cizgiromann.jpg (224 KB)

Çizgi Roman Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 5224 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 5224 ürün görüntüleniyor.

Anime Nedir?

Anime, dünyaca ünlü bir çizgi film ismidir. Japonya’ya has bir çizgi film türü olarak bilinmekte olan Anime, Fransız dilinden animasyon kelimesinin kısaltılarak Japoncaya geçmesi doğrultusunda türemiştir. Genel olarak bir manga serisi uzun bölümler yayımlandıktan sonra TV ya da sinemaya uyarlanarak izleyici karşısına çıkmaktadır. Bilinen haliyle genel olarak el ile çizimi gerçekleştirilmektedir ancak gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar çizimleri de mümkün hale gelmiştir. Anime olgusu uzun zaman önce Osamu Tezuka tarafından keşfedilmiştir. İlk başlangıçta kamera ve küçük animasyon çekimleri ile gelişme göstermiştir. Sonrasında animeler üzerinden eğlenceli ve öğretici mesajlar verilmeye başlanmıştır. Bu durum ise çizgi film karakterleri ile anime kitapları oluşumuna öncülük etmiştir. Animeler sadece çocuklara hitap etmekte olan çizgi filmler değildir. Bu nedenle geniş bir alan üzerine yayılmış olduklarını görmek son derece mümkündür.

Anime karakterleri çok iri boyutta gözeleri, uzun bacak boyları ve oldukça ince belleri ile tanınmışlardır. Konu bakımından sınırlarının olmaması animelerin en can alıcı noktasıdır. Her aktiviteyi yapabilmekte ve her konuda aşırı düzeyde tepkiler verebilmektedirler. Japon çizgi romanları için Manga kelimesi türetilmiştir. Bu kelime sözlük anlamı olarak Çince karakterler olan man – ga’dan birleştirilmiştir. Man (kaygısız, ilgisiz) anlamı taşıyan, ga ise (resim) anlamını taşımaktadır. Anime çizim sanatı kullanılarak oluşturulan karikatürleri isimlendirmek adına türemiştir.

Anime Kitap Türleri Nelerdir?

Japonca bir kelime olarak yaşama nüfus etmiş olan manga çizgi romanların ismi olarak bilinmektedir. Piyasaya sürülen ilk manga 850 sayfadan oluşmakta olan bir dergi olarak okurlarla buluşmuştur. Dergi, içerisinde çok sayıda çizgi romandan seri bölümler barındırmaktadır. Sonrasında oluşturulmuş olan dergiler başarılı hikayeler üzerinden derlenerek tankobon ismini almışlardır. Çok sayıda anime kitap türleri hazırlanmış ve okurların değerlendirilmesine sunulmuştur. Özellikleri ve türlerine göre anime mangaları sıralamak gerekirse şöyle bir sıralama yanlış olmayacaktır;

 • Sonen: Sonen türünde bir anime çizimi 18 yaş altı erkek çocukların okuması ve incelemesine uygun olan anime türlerini belirtmektedir. Konu ve içerikleri 18 yaş altı erkek çocukları için uygundur.
 • Shoujo: Shoujo anime türü net bir şekilde belirtildiği üzere 18 yaş altındaki kız çocukları için tasarlanmış olan animelerdir. İçerik ve konu bakımından da sadece 18 yaş altı kız çocuklarına özel olarak tasarlanmaktadır.
 • Seinen: Seinen türü animeler erkekler için hazırlanmakta olan animelerdir. Genel olarak tüm erkeklerin rahatça takip etmesi için uygundur.
 • Josei: Josei türü animeler net olarak kadın okurlar için tasarlanmakta olan animelerdir.
 • Kodomo: Çocuklara has olarak tasarlanmakta olan manga türleridir.
 • Gekiga: Olgunluk ve ciddiyet içerikli animelerdir. Yetişkin kişiler için dizayn edilmektedir.
 • Ecchi: Ecchi mangalar seksi ve erotik olan mangalardır ancak porno içerik değillerdir.
 • Yaoi: Kadın okurlar için oluşturulmakta olananimelerdir. İçerik olarak da erkekler arasında gelişen aşkı anlatan animelerdir. 
 • Yuri: Kadın okurlar için hazırlanmakta olan animelerdir. İçerik olarak kadınlar arasındaki aşkı ve ilgiyi anlatan animelerdir.
 • Shonen Ai:Konu olarak erkek erkeğe romantik aşk ve sevgiyi ele alan mangalardır. Cinsellik çok nadir olarak gelişmektedir. 
 • Shoujo Ai: Kadın kadına romantik aşk ve sevgi konularını ele almakta olan animelerdir.
 • Hentai: Fazlasıyla ağır ve sapıkça cinsel öğe ve sahneler içermekte olan manga türleridir.
 • Mecha: Gelişmiş robot ve makineleri konu olarak ele almakta olan bir türdür. Dev savaş robotları, gelişmiş uzay gemileri, bu araçları kullanan pilotlar, uç bilim kurgu öğeleri içermektedir. Bu sebeple en çok ilgi gören türler arasında yer almaktadır.
 • Harem/Reverse Harem: Bir erkeğin ancak çok sayıda kızın (harem) veya bir kızın ancak çok sayıda erkeğin bulunduğu (reverse harem) şekilde tasarlanmakta olan mangalardır.
 • Kodomo: Çok küçük yaşta çocuklar için hazırlanmaktadır.
 • Doujinshi: Anime hayranlarının kendi ürettikleri türlerdir. Genel olarak yan hikaye olarak uyarlanmaktadır.

