psikoloji-kitaplari.jpg (85 KB)

Psikolojik Kitaplar

Sıralama seçin
Toplam 4252 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 4252 ürün görüntüleniyor.

Psikoloji Nedir?

Psikoloji, insanların duygu ve düşünce dünyasını araştırmaktadır. Çocuk psikolojisinden yaşlı psikolojisine kadar geniş bir araştırma alanını kapsamaktadır. Her çeşit kişiliği incelemeye çalışır. Çok kapsamlı bir bilim olan psikoloji hakkında oldukça fazla kitap yazılmıştır. Psikoloji ile ilgili kitaplar her yaştan okuyucunun beğenisini kazanmaktadır. Psikoloji öğrencileri kadar psikolojiyle ilgilenen okurlar da bu kitaplara kütüphanelerinde yer vermektedir. Psikoloji kitapları, yalnızca bilimsel verilerin yer aldığı kitaplar değildir. Hikaye, roman gibi kitaplar da psikolojik olabilmektedir. Böylece her okuyucuya ulaşır. Basit hikayeler ve öğütler içeren psikoloji kitapları bulmak da mümkündür. Gerçek psikoloji vakalarını inceleyen kitaplar da bu kategori içindedir. Basit durumlardan karmaşık durumlara uzanan vakalar incelenmektedir. Gerçek olayların ardında yatan psikolojik sebeplere odaklanan kurmaca yazıları seven okurlar da psikolojik romanlar veya hikaye kitaplarını tercih edebilmektedir.

Özgüven eksikliği, fobiler gibi daha hafif düzeydeki psikolojik rahatsızlıkları bu kitaplar yardımıyla çözülebilmektedir. Daha ileri düzeydeki psikolojik rahatsızlıklar için de oldukça faydalı ve aydınlatıcı bilgileri bu kitaplar içinde bulmanız mümkündür. Hastalık veya rahatsızlık kategorisinde bulunmayan fakat stres gibi psikolojik problemler için de aranılan çözümleri psikoloji üzerine kitaplar sayesinde bulunabilmektedir.

Psikoloji Kitaplarının Konuları Nelerdir?

Psikoloji kitapları yalnızca bir sorunla başa çıkmak için değil, kişinin kendini geliştirmek istediğinde de tercih edebileceği türlerdendir. Her kitap türü insanın kişisel gelişimine bir katkı sunmaktadır. İnsan gelişimi üzerine yoğunlaşan psikoloji kitapları da doğal olarak gelişimi desteklemektedir. Psikoloji, insanın sağlıklı bir duygu durumu içinde olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca insanın potansiyelini en verimli şekilde kullanarak mutlu olabilmesi ile ilgili de araştırmalar yapmaktadır. Psikoloji gelişim kitapları; cinsellik, iletişim, tabular gibi pek çok konuyu ele almaktadır. Bilimsel bir kitap ya da roman şeklinde olabilen psikoloji kitapları her okuyucunun okuyabileceği eserlere sahiptir. Psikolojik alt metni olan öyküler, her seviyedeki okuyucunun rahatça okuyabileceği türdedir. Tartışmaya kapalı pek çok konu psikoloji biliminin konusu içinde yer almaktadır. Bu yüzden psikoloji kitapları bu konuları da işlemektedir. İnsanların kendini ve diğer insanları anlamasını sağlayabilen bu kitaplar, oldukça etkileyici içeriklere sahiptir. Hem ülkemizde hem de dünya çapında en çok okunan türler arasında yer almaktadır. Her yaştaki okuyucunun ilgisini çeken konular psikoloji kitaplarında işlenmektedir.

