Aşk Romanları

Sıralama seçin
Toplam 702 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5 ... 8
Toplam 702 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8

Aşk Kitapları Nedir?

Bir aşk romanı, aşk temalı uzun düz yazıdan oluşan kurgu eseridir. İki kişi arasındaki romantik ilişkinin gelişimine odaklanmaktadır. Bir aşk romanı için diğer kriter, duygusal bir ana çizgiye sahip olmasıdır.

Romantik romanların tarihi antik Yunanistan’a kadar izlenebilmektedir. Samuel Richardson’ın 1740 tarihli romanı Pamela, modern aşk romanlarının habercisi olmuştur.. 19. yüzyılda aşk romanları, Jane Austen’in popüler eserleriyle ön plana çıkmıştır.

Aşk Kitaplarının Çeşitleri Nelerdir?

Kitaplarda çoğunlukla konu edilen aşk, okuyucuların ilgisini çekmektedir. Aşk kitapları ya da romantik kitaplar, oldukça kurgusal hikayeler ve karakter analizleriyle şekillenmektedir. Aşk kitapları, gelişen bir edebi tür olarak varlığını sürdürmektedir. Genellikle aşk kitapları, duygusal olarak tatmin edici ve iyi bir sona sahiptir. Aşka ilgi duyan, duygulara önem veren kişilerin severek okuduğu bir türdür. Aşk romanlarının türleri şöyledir;

 • Tarihi Aşk Romanı: Genellikle tüm tarihi aşk romanları, 1945’teki 2. Dünya Savaşı’ndan öncesini anlatmaktadır. Diana Gabaldon’un diziye de uyarlanmış olan Yabancı serisi, 2. Dünya savaşında hemşirelik yapmış olan Claire’ın Eski İskoçya’ya yolculuk yapmasını anlatmaktadır. Bu türe en iyi örneklerden birisi olan kitap, romantik aşk romanı türünün de özelliklerini taşımaktadır. Pek çok aşk romanı okurunun en sevdiği türdür. Hem tarihten bir şeyler öğrenmeye katkı sağlamaktadır hem de romantik öğeleriyle okurlara duyguları tanıtmaktadır.
 • Çağdaş Aşk Romanı: Hikaye genelde 1945 sonrasında yaşanmaktadır. Özellikle yazıldığı dönemde geçenlere daha çok rastlanmaktadır. Zamanın kültüründen öğeler taşımaktadır.
 • Romantik Gerilim Aşk Romanı: Romantik gerilim romanları, merkezi ilişkiyi gizem ve gerilim unsurlarıyla harmanlamaktadır. Romantik çiftin çözmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Tipik olarak kadın kahraman kurbandır, diğeri ise koruyucu olmaktadır. Bazen diğer kişi bir polis memuru veya ajan gibi mesleklerle gücü sembolize etmektedir.
 • İlham Verici Romantizm: İlham verici bir romantizmde dini veya manevi inançlar aşk hikayesinde temel rol oynamaktadır.
 • Psikolojik Aşk Romanı: Karakter tahlilleri derinlemesine yapılmaktadır. Karakterlerden birisi saplantılı, takıntılı ve travma geçirmiş olabilmektedir. Diğer karakter ona yardımcı olmaktadır.
 • Paranormal Aşk Romanı: Gerilim türünün de bir alt dalıdır. Dolayısıyla içerisinde gerilim öğelerini barındırmaktadır. Paranormal bir romanda aşk hikayesi fütüristik, fantastik veya doğaüstü olaylarla birleşmektedir.
 • Fantezi Aşk Romanı: Fantezi romanları, gerçekliği hayallerle birleştirmektedir. Fantastik öğelere yer verilmektedir. Bu romanlar gerçek dünyada geçebildiği gibi hikayede alternatif bir dünyaya da yer verilebilmektedir.
 • Erotik Aşk Romanı: Erotik aşk romanları güçlü cinsel içeriklerle karakterize edilmektedir. Bu alt tür, cesur bir dil, cinsel sahneler veya cinsel eylemlere odaklanma içerebilmektedir.

