Sıralama seçin
Toplam 514 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5 6
Toplam 514 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Shakespeare Kitaplarının Konuları Nelerdir?

Yayınevinde basılıp kapak eklenen kağıt yapraklardan oluşan ve okumaya yarayan nesneye kitap adı verilmektedir. Kitapların ciltli ve ciltsiz formları bulunabilmektedir. Kitaplar farklı konular üzerine yazılmaktadır.. Bilim, tarih, felsefe, edebiyat ve daha birçok alanda kitaplar bulunmaktadır. Kitaplar, içinde yer alan yazı türüne göre şiir kitabı, roman ve öykü kitabı şeklinde sınıflandırılmaktadır. Shakespeare kitapları, geniş bir okur kitlesine sahiptir. Yazarın eserleri okurları tarafından beğenilmektedir.

Shakespeare’in eserlerinde yer verdiği konular şunlardır:

 • Aşk
 • Evlilik
 • Düşmanlık
 • Evli kadınların sadakatsizliği
 • Zenginlik ve asalet
 • Cinayet
 • İntihar
 • İntikam
 • Kraliyet hanedanı
 • Kehanet
 • Mitoloji
 • Sınıf farklılıklarıdır.

Bu maddeler, okurların kitap seçiminde yol gösterici olmaktadır. Yazarın eserlerinde en fazla kullandığı konular yukarıda belirtilmiştir. Aşk, evlilik, düşmanlık gibi günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan durumlar hakkında okumak insan ilişkileri konusunda yardımcı olmaktadır. Kişisel zevklere göre kitap seçiminde bulunurken Shakespeare okunması gereken kitapları adlı listeler üzerinden detaylı incelemeler yapmak mümkündür.

Shakespeare Kimdir?

Shakespeare’in doğum tarihi bilinmemektedir ancak 26 Nisan 1564 tarihinde vaftiz olduğu bilinmektedir. Shakespeare, İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncudur. İngiliz edebiyatının sahip olduğu en büyük değerlerden birisidir. Dünyanın en iyi dram oyun yazarı olarak bilinmektedir. İngiltere’nin ulusal şairi ve Avon’un Ozanı olarak anılmaktadır. Yazarın oyunları birçok dile çevrilmiş ve sergilenmiştir. Yazar, Stratford-upon-Avon’da doğup büyümüştür. 18 yaşında evlenmiştir ve bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. 1585-1592 yılları arasında bir tiyatro şirketinin sahibi olarak başarılı bir kariyere başlamıştır. Yazar, bilinen eserlerinin birçoğunu 1589-1613 yılları arasında yazmıştır. İlk ürettiği oyunlar genellikle komedi ve tarihi türde olmuştur. Ardından trajedi türüne de yönelen yazar bu alanda Hamlet, Kral Lear, Othello ve Macbeth adlı eserleri yazmıştır. Son olarak dram olarak da bilinen trajikomedi türünde oyunlar yazmıştır. Shakespeare’in oyunları tüm dünya tarafından benimsenmiş, farklı kültürel ve politik şekillerde tekrar tekrar yorumlanmıştır. Shakespeare, 23 Nisan 1616 tarihinde hayata gözlerini yumduğunda 52 yaşındadır.

Shakespeare’in Tavsiye Edilen Kitapları Nelerdir?

Shakespeare’in kitaplarında günlük hayattan izler sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle günümüzde de önemini koruyan klasik eserlere imza atmıştır. Shakespeare’in okunması tavsiye edilen kitapları şunlardır:

 • Bir Yaz Gecesi Rüyası: Eser romantik komedya türündedir. Oyunda, evlilik ve aşk ilişkileri konu alınmıştır. Konu, Atina’daki bir düğün etrafında geç Eserde, farklı sınıflar, farklı türler, farklı aşklar işlenmiştir. İroni sıklıkla kullanılmıştır. Eserde, Oberon ve Titania isimleri görülmektedir. Bunlar perilerin kralı ve kraliçesi olarak anılmıştır.
 • Yanlışlıklar Komedyası: Eserde, iki farklı özdeş ikizin karşılaşma hikâyesi anlatılmıştır. İkizler karşılaştığı zaman ortaya bir sıra çılgınca aksilikler çıkmıştır. Yanlış yere dayak yeme, Efesli’nin hapse atılması, cinnet geçirme, şeytanların hakimiyetine girme, suçlama bu olaylardan bazılarıdır. Bu eser, opera, müzikal oyun, tiyatro ve beyaz perde için adapte edilmiştir.
 • Veronalı İki Centilmen: Şairin yazdığı ilk oyun ve ilk komedi olduğu düşünülmektedir. Oyun, Valentine ve Proteus adında iki yakın arkadaş etrafında dönmektedir. Ancak ikilinin arkadaşlıkları çok geçmeden aşka dönüşmüştür.
 • Kış Masalı: İlk baskısı 1923 yılında yapılan eser, ilk kez 1611 yılında Shakespeare’in Saray Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.
 • On İkinci Gece: Yazarın 1599 ile 1601 arasında yazdığı düşünülen 5 perdelik bir komedi eseridir.

