Çocuk Roman ve Öykü Kitapları

Roman ve Öykü Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 13046 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 13046 ürün görüntüleniyor.

Çocuk Okuma Kitapları Neden Önemlidir?

Çocukların eğlenceli vakit geçirmesi ve yeni bilgiler edinebilmesi için çocuk okuma kitapları oldukça önemlidir. Farklı yaş grubundaki çocuklar için oldukça fazla kitap seçeneği bulunmaktadır. Kitaplar ruhsal ve fiziksel açıdan çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır. Resimlerle süslenen kitaplar, çocukların görsel zekasının gelişmesine de yardımcı olmaktadır.  Küçük yaşlarda kitaplarla tanışmak oldukça önemlidir. Çocukların, kendini iyi ifade eden, hafızası güçlü, sözcük dağarcığı geniş bireyler olmaları için kendilerine uygun kitaplar okumaları gerekmektedir. Kitaplar kavrama ve yorumlama konusunda çocuklara yarar sağlamaktadır. Okuma ve yazma öğrenme isteğini güçlendirmektedir. Çocukların dikkatini çeken hikayeler ve resimlerden oluşan kitaplar, daha ilgili bir okuma sunmaktadır. Okul öncesi ve sonrası için oldukça çeşitli çocuk okuma kitapları bulunmaktadır. Okul öncesi çocuk kitapları, ebeveynler ile çocukların güzel vakit geçirmesini sağlamaktadır.

Çocukların büyüme sürecinde onlara eşlik eden kitaplar, farklı konuları işlemektedir. Bilmece ve bulmaca, boyama ve çıkartma, sesli ve hareketli, zeka gelişimi gibi farklı türdeki kitaplar yer almaktadır. Çocuklar için uygun olan kitaplar daha çok hikaye kitaplarıdır. Hayvanlar ve eşyalar gibi kahramanların kullanıldığı hikaye kitapları, çocukların hayal gücünü zenginleştirmektedir. Eğlendirici olmalarının yanı sıra öğretici oldukları için de ebeveynlerin güvenini kazanmıştır. Çocuklar, yanlarında ebeveynleri yokken kitaplar ile güvenilir vakit geçirebilmektedir.

Yaş Grubuna Göre Çocuk Kitabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocukların yaş grubuna uygun kitap seçimi, gelişimleri açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Ayrıca çocukların istekleri ve ilgisine göre seçim yapmak gerekmektedir. Böylece okuma konusunda daha istekli olmaları sağlanabilmektedir. Aynı zamanda bilgileri daha hızlı ve iyi bir şekilde öğrenmeleri de sağlamaktadır. Yaş grubuna uygun olarak basit bilgilerden başlayarak yaş ilerledikçe daha karmaşık bilgiler veren kitaplar tercih edilmelidir. 3 yaş için uygun kitaplar masal ve tekerleme bulunan kitaplardır. Zihinsel gelişime katkıda bulunan bu iki öge, kitapları oyun haline getirmektedir. Motor becerilerin gelişimine katkı sağlayan hareketli ve sesli kitaplar da bu yaş için tercih edilebilmektedir. Okul öncesi olarak geçen bu dönem 6 yaşa kadar aynı kitapları içermektedir. İlkokul dönemine gelince çocuk hikaye kitabı kısa olanlar tercih edilebilmektedir. Çocuğun tek başına okuma yapmasını sağlamakta ve anlam bütünlüğü sunmaktadır. Bununla birlikte resimli tasarımlar sayesinde çocuklar, okudukları ile daha iyi özdeşim kurmaktadır. Öyküler, çocukların anlama, kavrama, yorumlama becerilerini geliştirmektedir. Ayrıca çocuk kitapları, çocuklara sevgi, yardımlaşma, yalan söylememe, ebeveynlerine saygılı olma gibi davranışları öğretmektedir. Yanlış davranışlardan uzak durmalarını sağlamaktadır. Yaş seviyesine uygun kelimelerin kullanılması, çocukların kelime dağarcığının genişlemesini sağlamaktadır.

