genel-psikolohi.jpg (126 KB)

Genel Psikoloji Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 2158 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 6 ... 11 ... 23
Toplam 2158 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 6 ... 11 ... 23

Psikoloji Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Psikoloji, insan zihninin temelini oluşturan ve göz ardı edilemez unsurlardan biridir. Psikolojinin temellerini öğrenmek ve bu alanda gelişmek için psikoloji kitapları ideal olabilmektedir. Psikoloji, kendi alanı altında birçok kısımda incelenebilmektedir. Bu alanlar için birbirinden farklı kitaplar bulunabilmektedir. İnsan beyninin yapısını anladıkça, insanları analiz etme konusunda çok daha farklı bir seviyeye gelinebilmektedir. Psikoloji kitapları içeriklerindeki yönlendirmeler ve bilgiler ile birlikte bu konuda gelişmeye yardımcı olmaktadır. Senelerin birikimi olan birçok bilgiyi birkaç saat içerisinde bir kitaptan edinebilirsiniz. Psikolojik kitaplar, kendi içinde birçok alana ayrılmaktadır. Bu kitaplarda psikoloji somut bir bilim olarak incelenebilmekte ya da kitaplarda soyut olarak kavramlar ve davranışlar bulunabilmektedir. Araştırma kitapları okunabileceği gibi kurgusal kitaplar da tercih edilebilmektedir.

Psikoloji Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Kitap okumak başlı başına psikoloji adına olumlu etkiler gösterirken, içeriği psikolojiye dayanan kitaplar sizleri tam anlamıyla olumlu etkileymektedir. Bu faydalar aşağıda listelenmiştir.

  • Günlük Yaşamdaki Eylemleri Analiz Etme: Psikoloji kitapları okumaktaki birincil amaçlardan biri insan psikolojisini öğrenmektir. “Neden?” sorusuna bu şekilde cevaplar alınabilmektedir. Gündelik yaşamda insanların gerçekleştirdiği birçok eylem bulunmaktadır. Bu eylemlerin mantıklı olması, açıklanabilir olması kişiden kişiye doğru değişkenlik göstermektedir. Bu da bireyin psikolojisinin ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Psikoloji için kitaplar, bu eylemlere anlam kazandırılması adına ortaya çıkmıştır. Günlük hayatta yapılan her hareketin, eylemin, psikolojik olarak sebepleri vardır. Bu sebeplere ulaşınca ve hareketlerin temel sebebi anlaşılınca eğer olumsuz bir durum var ise bunun önüne geçmek mümkün hale gelmektedir. Psikolojik kitaplar ile birlikte okurlar kendini farkında olabilmekte ve düşünce yapısını keşfedebilmektedir. Eğer alışkanlıkları motivasyon, konsantrasyon gibi konularda olumsuz etkilenmeye sebebiyet veriyorsa, bu alışkanlıkların sebebinin farkına vardıktan sonra bu durum tersine çevirilebilmektedir. Daha üretken, daha konsantre ve daha motive bir şekilde hayat düzene oturtulabilmektedir.
  • Sosyal Farkındalık Oluşturma: Psikoloji kitapları okumanın faydalarından bir diğeri ise çevredeki insanlar konusunda farkındalık yaşamaktır. İnsan kendi davranışlarını ve bunun temelinde yatan nedenleri inceledikten sonra çevre hakkında da analizler yapabilme kabiliyeti kazanılmaktadır. Bu konularda farkındalık kazanmak için psikoloji kitapları incelenebilmektedir. Psikoloji temel kitaplar insanın kendini tanımasından sonra, çevresine karşı olan bakış açısını da değiştirmektedir. İnsan, sürekli olarak topluluklarla iletişim halinde olan bir canlıdır. Toplumun temel taşıdır da denebilmektedir. Toplumda yaşamak içinse belirli noktalarda bilgi sahibi olmak gereklidir. İnsanların sizlere karşı veya aralarında olan eylemleri, diyalogları anlamlandırmak için öncelikle onların psikolojik olarak analizlerini yapabiliyor olmak gerekmektedir. Bu da empati duygusu olarak adlandırılabilmektedir. Psikoloji kitaplarında empati yapmanın faydalarını görülebilmektedir.
  • İletişimi Güçlendirme: Empatinin yanı sıra, insanların toplulukta kaçınamayacağı unsurlardan en önemlisi iletişimdir. İletişimin sağlıklı bir şekilde kurulması gerekmektedir. Aile içinde gerçekleşen diyaloglar, iş ortamında gerçekleşen diyaloglar ve benzeri alanlarda iletişimi olumlu yönde ilerletmek için hem karşıdaki insanlar anlaşılmalı, hem de doğru kararlar verilmesi gerekmektedir. Psikoloji kitapları, iletişim konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. İletişim bu kitaplarla güçlendirilerek birçok faydaya ulaşılabilmektedir. İş yaşantınızda problem yaşandığında, doğru kitapların okunması sonrasında iletişim güçlendirilebilmektedir. İş arkadaşlarınızla daha koordine bir çalışma şekli benimsenebilmektedir. Aile içinde veya ilişkilerde de aynı yol izlenebilmektedir. Bu şekilde ilişkiler oldukça sağlıklı bir hale gelebilmektedir. Psikoloji ile ilgili kitaplar, bu konuda okurların kendini geliştirmesi adına yol açmaktadır.