Shakespeare’in Önemli Eserleri Nelerdir?

O dönemde yaşayan birçok oyun yazarının diğer yazarlar ile iş birliği yaptığı bilinmektedir. Shakespeare’in de kariyerinin başında ve sonunda iş birliği yaptığı düşünülmektedir. Yazarın oyunlarının birçoğunun orijinal düzeltmelerinin ardından diğer yazarlar tarafından düzenlendiği görüşü bulunmaktadır. Yazarın kayıtlı ilk eseri 3. Richard ve 6. Henry’dir. Yazarın öne çıkan bazı eserleri şunlardır:

 • Venedik Taciri: Yazarın en ünlü eserlerinden birisidir. Yazarın tragedyaya en yakın eseridir. Oyun hem beyaz perdeye hem de televizyon ekranına birden çok kez uyarlanmıştır.
 • Othello: Eserde Venedik komutanı Othello ve soylu bir kız olan Desdemona’nın aşkı ve kıskançlıkları konu edilmiştir. İsmini oyunun baş kahramanından alan eser trajedi türündedir. Eserin 1603 yılında yazıldığı tahmin edilmektedir.
 • Kuru Gürültü: Oyunda, bir erkeğin koca olarak karısının sadık olup olmayacağını asla bilemeyeceği işlenmiştir. Klaudio gururu ve karısının sadakatsiz olacağı korkusuyla oyun oynayan Don John ilk evlilik girişiminin kötü sonuçlanmasına neden olmuştur. Oyunun her sahnesinde birçok aldatmaya yer veril
 • Antonius ve Kleopatra: Bu eserde Roma ve Mısır ekseninde yani Doğu-Batı tarafında aşkın ve tarihin yıkıma uğradığı bir tragedya işlenmektedir.
 • Hırçın Kız: Yazarın komedi eserlerinden biridir. İlk temsili 1593’te yapılan eserin 1590-1591 yılları arasında yazıldığı tahmin edilmektedir. Eserde serbest bir karaktere sahip olan tutkulu bir kadının genç eşi konu edilmektedir.

Yazarın öne çıkan eserleri arasında en dikkat çekeni Shakespeare othello olmuştur. Yazar, oyunlarında aşk, evlilik ve ihanet konuları üzerinde dururken dürüstlük ve hilebazlık sıkça işlediği temalardan birisidir.

Shakespeare’in Şiirleri Nelerdir?

Shakespeare şiirleri, dünyaca tanınan şiirlerdir. 1593 yıllarında tiyatrolar veba yüzünden kapatıldığı dönemde Shakespeare, “Venüs ile Adonis ve Lucretia’nın Kaçırılması” adlı iki erotik şiir yayımlamıştır. Venüs ile Adonis şiirinde Venüs’ün cinsel ilgisine karşılık veremeyen Adonis anlatılmıştır. Soneler: Yazarın dramatik nitelikte olmayan son basılmış yapıtı özelliğini taşımaktadır. Shakespeare, kariyeri boyunca soneler yazmıştır. Bu şiirlerde, sevgi, kuşku, özlem, ihanet, kıskançlık, umut, hayal kırıklığı, suç ve günah, sevgi uğruna acıya katlanma ve ölüm karşısındaki korku duygulu bir şekilde işlenmiştir.

Yazarın sevilen şiirlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Macbeth

Korkudan yediğim lokma boğazımdan gitmeyecekse,
Her gece uykularımı korkunç rüyalar saracaksa,
Varsın her şey çığırından çıksın,
Bu dünya da yıkılsın, öteki dünya da,
İnsana rahat nefes aldırmayan kuruntularla,
Beynimizi bir işkence masasına çevirmektense,
Ölüp rahat etmek daha iyi,
Rahat etmek için öldürdüklerimizle.