Tüm bu kitaplar farklı özellikleriyle okuyuculara sunulmaktadır. Genel olarak kahramanlar arasındaki aşka odaklansa da, bu kitaplar günlük yaşamdan izler de taşımaktadır. Böylece roman hangi ülkede geçiyorsa, o ülke hakkında bilgi edinme şansını okuyacılarına sunmaktadır. Edebiyat türleri arasında aşk anlatan kitaplar ön plana çıkmıştır. Bu kitaplar duyguları ve insan ilişkileri daha iyi anlamlandırmaya yardımcı olmaktadır. Aşk kitapları ile duyguları daha yakından keşfetmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda hangi türü olursa olsun sade anlatımı ve akıcı üslubuyla okurlara keyifli anlar yaşatmaktadır. Tüm kitaplarda aşk ön planda olsa da insan ilişkilerini anlatmak iletişimi güçlendirmek için bu kitaplar son derece uygun araçlardır. Çünkü temelinde insanı inceleyen bu eserler, insan psikolojisi hakkında bilgiler vermektedir.

Aşk Kitaplarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Özünde bir aşk romanı, bir kahraman ve bir kadın kahraman arasında geçen romantizm hakkındadır. 6 türe ayrılan bu kitapların bazı ortak özellikleri aşağıda listelenmiştir:

 • Üstesinden gelinmesi gereken ve ilişkiye meydan okuyan bir çatışma yer almaktadır.
 • Hikayeler ilham vericidir. Bu nedenle merkezi konu dışındaki konular kısıtlı ve karakter odaklıdır.
 • Genellikle kadın bakış açısıyla anlatılmaktadır. Güçlü, iradeli ve zeki kadın karakterlere sahiptir.
 • Tüm aşk kitapları, iyi davranışın koşulsuz sevgiyle ödüllendirildiği ahlaki ilkeyi takip etmektedir.
 • Çocuk mutlu sonla bitmektedir. Ancak mutlu sona gelene kadar süreç, okurları heyecanlandırmaktadır.

Tarih boyunca kadınların toplumdaki fırsatları ve rolleri genişledikçe aşk romanlarının özellikleri ve olay örgüsü de evrilmiştir. Yayıncılar önceki dönemlerde aşk romanlarının içerisini sansürlemiştir. Cinsellik geri planda tutulmuş, cinsel tabulara yer verilmemiştir. Modern edebiyattaki romantik ilişkilerde güç dinamiklerinin daha dengeli olduğu görülmektedir.

En Çok Okunan Aşk Kitapları Hangileridir?

Edebiyatın en önemli temalarından olan aşk, bugüne kadar pek çok romanda işlenmiştir. Dünya ve Türk edebiyatında klasikleşmiş ve günümüzde hala etkisini sürdüren aşk romanı kitaplarından bazıları şöyledir;

 • Jane Austen – Aşk ve Gurur: 18. yüzyılda İngiltere’de geçen unutulmaz bir aşk hikayesini anlatan bu kitap, aşk kitapları arasında klasikleşmiştir. Taşralı bir kız olan Elizabeth ile soylu Fitzwilliam arasındaki çatışma ele alınmıştır. Bu nefretle başlayan ilişkinin nasıl büyük bir aşka dönüşmüştür. Kitapta çok fazla karakter olduğu için ilk başlarda kafa karıştırıcı gelebilmektedir. Fakat Jane Austen’in dili ve akıcı anlatımı sayesinde konu çok iyi bir şekilde işlenmiştir.
 • Gabriel García Márquez – Kolera Günlerinde Aşk: Kitaplarıyla kendinden söz ettiren Kolombiyalı yazar, kendine has bir üsluba sahiptir. Uzun soluklu bir aşkın anlatıldığı bu kitapta, 50 yıllık aşk hikayesi, sürükleyici ve etkileyici bir şekilde anlatılmıştır.
 • Lev Tolstoy – Anna Karenina: Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden Tolstoy’un bu eseri, bugüne kadar yazılmış en iyi roman ödülünü kazanmıştır. Karakterlerin analizi, konunun işlenişi bakımından bir başyapıttır. Konu bakımından Aşk-ı Memnu ile benzer izler taşımaktadır.
 • Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna: Kitap, Raif Efendi’nin Maria Puder’e olan aşkını anlatmaktadır. Romanda yalnızlık, yabancılaşma ve aşk konuları işlenmektedir.
 • Halit Ziya Uşaklıgil – Aşk-ı Memnu: Yasak aşk temasını işleyen bu kitap, edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. İhtiras, tutku, aşk gibi farklı temaları bir arada işlemektedir. Çok fazla karakterden oluşan kitapta, Behlül ve Bihter’in aşkı ön planda tutulmaktadır. Televizyon dizisine de uyarlanan bu roman, oldukça ses getirmiştir.

