen öyküleri içermektedir.

Yazar yayım yaptığı edebi türlerde okurların ilgisini yakalamayı başarmıştır. Okurların kendisinden bir parça bulmasına ve eserlerden ilham almasına olanak sunmuştur. Yılların verdiği tecrübe ile çıkardığı eserlerinde anlaşılır dil ile okuyucuya hitap etmesi herkesin bu eserlerin tadını çıkarmasını sağlamaktadır.

Ahmet Ümit’in En Çok Okunan Eserleri Hangileridir?

Ahmet Ümit, yazım hayatına başladığı zamanlardan bu yana Türk Edebiyatı’nda polisiye kategorisinde sesini en çok duyurmuş olan yazarlardan birisidir. Ayrıca Nevzat Çiçekçi’nin ölümü, Baskomiser Nevzat Tapınak Fahişeleri ve Başkomiser Nevzat Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? Isimli eserlerinden çizgi romanlar uyarlanmıştır. Ahmet Ümit kitapları en çok satanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Beyoğlu Rapsodisi: Cinayetler arasındaki ilişkiyi çözmeye çalışan üç arkadaşın macerasını anlatan kitabın ilk baskısı 2003 yılında yapılmıştır. Polisiye ve gerilimin birlikte olduğu oldukça heyecanlı bir eserdir. Genel olarak üç kişi olan çocukluk arkadaşları Selim, Kenan ve Nihat üzerine bir romandır. Bunun yanında Kenan’ın eşi Melek, kitapta yine yer alan Rus karakter Katya gibi karakterler de oldukça önem taşımaktadır. Selim, Kenan ve Nihat; Galatasaray Lisesinde birlikte okumuş olan üç arkadaştır. Selim ve Kenan oldukça varlıklı olmasınının yanında, Nihat maddi olarak onlardan yardım almaktadır. Üniversiteye gidip mezun olduklarında da genel olarak baba mesleklerine yönelmişlerdir. Sonrasında olaylar Nihat’ın Kenan’a verdiği öneri ile başlamaktadır. Nihat, Kenan’a Beyoğlu’nda gerçekleşmiş olan cinayetleri fotoğraflaması ve bunun üzerine sergi açması gerektiğini söylemektedir.
 • İstanbul Hatırası: İstanbul’u detaylı bir şekilde tarif etmesiyle birlikte Ahmet Ümit’in en dikkat çeken ve okunan eserlerinden bir tanesidir. 2010 yılında basılan eser, Ahmet Ümit cep kitapları arasında da bulunmaktadır. İstanbul Hatırası kitabında yazarın ünlü karakteri Başkomiser Nevzat ana karakter olarak yer almaktadır. Yanında yardımcıları Ali ve Zeynep karakterleri bulunmaktadır. Bunun yanında Nevzat’ın sevgilisi olan Evgenia, Nevzat’ın çocukluk arkadaşları Demir ve Yekta gibi önemli karakterler de kitapta yer almaktadır. Kitap, İstanbul hakkında derin bir araştırma içermektedir. İstanbul’da yedi farklı yerde gerçekleşen yedi farklı cinayet konu alınmaktadır. Bu cinayetler sıralı bir şekilde gerçekleşen, birbirine benzer cinayetlerdir. Başkomiser Nevzat ve ekibi de bu cinayetlerin aydınlatılması için İstanbul’u keşfe çıkmaktadır.

Ahmet Ümit’in Masal Kitapları Nelerdir?

Ahmet Ümit, sadece polisiye ve yetişkinlere yönelik olan edebi türler değil, masallar da kaleme almıştır.  Bu sayede büyükten küçüğe olan tüm kesimlere hitap etmiştir. Ahmet Ümit masal kitapları olarak önünüze çıkabilecek üç kitap olan Masal Masal İçinde, Olmayan Ülke ve Nihatta’nın Bileziği’dir. Bu kitapların konuları şu şekildedir:

 • Masal Masal İçinde: Kitap toplam beş masaldan oluşmaktadır. Ahmet Ümit’e annesi tarafından aktarılan bu masalların yeniden düzenlenmiş halinden oluşmaktadır. Yine birbirine bağlı hikayeleri işlediği romanları gibi, yazdığı masalları da birbirine bağlantılı şekilde kaleme almıştır. Padişah ve vezirinin maceralarının anlatıldığı bu kitapta çocuklarınız için oldukça önemli dersler, örnek edinebileceği konular ana fikir olarak yer almaktadır.
 • Olmayan Ülke: Ahmet Ümit’in diğer bir masal kitabı olan Olmayan Ülke, ilk baskısı 2008 yılında yapılmıştır. Toplam 148 sayfadan oluşan kitap; kolaylıkla anlaşılabilir, akıcı bir üsluba sahiptir. Kitapta Akıl Ülkesi ve Hayal Ülkesi olmak üzere iki adet ülke bulunmaktadır. Akıl Ülkesi’nde bir Padişah, Hayal Ülkesi’nde ise Büyücü Kral bulunmaktadır. Bu iki karakterin arasında gelişen savaş sonrası durumlar kitabın konusunu oluşturmaktadır. Savaş bitmesine rağmen bu iki ülkenin insanları için huzur oldukça uzaktadır. Bu içi huzursuzluk dolu dünya ortamına değişiklik getirebilmek ve kendi dünyalarını kurmak için iki kişi ortaya çıkmaktadır.
 • Nihatta’nın Bileziği: Yaşadığı aşkı günah olarak düşünen genç br kadının, tanrının lanetlediği insanların, uğradığı ihanetin bedelini yapacağı savaşla ödeyen bir adamın hikayesini masalsı bir dille anlatmaktadır. Hititler üzerine yazılmış bir eserdir. Yeryüzünün ilk büyük savaşı olan Kadeş Savaşı tüm yönleriyle okuyucuya anlatılmaktadır.

Ahmet Ümit’in Öykü Kitapları Nelerdir?

Ahmet Ümit, romanlarının yanında birçok öyküleri birleştirdiği kitaplara sahip olan bir yazardır. Öykü kitapları ile farklı okuyucu kesimlerine hitap etmeyi amaçlamıştır. Bu sayede okuyucu kitlesi genişleten yazar zamanla hikayelerini çok sayıda kişiye aktarmıştır. Ahmet Ümit öykü kitapları arasında yer alan eserler şunlardır:

 • Aşkımız Eski Bir Roman: İstanbul’da yaşayan kanun adamı komiser Nevzat’ın karmaşık cinayetleri çözmesini ve olayın ayrıntılarını anlatmaktadır. Umursanmayan bir cinayetin dahi şaşırtıcı sırlar içerebileceğini okuyucuya göstermektedir. Okuyucu eseri anlamaya devam ederken derin ruhsal anlamlarla da karşılaşmaktadır.
 • Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Günümüz Türkiye’sinin suç unsurlarını anlatmaktadır. Olaylar çeşitli mekanlarda ve toplumlarda geçmektedir. Anlatılan öyküler birbiriyle bağlantılı ve sürükleyici olacak şekilde ele alınmıştır. Okuyucuda merak ve gizem hissi uyandırmaktadır. Komik bir olayın bir anda trajideye dönmesine şahit olunmaktadır.
 • Çıplak Ayaklıydı Gece: Kahramanlıklar, aşk, ihanet ve acıları analatan siyasi bir öykü kitabıdır. İnsanların içerisinde olduğu dönemin tüm ayrıntılarını ele almıştır.
 • Agatha’nın Anahtarı: Aşk üzerine evil bir adamın kıskançlıklarını, bencilliğini ve kusursuz bir cinayeti konu edinmiştir. Cinayetlern arkasındaki çarpıcı öyküler göze çarpmaktadır.

Ahmet Ümit yazmanıın kendisine büyük bir haz verdiğini röportajlarında aktarmıştır. Yazdığı romanlardaki çeşitli karakterlerda okuyucuların kendisini özdeşleştirdiğini düşünüyor. Ayrıca polisiye romanlarının olmazsa olmazlarının gizemli bir suç olduğunu savunmaktadır. Eserlerini yazmadan önceden okuma merakının olması sayesinde de hayal gücünün arttığını ve kendisini geliştiridiğini dile getirmiştir.

Daha fazla bilgi