Bütün Mesele Hazır Olmak

Serçenin ölümünde bile bir bildiği vardır kaderin.
Şimdi olacaksa, hiç bir şey yarına kalmaz,
Yarına kalacaksa, bugün olmaz,
Bütün mesele hazır olmakta.
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış,
Erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun.

Shakespeare’in Önemli Oyunları Nelerdir?

Shakespeare, oyunları sayesinde dünyaca tanınan biri olmuştur. Yazarın kayıtlı ilk eserleri, tarihsel drama rağbeti süresince 1590’ların başında yazdığı 3. Richard ve üç bölümlük 6. Henry’dir. Titus Andronicus, Yanlışlıklar Komedisi, Hırçın Kız, Veronalı İki Centilmen yazarın ilk dönemlerinin ürünü sayılmaktadır. Shakespeare’in sıkı olaylar dizisi ve belirgin komik sekanslar barındıran ilk klasik ve İtalyan tarzı komedileri, ilerleyen dönemlerde yerini komedilerin romantik havasına teslim etmiştir. Yazarın popüler oyunları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Romeo ve Juliet: Shakespeare Romeo ve Juliet, İngiliz edebiyatı klasikleri arasında yer almaktadır. Yazarın en bilinen oyunlarından birisi olmasıyla tanınmaktadır. İki düşman ailenin birbirini seven gençlerinin aşkını işlemektedir. Bir maskeli balo sırasında Romeo ve Juliet birbirlerini görerek aşık olmuştur ve eserin en önemli sahnesi ünlü balkon sahnesi
 • Hamlet: Shakespeare Hamlet eseri trajedi türündedir. Oyun Danimarka’da geçmektedir.Eserde Prens Hamlet, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçmiş ve annesiyle evlenen amcası Claudius’tan intikam almıştır. Oyunda, ihanet, intikam, ensest, ahlaksızlık konuları işlenmektedir. Hamlet, yazarın en uzun oyunu olma özelliğine sahiptir. Günümüzde dahi en çok oynanan oyunlardan birisidir.
 • Macbeth: Shakespeare Macbeth eseri en kısa trajediler arasında yer almaktadır. Profesyonel ve amatör tiyatrolar tarafından sıkça sahnelenmektedir. Macbeth’in hikâyesi güç düşkünlüğü ve arkadaşlara ihanet konularını işlemektedir. Oyun, şimşek ve gök gürültüleri esnasında, üç cadının bir sonraki görüşmelerinin Macbeth ile olmasına karar vermeleri sahnesiyle başlamaktadır.
 • Kral Lear: Shakespeare tüm eserleri arasında önemli bir yere sahip olan bir başka eserdir. Oyunda Lear’ın trajedisine paralel olarak Gloucester’ın hikâyesini ele almaktadır. Bu hikâyelerin teması kötü evlatları yüzünden iyi evlatları da cezalandıran babaların düştükleri zor durum ve trajik sonlardır. İlk hikâye, başkahraman Lear’ın yaşlanması sebebiyle topraklarını üç kızı arasında paylaştırması ile başlamaktadır. Paylaşımın eşit olması için kızlarını sınamaya karar veren Kral, kızlarına onu ne kadar sevdiklerini sormuştur. Büyük kız süslü cümlelerle sevgisini anlatmıştır ancak Cordelia gerçek sevginin süslü cümlelerle ifade edilemeyeceğini düşündüğü için cevap vermemiştir.
 • Fırtına: Shakespeare kitap önerileri arasında sıklıkla bahsedilen eser, beş perdeden oluşan trajikomik ve fantastik öğeler içermektedir. Shakespeare’in başka yazarlarla iş birliği yapmadan tek başına yazmış olduğu son tiyatro eseri olma özelliği taşımaktadır.
 • Julius Caesar: Oyunda, Roma Cumhuriyetinde son büyük lider olan ve Roma Senatosu tarafından diktatör olarak ilan edilen Julius Caesar’ın bir komplo sonucu öldürülmesi işlenmiştir. Bazı Romalı senatörler, ülkede daha demokratik bir sistem olmasını istemektedir ve suikastçilerden birisi Sezar’ın çok yakın olduğu Marcus Brutus’tur.

