100 Temel Eser Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 158 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2
Toplam 158 ürün görüntüleniyor.
1 2

100 Temel Eser Kitapları Nelerdir?

100 temel eser kitapları, roman, hikaye, öykü gibi pek çok türden oluşmaktadır. Hem Türk hem de Dünya Edebiyatından oluşan liste, Ömer Seyfettin, Aziz Nesin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Dostoyevski ve Michael Ende gibi yazarların eserlerinden derlenmiştir. Temel eserler konu itibariyle çocuklara hayata dair pek çok önemli bilgiyi edindirmeyi amaçlamaktadır. 1.sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar uzanan 100 temel eser sınıflandırması bulunmaktadır. Ayrıca 100 temel eserler kitaplarının çocuklara hitap eden çeşitleri de vardır. Bu eserleri bir araya getiren setler, yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Çocuklara yönelik setler, çocukların büyükleriyle ilişkileri, okulu ve arkadaş bağları gibi önemli detaylara kitaplarda yer verilmektedir. Bununla birlikte çocuklara hikayeleştirme ve kitaptaki karakterler vasıtasıyla ana fikir verilmektedir. Atasözleri ile hikayeleştirilen anlatımı, çocukları atasözü hafızasını geliştirmeyi sağlamaktadır. Anlatımındaki sadelik ve akıcılık, çocuklara okumayı sevdirmektedir.

İlköğretim Okullarında Okunması Gereken 100 Temel Eser Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

İlköğretim seviyesindeki çocukların okuması amacıyla derlenen 100 temel kitap, yerli ve yabancı edebiyatların birleşiminden oluşmaktadır. Eserler Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanmış ve öğrencilerin başvurabileceği temel kaynaklardan olmuştur. Öğrencilere okumayı sevdirmek, okuma hızını artırmak, boş zamanlarında yararlanabilecekleri kaynak kitap sunmak amacıyla hazırlanan bu liste, ortaöğretim öğrencilerine yönelik de hazırlanmıştır. 100 temel eser çalışmasında Türk Edebiyatı’ndan da pek çok kitap yer almaktadır. Dünya edebiyatı içerisinde yer alan seçmeler ve derlemeler de liste içerisinde bulunmaktadır.

Çocukların hayal gücünü geliştirmek amacıyla yazılan, farklı evrenleri anlatan kitaplar mevcuttur. Aynı anda eğlendiren ve öğreten eserler, arkadaşlığın ve ailenin önemini vurgulamaktadır. Farklı ana fikirlere sahip kitaplar, temaları incelenerek satın alınabilmektedir. 100 temel eser 30 kitap seti içerisinde farklı seviyelere uygun kitaplar bulunmaktadır.

2.Sınıf 100 Temel Eser Kitap Tavsiyeleri Hangileridir?

2.sınıf hikaye kitapları 100 temel eser tavsiyeleri okuma ve yazmayı yeni öğrenen öğrencilere okumayı sevdirmek amacıyla tercih edilmektedir. Okumayı öğrenen ve eğlenceli, kişisel ilgi alanına uygun, kolay okunabilir eserler çocukların ilgisini çekmektedir. İlköğretim öğrencilerine uygun pek çok kitap, yaş kriteri dikkate alınarak tercih edilmelidir. 2. sınıfa uygun olan kitaplar, resimli ve büyük puntoludur. Bu sayede okumayı sevdirerek çocukların eğlenceli ve eğitici hikayeler okunması sağlanabilmektedir. Yaş durumu dikkate alınarak 7-8 yaş aralığındaki çocuklara önerilen kitaplar aşağıda listelenmiştir.