Psikoloji Kitabı Türleri Nelerdir?

Okunacak kitabı seçerken psikoloji temel kitapları haricinde spesifik bir seçim var ise bu yönde karar vermek daha doğru olmaktadır. Spesifik tavsiyeler ve kitapların ele aldığı araştırma alanları ile birlikte çözmek istenilen sorunun cevabına yönelik kitaplarda seçilebilmektedir. Psikoloji bilimi kitaplarının türleri aşağıda listelenmiştir:

  • Din Psikolojisi Kitapları: Dünya üzerinde birçok din bulunmaktadır. İnsanların inandığı ve bu uğurda hareket ettiği dinler de insan psikolojisinde büyük rol oynamaktadır. Gerek insan psikolojisini şekillendirmekte, gerekse de toplumu şekillendirmekte bu etken oldukça büyüktür. İnsan, toplum ve din ilişkisini incelemek istiyenler için bu kategorideki kitaplar idealdir. İnsan psikolojisinde dinin etkisini bu şekilde araştırılabilmekte ve çevre ile ilgili analizler yapılabilmektedir.
  • Eğitim Psikolojisi Kitapları: Eğitim, insan hayatının her yerindedir. Gerek okullarda birebir aldığınız eğitim, gerekse aile içindeki eğitim buna dahildir. Her şekilde, eğitim hayata hazırlamakta ve birçok konu hakkında daha bilinçli olmayı sağlamaktadır. Eğitim psikolojisi alanı ise kişinin eğitim hayatında yaşadığı etkiler ile ilgilidir. Eğitim hayatında yaşanan birçok şey, kişinin psikolojisini olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. Psikoloji eğitim kitapları, eğitim alan kişilerin psikolojisini daha net bir şekilde anlayabilmek adına birer rehberdir. Eğitim kitapları, genel olarak yetişkinler veya bu alanda eğitim alan öğrenciler tarafından tercih edilebilmektedir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında eğitim alanlar lise ve benzeri kurumlarda görev almaktadır. Buradaki eğitim alan öğrencilerin psikolojisini daha iyi şekilde anlayabilmek, analiz etmek ve bunun sonucunda sorunları çözüme kavuşturmak için bu kaynaklar oldukça faydalı olmaktadır. Doğan Cüceloğlu gibi usta yazarların eserlerini incelenebilmektedir ve eğitim konusunda kaleme aldıkları eserleri tercih edilebilmektedir. Psikolojik danışman olmaktaki adımlar bu kitaplar ile bir bir atılabilmektedir. Eğitim alanında başarılı çalışmalar yapmış olan ve bu alanda ilerlemiş olan yazarların kaleme aldığı eserler iyi birer rehber oluşturmaktadır. Psikoloji kitapları Türk yazarları dışında yabancı yazarlar tarafından kaleme alınmış olan Freud Düşüncesinin Büyüklüğü ve Sınırları gibi kitapları da tercih edilebilmektedir. Bu sayede farklı coğrafyalardaki eğitim psikolojisi konusunda çalışmalar yapmış olan usta isimlerin araştırmalarına da ulaşılabilmektedir.
