tarihsel.jpg (169 KB)

Tarihi Romanlar

Sıralama seçin
Toplam 1788 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 5 ... 10 ... 19
Toplam 1788 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 10 ... 19

Tarihi Kurgu Kitapları Nelerdir?

Tarihi kurgu kitaplar, tarihe ışık tutan, geçmişin sır perdelerini aralayan ve dönem hakkında bilgiler içeren kitaplardır. Bu tür kitaplar, okuyucunun bilgilenmesine ve heyecanlanmasına sebep olmaktadır. Bu kitaplar özel içerikleri ve derin anlatımları ile birçok farklı konuyu ele alarak okurların ilgisini çekmektedir. Bazı tarihi kurgu kitaplarının yaşanmış olayları ele alması bu kitaplara duyulan ilgiyi artırmıştır. Tarihi kurgu kitapları, yaşanmış ve yaşanabilir olan birçok hikayeyi ortaya koymakta ve bu hikayeleri okurların ilgisini çekecek bir üslupla ele almaktadır. Tarihi kurgu kitapları dönem dönem sinemaya ve televizyona da uyarlanmaktadır. Tarihi kurgu eserlerinde, bir olayın olduğu gibi anlatıldığı veya tamamen değiştirilerek sunulduğu durumlar olmaktadır. Bu tarz farklılıklar arasından okurlar isteklerine göre gerçeğe yakın veya tamamen kurgu olan eserleri seçebilmektedir. Tarihi kurgu kitaplarında olayların gerçekleştiği mekânlar sık sık değişmektedir. Geniş bir kitleye hitap ederek pek çok kişiye okuma olanağı sunan bu eserler, tarihe ilgi duyan okurların keyifli zaman geçirmesine yardımcı olmaktadır. Özgün içerikleri ile birçok farklı yaş grubuna hitap eden tarihi kurgu kitapları vardır. Tarihi kurgu kitapları denildiğinde ön plana çıkan bazı eserler aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet Ana: Tarihi kurgu romanlar kategorisinde en sevilen eserler arasında yer almaktadır. Osmanlı Devleti kurulmadan önce Anadolu’nun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini ele almaktadır. Kemal Tahir, bu eserinde insanların güçlü, güvenli ve adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı gözler önüne sermiştir. Kemal Tahir'in en önemli romanları arasında gösterilen “Devlet Ana” romanı, içinde pek çok farklı duygu barındırmaktadır. Yazarın düşünce yapısı eserde belirgin bir şekilde görülmektedir. Tarihsel bir kurgu olan Devlet Ana, yaşanmış olayları bir bütün halinde resmetmiş ve okurların beğenisini kazanmıştır. 1967 yılında yayımlanan tarihi romanda, mahalli ağızlar da kullanılmış ve Türkçenin düz yazı diline yeni imkânlar kazandırılmıştır. Günümüzde İthaki Yayınları tarafından yayımlanan eser 632 sayfadan oluşmaktadır.
 • Fedailerin Kalesi Alamut: Eserde, Hasan Sabbah’ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleleri ve güvenilir savaşçıları yer almaktadır. Sabbah’ın oluşturduğu yapay cennetin içinde gözleri açılan herkesin hayatı tamamen değişmektedir. Hikâye, 11. yüzyılda İran’da kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın, seçtiği bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürmesi ve bölgede hakimiyet kurmak için tasarladığı çılgın fikirleri ele almaktadır. Olayların geçtiği yer Alamut Kalesi’dir. Sabbah, burada güzel kadınların, yeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın bol olduğu bir sanal cennet yaratmıştır. Genç savaşçılarına emirlerine uyarlarsa cennete gidebileceklerini söylemektedir ve insanların dini duygularını sömürerek politik emellerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Fedailerin Kalesi Alamut'un yazarı ise Vladimir Bartol'dur.
 • Şah ve Sultan: Eserde Çaldıran Savaşı anlatılmaktadır. Kitapta işlenen konular ise tutku, güzellik, aşk, Alevilik - Sünnilik ve savaştır. Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail’i yakından tanıtan eser, okurlarını 500 yıl geriye sürüklemektedir. Kitapta, iktidar hırsı, aşkın insanı büyülemesi konuları eleştirilmiştir. “Şah ve Sultan” eserinin yazarı ise ünlü Türk yazar İskender Pala'dır.
 • Şu Çılgın Türkler: Tarihi kurgu kitapları çok okunanları arasında yer alan “Şu Çılgın Türkler” Turgut Özakman tarafından yazılmıştır. Yazar, bu eserini kaleme alırken Kurtuluş Mücadelesi verilen yerleri tek tek gezmiş ve büyük bir emek vererek eser için gereken belgeleri toplamıştır. Kitap, belgesel roman türünde de kabul edilmektedir. Şu Çılgın Türkler, savaş öncesinde 1914-1920 yılları arasındaki zamanda yaşanan tarihi olayları özetlemektedir. Turgut Özakman, Kurtuluş Savaşı’nı anlatmıştır. Eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’da öğretmenlere yaptığı konuşma ile sona ermektedir. Yazar bu eserinde hem sivil halktan hem de askeri cephede yaşanan olaylardan bahsetmektedir. Romanda işlenen tüm detaylar belgelere dayandırılmıştır. Olay örgüsünde isimli ve isimsiz pek çok kahramana yer verilmiştir. Türk edebiyatının en ünlü eserlerindendir.
 • Bozkurtlar: Eser, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınmıştır. Kitap, yazarın "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" eserlerinin bir arada getirilmiş halidir. Eser günümüzde Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmaktadır ve 626 sayfadan oluşmaktadır.
 • Puslu Kıtalar Atlası: Kitap İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınmıştır. Tarihi kurgu kitap önerileri arasında sıkça yer alan eser, 17. yüzyıl İstanbul’unda geçmektedir. Galata’da toplumun alt tabakasını oluşturan bir çevrede kara para sayesinde sonsuzluğa kavuşmak isteyen Büyük Efendi Ebrehe ile dünyayı tanımak amacıyla evinden ayrılan ve daha sonra çeşitli maceralar yaşayan ve bu parayı ele geçiren Bünyamin isimli bir genç arasında yaşananlar anlatılmaktadır. Kitabın ana karakteri ise Uzun İhsan Efendi’ Bünyamin karakteri ise Uzun İhsan Efendi’nin oğludur. Lağımcı Ocağına kayıtlı bir yeniçeri olan Bünyamin, kaleden kaçırılacak olan casus için tünel kazdıkları sırada talihsiz bir olay yaşamış ve yüzünü kaybetmiştir.