İlkokul dönemi içinde yer alan çocuk hikaye kitabı 9 yaş için oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Meslekleri tanıma, analitik düşünme, olaylar arasında bağ kurma gibi çeşitli yararlar sağlamaktadır. Bu yaş aralığında çocuk okumayı çoktan öğrendiği için bol bol kitap okuması, okuma hızını artırmaktadır. Ayrıca çocuklar için doğru kitaplar tercih edilirse, ilerleyen yaşlarında kitap okumayı sevme ihtimalleri artmaktadır. Bu yaş için kitap seçimi yaparken mutlaka çocuğun ilgisini çeken konulara yönelmek gerekmektedir. Masal, hikaye, şiir, çizgi roman gibi farklı türlerdeki kitapları tercih etmek çocukların daha zengin bir hayal gücü ve kelime dağarcığına sahip olmasını sağlamaktadır. Çizgi film karakterlerinin yer aldığı çocuk kitapları ise çocuklara okumayı daha da sevdirmektedir. Televizyonda izlediği karakterleri kitapta gören çocuklar, hem eğlenceli vakit geçirmekte hem de sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamaktadır. Uzmanlar, yaş grubuna uygun olarak oldukça fazla kitap önerisi yapmaktadır. Seçim yapmadan önce bu önerilere göz atmak, daha doğru karar vermeyi sağlamaktadır. Güvenilir ve sağlıklı içeriklere sahip kitaplar, çocuklar için daha uygundur.

Çocuk Okuma Kitaplarının Yararları Nelerdir?

Çocuk okuma kitaplarının yararları aşağıda listelenmiştir.

 • Çocuk kitapları, çocukların bilgi edinmesini ve sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda eğlenceli vakit geçirme aracı olarak da kullanılmaktadır.
 • Okul öncesi kitapları, özellikle çocuklar uyumadan önce okunmakta ve sakince uykuya dalmalarını sağlamaktadır. Harf ve rakamları tanıma konusunda kolaylık sunmaktadır.
 • Çocuk hikaye kitabı resimli olanlar, çocukların hayal gücünü genişletmektedir. Okul öncesi dönemde, ebeveynleri hikayeyi okurken çocuklar da bu resimleri takip etmektedir. Böylece olaylar arasında bağ kurabilmekte ve anlamlandırabilmektedir. Okumaya başlayan çocuklar için de resimli kitaplar tercih edilmektedir. Böylece kitaplar daha ilgi çekici hale gelmekte ve çocuklara okumayı sevdirmektedir.
 • Yaşına ve ilgi alanına uygun kitap seçildiğinde çocuklar, kitap okumaktan büyük zevk almaktadır.
 • Çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan gelişmelerini sağlamaktadır. Günlük hayatta çocukların algısı daha açıktır. Etkili bir dinleyici olma, kendini ifade edebilme, olayları kavrayabilme gibi konularda çocuk kitapları oldukça etkilidir. 
 • Kitap okumak neden sonuç ilişkisi kurabilme konusunda da katkı sağlamaktadır.
 • Kendilerini kitabın içindeymiş gibi hisseden çocuklar eğlenceli vakit geçirmektedir.
 • Çocuk kitapları, aile ve arkadaşlık ilişkileri hakkında olumlu örnekler sunmaktadır. Bu da çocuğun toplum içinde daha uyumlu olmasını sağlamaktadır.
 • Sorumluluk sahibi olma, yalan söylememe, paylaşımcı olma gibi pek çok özellik kazandırmaktadır.
 • Çocuk kitapları okuma 10 yaş çocukların karşısındakini anlama becerisini geliştirmekte ve farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlamaktadır.
 • Kitap okumanın kişisel gelişime katkıları da kanıtlanmıştır. Çocuğun gelişim sürecinde her anında yanında olan kitaplar, yaş grubuna göre farklı özellikler taşımaktadır. Rengarenk, eğlenceli tasarımlara sahip kitaplar her zaman çocuklar tarafından daha çok beğenilmiştir. Aynı zamanda renkleri öğrenme, nesneleri tanıma gibi konularda da kitaplar pek çok bilgi sunmaktadır.
 • Çocukların kendine ait bir kütüphanesi olması, kendilerini daha özgüvenli hissetmelerini sağlamaktadır.
 • Çocuk okuma kitabı farklı konulara yönelmek faydalıdır. Çünkü böylece çocuğun kendini tanıması ve farklı alanlara yönelmesi sağlanmaktadır.