Psikoloji kendi içinde farklı dallara ayrılmaktadır. Bu yüzden oldukça fazla kitap vardır. Örneğin; sosyal psikoloji alanı insanları toplum içinde araştıran ve anlamaya çalışan bir bilim dalıdır. Oldukça fazla bilimsel teori kitabı ve roman bulmak mümkündür. Psikoloji eğitim kitapları arasında yer almaktadır ve özellikle bu alanda okuyan ve araştırma yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gelişim psikolojisi yine eğitim kitapları arasında yer alan bir diğer türdür. İnsanın nasıl bir gelişim evresinden geçtiği ve her yaş dönemini anlama açısından büyük katkılar sunmaktadır. İnsanların okurken terapide gibi hissedeceği kitaplar arasında psikolojik danışma kitapları yer almaktadır. Ayrıca psikolojik danışmanların ve psikologların terapi sırasında başvurabileceği türden kitaplardır. Psikoloji tarihine ve kuramcılarını ilgi duyanlar tarihi psikolojik kitaplara göz atabilmektedir. Birçok farklı türde psikoloji kitabı bulunabilirmektedir. Böylece ilgi alanınıza yönelik tercih yapılabilmektedir. Önemli psikoloji kitapları, yalnızca psikolojiye ilgi duyanların değil herkesin işine yarayacak bilgiler sunmaktadır. Farklı psikolojik rahatsızlıklara sahip vakalar hakkında bilgi edinmek, insanların birbirini daha iyi anlamasına da katkı yapmaktadır.

En İyi Psikoloji Kitabı Önerileri Nelerdir?

Psikoloji kitapları birçok farklı türde ve farklı konuyla açığa çıkmaktadır. En popülerleri psikolog ve psikiyatristlerin yazdıklarıdır. Aşağıda en popüler psikoloji kitapları listelenmiştir:

 • Sigmeund Freud – Bilinçaltı: Psikoloji ve psikanaliz deyince akla gelen ilk isim şüphesiz Freud’dur. Bugüne kadar oldukça fazla eser vermiştir. Bu kitabında, hastaları üzerinde yaptığı çalışmalara ve sonuçlarına yer vermiştir. Kitabın tanıtımında Freud, hastaların tedavisinde hipnotik teknikleri kullandığı söylemektedir. Bu teknik sayesinde hastaya hem bir şey yapıp yapmama telkini vermiştir hem de kendi merak ettiklerine yanıt buluyor. Ek olarak psikanaliz kuramının inceliklerine de yer vermiştir. Psikoloji bilimi kitapları arasında oldukça önemli bir yere
 • Aldous Huxley – Algı Kapıları: Hayatın her alanındaki algı kapılarını kaldırmaya yönelik yazılmış bu kitap, oldukça ses getirmiştir. Huxley’e göre insanın algılamasına engel olan tüm kapılar kaldırılmalı ve her şey temiz kalmalıdır. Konusu ise okuyucuların oldukça ilgisini çekmektedir. Farklı bir kaktüsten alınan madde insanlara enjekte edilmekte ve 8-10 saat sonra deneklerin algısında meydana gelen değişiklikler gözlemlenmektedir. Yazar, yaptığı deneylerin sonuçlarını paylaşıyor ve algının meditasyonla olan ilişkisini açıklamaktadır.
 • E. Thomas – Bir Sosyopatın İtirafları: Toplumda birçok alanda var olan sosyopatlar, tehlike arz eden kişiler arasında yer almaktadır. Fakat bu kitapta yazar, okuru bir sosyopatın zihninde yolculuğa çıkarmaktadır. Okur, bir sosyopatın hayata dair tüm düşünce akışını yakından izlemektedir. Kitabın sonunda normal kavramının ne olduğunu tekrar sorgulanmaktadır.
 • Karen Horney – Çağımızın Nevrotik Kişiliği: Yazıldığı ilk günden beri sevildiği kadar eleştiri de alan bir kitaptır. Psikolojik rahatsızlıkları konu edinen kitap, nevrotik kişiler ve bu kişilerin davranış bozukluklarında bahsetmektedir. Sistematik bir şekilde sunulan tüm olayları anlamak da oldukça kolay oluyor. İlgi çekici konusuyla sizi düşünmeye itecek bir kitaptır.
 • Michel Foucault – Deliliğin Tarihi: Yazar bu kitabında, Batı’da deliliğin 7 yüzyıllık bir analizini yapmaktadır. Ortaçağ’da gündelik yaşamın bir parçası olan deliliğin, 18. yüzyılda nasıl tehlikeli bir durum haline geldiğini anlatmaktadır.
 • Irvin D. Yalom – Nietzsche Ağladığında: Psikoloji ve edebiyatın eşsiz bir şekilde bir araya geldiği harika bir kitaptır. Nietzsche’nin hayatını konu alan kitapta, Nietzsche henüz ün kazanmamış bir filozoftur. Breuer ise ümitsiz insanların danıştığı, psikanalizin kurucularındandır. Psikoloji kitabı en çok okunan kategorisinde üst sıralarda yer almaktadır.
 • Bert Kaplan – Akıl Hastalarının İç Dünyası: Akıl hastalarının hayatları ve iç dünyalarını anlatmaktadır. Sağlıklı bir kişinin akıl hastasına dönüşme sürecini, hastanelerdeki akıl hastalarının durumlarını, hissettiklerini ve düşüncelerini detaylı bir şekilde vermiştir. Sürükleyici ve kısa öykülerden oluşan kitap, okuyucuyu sıkmamaktadır. Aynı zamanda Dostoyevski ve Tolstoy gibi ünlü isimler de kitap içinde okurun karşısına çıkmaktadır.