  • Toplum Psikolojisi Kitapları: İnsan, bir toplumu oluşturan ana parçadır. Birden çok insanın bir araya gelerek oluşturduğu toplum kavramı, psikolojide büyük önem taşımaktadır. Araştırmalarda toplumdan başlayarak bireyi incelemek isteyenler ya da bireyden başlayarak toplumu anlamayı hedefleyenler için bu konuda farklı kitaplar kaleme alınmıştır. Birey psikolojisini kavradıktan sonra detaylı şekilde toplum ve örgüt psikolojisini anlatan kitapları tercih edilebilmektedir. Bu kitapları, toplumun temelini oluşturan insanın psikolojisini kavradıktan sonra okumak çok daha kolaylık sağlamaktadır. Bunun dışında toplum hakkında yüzeysel olarak bilgiler veren kitaplar da bulunmaktadır. Toplum psikolojisini temel taşlarıyla ele alan bu kitaplar, araştırmalar için gerekli olan ana bilgileri vermektedir. Bireylerin toplum psikolojisini nasıl etkilediği, veya toplumun bireyin psikolojisini nasıl değiştirdiği bu kitaplar ile birlikte öğrenilebilmekte ve araştırmalar gerçekleştirilebilmektedir. Psikoloji kitapları set olarak da edinilebilmektedir. Toplum psikolojisi içinde bu konu hakkında edinilebilen sosyal davranışlar, topluma uyum, kimlik, grup psikolojisi gibi alanlar bulunmaktadır. Yoğunlaşmak istenen alanlara istinaden set olarak oluşturulmuş olan kitaplar tercih edilebilmektedir. Aynı yazarın aynı konuda yazdığı kitapların setleştirilmiş hali ile kitap okuma keyfi arttırılabilmektedir.
  • Gelişim Psikolojisi Kitapları: Gelişim psikolojisi, insanların belirli yaş ve hayat dilimlerinde ne şekilde öğrendiği, ne şekilde adapte olduğu konusunda araştırmalar yapmaktadır. Yetişkinlerde veya bebeklerde örnek verilecek olursa; iki hayat diliminin öğrenme tarzları, davranışları ve geçtikleri evreler farklılık göstermektedir. Bu evreler hakkında birçok psikoloğun farklı fikirleri bulunabilmektedir. Ergenliğin kaç yaşında başladığı gibi durumlar kimi gruplandırmalarda farklılık gösterebilmektedir. Bu kitaplar çeşitli psikologların görüşlerini sunmaktadır. Yeni gelişmeleri öğrenmek için bu kitapları edinilebilmekte ve araştırmalar yapılabilmektedir. Psikoloji gelişim kitapları arasında da kategorileri birbirinden ayrı şekilde inceleyen kitaplar bulunabilmektedir. Bebeklik dönemindeki gelişim psikolojisine değinen kitapların yanı sıra, yetişkinlik dönemindeki gelişimin nasıl olduğuna istinaden fikir verebilecek olan kitaplar mevcuttur. Daha detaylı bir inceleme yapmak isteyenler için böyle bir seçenek bulunmaktadır. Bunun dışında eğer yüzeysel bir inceleme gerçekleştirmek istiyorsanız her aşamayı tek bir kaynaktan da incelemeniz mümkündür.

Psikoloji Bilimine Adım Atılacak Kitapların Özellikleri Nelerdir?

