cocuk-ilkokul-kitaplari.jpg (74 KB)

Çocuk İlkokul Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 1409 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 5 ... 8 ... 15
Toplam 1409 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 8 ... 15

İlkokul Kitap Çeşitleri Nelerdir?

Eserlerin konuları ve içeriğinde yer alan resimler, okumayı kolaylaştırmaktadır. İlkokul çağındaki 7-12 yaş arası çocuklar için farklı seviyelerde kitap setleri yer almaktadır. İlkokul 4.sınıf kitapları ve diğer sınıflardaki öğrenciler için ders kitapları bulunmaktadır. Öğrencilerin derste gördüğü konuları tekrar etmesi, konular hakkında soru çözümü yapması amacıyla tüm dersler konu anlatımı ve soru bankaları kullanılmaktadır. Bunların dışında ilkokul çağındaki çocuklara uygun masal ve hikaye kitapları da mevcuttur. Bu kitaplardaki hikayeler, ana fikirleriyle çocuk gelişimine katkı sağlamaktadır.

İlkokul Hikaye Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

İlkokul hikaye kitapları çocukların okumasını geliştirerek okulda başarısını artırma, boş zamanlarını verimli geçirme gibi faydalara sahiptir. Çocukların arkadaşlık ve aile bağlarını kuvvetlendiren, arkadaşlık ilişkilerine dair pek çok şey öğreneceği kitap bulunmaktadır. Eserler, içerisinde yer alan öğütlerle ve ana fikirlerle çocukların duygu ve düşünce dünyalarını genişletmektedir. İlkokula geçmeden önce çocuklara ön hazırlık sağlayan hazırlık kitapları, yardımcı kitaplar ve okula başlayanlar için matematik, İngilizce kitapları bulunmaktadır. Aşağıda ilkokul hikaye kitapları listelenmiştir.

 • Peygamberimizin Mucizeleri: Roman ve öykü kitabı türündeki eser, Nurdan Damla tarafından yazılmıştır. 160 sayfadan oluşan eser, Işık gezgininin Hayal Atı ile geçirdiği bir yolculuğu anlatmaktadır. Çocukları heyecanlandırma ve eğlendirme amacı taşıyan eser, heyecan hız ve coşkudan oluşmaktadır.
 • Dede Korkut Masalları: Set halinde de satılan Dede Korkut Masalları, çocuklara uygun dilde yazılmış kısa hikayelerden oluşan bir anonim eserdir. Masallar okurun hayal gücünü kullanmasına yardımcı olmaktadır. Deli Dumrul, Emren, Kazılık Koca Oğlu Yegenek gibi çeşitli hikayeler bulunmaktadır.
 • Haritada Kaybolmak: Matematiği sevmeyen çocuklara problem çözdürten Tumanov ve becerisini kullandığı alanlar, çeşitli maceralar hikayenin konusunu oluşturmaktadır. 200 sayfadan oluşan eser iki kardeşin maceralarını anlatmaktadır.
 • Mutlu Su Aygırı: 31 sayfadan oluşan kısa eser, okumaya yeni başlayan öğrencilere okumayı sevdirme amacı taşımaktadır. Su aygırının başka bir hayvan olma isteğini anlatmaktadır.
 • Martıya Uçmayı Öğreten Kedi: Kengah adlı martının ölmeden önce yavrusunu bir kediye bırakması ve yavrusunun uçmayı öğrenmesini istemesi anlatılmaktadır.
 • Zaman Bisikleti: 6-12 yaş arası çocuklara uygun olan kitap Bilgin Adalı tarafından yazılmıştır. Zamanda gezinen bir bisikletin geçmişe ve geleceğe gitmesi, çağlar arası yolculuk yapılması anlatılmıştır.
 • Yıldız Tozu: Mustafa Kutlu’ya ait olan eser, aile ilişkilerini kuvvetlendirmek ve kardeşlik bağını artırmak amacı taşımaktadır. Çocukların mutluluğu ve hayalleri kitapta ön plandadır.
 • Arkadaşıma Veda: Zülfü Livaneli tarafından yazılan çocuk kitabı, kurtuluş mücadelesini Salih Bozok’un dilinden anlatmıştır.
 • Beyaz Yele: Rene Guillot tarafından yazılan eser, 12 yaşında bir çocuğun atıyla olan dostluğunu anlatmaktadır. Eserde bir ata karşı duyulan güven ön planda tutulmaktadır. Çocukların hayvanlarla bağ kurmasına yardımcı olan kitap, hayvan sevgilerini de artırmaya yardımcı olmaktadır.
 • George’un Harika İlacı: George isimli ana karakterin büyükannesi ile yaşadığı problemler anlatılmıştır. Babaannesiyle olan iletişimi ve yaşanan maceralar eğlenceli bir şekilde işlenmiştir.