Türk Edebiyatında Yer Alan En İyi Psikoloji Temalı Kitaplar Hangileridir?

Dünya edebiyatında olduğu kadar Türk edebiyatında da psikoloji teması oldukça sık işlenmiştir. Okuyucuların ilgisini çeken bir konu olduğu için psikoloji üzerine hikayeler, romanlar vb. oldukça fazla yazılmıştır. Psikoloji kitapları roman kategorisinde yer alan Türk eserlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Mehmet Rauf – Eylül: Servet-i Fünun dönemi yazarı olan Mehmet Rauf, edebiyatın ilk psikolojik romanı olan Eylül’ü yazmıştır. Eser, umutsuz bir aşkı psikolojik yönden ele almaktadır. Evli bir kadın olan Suad, aynı zamanda genç bir akrabası ile yasak aşk yaşamaktadır Kocasına duyduğu bağlılık ve yasak aşkı arasında çırpınmaktadır.. Suad’ın arzuladığı Necip ise hem yakın arkadaşı olan Süreyya’nın karısına olan ilgisinden dolayı vicdan azabı çekmekte, hem de Suad’a olan hislerinden dolayı bocalamaktadır. Yasak aşk yaşayan iki aşığın psikolojik durumları, kıskançlıkları, hayalleri ve vicdan azapları ustalıkla anlatılmaktadır.
 • Oğuz Atay – Tutunamayanlar: Türk Edebiyatı’nın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Atay, bu ilk romanında söyledikleri ve söyleyiş tarzıyla bir başkaldırı yapmaktadır. Küçük burjuvaları incelikli ve zeki bir şekilde alaya almaktadır. Mizah gücü ve duyarlılığı sayesinde bu eser, oldukça beğeni kazanmıştır.
 • Peyami Safa - Yalnızız: Kendine has bir roman tekniği olan Peyami Safa, cemiyet hakkındaki orijinal tasavvurlarını bir ütopya yazarı aracılığıyla aktarmaktadır. Önseziler, telekinezi, kehanet ve öngörü ile donatılmış ve insanın kendini yalnız hissettiği zamanlarda duyduğu derin acıyı işlemiştir. Psikoloji gerilim kitapları kategorisinde de sayılabilmektedir.
 • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski – Suç ve Ceza: Dünyanın en iyi yazarları arasında yer alan Rus yazar Dostoyevski’nin, unutulmaz eserlerindendir. Tüm insanlığı kavrayan hikayesi ile karakterlerin psikolojik açıdan analizini çok iyi bir şekilde sunmaktadır. Akıl, inanç ve eylemlerin vicdan ile muhakemesini tüm çıplaklığı ile anlatmaktadır. 700 sayfa boyunca okur, hem suçlu hem de yargıç olmaktadır. Rodion Romanoviç Raskolnikov adındaki bir gencin çifte cinayet işlemesi üzerine yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Karakterin psikolojisi, bu suç ile bozulmaktadı İşlediği suçu kimse görmemesine rağmen vicdanı onu rahat bırakmamaktadır.
 • Ahmet Hamdi Tanpınar – Huzur: İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz başlıklı 4 bölümden oluşmaktadı Yazar, romanı Mümtaz’ın penceresinden yürütür. Mümtaz ile Nuran arasında geçen ve sonu ayrılıkla biten aşk konu edilmiştir. Bununla birlikte, sürekli huzursuzluk yaşayan Mümtaz’ın huzur arayışı anlatılmaktadır. Romandaki karakterlerin çoğu; hayatta aradığını bulamamış, istediğini elde edememiş, bunalım içinde olan hastalıklı kişilerdir. Bu anlamda psikolojik bir roman olma özelliği taşımaktadır.