Psikolojide alanlara yoğunlaşmadan önce direkt olarak genel bir bilgi akışı gerçekleştirmek istenebilmektedir. Üniversite eğitimi psikoloji dalında gerçekleştiriliyor olabilir veya bir birey olarak el kitabı niteliğinde bir psikoloji temel kitabı edinmek istenilebilmektedir. Akademik bir araştırmaya başlamadan önce bu tür temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu sayede araştırmalar çok daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Psikolojinin genel olarak ne olduğu hakkındaki sorulara cevap veren bu kitaplar, uzman psikologlar tarafından kaleme alınmıştır. Sizler için her an açıp inceleyebileceğiniz, sözlük niteliğinde kitaplardır. Psikoloji giriş kitapları olarak bilinen, kavram tanımları açısından oldukça zengin olan ana teorileri aktarmaktadır. Bunun dışında genel psikoloji içerisinde kategorilere ayrılmış bu alanlarda da detaylı çalışma yapılmış kitaplar mevcuttur. Bu kitaplar aracılığı ile araştırmak istenilen alana yoğunlaşılabilmektedir, genel kitaplardan çok daha fazla bilgiye ulaşılabilmektedir. Öncelikle genel kavramları öğrenmek daha faydalı olabilmektedir. Bunun için ise Saundra K. Ciccarelli’nin kaleme aldığı Psikoloji gibi kitaplar referans alınabilmektedir. Sonrasında ise genel kavramların altında yer alan spesifik konulara yönelinebilmektedir. Gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi alanlarda usta kalemler tarafından yazılmış olan kitaplarla eğitim hayatı bir üst seviyeye taşınabilmektedir. Bunun dışında eğer danışmanlık gibi bir mesleğe sahip olanlar için bu kitaplar bu noktada da yardımcı olmaktadır. İçinden çıkılamayandurumlarda türlü konseptler bu kitaplardan incelenebilmektedir ve durumun oluşuna göre analizler gerçekleştirilebilmektedir.

Psikolojide Konseptler ve Akımları Anlatan Kitaplar Nelerdir?

Psikoloji eğitimine meraklı olanlar genel kavramları öğrendikten sonra gereken konseptler ve akımları da öğrenmelidir. Bu akımlarıdan psikolojinin tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek de mümkün hale gelmektedir. Dönemlerinin önde gelen psikologları tarafından kaleme alınmış olan bu kitaplar, birbirinden farklı akımları aktarmaktadır. Bu noktada o dönemlerde yapılmış olan çalışmaları incelenebilmekte ve bu doğrultuda çalışmalar şekillendirilebilmektedir. Ya da direkt olarak araştırma amaçlı bu kitapları okunabilmektedir. Sigmund Freud gibi ünlü psikologların psikoloji konusundaki araştırmalarını okumak, ortaya çıkan durumları çok yönlü şekilde analiz etmeye yardımcı olmaktadır.

Psikiyatri ve Psikanaliz Hakkında Bilgi Veren Kitaplar Hangileridir?

Psikoloji eğitimi görenler, sonrasında da psikolojik danışman olarak veya psikolog olarak çalışmak istiyenler psikiyatri ve psikanalize ilgi duyanlar için bu kitaplar birer rehber niteliğindedir. Bu kitaplar, karşıdaki kişi hakkında analiz yapma aşamasından sonra, bu analiz doğrultusunda şahıs ile birebir diyaloglar gerçekleştirmenin aşamalarını göstermektedir. Bu diyalogları hangi doğrultuda gerçekleştirildiği, doğru soruların nasıl sorulduğu hakkında bilgiler bu kitaplarda detaylı şekillerde verilmiştir. Psikoloğun doğru soruları seçmesi, hastanın daha net bir şekilde sorunlarını açmasına yardımcı olmaktadır. Hastanın sizlere verdiği cevaplar sonrasında verdiğiniz tepkiler de terapinin gidişatını etkilemektedir. Bu konulara değinen kitaplar, insan psikolojisinin en ince detaylarını okurlarına sunmaktadır. Genel psikoloji kitapları arasında bulunan bu kitaplar, yaşanmış ve tecrübe edilmiş olan tedavi çeşitleri ile sizleri bilgilendirmektedir. Psikanaliz, Sigmund Freud tarafından ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Bu konuda direkt olarak Freud’un kitaplarından yararlanılabilmektedir Psikanaliz ile birlikte, insanların yaşıyor olduğu zihinsel süreci, dış etkenler ile bağdaştırabimeyle ilgili ipuçları ve buna istinaden sonuçlar öğrenilebilmektedir. Bilinçdışı olarak bilinen kavramda Freud’a göre geriye atılmış olumsuz olaylar vardır. Bu olaylar, geçmişteki unsurlar gelecekte birer sorun olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden Freud, kendi metodlarını geliştirmiştir. Konuşma yolu ile birlikte hastanın bilinçdışı olarak geriye attığı unsurları yüz üstüne çıkarmayı ve bunların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Hastalar ile iletişim kurarken kullandığı teknikler ise kitaplarında belirtilmektedir. Psikanaliz haricinde psikiyatri kitaplarını da bu şekilde edinmek mümkündür. Tedavi, diyalog sahnelerini okurlara sunan bu kitaplar psikolojinin en sevilen eserlerinin oluşturmaktadır.