Okurların sıkça tercih ettikleri ve kütüphanelerindeki kitaplar arasında bulundukları bu eserler, birbirinden farklı içerikleri ile geniş bir kitleye hitap etmektedir. Birçok kişinin okuduğu tarihi kurgu kitapları, geçmişe ışık tutan yapısı ile tarihe duyulan merakın izini sürmektedir. Yaşanan olaylar bazen bir ders çıkarmayı sağlarken bazen de tamamen hayal ürünü olan ve macera duygusunu tatmin eder niteliktedir. Kurguları ile ön plana çıkan Tarihi kurgu kitapları, okurların gerçek hayattan uzaklaşmasını ve geçmişe kısa bir yolculuk yapmasını sağlamaktadır. Tamamen kurgu olan tarihi romanlardaki pek çok olay kurgusal yönü açısından yaşaması mümkün olmayan olaylardır. Bazı eserlerde ise yaşanmamış ama yaşanması mümkün olan olaylar ele alınmaktadır. Çocuk ve yetişkin gibi her yaş kesimi için uyumlu olan eserler okurların rahatça seçim yapabileceği birçok çeşide sahiptir. Tarihi kurgu kitapları, heyecanlı ve sürükleyici bir etki bırakmaktadır. Sürükleyici formu ile dikkat çeken Tarihi kurgu kitapları çeşitleri birçok tema içermektedir. Birbirinden farklı temalar ile birlikte okuyucularına geniş alternatifler sunan bu içerikler, sıklıkla kitapçıların çok satanlar bölümlerinde yer almaktadır.

Tarihi Kurguya Sahip Aşk Romanları Nelerdir?