En İyi Çocuk Kitapları Hangileridir?

Yaş gruplarına uygun olarak çocuklara önerilen kitaplar değişiklik göstermektedir. Bugüne kadar oldukça fazla çocuk kitabı yazılmıştır. Fakat seçim yaparken mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. İçeriği çocuklara uygun olmayan kitaplar, çocukların gelişimi açısından olumsuzdur. Çocuk hikaye kitabı önerileri şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Utangaç Ayı Monti: 3 yaş grubu çocukları için uygundur. Kitabın içinde meraklı ayı Monti’nin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Etrafındakileri izlemeyi seven Monti, her ne kadar onları rahatsız etmek istemese de orman sakinleri bu bakışlardan hoşlanmamaktadır. Merakına yenik düşen Monti’nin başı sürekli belaya girmektedir. Bu durumdan kurtarması için ise patlak gözlü kurbağa ona yardım etmektedir.
 • Bir Puding Hikayesi: 5 yaş grubu çocuklar için uygundur. Birbirinden bihaber yaşayan insanların dünyasında komşuluk, farkındalık ve anlayışın önemi anlatılmaktadır. Kitaptaki çocuk karakterin komşusu Bay Bukalemun, komşusunun ailesiyle ilgili bir şeylerden şüphelenmektedir. İşi aslını öğrenmek istemiştir ve her şeyin bir puding hikayesiyle başladığını öğrenmiştir. Çağdaş edebiyatın duyarlı yazarı Şebnem İşigüzel’in kaleminden çıkmıştır.
 • Sobe Ben Penelope: 7 yaş grubu çocuklar için uygundur. Kelimelerle dans eden Penelope’nin öyküsü anlatılmaktadır. Büyüyünce ne olacaksın sorusunu sevmeyen Penelope, bu soruya cevap bulmak için arayışa çıkmıştır. Çocukları kendi renkli dünyasına çağırmaktadır. Çizimleri ve tasarımları ile çocukların ilgisini çekmektedir.
 • Şeker Portakalı: 9 yaş grubu çocuklar için uygundur. Yoksulluk ve sevgisizlik içinde yaşayan küçük Zeze’nin dünyası ve yaşadıkları anlatılmaktadır. Yeni bir aile tanışan Zeze, onları ailesi olarak kabul etmektedir. Her çocuğun sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olduğu işlenmektedir. Bu çarpıcı hikaye yalın bir anlatımla sunulmuştur. Yalnızca çocuklara değil yetişkinlere de hitap etmektedir ve evrenseldir.
 • İnsan Ne ile Yaşar: Çocuk kitapları okuma 11 yaş için uygundur. Kitapta insanların neden yaratıldığı, yaşamının anlamının değeri, insanlara nelerin yetmediği ve insanlığın doyumsuzluğu anlatılmaktadır. İnsan ne ile yaşar ve farklı isimlerde birden fazla kısa öyküden oluşmaktadır.
 • Aya Yolculuk: 12 yaş grubu çocuklara hitap etmektedir. Uzayın gizemine ilgi duyan insanın, bu sonsuzluğa gidişinin ilk coşkusunu anlatmaktadır. Bilim kurguya ilgi duyan çocuklar için oldukça ilgi çekici bir eserdir. Ünlü yazar Jules Verne tarafından kaleme alınmıştır.

En Ünlü Çocuk Kitabı Yazarları ve Kitapları Nelerdir?