İlkokul Hikaye Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Yaş grubuna göre seçilen hikaye kitapları çocuk gelişimine fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte hikaye kitaplarının faydaları sayılamayacak kadar fazladır. En temel faydalar aşağıda listelenmiştir:

 • sınıfa başlayan çocuklar dünyayı yeni yeni tanımaya başlamaktadır. 1. sınıfa uygun olan kitaplar çocukların sesleri, kelimeleri ve dili tanımasına, erken okuryazarlık becerilerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çocuklar kitaplara ve hikayelere değer vermeyi öğrenmektedir.
 • Hayal gücü harekete geçmektedir. Yepyeni deneyimler sunan kitaplar, çocukları daha meraklı olmaya teşvik etmektedir. Bu da daha çok soru soran, yeni bilgiler öğrenmeye hevesli çocuklar yetişeceği anlamına gelmektedir.
 • Çocuğun beyni, odaklanma yeteneği, konsantrasyonu gelişmektedir. Olaylar hakkında neden sonuç ilişkisi kurma becerileri kazanılmaktadır.
 • Sosyal becerilere ve iletişim yeteneğinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle ilkokulun erken dönemlerinde okunan hikaye kitapları, “gerçek” ve “kurgu” arasındaki farkı öğrenmeye katkı sağlamaktadır.
 • Çocuğun kendi kültürünü ve diğer kültürleri öğrenmesine faydalı olmaktadır.
 • Onları yepyeni deneyimlere hazırlamaktadır. Bilmediklere şeyle karşılaştıklarında daha cesur olurlar.
 • Çocukların kelime haznesi genişlermektedir. Çocuklar başka yerlerde duymadıkları kelimeleri, kitaplardan öğrenebilmektedir. Hikayeyle kurdukları bağ kelimelerin geçici belleğe kaydedilmesini engellemektedir. Öğrenilen her şey kalıcı bellekte kalır. Bu da öğrenme sürecinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır.

Tüm bu faydalar okul başarısını da beraberinde getirmektedir. Gelişmiş kelime haznesi, okuduğunu anlama, empati yeteneği ve sosyal beceriler akademik başarının anahtarlarıdır.

 

İlkokul Kitap Setleri Tavsiyeleri Nelerdir?

İlkokul kitap setleri, çocukların uzun soluklu kitap okuması amacıyla yazılan kitaplardan oluşur. Roman ve öykü türündeki kitap setleri, resimli ve büyük puntolu olarak yayımlanır. Saftirik Greg’in Günlüğü serisi ilkokul kitap seti önerilerinden biridir. Setin içerisinde 13 adet kitap yer almaktadır. Jeff Kinney tarafından yazılan eser, 2017’de yayımlanmıştır. Toplamda 2915 sayfadan oluşan seri 13 kitabında da farklı öyküler anlatır. Saftirik Greg’in Günlüğü serisi: Çocukların ilgi duyduğu seri, eğitici konuları ve eğlenceli sayfalarıyla beğeni kazanmıştır. Greg isimli ana karakter set içerisindeki kitaplarda maceralarıyla yer alır. Serinin kitapları şunlardır,

