KORKU.jpg (136 KB)

Korku ve Gerilim Edebiyatı

Sıralama seçin
Toplam 465 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5
Toplam 465 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

Korku Kitapları Nelerdir?

Edebiyat dünyasında birçok tür vardır. Okuyucuların, isteklerine ve tercihlerine göre bu türler arasında seçimler yapmaları mümkündür. Alt kategoride bulunan bu türlerden biri korku kitapları olarak bilinmektedir. Korku kitapları, geçmişten bugüne kaleme alınan ve okurlar tarafından oldukça ilgi çeken bir türdür. Korku romanlarının odak noktasında heyecanı tetikleyen öğeler yer almaktadır. Kaydedilen en eski hikayelerde bile korku unsurları bulunmaktadır. Örneğin vampir kavramının geçmişi, Sümerlere kadar dayanmaktadır. Bu dönemdeki korku öğeleri; şeytanlara ve cisimleşen kötülüğün etkilerine sahiptir. Vampirler, iblisler, kurt adamlar, cadılar ve hayaletler gibi doğaüstü unsurlar, korku kitaplarının temel öğeleridir. Bunların dışında bu kitaplar daha gerçekçi psikolojik korkuları da ele alabilmektedir. Bu türün ilk örneği 18 yüzyıl öncesindeki romantik dönemde ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu türe Gotik roman da denilmektedir. Bu dönemin en önemli eserlerinden birisi de Frankestein’dır. Bu dönemin ardından Edgar Allan Poe akıl, çılgınlık ve ürkütücü atmosferi gündelik gerçeklerle bir araya getirerek kaleme almıştır. Dolayısıyla bu türün geçmişi sadece 200 yıllıktır.

En Önemli Korku Kitapları Nelerdir?

Edebiyat dendiğinde bulunan hemen hemen her türün öncü ve önemli eserleri vardır. Bu eserler oldukça tanınmıştır ve bulundukları türü bir üst seviyeye taşımaktadır. Korku ve gerilim edebiyatında da bu tür eserler bulunmaktadır. Bu eserlerin birkaçını korku kitapları önerileri olarak sıralamamız mümkün. Bu sıralama aşağıda listelenmiştir:

 • Frankenstein-Mary Wollstonecraft Shelley: Shelley tarafından kaleme alınan Frankenstein, korku ve gerilim edebiyatının öncü eserlerinden olarak bilinmektedir. Eser, 1818 yılında yayınlanmıştır. Günümüzde de karakter olarak bu kitap etkisini korumakta ve okunmaya devam etmektedir. Kitabın ana karakteri olan Frankenstein, bir tıp öğrencisidir. Yaptığı deneyler ile birlikte bir insan ortaya çıkarmaya karar verir. Karakter esasında isimsizdir ancak zaman içinde ismi okuyucular tarafından Frankenstein olarak anılmaya başlamıştır.
 • Dracula-Bram Stoker: Korku ve gerilim kitapları kendi alt kategorilerinde vampirler gibi olağanüstü canlıları da içerimektedir. Bu kitap ve karakter de bu kategorinin öncülerindendir. Kitaptaki ana karakter olan Kont Dracula, tarihte gerçek olan bir kişilik olarak bilinen Kazıklı Voyvoda’dan ilham alınmıştır. Olay Transilvanya’da geçmektedir ve ölümsüz bir vampir olan Kont Dracula’nın yaşantısı konu alınmaktadır.
 • Gammaz Yürek-Edgar Allan Poe: Edgar Allan Poe, korku edebiyatının günümüzde en çok tanınan ve okunan yazarlarından biridir. Yazdığı öyküler ve şiirler ile bu tür içinde oldukça fazla eser vermiştir. Gammaz Yürek de Poe’nun en çok bilinen kısa öykülerinden biridir. Bu hikayede bir katilin, yaşlı bir adamı öldürmesi konu edilmiştir. Katilin dilinden yazılmış olan bu kitap, korku ve gerilim edebiyatının başyapıtlarından biri olarak Kabul edilmiştir. Bu hikayenin aynı zamanda kısa film ve benzeri uyarlamaları da bulunmaktadır.
 • Carmilla-Joseph Sheridan Le Fanu: 112 sayfa olarak yayınlanan bu kitap, gotik ve vampir edebiyatının önde gelen kitaplarından biri olarak bilinmektedir. Konu olarak kitapta ana karakter olan genç kız, arkadaşı olmayan ve bir şatoda yaşayan bir karakterdir. Çektiği arkadaşlık hasreti sonrası şatonun çevresinde gerçekleşen bir kaza sonucunda bu hasreti son bulmaktadır. Carmilla, onun yeni arkadaşı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğaüstü olaylar ve vampirler hakkında okumayı sevenler için Carmilla ideal bir kitaptır. Bu kitap ile vampir edebiyatının öncülerinden sayılmaktadır.
 • Yürek Burgusu-Henry James: Yürek Burgusu, yine korku edebiyatında öncü eserlerden birisidir. Eser 165 sayfadan oluşmaktadır. Bu kitapta anneleri ölmüş iki çocuk, onlara bakmakla sorumlu bir mürebbiye ve evin amcası ana karakterlerdir. Diğer karakterler ise evde bulunan hayaletlerdir. Tüm bunlar ile birlikte Henry James, okurlara unutamayacağı bir korku deneyimi yaşatmak adına bu eseri kaleme almıştır.
 • Yüce Tanrı Pan-Arthur Machen: Modern korku edebiyatı eserleri arasında bulunan Yüce Tanrı Pan, Arthur Machen tarafından kaleme alınmıştır. Eser okurlar tarafından ilgi görmüştür. Kitaptaki Pan karakteri, Yunan mitolojisinden alınmıştır. Yarı keçi ve yarı insan görünümünde olan bu karakter, kitapta tanrı olarak tasvir edilmiştir. Kitabın başlangıcında bir karakter üzerinde uygulanan paranormal bir deney söz konusu edilmiştir. Bu deney sırasında denek olan Mary karakteri, Pan’i görmektedir. Sonrasında bunun ilginç olduğunu düşünen doktor, bu paranormal olayların peşine düşmektedir. Eser 80 sayfadan oluşmaktadır.Maymun Pençesi-W. W. Jacobs: 32 sayfadan oluşan kitap, sinemada da uyarlaması bulunan ve W. W. Jacobs tarafından kaleme alınan Maymun Pençesi’dir. Kitap, maymun pençesi eline geçen kişiye üç dilek hakkının verilmesi ile başlamaktadır. Ancak dilek haklarını kullanmanın da bir bedeli vardır.
 • Maymun Pençesi-W. W. Jacobs: 32 sayfalık olan bu kitap, sinemada da uyarlaması bulunan ve W. W. Jacobs tarafından kaleme alınan Maymun Pençesi’dir. Bu kitap, maymun pençesi eline geçen kişiye üç dilek hakkının verilmesi ile başlamaktadır. Ancak dilek haklarını kullanmanın da bir bedeli bulunmaktadır. Korku dolu bu öyküyü heyecanla ve gerilimle okunan eserler arasındadır

En Çok Okunan Korku Kitapları Nelerdir?

Korku hikaye kitapları, çok satanlar listelerinde her dönem bulunmuştur. Her dönem ilgi çeken korku ve gerilim edebiyatı eserlerinin yanında, bilindik ve hala yazılmakta olan korku ve gerilim yazarları da mevcuttur. Bu yazarlar tarafından yazılan her korku ve gerilim kitabı çıktıkları dönemde okurlar tarafından ilgi görmüştür. Tüm bunlara istinaden tüm zamanların çok satan korku ve gerilim hikayelerini aşağıda listelenmiştir:

 • Medyum-Stephen King: Korku kitapları dendiğinde akla ilk gelen yazarlardan biri Stephen King olarak bilinmektedir. Stephen King, ortaya çıkardığı birbirinden ilgi çekici kurgular ile birlikte korku ve gerilim edebiyatının önde gelen yazarlarından biri haline gelmiştir. Korku türünü okumaya yeni başlayanlar için Stephen King kitapları ideal bir seçenek olabilmektedir. Özellikle yazarın en bilinen ve en çok satan kitaplarından biri olan “Medyum”, başlangıç için oldukça iyi bir seçenektir. Jack Torrance, kitabın ana karakteridir. Ailesi ve işi ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Medyum, paranormal bir konuya sahip olan bir kitap olarak öne çıkmaktadır. Kitabın ana karakteri Jack Torrance, alkol sorunları olan birisidir. Alkol sorunu sebebi ile ailesi ve iş hayatı ile ilgili sorunlarla boğuşmaktadır. İşini kaybetmiş ve ailesi ile aralarındaki diyaloglarda da sorunlar yaşamaktadır. Bunun üzerine Jack’e bir arkadaşı yardımcı olmaktadır. Bir otelde bekçilik yapması için ona iş bulmuştur. Jack, buraya ailesi ile birlikte gidebilme fırsatı olduğu ve en azından bir iş bulduğu için olumlu cevap vermiştir. Otel sahibi son yaşananlardan sonra ailesi ile gelen bir bekçi istememesine rağmen Jack’in arkadaşı bu otelde söz sahibi olduğu için kabul etmek zorunda kalmıştır. Olaylar buradan sonra başlamaktadır. Ailenin özel çocuğu Danny, annesi Wendy ve babası Jack’in olağanüstü maceralarını bu kitapta okunabilmektedir. Korku konulu kitaplar arasında oldukça popüler olan Medyum, sonrasında filme uyarlanmıştır.

 

 • Tepedeki Ev-Shirley Jackson: Korku üzerine kitaplar arasında bahsedilebilecek bir diğer kitap ise Tepedeki Ev’dir. Kitapta bir doktor ve üç arkadaşın tepedeki o evde gerçekleşen maceraları anlatılmıştır. Bu evin lanetli olduğuna inanılmaktadır. Doktor ise bu konuyu ilginç bulmuştur ve bu eve yerleşerek burası hakkında bir kitap yazmak istemiştir. Bunun üzerine üç arkadaşı ile birlikte buraya yolculuk etmişlerdirve macera bu şekilde başlamıştır.
 • O-Stephen King: Korku kitapları Türk okuyucular arasında oldukça ilgi görmüştür. Bu kitaplardan bir diğeri yine usta yazar Stephen King’in kaleminden olan “O” isimli eseridir. Stephen King, 1200 sayfadan oluşan bu kitabı dört yılda tamamlamıştır. İçerisinde olağanüstü olaylar bulundurmaktadır.

Polisiye Korku Kitapları Nelerdir?

Korku kitapları dendiğinde alt kategoride birçok farklı tür bulunmaktadır. Doğaüstü olayları okumaktan hoşlanmayanlar için daha gerçekçi olabilecek ve karakterleri tamamen insan özellikleri taşıyan kitaplar da bulunmaktadır. Bu kitapların başında polisiye korku romanları gelmektedir. Polisiye korku kitapları, bulundurdukları zekice kurgulamakta ve okurları farklı bir yolculuğa çıkarmaktadır. Polisiye kitaplarını okumayı sevenler, psikolojik unsurlar serpiştirilmiş olan bu polisiye korku kitaplarından da oldukça keyif alabilmektedir. Okurlar kahramanlar ile birlikte cinayetleri ve olayları çözmeye çalışırken bir yandan da korku verici unsurlar ile tetikte kalmaktadır. En sevilen polisiye korku romanları aşağıda listelenmiştir:

 • Doğu Ekspresinde Cinayet-Agatha Christie: Agatha Christie, polisiye türünün öncülerinden olarak bilinmektedir. Christie’nin kitapları psikolojik ögeler ile harmanlanmıştır. ve bu sayede okurlar cinayetlerin çözümüne tanık olurken korku ve gerilimi hissetmektedir. Doğu Ekspresinde Cinayet, bu unsurların harmanlandığı kitaplardan biridir. Aynı zamanda Christie’nin en çok okunan kitaplarından biri olarak bilinmektedir. Kitap, Bay Ratchet adındaki karakterin ölümü ile başlamaktadır. Bir trende bu kişinin şüpheli ölümü, aynı trendeki ana karakter olan dedektif Pairot’un dikkatini çekmiştir. Bunun üzerine tren içerisinde araştırmalara başlamış ve tüm yolcuları tek tek incelemiştir. Katilin izinin sürüldüğü bu kitap, birçok psikolojik öge ile birlikte okurlara gerilimi yaşatmaktadır.
 • Cerrah-Tess Gerritsen: Korku gizem kitapları denildiğinde çok satanlar listesinde ismini sürekli olarak görülebilecek Tess Gerritsen önerilen yazarlar arasındadır. Tess Gerritsen’ın bu kitabı Cerrah, Rizzoli & Isles serisinin birinci kitabı olarak görülmektedir. Kitap, Dr. Catherine Cordell karakteri ile başlamaktadır. Bu karakter bir cinayete teşebbüsten kurtulduktan sonra başka bir katilin eline düşmüştür. Bu katil ismen “Cerrah” olarak tanınmaktadır. Suçlu psikolojisinin oldukça detaylı şekilde cümlelere yansıtıldığı tıbbi gerilim kitabı olarak da geçen Cerrah, serinin ilk kitabı olmasıyla birlikte set olarak bu kitapları edinilebilir ve maceranın duraksız bir şekilde ilerlemesi sağlanabilmektedir.
 • Kızıl Nehirler-Jean Christophe Grange: Kurguları oldukça güçlü bir yazar olarak bilinen Jean Christophe Grange, Kızıl Nehirler ile sizleri gerilim ve korku dolu bir polisiye maceraya çıkarıyor. Kitapta bulunan iki polisin gerçekleşmiş olan şüpheli bir cinayeti işbirliği ile çözmeleri gerekmektedir. Katilin kim olduğu, cinayetin ne sebeple işlendiği gibi sorulara cevap arayan ikiliye sizler de satırları okuyarak eşlik edebilirsiniz. Her kitabı ile çok satanlar listesinde olan Jean Christophe Grange, şaşırtıcı hikayeleri ile okuyucuya korkuyu tam anlamıyla yaşatmayı başarıyor.

Doğaüstü Korku Kitapları Nelerdir?

Korku kitapları dendiğinde okuyucuların dikkatini çeken bir diğer tür doğaüstü korku kitaplarıdır. Bu kitaplarda ruhani ögeler mevcuttur. Bu alanda yazılmış birçok farklı kitap mevcuttur. Aşağıda bulunan korku kitapları isimleri ve korku kitapları özetlerinde en çok okunan eserler listelenmiştir:

 • Deliliğin Dağlarında-H.P. Lovecraft: Doğaüstü korku ve gerilim kitapları dendiğinde akla ilk gelen isim bu akımın öncülerinden olan Lovecraft olarak bilinmektedir. Kitapları içerisinde bu ögeleri ustalıkla kullanan Lovecraft, kurguları ile bu ögeleri birleştirdiğinde ortaya korku ve gerilim kitaplarında çok satmış olan kitaplar çıkmıştır. Deliliğin Dağlarında da bu eserlerden bir tanesidir. William Dyer karakteri bu kitapta anlatıcı ve ana karakter olarak geçmektedir. Miskatonic Üniversitesi, Antartika’da araştırma yapılması için bir ekip oluşturmuştur. Bu oluşturulan ekip Antartika’ya çeşitli taşları incelemek, fosilleri araştırmak için gönderilmiştir. Bu bulguları raporlamaları ve toplamaları istenmektedir. Bu amaçla Antartika’ya giden ekip kazı yapılırken iki gruba ayrılmıştır. Bir grup taşları araştırırken, diğer grup çok farklı şeylerle karşılaşmıştır. Sonrasında iki grubun iletişiminin kesilmesi durumu gerçekleşmiştir. Aynı noktada birleşen iki ekip, eski canlıların varlığını keşfetmişlerdir. Tüm olaylar bu noktadan sonra başlamaktadır. Korkunç bir keşif yapan ekip, buradaki başlarına gelen olayları anlatmaktadır. Okurlar kitabı okurken ekibe eşlik etmektedir. Lovecraft’ın en çok bilinen eseri olan Deliliğin Dağlarında, 136 sayfa olmasıyla birlikte kısa sürede okurlarına korku ve gerilimi yaşatmaktadır.
 • Kafes-Josh Molerman: Son zamanlarda oldukça fazla ismi duyulmuş olan “Kafes” kitabı, Josh Molerman’ın kaleminden çıkan oldukça sürükleyici, korku ve gerilim dolu bir eserdir. Kitap bir anne ve iki çocuğu ile başlamıştır. Gözlerini asla açamayan insanlar, bir yaratıkla göz göze geldiklerinde akıllarını kaçırmakta ve bu durum ölümle sonuçlanmaktadır. Bu ailenin maceralarını ele alan kitabın film uyarlaması da bulunmaktadır.

Gerilim Macera Kitapları Nelerdir?

Doğaüstü veya polisiye türü korku kitaplarını okumaktan ziyade günlük yaşantıda geçen olayları korku unsurları olmaksızın gerilim ögeleriyle okumak isteyenler bu kitapları tercih etmektedir. Ayrıca yine fantastik, olağanüstü kurgular ve ütopyalarla gerilim ögesinin buluştuğu kitapları en sevilenler arasında yer almaktadır. Genç korku kitapları, özellikle genç karakteri ele almasıyla gençler tarafından en çok tercih edilen eserler arasında yer almaktadır. Aksiyon korku kitapları ile benzerlik gösteren bu kitaplar, okuma saatlerini daha keyifli hale getirmektedir. Paula Hawkins’in Trendeki Kız kitabı bu kategori için uygun bir örnek olarak verilebilmektedir.

Korku ve gerilim edebiyatı birçok alt dala ayrılması dolayısı ile önerilen korku kitapları da oldukça çeşitlidir. Eğer doğaüstü kitaplar okumak isteyen için H.P. Lovecraft’ın kitapları en uygun seçim olabilmektedir. Polisiye ile harmanlanmış eserlerin başında da Tess Gerritsen kitapları gelmektedir. Tess Gerritsen’in doktorluk kariyerinden yazarlık kariyerine geçiş yapmıştır. Yazarın eserleri de bilimsel deneyimlere dayanmasıyla da dikkatleri çekmektedir. Tıbbi gerilim kategorisinde olan bu eserlerde genellikle hikayeler deneyler ve organ nakli gibi konuları işlemektedir. Baştan sona heyecanın ve aksiyon öğelerinin yer aldığı yazarın kitapları, fantastik öğeleri içermemektedir. Daha çok günlük yaşamdan örnekler verilerek yazılmıştır. Bu sebeple fantastik romanları sevmeyenler için en iyi seçeneklerden birisi olduğu söylenebilmektedir. Bunun dışında Stephen King gibi yazarların birbirinden farklı kurgulara sahip olan onlarca korku kitabından biri tercih edilebilmektedir. Stephen King, eserlerinde doğaüstü öğelere sıklıkla yer vermektedir. Buna rağmen gündelik hayatla doğaüstü güçleri en iyi şekilde birleştirmektedir. Bu sebeple eserleri son derece gerçekçidir. Bu yazarların her biri eserleriyle modern edebiyata katkıda bulunmuştur. Kitaplarda akıcı dil, sade ve gerçekçi anlatım dikkatleri çekmektedir. Olaylar hemen hemen her birinde ana karakterin dilinden anlatılmaktadır. Bu sayede kitapların her biri gençler ve yetişkinler için idealdir.

Daha fazla bilgi