Edebiyatımızda oldukça fazla çocuk kitabı yazarı bulunmaktadır. Çocuklar için yazılan kitapların özenle hazırlanması büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden çocuk kitabı yazarları, eserlerini büyük bir ustalıkla kaleme almıştır. Günümüzde başarılı eserleri ile tanınan çocuk hikaye kitabı yazarları ve bazı eserleri aşağıda verilmiştir:

 • Gülten Dayıoğlu: Fadiş, Mo’nun Gizemi, Dört Kardeştiler, Sekizinci Renk, Uçan Motor, Dünya Çocukların Olsa, Gizemli Güvercin, Işın Çağı Çocukları, Tuna’dan Uçan Kuş, Akıllı Pireler, Kafdağı’nın Ardına Yolculuk, Ölümsüz Ece
 • Muzaffer İzgü: Donumdaki Para, Zıkkımın Kökü, Gecekondu, Hayri Potur, Çıplak Ayaklı Futbolcu, Devletin Malı Deniz, Deliye Her Gün Bayram, Kasabanın Yarısı, Çıngıraklı Çoban, Anneannemin Cep Telefonu, Lüp Lüp Makinesi
 • Rıfat Ilgaz: Bacaksız Okulda, Cankurtaran Yılmaz, Bacaksız Kamyon Sürücüsü, Kumdan Betona, Öksüz Civciv, Apartman Çocukları, Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Karartma Geceleri, Boncuk Kedim
 • Ömer Seyfettin: Kaşağı, Yalnız Efe, Perili Köşk, Pembe İncili Kaftan, Falaka, Kütük, Bir Çocuk Aleko, Yüz Akı
 • Behiç Ak: Yaşasın C Harfi Kardeşliği, Kedilerin Kaybolma Mevsimi, Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Vapurları Seven Çocuk, Galata’nın Tembel Martısı, Pat Karikatür Okulu, Buzdolabındaki Köpek, Geçmişe Tırmanan Merdiven, Bebek Annem, Kedi Adası, Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı
 • Fazıl Hüsnü Dağlarca: Yaramaz Sözcükler, Bitkiler Okulu, Güneşi Doğduran, Kuş Ayak, Arkaüstü: Uçsuz Bucaksız Yaşama, Oyun Okulu, Su Yıkamak

Yukarıda sayılan yazarlar ve çocuk hikaye kitabı adları geçmişten günümüze en çok okunan yazarlar ve kitaplardır. Bu kitaplar, daha çok 12 yaş ve üstü çocuklara hitap etmektedir. Çocukların ve ebeveynlerin beğenisini kazanan kitaplar, pek çok farklı konuda yazılmıştır. Hem eğlenceli içerikler ile çocukları eğlendirmekte hem de alt metinlerinde yatan mesajlar ile pek çok öğreti sunmaktadır. Macera, bilim kurgu, hikaye, masal gibi farklı kategorilerde seçenekleri ile çocuk kitapları, her çocuğun beğenisini kazanmaktadır.

Çocuk Kitabı Alırken Hangi Noktalara Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çocuk kitabının doğru seçimi, oldukça önemlidir. Çocukların sevdiği konularda, onlara uygun içeriklerle tanışması gerekmektedir. Yaş, ilgi alanı, gelişim dönemi gibi pek çok kriter çocuk kitabı seçiminde önem taşımaktadır.

 • Dikkati güçlendirme, okuma ve anlamaya yönelik özel olarak geliştirilen setler, çocukların eksik olduğu noktalarda gelişmesine katkı sağlamaktadır.
 • Çocuk hikaye kitabı sayfaları, daha az olduğunda çocukların okuma isteği daha fazla artmaktadır.
 • Ömer Seyfettin, Rıfat Ilgaz, Tevfik Fikret gibi Türk çocuk klasikleri yazarlarının kitaplarını tercih etmek, çocukların klasikleri tanımasına yardımcı olmaktadır.
 • Mucitler, padişahlar, yöneticiler, sultanlar gibi önemli kişilerin anlatıldığı kitap setleri, çocukların eğitim hayatını da desteklemektedir.
 • Çocuklar için hazırlanan 100 temel eser listesindeki kitaplar, daha verimli bir okuma sunmaktadır. Küçük Prens, Tom Sawyer, Şeker Portakalı gibi kitaplar bu listede yer almaktadır.
 • Bilmece ve bulmaca kitabı alırken çocuğun yaş grubuna uygun seçim yapmak gerekmektedir. Böylece hafıza ve zeka güçlendirme etkinlikleri de yapılabilmektedir.
 • Seçilen kitabın şiddet içermemesine dikkat etmek gerekmektedir. Önce ebeveynler tarafından incelenmeli ve ardından çocuğa verilmelidir.
 • Okul öncesi çocuklar için resimli kitaplar tercih etmek, hayal güçlerinin zenginleşmesini sağlamaktadır.
 • Sesli, hareketli ve yazılı kitaplar çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmaktadır.
 • Çocuğun yaşına, gelişim dönemine uygun kitaplar idealdir. Ayrıca çocuğun rahatça taşıyabileceği boyutlarda kitaplar tercih etmek çocuğa kitapları sevdirmektedir.
 • İlgi çekici içerikler ve kapaklara sahip kitaplardan çocuklar daha fazla verim almaktadır.
 • İçinde insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi geçen kitaplar çocuklara sevginin önemini öğretmektedir.