 • Saftirik 1 - Greg'in Günlüğü: Serinin ilk kitabında Saftirik Greg’i okuyucularla tanıştırmaktadır. Çocuk olmanın zorlukları, çocukların okulda yaşadıkları ve benzer çeşitli olaylar eserin ana konusunu oluşturmaktadır. İlkokul seviyesindeki çocukların eğlenceli kitap arayışlarına karşılık bir öneridir.
 • Saftirik 2 - Rodrick Kuralları: Epsilon Gençlik Kulübü Greg’in yaz tatilinde yaşadıklarını ve okul yılına başlarken yaşananları anlatmaktadır.
 • Saftirik 3 - Türünün Son Örneği: Frank Haffley’in oğluna düzen vermek istemesi ve ona bazı sorumluluklar yüklemesi eserin ana konusudur. Oğluna yönelik teşvikleri ve oğlunun tepkileri ile geçen serinin üçüncü kitabı, beğeni kazanmıştır.
 • Saftirik 4 - İşte Şimdi Yandık: Greg Heffley için yaz tatili evde geçmektedir. Sorumluluk ve kurallardan uzakta geçirdiği yaz tatili Greg’in annesinin bakış açısından farklıdır. Hikayenin bu kısmına kimin dediği olacak sorusu hakimdir.
 • Saftirik 5 - Ama Bu Haksızlık: Greg, büyümek ister. Artan sorumlulukları ve büyümeye bağlı olarak yaşadığı problemler, Greg’in üstesinden gelmesini zorlaştırmaktadır. Tek başına sorunların üstesinden gelmeye çalışan Greg’i okuyacaksınız.
 • Saftirik 6 - Panik Yok: Greg bu defa başını belaya sokmuştur. Heffley ailesi evde mahsur iken, başlarına neler gelecek kitapta ele alınmaktadır.
 • Saftirik 7 - Ah Kalbim: Greg’in beklenmedik aşkı, kız arkadaş bulmak için verdiği çırpınışların sonunda karşısına çıkan Rowley, hikayenin ana kahramanlarıdır.
 • Saftirik 8 - Batsın Bu Dünya: Bu öyküde oldukça dertli olan Greg, ailesiyle çıktıkları tatilden mutsuz olarak dönmüştü Her şeyi yoluna koymak için yapması gerekenler hikayenin konusunu oluşturmaktadır.
 • Saftirik 9 - Bende Bu Şans Varken: Kötü bir otel, berbat yemek ve daha fazlası Greg için kötü bir tatile sebep olmuştur. Şanslı olmadığını düşünen ana karakter, olanlardan şikayetçidir.
 • Saftirik 10 - Hey Gidi Günler: Eski günleri özleyen Greg, bir yandan da geleceği hayal etmektedir. Aile içi ve dışı gerilimlerle baş etmeye çalışırken büyüme sürecini ilgiyle izl
 • Saftirik 11 - Karışık İşler Bunlar: Eserde Greg’in üstündeki baskı arttıkça kendine ilham verecek şeyler bulmaya çalışması anlatılmaktadır. Kafası karışık olan ana karakter ve maceraları eserin konusunu oluşturmaktadır
 • Saftirik 12 - Tam Bir felaket: Greg Heffley ve ailesi yola çıkar ve Noel tatilinde keyifli zaman geçirmek istemektedir Ancak başlarına gelen olaylarla buna pişman olmuşlardır.
 • Saftirik Film Günlüğü: Yazar, bu kitabında film çekiminin nasıl olduğunu öğrenmek isteyenler için aşama aşama anlatmıştır. Jeff Kinney’in çalışmaları, filmler ve senaryolarla ilgili pek çok konu Film Günlüğünde yer almaktadır.
 • Turuncu Öyküler 10’lu kitap seti, ilkokul seviyesindeki çocuklara hitap eden kitaplardan oluşmaktadır. Masallarda yolunu kaybeden arı, köpekler, şapkasız dolaşmayan kirpi ve diğer pek çok hayvan öykülerin içerisinde yer almaktadır. Çocukların öğrenme sürecinde onlara eşlik etmek, onları yalnız bırakmamak için Turuncu Öyküler tavsiye edilmektedir. Öykü setinin içerisinde şu kitaplar yer almaktadır:
 1. İyi Şeyler Koleksiyoncusu
  2. Dostluk Tiyatrosu
  3. Titi’nin Parlak Tüyleri
  4. Ağaç Kakan Şule, Bu Saat Ne Böyle?
  5. Arkadaşım Kardan Adam
  6. Çizgili Kedi’nin Masalı
  7. Niki Kayboluyor
  8. Şapkalı Kipiti
  9. Palyaço Doruk
  10. Tosbi ve Müzik Grubu

Bir diğer seri olan Cep Korsanları, macera içeren olaylarla doludur. Serinin her kitabında farklı bir macera yaşayan kahraman, korsanları anlatmaktadır. Korsanlar ve onların macerası ilkokul çağındaki çocukların beğenisini kazanmaktadır.