Psikoloji Kitabı Türleri Hangileridir?

Psikoloji kendi içinde farklı dallara ayrılan bir bilimdir. Bu yüzden farklı türlerde psikoloji kitapları yazılmıştır. Psikoloji için kitaplar şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Çocuk psikolojisi: Araştırmacıların ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynlerin tercih edebileceği kitaplardır.
 • Jean Piaget – Çocuğun Ahlak Yargısı
 • Alfred Adler – Güç Eğitilebilir Çocuklar
 • Isabelle Filliozat – Kusursuz Ebeveyn Yoktur
 • Medaim Yanik – Çocuk Yetiştirirken: Travmatik Yanlışlar, Geliştiren Doğrular
 • Haluk Yavuzer – Ana-Baba ve Çocuk
 • Din psikolojisi: Din ve birey arasındaki ilişki, dinin mutluluk ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi gibi konuları ele almaktadır. Örnekleri şöyledir:
 • Crystal L. Park – Din ve Maneviyat Psikolojisi
 • Hayati Hökelekli – Ölüm, Ölüm Ötesi Psikoloji ve Din
 • Fatma Balcı Arvas – Aile Psikolojisi, Din ve Değerler
 • Eğitim psikolojisi: Hem üniversitede psikoloji okuyan öğrencilerin hem de öğretmenlerin kullanabileceği kitaplar arasında yer almaktadır. Okunması gereken eserlerden bazıları şunlardır.
 • John W. Santrock – Eğitim Psikolojisi
 • Acar Baltaş – Stres Altında Ezilmeden Öğrenmede ve Sınavlarda Üstün Başarı
 • Sal Khan – Dünya Okulu-Eğitimi Yeniden Düşünmek
 • Bertrand Russel – Eğitim Üzerine
 • Okan Bilgin – Yaşam Dönemleri ve Uyum Sorunları
 • Gelişim psikolojisi: İnsanın gelişim aşamalarını inceleyen kitaplardır. Psikoloji temel kitapları, gelişim psikoloji kitapları ile başlar denebil Aşağıdaki kitaplar en çok okunan gelişim psikolojisi eserleridir.
 • John W. Santrock – Yaşam Boyu Gelişim: Gelişim Psikolojisi
 • Amy Ellis Nutt – Ergen Beyni
 • Donald W. Winnicott – Bireyin Gelişimi ve Aile
 • Carl Gustav Jung – Kişiliğin Gelişimi
 • Sosyal psikoloji: Bireyin çevreyle olan ilişkisi ve insanların birbirlerini nasıl etkilediğini anlatan kitaplardır. Bu kitaplara aşağıdakiler örnek verilebilmektedir.
 • David Myers – Sosyal Psikoloji
 • Gustave Le Bon – Kitleler Psikolojisi
 • Engin Geçtan – İnsan Olmak
 • Nevzat Tarhan – Toplum Psikolojisi ve Empati: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye

Psikoloji Kitabı Okumanın Yararları Nelerdir?