Tarihi kurgu aşk romanları, okuyucular tarafından sevilen türler arasında yer almaktadır. Türk edebiyatında ve dünya edebiyatında bu kategoride birçok eser kaleme alınmıştır. Genel olarak okuyucuların ilgi alanlarına hitap eden ve diliyle kendine bağlayan eserler, sürükleyici yapıları ile dikkat çekmektedir. Modern ve kurgusal formu ile pek çok kişinin sıklıkla tercih ettiği bu eserler, duygusal yönüyle yoğunluk gösterdiği için yetişkin ve orta yaş kesiminin ilgisini çekmektedir. Birbirinden farklı ilgi çekici hayatlar, farklı duygular ve merak uyandırıcı aşk hikayeleri ile tüm dünyada en çok tercih edilen türler arasına girmiştir. Okurlarına geçmişin kapılarını aralamakta ve dönem aşklarına tanıklık etme imkanı sunmaktadır. Dünyaca ünlü tarihi aşk romanlarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Gurur ve Önyargı: Jane Austen tarafından kaleme alınan eser, birçok kez televizyon ve beyaz perde uyarlanmış ve tüm dünyada okunma rekorları kırmış bir eserdir. Pek çok kişinin tercihleri arasında yer almakta ve geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmektedir. Akıcı ve anlaşılır bir dil ve yaşamın içinden sunduğu birçok olay ile okuyucu kendine bağlayan bir tavra sahiptir. Yazar, dünyanın birçok yerinde geleneklerin kadına yüklediği “en iyi gelecek” rolüyle kadınların aşklarını seçme hakkı arasındaki gerilimi işle Yalnızca kadın değil erkek okurların da ilgisini çekmeyi başarmış bir eserdir.
 • Düşler Krallığı: Eserde bir İskoç dükünün kızı olan Jennifer Merrick, Kurt olarak hitap edilen İngiliz Claymore Dükü Royce Westmoreloand tarafından manastırındaki okulundan kaçırılmıştır. Jennifer cesur bir kızdır ve ailesine saldırmak üzere olan savaşçı onu esir aldığında, kurtulmak için akıl almaz bir özgüven ve zeka ile yakışıklı düşmanını şaşırtacaktır.
 • Semerkant: Lübnanlı yazar Amin Maalof’un eseridir. Eserin ilk bölümünde şair Ömer Hayyam’ın gezgin hayatı ve sevgilisi Cihan ile yaşadığı aşk anlatılmaktadır. Bu kısım, Hayyam’ın bilim ve sanat yaşamı çerçevesinde şekillenmiştir. Hikâyenin ikinci kısmında Rubayyat’ı bulma amacıyla yola düşen Benjamin Omar da romanın önemli karakterleri arasında yer almaktadır. 318 sayfadan oluşan eser Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.
 • Güllere Sor: Eserde yer alan Clayborne kardeşler, New York sokaklarında terk edilmiş bir bebek bulmaktadır. Bebeğe Mary Rose adı verilmiştir ve onu bir leydi gibi yetiştirme kararı alınmıştı Tarihi kurguya sahip aşk romanları arasında yer alan eser birçok okurun beğenisini kazanmıştır.
 • Bir Rüya Gibi: Romanda yer alan Marianne karakterinin hayatı annesi öldükten sonra tamamen değişmektedir. Kendisini büyükannesinin yanında, sıkıcı bir şehir hayatının içinde bulmuştur.Marianne ise eskiden olduğu gibi kırlarda gezmeyi, resim yapmayı ve atlarla dolaşmayı hayal e Marianne’nin kaderi, ikiz kardeşi Cecily’nin şehrin dışındaki, olabildiği kadar yeşil arazilerle çevrilmiş, muhteşem bir eve davet edilmesi ile değişecektir. Julianne Donaldson tarafından kaleme alınan eser, Novella Yayınları tarafından yayımlanmaktadır ve 352 sayfadan oluşmaktadır.

Tarihi romanlar okumayı seven kitapseverler, bu eserlerin içinde aşk temasına rastladığında esere daha çok bağlanmaktadır. Sürükleyici ve kitabın içine çeken formu sayesinde okurlara uzun saatler boyunca sıkılmadan okuyabilecekleri bir deneyim yaşatmaktadır. Geniş bir okuyucu kitlesinin bu tarz duygular hissetmesini sağlayan bu tarihi kurgu kitapları, içinde bulunan naif duygu, samimiyet ve içtenlik ile her kesime hitap eden duyguları yansıtılmaktadır. Tarihi kurgu kitapları tavsiyesi içinde yer alan bu eserler, yazıldıkları dönemi aşarak bütün çağlara hitap etmişlerdir.

Türk Edebiyatında Tarihi Kurgu Kitapları Nelerdir?

Tarihi kurgu kitapları günden güne popülerliği artmakta olan eserlerdir. Özel içerikleri ve ilgi çekici konuları sayesinde birçok okuyucunun kütüphanesinde yer alan eserlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Geçmişten günümüze gelen birçok hayat, konu, duygu ve özel içekeler ile kitaplar Türk edebiyatının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Türk edebiyatına damga vurmuş birçok yazar tarihi kurgu özelliklerini taşıyan eserler ortaya koymuştur. Bu yazarlar arasında sadece tarihi kurgu tarzında eserler kaleme alanlar da vardır. Tarihi kurgu yazarlarına örnek verilebilecek bazı Türk yazarlar şunlardır: Hüseyin Nihal Atsız, Orhan Pamuk, Kemal Tahir, Tarık Buğra, İskender Pala, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Ayşe Kulin’dir. Bu yazarların en sevilen eserleri aşağıda listelenmiştir.