Shakespeare en çok okunan kitapları arasında yer alan bu eserler, üretildiği dönemle sınırlı kalmayarak sonraki dönemlerde de popülerliğini korumuş ve öncü eserler olmuştur. Yayımlandıkları dönemlerde de adından oldukça fazla söz ettiren bu eserler günümüzde de bu etkisini sürdürmekte ve okurlar tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Shakespeare Kitap Setleri Neler İçermektedir?

William Shakespeare kitapları set şeklinde ve de ayrı ayrı alınarak okunabilmektedir. Yazarın popüler kitaplarını 15’li veya 5’li olarak set şeklinde satışa sunulmuştur. Yazara ait olan Kral 4. Henry eseri hem cilt 1 hem cilt 2 şeklinde okuyucuya sunulmuştur. Shakespeare şiir kitapları setini de mevcuttur. Yazara ait olan kitap setleri içinde yer alan eserlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Kral IV. Henry: Yazara ait olan tarihsel oyunlardan birisidir. Oyunun kapsadığı dönem 1402 sonlarında Henry Hotspur’un Archibald Douglas, 4. Douglas Kontu’na karşı yapmış olduğu Hubleton Tepesi Savaşı’ndan, isyancıların 1403 ortalarında Shrewsbury savaşında yenilmelerine kadar olan dönemdir. Krallığı ele geçirilen Henry Bolingbroke, IV. Henry adıyla saltanat sürmektedir. Kral II. Richard’a karşı isyan ederek onu tahtından indirmesini şahsi günah olarak kabul eder ve tanrıdan af dilemek için Kudüs’e Müslümanlara karşı bir Haçlı Seferi düzenleyerek gitmek istemektedir.
 • Coriolanus’un Tragedyası: Oyunun konusu Roma Cumhuriyeti zamanında yaşamış ve yaşamı antik Romalılar tarafından bir menkıbe haline sokulmuş lider Caius Martius Coriolanus’un hayat hikâyesinden esinlenilerek oluşturulmuştur. Eserde Roma Cumhuriyeti zamanında komutan olan Caius Martius’un isyancılara karşı mücadelesi anlatılmıştır.
 • Cymbeline: Kelt asıllı eski İngiliz kralı hakkında yazılmıştır. Oyun, trajedi ve romans olarak farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Eserde masumiyet ve kıskançlık temaları hakimdir. Oyunun yazıldığı tarihe ait bilgi bulunmamaktadır ancak 1611 yılında sahnelendiğine dair bir belge vardır.
 • Kral VIII. Henry: İngiltere Kralı Henry’nin yaşam öyküsünü anlatan dramatik tarihsel bir tiyatro oyunudur. Eski belgelerde bu oyunun adı “All is True” olarak geçmektedir. Oyun bir Prolog ile ve hüviyeti verilmeyen bir kişinin seyircilere hitap etmesiyle açılmaktadır. Bu kişi, oyunun ciddi bir eser olduğunu ve seyircilerin şehrin en mesut seyircileri olduğunu, oyuncuların ellerinden geldiği kadar onları kederli yapmaya çalıştıklarını ifade etmektedir.
 • Atinalı Timon: Oyun klasik Yunan döneminde Atina’da yaşamış ve tanınmış Timon hakkındadır. Bu oyun, yazarın anlaşılması zor oyunları arasında yerini almıştır. Önceleri trajedi olarak sınıflandırılan eser günümüzde problem komedi olarak nitelendirilmektedir. Timon, büyük bir parti vermektedir. Savurganlık yapan ve herkesi para ile mutlu etmeye çalışan bir karakterdir. Filozof Apemantus, Timon’un hiç gerçek arkadaşının olmadığının farkındadır. Timon ise bu görüşlere karşı çıkmaktadır.

23 Nisan 1616 tarihinde İngiltere’de ölen yazar, ölümünden iki gün sonra Holy Trinity Kilisesinin Chancel’ine gömülmüştür. Kitabesi, taş levha ile oyulmuştur. Yaşadığı dönem olduğu gibi öldükten sonra da adından söz ettirmeyi başaran yazarın kitapları okurlar tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Shakespeare kitapları yayımlandıkları dönemde olduğu gibi hala etkisini sürdürmekte ve okurlardan aynı ilgiyi görmektedir. İşlediği konular bakımından da okurları etkilemeyi ve eserlerini sevdirmeyi başaran yazarın eserleri her dönemde ilgi ile karşılanmış klasiklerdir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.