Psikoloji kitapları ile insan ruhuna yolculuk yapmak mümkündür. İnsan kendini bilmeli ve tanımalıdır; ancak bu şekilde anlamlı bir yaşama sahip olabilmektedir. Duygular, düşünceler, davranışlar gibi pek çok faktör insanın bir parçasıdır. Psikoloji kitapları sayesinde anlam verilemeyen insan davranışları, açıklanabilir. İnsan davranışlarının şekillenmesinde büyük etkisi olan bilinçaltı hakkında pek çok bilgiyi genel psikoloji kitapları sayesinde elde edilebilmektedir. Sağlıklı bir hayata sahip olmak için insan, düşünce ve davranışlarının farkında olmalıdır. Bu sayede düşünce ve davranışlara yön vermek de insanın elinde olmaktadır. Psikoloji kitapları, insanın kendini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Teorik bilgiler içeren psikoloji kitapları genellikle akademik hayatta tercih edilse de ileri düzey okuma seviyesine sahip kişiler de bu kitaplardan oldukça fazla şey öğrenebilmektedir. Psikolojik analizleri olan romanlar ve hikayeler ise her okuma düzeyindeki kişi için uygundur. Kurguları psikolojik bir temelle oluşturulmuş romanlar, en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır. Bazı psikolojik romanlar gerçek yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılır. Bu da insanların daha çok okumasını sağlamaktadır. Aynı zamanda akıcı ve merak uyandırıcı ögeler olduğundan hızlı okuma kabiliyeti de kazandırmaktadır.

Özellikle genç psikoloji kitapları, çağdaş edebiyat içinde oldukça çeşitlidir. Küçük yaşta psikolojiye ilgi duymaya başlayan okurlar, öyküler sayesinde psikolojiyle daha da yakından tanışmaktadır. Psikolojiyi anlamak için bu öykülerle okumaya başlamak oldukça yararlıdır. Bu yaştaki okurların kendilerini anlamaları ve duygularını fark etmeleri açısından psikoloji kitapları oldukça iyi bir kaynaktır.

Uygun Fiyatlı Her Bütçeye Hitap Eden Psikoloji Kitapları Nelerdir?

Oldukça fazla çeşide sahip olan psikoloji kitapları, her bütçeye hitap eden seçeneklere sahiptir. Teori kitaplarının yanı sıra pek çok roman da psikolojik ögeler sunmaktadır. Psikoloji kitaplarının fiyatları, birbirlerinden farklıdır. Çünkü fiyatlar belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin; kitabın ne tür psikoloji kitabı olduğu oldukça önemlidir. Sosyal psikoloji kitapları ile psikoloji romanları arasında fiyat farkları görülmektedir. Biri, teorik ve bilimsel bilgiler sunarken diğeri psikolojik unsurlarla kurgulanmış hikayeler sunmaktadır. Bu yüzden okuyucuların her ikisinden de edindiği bilgiler farklı değerlere sahiptir. Genel olarak, klasik psikoloji kitapları akademi içinde kullanılır. Psikoloji okuyan ya da bu bölüme ilgi duyan öğrenciler, bu kitapları tercih etmektedir. Romanlara göre daha yüksek fiyatlıdır.

Bunun dışında, kitabın kalınlığı da fiyatı belirlerken göz önünde bulundurulmaktadır. Teori kitapları romanlardan daha kalındır; çünkü içinde pek çok bilgi yer almaktadır. Bu yüzden romanlar daha uygun fiyatlara sahiptir. Ayrıca, teorik psikoloji kitapları ciltli ve kalın kapaklı olarak tasarlanmaktadır. Bu da fiyatlarının yüksek olmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Belirli bir psikoloji alanını, hastalığı anlatan kitaplar ile genel ve kapsamlı psikoloji kitapları da farklı fiyatlara sahiptir. Kitabın içinde verilen bilgilerin detayı, konusu, kapsamı fiyatların değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Psikoloji kitaplar en çok satanlar arasında oldukça farklı türler bulunabilmektedir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.