polisiye.jpg (88 KB)

Polisiye Romanlar & Kitaplar

Sıralama seçin
Toplam 858 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 ... 6 ... 9
Toplam 858 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 9

Polisiye Kitaplar: Zamanı Unutmanın En İyi Yolu

Polisiye roman nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştığımız da, zekice planlanmış bir cinayetin nasıl işlendiğini okuyucuyla birlikte bulmaya çalışan edebiyat türü olarak tanımlayabiliriz. Cinayet, cinayeti işleyen ve dedektif; polisiye romanların üç temel öğesidir. Polisiye romanlar konu olarak bir cinayetin etrafında şekillendiği için bir anlamda cinayet romanları da diyebiliriz.

Polisiye edebiyat, duyguların zirvede yaşandığı kurgusal bir dünyanın içinde yer almamızı sağlıyor. Polisiye romanlar büyülü bir dünyanın kapısını aralıyor. Sayfaları hızlıca çevirip sürükleyici bir maceranın sonunun nereye varacağını öğrenmek istiyoruz. Heyecanı her an yaşıyoruz. Yer yer gerilimin tırmanması, suçlunun ve suçsuzun kim olduğunun her an açığa çıkabileceği ve bir anda tüm dengelerin değişip, beklenmedik sonuçlarla karşılaşılması okurken sarsıyor. İnsana dair tüm arzu ve duyguların mükemmel bir kurguyla yansıtılması polisiye kitapları vazgeçilmez kılıyor. 

Polisiye romanlar konu olarak aşk, para, kuşku, cinayet, delilik, kötülük gibi insan doğasına dair derin tutkuları içermesi bağımlılık yapmasının nedenlerinden biridir. İçimizdeki kimin yaptığını bulma merakı bizi gerçek yaşamda çaresiz kılsa da bu çaresizliğimi polisiye romanlarını okuyarak giderip rahatlıyoruz. O kadar iyi polisiye romanları var ki okurken yerinizde duramıyorsunuz, heyecan ve gerilimi en derinden hissediyorsunuz, parmaklarınız peşi sıra sayfaları çevirip bir an önce muhteşem olaylar serisinin sonunu merak ediyorsunuz.

Aşağıda en iyi polisiye romanlarını nasıl bulabileceğimizin ipuçlarını ve polisiye kitap isimlerini paylaşıyoruz.

En İyi Polisiye Romanı Nasıl Anlaşılır?

 • Suçu çözmede dedektif ve okuyucuya aynı fırsat eşitliğini sağlar. Gizemi çözmenin zevkini sadece dedektife bırakmaz, okura da esrar perdesini kaldırmanın zevkini yaşatır.
 • Suç, mantıklı fikir yürütme sonucu ortaya çıkarılmalıdır. İpuçları birbirini tamamlamalı beklenmedik şaşırtıcı sonuçlar olabilir ancak mantık yürütme sonucu olay çözülmelidir. Cinayetin ortaya çıkarılışı ilmi olmalıdır.
 • Sadece bir dedektif olmalıdır.
 • Doğaüstü ve olağanüstü olaylar konu dışı tutulmalıdır.
 • Olaylar çözüldüğünde dedektif tüm kullandığı ipuçlarını açıklamalıdır.
 • Okuyucuya dürüst davranılmalı, okuyucu hayal kırıklığına uğratılmamalı, çözümler açıklanabilir olmalıdır.

Heyecan Korku ve Gerilimi En Derinden Hissettiren Polisiye Kitaplar

 1. Agatha Christie – Doğu Ekspresinde Cinayet
 2. Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes Serisi
 3. John Verdon – Aklından Bir Sayı Tut
 4. Thomas Harris – Kuzuların Sessizliği
 5. Dan Brown – Da Vinci Şifresi
 6. Stephan King – Yabancı
 7. Jean Christophe Grange – Kurtlar İmparatorluğu
 8. Ahmet Ümit – Aşkımız Eski Bir Roman
 9. Jo Nesbo – Bıçak
 10. Peyami Safa – Cingöz Recai - Arsen Lüpen İstanbul’da

Polisiye Roman Türleri

 1. Gerilim Romanları: Macera dolu romanlardır. Olaylar kimi zaman gerçeklere kimi zamanda düşlere dayanmaktadır. Amaç okurda merak uyandırmaktır.
 2. Casus Romanları: Gizli servis ajanlarının serüvenlerinin anlatıldığı romanlardır. Psikolojik ve siyasal havalı romanlardır. James Bond Serisi bu türün en başarılı örneklerindendir.
 3. Suç Romanları: Yeraltı dünyası diye adlandırılan suçluların dünyasının anlatıldığı roman türüdür. Çeteler, suç örgütleri, kaçakçılar, hırsızlar ve yeraltı dünyasının olanca karanlığının anlatıldığı türdür.
 4. Polisiye Romanlar: Cinayetin kim tarafından işlendiğini bulma çabasıdır. Katilin kim olduğunu dedektif aşama aşama bulmaya çalışır. Katili bulma işine okur da dahil edilir. Polisiye romanda bir cinayet geriye dönüş tekniğiyle dedektif veya polis tarafından çözümlenir ve roman katilin açıklanmasıyla sona erer.
 5. Psikolojik Gerilim Romanları: Katil ile kurban veya katil ile dedektif arasındaki ilişkinin psikolojik boyutları ele alınır.
 6. Korku Romanları: Okuyucuya gerilim ve ürperti vermek amacıyla yazılmış, olağanüstü varlıkların yer aldığı romanlardır.

Bkm kitap, benim en yakın kitapçım da Türk polisiye yazarlarının ve yabancı polisiye yazarlarının tüm kitaplarına en hızlı ve en kolay yoldan ulaşabilirsiniz. En çok satan polisiye romanlarını ve aynı zamanda en çok okunan polisiye romanlarını bkm kitaptan okuyarak beraber olduğunuz kişilerle ortak bir yaşantı ve ortak bir dil kurabilirsiniz. Polisiye romanlarını cilt cilt okuduktan sonra artık sizde bir polisiye roman eleştirmeni olabilirsiniz ve oldukça iddialı başlıklarla “Tüm zamanların en iyi polisiye kitabını” belirleyip belirlediğiniz kitap hakkında değerlendirmenizi yazıp paylaşabilirsiniz. Sıkı bir polisiye kitabı okuruysanız ve sevdiğiniz yazarların en son çıkan kitaplarını ilk siz öğrenmek istiyorsanız her hafta güncellenen polisiye kitap kategorimizde en yeni çıkan polisiye romanları bkm kitap özverisiyle ilk siz öğreneceksiniz.

Daha fazla bilgi