Çocuk hikaye kitabı konuları, oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. Böylece her çocuğun ilgi alanına uygun bir seçenek bulmak mümkündür. İçinde aile sevgisi, saygı, yardımlaşma, paylaşımcılık gibi konular geçen kitaplar çocukların iyi davranışlara yönelmesini sağlamaktadır. Ayrıca çocukların ders çıkaracağı hikayeler, yalan söyleme gibi alışkanlıklardan uzak durmasına olumlu yönde etki etmektedir. Küçük yaşlarda çocuklara din eğitimi vermek mümkündür. Bu yüzden dini içerikli eğlenceli kitaplar ile çocuklara ahlak konularını öğretebilmek mümkündür. Yaş büyüdükçe daha karmaşık hikayelerin olduğu kitaplar, çocuğun yorumlama ve kavrama yeteneğini geliştirmektedir.

Çocuk Okuma Kitapları Fiyatları Nasıldır?

Çocuklar için özel olarak hazırlanan okuma kitapları oldukça çeşitlidir. Bu yüzden her çocuğun ilgisini çeken bir kitap bulunabilmektedir. Aynı zamanda bu kadar fazla seçeneğin olması, fiyat konusunda da geniş bir aralık sunmaktadır. Böylece her bütçeye hitap etmektedir. Çocuk hikaye kitabı fiyatları pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin hangi yaş grubuna hitap ettiği oldukça önemlidir. 3 yaş hikaye kitapları ile 12 yaş ve üzeri için hikaye kitapları farklı fiyatlara sahiptir. Bununla birlikte kitabın türü de fiyatları etkilemektedir. Daha küçük yaşlar için hareketli, renkli, kumaş kitaplar vardır. Bu kitapların hazırlanmasında daha fazla materyal kullanılmaktadır; bu nedenle fiyatları daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca kitabın boyutu, resimleri, kapak tasarımı da fiyatlara yansımaktadır. Rengarenk kapaklara sahip çocuk kitapları, farklı çizimlere ve tasarımlara sahiptir. Çocuk kitaplarının fiyatlandırılmasında hangi yayınevinden çıktığı da önem taşımaktadır. Yayınevleri farklı fiyat politikalarına sahip olduğundan fiyat konusunda da farklılık sunmaktadır.

Çocuk kitabı yazarının kim olduğuna bağlı olarak da fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Ayrıca yabancı kitaplar, Türkçe’ye çevrilmektedir. Çevirmenin kim olduğu da oldukça önemlidir. Kitabın sayfa sayısı, yani kalınlığı da fiyatları belirlemede bir kriterdir. Klasikler arasında yer alan kitaplar, uygun fiyatları ile öne çıkmaktadır. Farklı içeriklere, konulara, özelliklere sahip çocuk kitapları her yaş seviyesi için oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Her okuma düzeyine hitap eden kitaplar, çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamaktadır. Öğretici içerikleri ile çocukların gelişimine katkı sağlamakla birlikte eğlendirici yönleriyle çocuklara güzel vakit geçirme imkanı sunmaktadır. Çocuk kitabı kategorisinde yer alan binlerce kitap, her bütçeye hitap etmektedir. Böylece çocuğunuz için birbirinden farklı kitapları uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Çocukların ilgi alanlarına, algılarına, yaş düzeylerine uygun kitaplar Bkm Kitap kalitesiyle sizlere sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.