Aşk üzerine kitap denince akla gelen bu eserler, oldukça fazla okuyucuya ulaşmıştır. Aşk kitapları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Aşk kitapları klasikler olarak varlıklarını sürdürmektedir.

Tutku Dolu Aşk Öykülerinin Yer Aldığı Aşk Kitapları Nelerdir?

Aşk ve tutku birbirinden ayrılmaz iki ögedir. Bu yüzden aşk kitaplarında, sıklıkla tutku da yer almaktadır. Okuyucuların ortak noktası olan aşk tutku kitapları, sürükleyici özelliğe sahiptir. İniş çıkışların bol yaşandığı bu aşk öyküleri, etkileyici ve akılda kalıcıdır. Tutku dolu aşk öykülerinin yer aldığı kitaplar şöyledir;

 • Sarah JioParis’ten Çiçeklerle: 2018 yılında yayımlanan kitap, kısa süre içinde popüler olmuştur. İki güçlü kadının öyküsünü anlatmaktadır. Biri bireysel, diğeri toplumsal sorunlarla mücadele eden kadınlar, geçmiş ve günümüz ile bağ kurmayı da sağlamaktadır. Yazar bu kitap için “Paris’e aşk mektubum” demiştir.
 • Haruki MurakamiSputnik Sevgilim: En popüler Japon yazarlarından olan Murakami, bu kitabında soyut bir dünya yaratarak varoluşu anlatmaktadır. Sembol ve metaforlarla dolu kitapta, üç karakter Sputnik üzerine konuşmaktadır. Kitap en temelte üç kişiyi birbirine bağlayan bu aşk hikayesini anlatmaktadır.
 • John GreenAynı Yıldızın Altında: New York Times Best Seller’da birinci sıraya kadar yükselmiştir. Biri kanser, diğeri engelli iki gencin arasında geçen aşk hikayesi işlenmektedir.

Özellikle aşk kitapları genç yaştakiler için tutkulu aşk hikayeleri oldukça ilgi çekicidir. Aşk kitapları, gençlerin aşkı yaşama şekilleri üzerinde büyük bir tesire sahiptir. Bu yüzden, genç yaşlarda aşkı güzel anlatan kitaplar tercih edilmelidir. Aşk temasını farklı şekillerde işleyen aşk hikayeleri kitapları, herkesin ilgisini çekecek eserler sunmaktadır.

Farklı okuma seviyelerindeki okurlar için birbirinden güzel aşk romanı vardır. Aşkın bu kadar yoğun işlenen bir konu olması, her okura hitap ettiği anlamına gelmektedir. Ayrıca aşk kitapları, akıcı dile ve sürükleyici bir yapıya sahip olduğu için rahatlıkla okunabilir.

Türk Edebiyatı Aşk Romanı Yazarları Kimlerdir?

Aşk teması, Türk edebiyatında en çok işlenen konulardan biridir. Geçmişten günümüze oldukça fazla yazar, aşk konulu roman yazmıştır. Aşk kitapları Türk yazarları, romantizmi ve duyguları anlattıkları bu kitapları ile oldukça fazla okuyucuya ulaşmıştır. Hatta bazı Türk aşk romanları, yabancı dillere bile çevrilmiş ve dünya çapında tanınmıştır. En sevilen Türk aşk romanı yazarları ve kitapları aşağıda listelenmiştir:

Bu yazarlar, daha pek çok farklı aşk romanları da yazmıştır. Hikayeleri ile okuyucuları oldukça etkileyen bu romanlar, en çok okunanlar arasında yer almaktadır. Türk edebiyatındaki ünlü aşk romanları, dünya çapında da tanınmamızı sağlamıştır. Edebiyatımızda ön plana çıkan bu yazarlar, aynı zamanda kitaplarında toplumsal, siyasal, ruhsal problemleri de işlemiştir. Aşk teması ile birlikte işlenen bu konular, dönem hakkında bilgiler de vermektedir.