Kral Şakir isimli set televizyonda da çizgi film olarak yayımlanmaktadır. Hem yazarı hem de çizeri bulunan setin içerisinde çeşitli karakter çizimleri bulunmaktadır. Varol Yaşaroğlu’nun yarattığı karakter pek çok çocuğun okumayı sevmesini sağlamıştır. Çizgi filme ve sinemaya aktarılan, oldukça çok takip edilen Kral Şakir; büyüklere de hitap etmektedir. Okumayı sevdiren akıcı anlatımı ve anlaşılırlığı okumaya yeni başlayan çocukların hızını artırmasına yardımcı olmaktadır.  Seri içerisinde yer alan kitaplar şunlardır:

 • Hayat Kısa Filler Uçuyor: Mahallede meydana gelen olağanüstü olaylar, akıllı buzdolapları ve uçan filler hikayenin ana temasında bulunmaktadır.
 • Anlatsam Film Olur: Çocuklara okumayı sevdirmek amacıyla yazılan eser, karikatürlerle zenginleştirilir. Maceralarla dolu hikaye 2018’de yayımlanmıştır.
 • Tek Kişilik Dev Orkestra: Eğlenceli hikaye anlatımıyla çocukları güldürmeyi başaran yazar, bu eserinde de annesi Kadriye ve kardeşi Canan’ı anlatmaktadır. Komik olaylarla dolu hikaye okurlar tarafından beğeni kazanmaktadı
 • Macera Devam Ediyor: Büyümeyi çok isteyen Kral Şakir, büyüdükçe başına gelen olaylarla farklı sorunların içerisine girmeye başlamıştır.
 • Kral Şakir- Dostum Bu Çok Havalı! : Havalı olmak isteyen Kral Şakir ve eğlenceli, komik anların hikayenin konusunu oluşturmaktadır.
 • Kral Şakir 6 Düğümler Karışık: Canan ve diğerleriyle birlikte yaşanan komik olaylar hikayenin ana temasını oluşturmaktadır.

6-12 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden pek çok kitap bulunmaktadır. Cep Korsanları, Kral Şakir, Turuncu Öyküler bunlar arasında yer almaktadır Eğlenceli anlatımı ve yaşanan komik maceralar çocuklara okumayı sevdirmektedir. Okumayı sevdiren, yalın dili ve akıcı anlatımı çocuk okurların beğenisini kazanmıştır. Televizyonda da yayımlanan Kral Şakir, kitap setleri halinde 5’li ve 6’lı olarak satışa sunulmuştur.

İlkokul Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Okul derslerine ve sınavlarına destek olan kitaplar, örnekler grafiklerle hazırlanmaktadır. Bu kitaplardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Tüm Dersler Soru Bankası: Özgün soruları ve çocukların anlama şekline uygun anlatımıyla farklı seviyelerde soru bankaları bulunmaktadır. Soru bankaları, çocukların öğrendiği konuları pekiştirerek sınavlara hazırlanmasını sağlamaktadır.
 • Tüm Dersler Konu Anlatımı: 1, 2, 3 ve 4.sınıf konu anlatımlı kitaplar; öğrencilerin okulda anlatılan konuların üzerinden geçmesini sağlamaktadır. Çocukların öğrenme hızını artırmayı ve konuları öğrenmesine yardımcı olmaktadır.
 • İlkokullarda 1-4. Sınıf ‘Oyun ve Fiziki Etkinlikler’ Öğretimi: İçerisinde yer alan fiziksel etkinlikler, çocukların ilkokul zamanında uygulayacakları ve gelişmelerini sağlayacak aktivitelerden oluşmaktadır.
 • İlkokul Müzik Dersi Kitapları: Müzikle ilgilenen çocuklar için öğretici olan kitaplar, sanata olan yakınlıklarını artırmayı sağlamaktadır.
 • Tüm Dersler Eğitim Seti: İçerisinde yer alan sorular ve konu anlatımı, tüm dersleri incelemeyi ve anlamayı kolaylaştırmaktadır. Eğitim seti içerisine yer alan kitaplar, çocukların okuma ve öğrenme açısından gelişmesini sağlamaktadır.
 • İlkokul İngilizce Kitabı: İlkokul çalışma kitapları arasında yer alan kitap, İngilizceyi öğrenmek isteyen ve resimli kolay anlatımıyla pekiştirmek isteyenler için üretilmektedir.
 • Matematik Çözümlü Ders Kitabı: İlkokul seviyesinde problem yaşanan bir ders olan Matematik, çözüm örnekleri yer alan kitap sayesinde kolay hale gelir. Öğrencilerin matematik zekasını kullanmasına yardımcı olan kitap, matematiksel işlemleri çözmeyi kolaylaştırmaktadır.