 • Benim Adım Kırmızı: Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un tema ve olay örgüsü açısından en pozitif romanı olarak tanımlanmaktadır. Zengin anlatım gücü ve usta tekniği sayesinde edebiyatın en başarılı isimlerinden olan Pamuk, bu eserde Türk romanının ana konularından birisi olan Doğu- Batı medeniyetlerinin kapsamlı karşılaştırmasını yapmıştır. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan eser 552 sayfadan oluşmaktadır. Yazar kendisi de eseri için "en renkli ve en iyimser romanım" demiştir.
 • Veda: Yazar Ayşe Kulin, bu eserinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde işgal altında olan İstanbul’da bir konakta yaşananları ele almıştır. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemi tablolaştıran “Veda” eseri, çöken bir tarih ile yeni gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının öyküsünü anlatmaktadır. Yazarın beğenilen ve çokça satılan eserleri arasında yer alan “Veda” 390 sayfadan oluşan ve Everest Yayınları tarafından yayımlanan bir kitaptır.
 • Yaban: Kitabın yazarı, yazmış olduğu roman öykü ve makaleleri vasıtasıyla içinde yaşadığı Türk toplumunun Tanzimat döneminden bu yana geçirdiği değişimleri ele alan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'dur. Eser Kurtuluş Savaşı dönemini anlatmaktadır. Milli Edebiyat geleneğine bağlı tezli bir romandır.Yaban, konusu ve çatışması bakımından halk ve aydın arasındaki kopukluğu işlemektedir. Eserde, aydın ve halk kitleleri arasındaki çatışma anlatılmıştır. Hem yazıldığı dönemde hem de günümüzde çokça okunan eser birçok kişi tarafından eleştirilmiştir. Günümüzde dahi kitap hakkında yeni yorumlar yapılmaktadır.
 • Deli Kurt: Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayezıt’tan sonra Şehzadeler Kavgası olarak anılan devrin romanıdır. Hüseyin Nihal Atsız tarafından kaleme alınmıştır. En iyi tarihi kurgu kitapları arasında yer alan bu eser, Orta Asya’daki hayat mücadelesinin Anadolu’daki devamıdır. Eserde İsa Çelebi’nin meçhul bir oğlunun dramı anlatılmıştır. Bu dram, sonraki asırlarda büyüyecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır.
 • Yorgun Savaşçı: Kitabın yazarı Kemal Tahir’dir. Eserin başkahramanı ise Osmanlı yüzbaşısı ve İttihat ve Terakki üyesi Topçu Cemil’dir. İstanbul’a geldiğinden beri ne kadar dinlense de yorgunluğu geçmeyen Cemil, aşık olup evlendiği teyze kızı Neriman ile her şeyi bırakarak köye yerleşmek istemektedir. Bir yandan da Anadolu’ya geçip Milli Mücadele’de yer almak istemektedir. Eserde 1919 ve 1920 yıllarında İstanbul’daki örgütlenmeler ve Anadolu direnişi anlatılmıştır. Eser, Cumhuriyet’in kuruluşuna giden bir sürecin romanıdır.
 • Ateşten Gömler: Halide Edip Adıvar tarafından kaleme alınan eser, yazarın ilk romanıdır. Yazarın ilk romanı olmasının yanı sıra Türk edebiyatında Milli Mücadele’yi anlatan ilk roman olma özelliğine de sahiptir. İlk yayın tarihi 1922 yılının Haziran ayı olan eseri Halide Edip Adıvar “İhtilal ve isyan günlerinden beri koza, kurt, kelebek devirleri tetkik edilen mahlukat gibi Sakarya silah arkadaşlarımın Ateşten Gömlek`te birkaç solgun aksini İstanbul, ihtilal ve ordu günlerinden alıp kâğıt üstüne koymaya çalıştım. İstediğim gibi olmadığı için silâh arkadaşlarımdan af dilemek isterdim. Bize onlar ilham ettiler." sözleri ile anlatmıştır.

Usta yazarlara ait olan bu kitaplar, genellikle Milli Mücadele dönemi ele alan kitaplardır. Milli Mücadele döneminin sıkıntılarına, o çağda yaşanan sorunlara ayna tutmuş ve olayları gelecek nesillere de aktarmışlardır. İlgi çekici kurguları ile okuyucu kendine bağlayan Tarihi eserler, formu ve yoğun içerikleri ile oldukça fazla rağbet görmektedir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.