Özellikle kitap okumaya henüz yeni başlayan gençler için akıcı ve etkili anlatımlarıyla aşk romanları, okumayı sevdirmektedir. Gençlerin yaş grubuna uygun içeriklere sahip aşk kitaplarını seçmek oldukça önemlidir. Çok satan aşk romanları aile, arkadaşlık gibi ilişkilerin de ele alındığı konuları işlemektedir.

Ayrılık Temalı Aşk Kitapları Nelerdir?

Aşkın güzel yanları kadar üzücü tarafları da okuyucuların ilgisini çekmektedir. Aşk acısı kitapları, ayrılık ve ölüm gibi temalar çerçevesinde şekillenmektedir. Karakterlerin kavuşamaması, birbirlerine aşık olsalar bile başka kişilerle evlenmeleri, uzun yıllar süren aşklar ve kötü sonlar genellikle bu tür kitaplarda işlenmektedir. İçerikleri ile okuyucuların en beğendiği aşk dram kitapları şöyledir;

 • Peyami Safa – Dokuzuncu Hariciye Koğuşu: 15 yaşında yetim kalmış bir genç, dizindeki yaradan dolayı hastaneye gider ve onun yaşadıkları anlatılmaktadır. Hariciye Koğuşu’nda acı, kırık kalp, çaresizlik, yalnızlık, içe atılmış hayaller bir gölge gibi dolaşmaktadır.
 • İlhami Algör – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku: Yazar olmak isteyen ve bir roman üzerinde çalışan Arif’in, özgür ruhlu Müzeyyen’e olan aşkı anlatılır. Hayatını Müzeyyen’e endeksleyen Arif’in iç dünyasını yansıtan kısa bir romandır. Ayrıca eser filme de alınmıştır.
 • Dostoyevski – Beyaz Geceler: Dünya edebiyatının büyük yazarlarından Dostoyevski, bu kitabında hüzünlü bir aşk hikayesini ele almaktadır. Romantik bir aşk üçgeni ve kişilik parçalanmasını bir arada işlenmektedir.
 • Goethe – Genç Werther’in Acıları: Adından da anlaşılacağı gibi acı dolu bir kitaptır. Ana karakter Werther’in aşık olduğu kadın Lotte, başka bir adamla evlenmiştir. Bu ve adamın iyi biri olması Werther’i kahretmiştir. Lotte, Werther’e bu aşktan vazgeçmesini söyledikten sonra Werther dayanamayıp intihar etmiştir.

Okuduğunuzda mutlaka aklınızda kalacak olan bu öyküler, duygusal açıdan size farklı deneyimler yaşatır. Gerçek hayattan izler de taşıyan aşk acısı romanları, okuyucuların kolayca içselleştirebildiği bir türdür. Kahramanların acıları, çözülemeyen sorunlar ve mutsuz sonlar bu romanların özellikleri arasındadır. En etkileyici aşk kitapları, içinde acı ve çaresizlik içerenlerdir. Çünkü gerçek hayata daha benzer olaylar, okuyucuları kendine çekmektedir.

Psikolojik Aşk Kitabı Tavsiyeleri Nelerdir?

Psikolojik romanlar, okurların ilgisini çeken bir diğer türdür ve edebiyatta oldukça büyük öneme sahiptir. Bu kitapların çoğu gerçek kişiler üzerinden kurgulanmış hikayeleri ortaya koymaktadır. Aşağıdaki eserler bu türdeki kitaplara örnek olarak verilebilir.