 

İlkokul Okuma Kitabı Önerileri Nelerdir?

Kitaplar, öğretici yanıyla çocuklara küçük yaşta çeşitli değer kavramlarını öğretmektedir. Çocuğun bilişsel gelişimini tamamlaması yolunda önemli bir kaynaktır. Kitap okumak, sakinlik hissi yaratarak çocuklara motivasyon sağlamaktadır. İlkokul 2. sınıf kitapları ve 3, 4.sınıf kitapları konu itibariyle birbirine benzemektedir. Aile, arkadaşlık, sevgi, dostluk gibi çeşitli değerlerin yer aldığı kitaplar büyük puntoları ve anlaşılır diliyle çocukların ilgisini kazanmaktadır. Çocuklar küçük yaşlarda kitap okuyarak empati yeteneğini geliştirebilmektedir. Aşağıdaki listede birkaç kitap önerisi yer almaktadır.

 • Levent-Doğu Ekspresinde Soygun: Komik ve saf bir çocuk olan Levent’in Kars’a gitme yolculuğu anlatılmaktadı Kitapta trende beklenmedik bir yolcu yapan Kaçkarların Yıldızı karşısına çıkmaktadır. Levent’in maceraları çocukları okumaya teşvik etmektedir. Ayrıca Levent isimli karakter seri halinde de satılmaktadır. İlkokul macera kitapları arayanlar için Levent ve onun eğlenceli hikayeleri örnek verilebilir.
 • Büyük Define Macerası- Cep Korsanları: 129 sayfadan oluşan kitap, Cep Korsanları serisi içerisinde yer alan bu kitap, çocuklara eskici dükkanında farklı maceralar yaşatmaktadı Define avına çıkan korsanlar ve doğru yolu bulma yolculukları eserin ana temasıdır.
 • Atlas: Daniel Mizielinska tarafından yazılan bilimsel çocuk kitabı, bilime ilgi duyan çocuklara farklı ülkeleri tanıtmak amacıyla yazılmıştır. Eserde 7 kıta, 42 ülke, 52 harita bulunmaktadı Atlasın içerisinde kıtalar, deniz ve göller yer almaktadır. Çocuklara oturdukları yerden dünyayı gezdiren kitap, eğlenceli ve aynı zamanda öğreticidir.

Çocuklar İçin Okuma Kitapları Neden Önemlidir?

Çocukların zihni yeni şeyler öğrenmeye uygundur. Yeni şeyler öğrenmenin en kolay yolu ise okuma kitaplarından geçmektedir. Bu etkinlik sadece öğretmekle kalmamakta, aynı zamanda onların güzel vakit geçirmesine de katkı sağlamaktadır. İlkokulda okuma kitaplarının önemli olmasının nedenleri aşağıda listelenmiştir:

 • Yardımcı bilişsel gelişime yardımcıdır: Bilişsel gelişim zeka, akıl yürütme ve bilgiyi işleme ile ilgilidir. Dünyanın nasıl algılandığını ve nasıl düşünüldüğünü ifade etmektedir. Okuma kitapları, çocukların dünya hakkında daha derin bir anlam kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Edindikleri bilgiler, gördüklerini, duyduklarını ve okuduklarını anlama konusunda onlara yardımcı olmaktadır. Bu durumda bilişsel gelişimi hızlandırmaktadır.
 • Empati geliştirmeye katkı sağlamaktadır: Kitap okumak karakterlerle bağ kurdurmaktadır. Bu, diğer karakterin hayatını deneyimlerken nasıl hissettiğiyle ilgili bir empati geliştirmeyi sağlamaktadır. Çocuklar daha sonra bu anlayışı gerçek dünyada diğer insanlarla empati kurmak için kullanabilmektedir. Ek olarak, çocuklar kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlayabilecek bir anlayış kazanmaktadır. Bu durum da sosyal gelişime katkı sağlamaktadır.
 • Daha derin bir anlayış kazandırır: Kitap, okurunu başka bir şehre, bölgeye ve ülkeye götürebilmektedir. Hatta alternatif bir dünya deneyimi bile yaşatabilmektedir. Bir çocuk okuma kitabıyla, başka türlü öğrenemeyeceği insanları, yerleri ve olayları öğrenebilmektedir. Bu durum da çocuklara dünya ve kendinden farklı kültürler hakkında derin bir anlayış kazandırmaktadır.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.