 • Pinokyo: Gepetto, kukla yapan bir marangozdur ve okula gitmeyi sevmeyen, tembel bir erkek çocuğu olan Pinokyo’yu kuklaya çevirmiştir. Carlo Collodi tarafından kaleme alınan kitabın ana temasında büyüklerin nasihatlerine kulak verilmesi gerektiği, yalan söylememek ve daima dürüst davranmanın önemi çocuklara verilmektedir.
 • Andersen Masalları: Dokunaklı hikayelerde yer alan kahramanlar hem hayvan hem de insanlardan oluşmaktadır. Alçak gönüllülük, iyilik yapmanın önemi, dürüstlük gibi pek çok temaya hikayelerde yer verilmektedir. Kitabın yazarı olan Hans Christian Andersen bu eserindeki öğretici masallarla çocuklara önemli fikirler vermektedir.
 • Şermin: Tevfik Fikret’e ait olan bu eser, çocuklara hitap eden bir dille yazılmıştır. Eser çocuklara sevgi, iyilik, doğruluk ve çalışma gibi pek çok duyguyu aşılamaktadır. İyi bir insan olmak için gereken pek çok şey Şermin’de yer almaktadır.
 • Küçük Prens: Kendi galaksisinde yaşayan bir çocuğun yolculuğunu anlatmaktadır. Yolculuğuyla büyümeye ve yetişkinlere dair pek çok önemli fikri hissettirmektedir. Resimli sayfalarıyla çocuklara okumayı sevdirmeye yardımcı olmaktadır. Antoine de Saint - Exupery’nin eseri olan Küçük Prens, tüm dünyadaki en popüler çocuk kitapları arasında yer almaktadır.
 • Heidi: Anne ve babasını kaybeden küçük bir kızın dağlara alışması ve zamanla dağ kızı olmasını anlatan eser, Heidi’nin cesareti ve sevgisini okurlarına hissettirir. Heidi, Johanna Spyri’nin en sevilen eseridir.
 • Mutlu Prens: Oscar Wilde’a ait olan eser içerisinde sevgi, güzellik, bencillik, iyilik gibi farklı kavramları barındırmaktadır. Çocuklara farklı duygular hissettiren eser, çağdaş bir masaldır.
 • Alice Harikalar Diyarında: Lewis Caroll’un Alice ve maceralarını anlatan eserinde farklı bir dünyaya açılan kapılar, çocukların hayal gücünü geliştirmesini sağlamaktadır.
 • Ömer'in Çocukluğu: Muallim Naci’nin yazdığı eser, 8 yaşında bir çocuğun kendi dilinden anlattıklarını içermektedir. Şehir ve köy yaşamını anlatan eser, sade diliyle çocukları okumaya teşvik etmektedir.
 • La Fontaine’den Seçmeler: Pek çok masal seçkisinden oluşan, çocukların hayal gücünü geliştiren eser; renkli sayfalardan oluşur. Çocukların masal okuması ve duygularını anlamlandırması amacıyla okunması tavsiye edilmektedir.

Tüm bu kitaplar, 2. sınıf öğrencilerinin okumayı hızlandırmasına, cümle ve dilbilgisi kurallarını daha iyi anlamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çocukların hayal gücünün gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

3. Sınıf 100 Temel Eser Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

 1. sınıf hikaye kitapları 100 temel eser çocukların öğrenerek eğlenmesi ve hayata dair çeşitli fikirler edinmesini sağlamaktadır. İyilik, kötülük bilinci kazandıran eserler, aile ve çocuk ilişkisini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Arkadaşlarıyla ilişkilerini güçlendirmeye yardımcı olarak dostluğun önemini vurgulamaktadır. 100 temel eser roman kitapları hikaye ve masallar, renkli sayfalarıyla okumayı sevdirir. 100 temel eserden seçmeler derlenerek 3.sınıf öğrencileri için şu şekilde listelenebilir.
 • Falaka: Ömer Seyfettin’e ait olan bu eser, hikaye türündedir. Çocukluk anılarına yer veren yazar, akıcı diliyle çocukları okumaya teşvik etmektedir.
 • Parayı Veren Düdüğü Çalar: Nasrettin Hoca’ya ait olan eser, mizahi anlatımıyla çocuklara çalışmadan hiçbir şeyden karşılık alamayacakları mesajını vermektedir.
 • Yorgan Gitti Kavga Bitti: Nasrettin Hoca’nın eseri, anlaşmazlık sebebi ortadan gidince kavganın da bittiğini esprili ve öğretici bir dille anlatmaktadır.
 • Yıldız Çocuk: Oscar Wilde’a ait olan eser, dünyada iyi insanlar olduğu kadar öfkeli ve kötü insanların da olduğunun mesajını vermektedir. Eser gerginlik, çatışma gibi kavramları işlemektedir.
 • Pekmezci Anne: Ziya Gökalp’in masalsı anlatımıyla çocukların hayal gücünü geliştirmesini sağlamaktadır.
 • Aslan, Yaban Eşeği ve Tilki: Ezop Masalları arasında yer alan öykü, insanların birbiriyle anlaşmanın önemini ve verilen sözlerin tutulması gerektiğini anlatmaktadır.
 • İki Hizmetçi/ Mesneviden Seçmeler: Mesnevi içerisinde yer alan öğretici hikayelerden biridir.
 • Acemi Çaylak: İçerisinde yer alan atasözleriyle hikaye anlatımlarını zenginleştirmektedir. Bu sayede çocukların atasözü hafızasını genişletmeyi sağlamaktadır.