 • Nietzsche Ağladığında: Irvin Yalom’un kaleme aldığı bu kitapta hasta ve terapist arasında saplantılı bir ilişki söz konusudur.
 • Divan: Yalom’a ait olan bu eser de psikoterapist Ernest’in hasta – terapist arasındaki ilişkiyi sorgulamasını konu almıştır. Başarılı bir terapistin sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini test etmektedir. Özellikle hasta – terapist arasındaki cinsellik ilişkisinin ele alındığı bölüm oldukça dikkat çekmektedir. Aşk psikoloji kitapları konusunda Yalom’un bu kadar ön plana çıkmasının nedenlerinden biri psikoterapist olmasıdır. Romanda geçen olayları psikolojik bir gerçeklik üzerine oturtarak okuyuculara sunulmaktadır.
 • Freud’un Aşkın Psikolojisi: Farklı makaleden oluşan bu kitap, psikanaliz çözümlemelerini içermektedir.
 1. İlk makalede; çocukların cinselliğin ne olduğunu bilmese de bazı erotik kökenli duyguları hissettiğini anlatılmaktadır. Erkek çocuklar, annelerine aşırı bağlılığın zaman içinde cinsel organlarını keşfedince cinsel bir eğilime dönüşebildiğini fark etmiştir. Bunun sonucu babaya karşı düşmanca duygular oluşabileceği ifade edilmektedir.
 2. İkinci makalede; anne ile fahişe arasındaki bölümlenme daha detaylı ele alınmaktadır. Libidodaki şefkat ve cinselliğin karşıtlığı anlatılmaktadır.
 3. Üçüncü makale, Bekaret Tabusu işlenmektedir. Kadın ile erkek arasındaki cinsel ilişki anlatılmaktadır. Freud bu bölümde kadınların ruhsal gelişimine dair görüşlerini yeniden değerlendirmektedir.

Aşk felsefesi kitapları arayanlar için psikolojik kitaplar da oldukça etkileyicidir. Psikoloji ve felsefe birbiriyle iç içedir. Okuyucuların ufkunu açan psikolojik aşk kitapları, biraz ağır bir dile sahiptir. Psikolojiye ilgi duyan ve okuma konusunda ileri seviyede olan kişiler için idealdir.

Ödül Almış Aşk Kitapları Hangileridir?

Aldıkları ödüller ile dünya çapında tanınan aşk kitapları, farklı okurların beğenisini kazanmıştır. Hem dünya edebiyatında hem de Türk edebiyatında ödüllü aşk romanları şu eserler örnek verilebilir;

Masumiyet Müzesi: Orhan Pamuk’un kaleme aldığı Masumiyet Müzesi, Mary Lynn Kotz ödülü kazanmıştır. Amerika’da yayınlanmış en edebi sanat kitabı seçilmiştir. Kitabın konusu ise kısaca şöyledir: Yeşilçam tadında sıradan bir aşk öyküsü işlenir. Zengin oğlan Kemal, Füsun adında uzaktan akrabası olan fakir bir kıza aşık olur. Füsun başkasıyla evlenir ve Kemal sürekli onu görmeye çalışır. Fakat karşılık alamaz. Bunun üzerine Füsun’un eşyalarını çalar. Bir süre sonra Füsun ve kocası ayrılır. Kemal bu fırsatı kullanarak Füsun’la yakınlaşır ve sözlenirler. Fakat bir kaza yaparlar ve Füsun ölür. Bunun acısına dayanamayan Kemal, Füsun’da gizlice topladığı eşyalardan bir müze yapar.

Günden Kalanlar: Nobel ödüllü bir diğer kitap ise Günden Kalanlar’dır. Kazuo Ishiguro’nun yazdığı bu kitap, 1989 yılında Booker Ödülü kazanmıştır. 4 haftada tamamen bitirdiği bu kitap ile yazar, okuyucuları etkilemeyi başarmıştır. Kitap içinde birbirinden farklı anlatılar bulmak mümkün. Hayatını görevine adamış bir uşağın, 2. Dünya Savaşı öncesi savaşa yön veren Avrupa aristokrasisin çevresinde şekillenen bir aşk hikayesidir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.