Psikolojik Roman Çeşitleri Nelerdir?

Psikoloji, bilim dalı olarak sadece kavramlar ile açıklanabilen ve akademik yazılmış olan kitaplardan ziyade, kurgusal olarak da bilgi katabilecek kitaplar bulunmaktadır. Özellikle hastaları ile ilgili anıları paylaşan psikologlar tarafından yazılmış olan kitaplar, okurlar tarafından ilgi görmektedir. Bu noktada Gary Small’un “Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” kitabı örnek verilebilmektedir. Bu tür kitaplarda psikologlar, hastalarının problemlerini rumuzlar ve çeşitli sansürler aracılığı ile okuyucuya aktarmaktadır. Bu kitaplar okuyucuya kurgusal karakterle realistik bir tecrübe yaşatmaktadır. Yaşanmış olaylar ele alınarak yazılmış olan bu kitaplarda okuyucular gerçek psikologlardan yaşanmış anıları okumaktadır ve bu sayede daha keyifli bir okuma tecrübesi yaşanması sağlanmaktadır. Psikoloji kitapları roman olarak ele alındığında hitap ettiği kitle olarak da tüm okurlar olduğu söylenebilmektedir. Hemen hemen her yaştan insanın okuması ve vakit geçirmesi için kaleme alınan bu kitaplar, sizleri farklı hayatları tecrübe etmeye çağırmaktadır. Okurlar bu eserlerle psikolojik sorunlar hakkında daha gerçekçi bilgiler edinebilmekte, tedavi süreçlerini gözlemleyebilmektedir.

Çocuklar İçin Psikoloji Kitapları Nelerdir?

Çocukluk ve bebeklik, insan psikolojisinin oturmaya başladığı ve birçok şey konusunda yeni farkındalıklar kazanılan hayata başlangıç dönemleridir. Bu noktada bebeklikten itibaren çocukların geçtikleri aşamalar göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveynler için rehber görevi gören bu psikoloji kitapları, çocukların hangi aşamalarda neler hakkında bilgi sahibi olduklarını anlatmaktadır. Okurlar buna istinaden davranışlarını şekillendirebilmektedir. Şekillenen davranışlar, çocukları da olumlu yönde etkilemektedir. Çocukların gelişim evreleri hakkında bilgi edinmek, daha bilinçli bir ebeveynlik süreci kazandırmaktadır. Bu kitaplar ile birlikte ne şekilde çocuklar ile diyalog kurmak gerektiği, iletişim türünün çocuğunun gelişiminde ne gibi etkiler uyandırdığı konusunda bilgi sahibi olunmaktadır. Bebeklik ve çocukluk evresinden sonra belki de en önemli evrelerden biri olan ergenlik evresi konusunda da bu kitaplar rehber edinebilmektedir. Oldukça çalkantılı bir dönem olan ergenlik evresinde davranışlar çocukları birçok yönden etkileyebilmektedir. Bu konuda bilinç kazanmak, çocuğun bu dönemi oldukça rahat geçirmesinde faydalı olmaktadır. Bu noktada bu kitapları rehber edinilerek, hangi durumda ne yapılması gerektiği öğrenilmektedir. Birçok yazar daha sağlıklı genç nesillerin yetişmesi için eserlerinde bu konulara yer vermektedir.

Daha fazla bilgi