4. ve 5.Sınıf 100 Temel Eser Tavsiyeleri Nelerdir?

5.sınıf okuma kitapları 100 temel eser tavsiyeleri, çocukların gelişim sürecinde okuma hızını artırmak ve kitaplarla edineceği bilgileri geliştirmek amacı taşımaktadır. Atasözü bilgisini genişleten 4. ve 5.sınıf 100 temel eser kitapları set halinde satın alınabilmektedir. Çocuğunuza uygun sayfa sayısı, konu ve türde olan kitapları inceleyerek yaşına uygun kitapları edinebilirsiniz.

 • Polyanna: Eser, her şeye pozitif bakan bir kızın hikayesini anlatmaktadır. Eleanor H. Porter tarafından kaleme alınan eserin ana fikri, daima hayata olumlu bakarak olumsuz durumların içerisinde bile olumlu bir taraf görebilmektir.
 • İnsan Ne İle Yaşar? : Eser, temelde hayatı sorgulayan her çocuk için önemli bir kaynaktır. Kısa ve öz anlatımıyla insanın hayattaki yerini ve ihtiyaçlarını anlatmaktadır. Rus Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından olan Tolstoy’un bu eseri çocukların hayatı anlamlandırmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Peter Pan: Büyümeyi reddeden ve daima çocuk kalmak isteyen M Barrie’nin kaleme aldığı Peter Pan’ın hikayesi, eğlenceli anlatımıyla 5 yaştan başlayarak 9+ yaşa kadar pek çok çocuğun beğenisini kazanmaktadır.
 • Robin Hood: Macera ve eğlenceyi bir araya getiren eser, ilköğretim çocuk kitapları arasında yerini almaktadır. Howard Pyle bu eserinde yardımseverliği sıra dışı bir şekilde anlatmaktadır.

5-9. Sınıf Arası Okumayı Sevdiren Çocuk Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Çocukların kitap okumayı alışkanlık haline getirmesi için kitapların konularının ilgisini çekmesi gerekir. Pek çok öğretici ve eğlenceli kitap, 100 temel eser arasında yerini almıştır. Eserler, Türk ve dünya edebiyatı seçkilerinden oluşmaktadır. 100 temel eser kitapları ortaokul ve lise çağındaki çocuklara da hitap etmektedir. Okunması gereken kitaplar listelenirken çocukların yaşı ve okul müfredatları dikkate alınmaktadır. 100 temel eser 6.sınıf kitapları arayanlar da listede yer alan eserleri inceleyebilir. Ortaöğretimde okutulmak üzere listelenen eserlerden bazıları şunlardır:

 • Üç Silahşör: Alexandre Dumas’ın yazdığı bir macera romanıdır. Muhafız birlikleri baş kahramanı olan romanda Dartanyan’ın maceraları anlatılmaktadır. Macera kitaplarını seven ortaöğretim öğrencilerine uygundur. Tarihi bir romandır.
 • Yalnız Efe: Ömer Seyfettin’e ait olan bu eser, yalnız olarak büyüyen bir çocuğun başına gelenleri anlatmaktadır. Yazara ait en çok okunan hikayeler arasındadır. Haksızlıklara karşı susmamak gerektiğini, adalet bilincini çocuklara aşılamaktadır.
 • Fatih Harbiye: Peyami Safa’nın eseri, muhafazakar aile kızının batılı bir erkeğe karşı duyduğu aşkı ve kültür çatışmasını ele almaktadır.
 • Beyaz Diş: Jack London’a ait olan temel eser, köpeklerin insanlarla olan maceralarını anlatmaktadır.
 • Sergüzeşt: Sami Paşazade Sezai’ye ait olan bu eser, hayatı boyunca ezilen ve değer görmeyen bir kadını konu almaktadır.

Lise Sınıflarına Uygun 100 Temel Eser Tavsiyeleri Neleri İçerir?

Lise çağına gelen gençler, temel eserleri okuyarak kendini geliştirebilir ve farklı türleri okuyarak genel kültürünü artırabilir. Önemli temel eserler roman, hikaye ve şiirlerden oluşmaktadır. Önemli yazarlara ait derlenen pek çok eser, lise çağındaki gençlerin düşünce dünyasının oluşmasını ve gelişmesini sağlamaktadır. 100 temel eser 8. sınıf kitapları, lise kitapları ve daha fazlası şu şekilde listelenebilir:

 • Açlık: Knut Hamsun’a ait olan eser, temelinde açlık duygusunu ve bu duygunun kişide meydana getirdiği değişimleri anlatmaktadır. Eserini bastırmak için aç kalan bir yazarın hikayesidir.
 • Aganta Burina Burinata: Halikarnas Balıkçısı’nın eseri, denize olan sevgiden ve denizin güzelliklerinden, zorluklarından bahsetmektedir. Ana kahramanı, denizdeki yaşamını anlatmaktadır.
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu: Peyami Safa tarafından yazılan eserde, insanın öğütleri ciddiye alması gerektiğini vurgulamaktadır. Hayata tutunma çabasını ve hastaların mücadelesini anlatmaktadır.
 • Suç ve Ceza: Eser, bir gencin işlediği cinayeti ve daha sonra yaşanılanları anlatmaktadır. Dostoyevski’nin dünyaca ünlü olan kitabı, olumsuzluklara karşı daima dik durmak gerektiği fikrini vermektedir.
 • Anadolu Notları: Reşat Nuri Gültekin’e ait olan gezi türündeki eser, Anadolu’nun çeşitli yerlerini anlatmaktadır. Anadolu’nun güzelliklerini konu almaktadır.
 • Çankaya: Falih Rıfkı Atay’ın anı türündeki eseri, Atatürk’ün doğumdan ölümüne kadar verdiği çeşitli mücadeleleri konu almaktadır.
 • Fareler ve İnsanlar: Eserde insanın hayatta asla hayallerinden vazgeçmemesi gerektiği anlatılmaktadır. John Steinbeck tarafından yayımlanarak büyük ilgi uyandırmıştır.
 • Kuyucaklı Yusuf: Sabahattin Ali’ye ait olan bu eserde, sahipsiz kalan 9 yaşındaki Yusuf’un hikayesi anlatılmaktadır. Evlatlık alınarak hayatı değişen Yusuf’un hikayesi Nazilli’de geçmektedir.

100 temel eser kitapları isimleri ve konuları, kişisel ilgi alanınızı belirleme konusunda yardımcı olmaktadır. Tüm dünyada popüler olan bu eserlerin her biri, kendine özgü konuları ve akıcı üsluplarıyla sıra dışı dünyaları keşfetmeye olanak sağlamaktadır.

Dünya Edebiyatı Kitap Tavsiyeleri Hangileridir?

100 temel eser kitap seti her yaştan çocuğa ve gence hitap etmektedir. Eserler yaşlara göre sınıflandırılır. Yetişkinlere yönelik olarak da ayrılan eserler, düşünce dünyasını değiştirmeye yardımcı olmaktadır. Dünya edebiyatına ait yabancı yazarların önerilen bazı eserleri şu şekilde listede yer almaktadır:

Listelenen Dünya Edebiyatı romanları, yetişkin ve lise çağındaki okurlara hitap etmektedir. Her birinde farklı coğrafyalarda geçen sıra dışı karakterin en özel maceraları anlatılmaktadır. Bu yönüyle okuyanlara yepyeni dünyaların kapılarını aralamaktadır. Aynı zamanda farklı dönemlerde geçen eserler, döneminin kültürü hakkında da ipuçları içermektedir.

Türk Edebiyatında Tavsiye Edilen Temel Eserler Nelerdir?

Türk edebiyatında farklı ekolleri benimseyen pek çok yazar, düşünce dünyalarını eserlerine aktarmışlardır. Eserlerinde farklı ana fikirler vererek, genç kitlenin öğrenmesine destek olmaktadır. Eserlerin bazıları yalın, bazıları ise daha ağır bir dile sahiptir. 100 temel eser serisi içerisinde yer alan hikaye, roman ve şiirler; hem çocuk hem de yetişkinlere yönelik olarak listelenmektedir. Bu eserlerden bazılarını aşağıda şöyledir;

Listelenen eserler, roman türündedir. Roman okumak ve temel eserlerden başlamak isteyen lise öğrencileri ve yetişkinler öneriler şöyledir:

Listelenen örnek temel eserler, hikaye türündedir. Hikaye okumak isteyen, hayal dünyasını geliştirmek ve farklı dünyaları keşfetmek isteyenler için aşağıda geleneksel Türk edebiyatı öyküleri bulunmaktadır.

Listelenen şiir türündeki Türk edebiyatı temel eserleri, şiir okumak isteyen ve nereden başlayacağını bilmeyenler için önerilmektedir. 100 temel eser şiir kitapları eski ve yeni pek çok yazarın derlemesinden oluşmaktadır.

100 Temel Eser Deneme Tavsiyeleri Nelerdir?

Olay hikayesinin yanı sıra deneme okumayı seven lise öğrencileri ve yetişkinlere yönelik olarak bazı eserler bulunmaktadır. Eserler farklı dil anlatım teknikleri kullanılarak yazılmaktadır. Düşünce dünyanızı genişletecek, geliştirecek ve siyasete, edebiyata, inanca bakış açınızı farklılaştıracak pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserler şu şekilde listelenebilir:

 • Bu Ülke: Cemil Meriç tarafından yazılan, sağ ve sol çatışmasını anlatan eser, edebiyat ve siyaset dünyasında da yankı uyandırmıştır.
 • Diyorlar ki: Ruşen Eşref Ünaydın tarafından yazılan, Atatürk’ü kamuoyuna karşı tanıtan ilk eserdir. Eser bu açıdan büyük önem taşımaktadır.
 • Şehir Mektupları: Ahmet Rasim’in çocukluk yıllarını anlatan 217 adet mektuptan oluşmaktadır.
 • Sokrates’in Savunması: Sokrates’e ait dünyaca bilinen bir savunmayı ve ölüme karşı duruşunu anlatmaktadır.
 • Eğil Dağlar: Yahya Kemal Beyatlı’nın eseri, konu itibariyle Milli Mücadeleden bahsetmektedir. Kahramanlık ve savaşa dair hissedilen duygular anlatılmaktadır.
 • Devlet: Platon’un siyasete dayalı olarak yazdığı önemli bir eseridir. Diyaloglar halinde yazılmıştır.
 • Gençlerle Başbaşa: Prof. Dr. Ali Fuad Başgil tarafından yazılan eser, gençlere seslenmektedir. Gençlere seslenerek gençliğin nasıl yaşanması gerektiğini kısa ve öz şekilde ifade etmektedir.
 • Bize Göre: Ahmet Haşim’e ait olan deneme türündeki bu eser, Batı kültürünü etkilerini akıcı ve eleştirel bir üslupla incelemektedir
Daha fazla bilgi