 

Anime Kitapları Nelerdir?

Japon çizgi romanları olarak bilinmekte olan yapıtlarıdır. Çok çeşitli hikayelere sahip olan anime kitapları aynı zamanda her kesime hitap edebilme özelliğine de sahiptir. Çizgi film olarak uyarlanabilir oluşları ilgi odağı olmalarındaki başlıca sebeplerdendir. Anime kitapları, oldukça uzun süren hikayeleri ile çok özel konular işleyebilmektedir. Aynı zamanda animeler çocuklara hitap etmekte olan çizgi film serileri değildir. Hemen her yaştaki kitleye hitap etmektedir ve konuları fazlası ile geniştir. Animelere teknik olarak çizgi film denebilmektedir ancak çizgi filmle aralarında ayrıştırıcı farklar bulunmaktadır.Animeler Japon menşeilidir ve bu nedenle sadece çizimlerine bakarak bile aralarındaki farkı anlamak mümkündür. Çizgi filmler üzerinde işlenmekte olan konular çok basit olurken animelerin içermiş olduğu konuların ucu bucağı yoktur. Ancak Rick and Morty gibi örnek verilebilecek yetişkinlere hitap eden çizgi filmler de bulunmaktadır. Anime içerik türlerine örnek vermek gerekirse şu sıralama uygun olacaktır;

 • Titana Saldırı Kitabı: İlk yayınlanması 2009 yılında başlamış olan kitap Aksiyon, karanlık fantezi türünde olan bir anime kitabıdır. Yazarı Hajime Isayama olarak bilinmekte olan bu eser Kodansha'nın Bessatsu Shōnen Magazine adlı aylık manga dergisinde yayımlanmıştır. Dönemin en çok satan anime kitapları arasında yer almaktadır. Ülkemizde Gerekli Şeyler tarafından yayınlanmaktadır.

Kitabın kahramanları yıllar öncesi ortaya çıkmış olan devler yüzünden inşa ettikleri yüksek duvarlar olan Duvar Maria, Duvar Rose ve Duvar Sina denilen yüksek duvarlar ve bu duvarlar içinde oluşturdukları şehirlerde yaşamaktadır. Sonunda en büyük devin ortaya çıkması durumları değiştirerek yıllardır huzur içinde yaşamakta olan insanların hayatını değiştirmiştir. Devler tarafından yapılan baskın sırasında büyük bir gedik açılır ve Eren ismini taşıyan çocuğun annesi devler tarafından katledilmiştir. Kaçmayı başarmış Eren Yakın arkadaşları Armin Arlert ve Mikasa Ackerman’ın yanında tüm devleri öldürmek üzere yemin etmiştir. Böylelikle araştırma maceraları başlayacaktır. Sürükleyici hikayesi ile en çok okunan animelerden biri olarak bilinmektedir.

 • Naruto Kitabı: 1999 yılında yayımlanmış olan bu anime kitabıdır. Masaşhi Kishimoto tarafından yazılmış bir kitaptır. Macera, fantezi, komedi ve dövüş sanatları içermekte olan bu kitap sürükleyici bir hikayeyi ele almaktadır. Türkiye’de 2011 yılından itibaren yayınlanmakta olan kitap Gerekli Şeyler şirketi tarafından basılarak okurlara sunulmaktadır.

Konohagakure köyüne yaptığı saldırı sonrası sebep olduğu tsunami ile ne kadar güçlü olduğuna dikkat çekilmekte olan dokuz kuyruklu şeytan tilki manga serisinin en ilgi çekici olaylarından biri olarak bilinmektedir. Köyün lideri hayatını feda etmek pahasına bu şeytanı bir bebeğin bedenine hapsedecek ve böylelikle Naruto Uzumaki isimli bu çocuğun hikayesi başlayacaktır. İçinde bulunduğu durumdan kaynaklı olarak yalnız başına büyümek zorunda kalan Naruto sahip olduğu özellikleri ile Ninja okulundan mezun olduktan sonra hayatı değişecektir. 

 • Bleach Kitabı: Manga yazarı olan Tite Kubo tarafından oluşturulmuş bir seridir. 2001 yılından bugüne her hafta Shonen Jump dergisinde yayımlanmaktadır. Animeye dönüştürülen serinin birçok farklı aktivitesi bulunmaktadır. Sinema filmi, Rock müzikali ve çok sayıda video oyununa sahip olan bir eserdir.

Kitap, 15 yaşında, farklı boyutlardaki canlıları görebilme yeteneği olan Ichigo Kurosaki’nin hayatını konu almaktadır. Ichigo Kurosaki’nin yolu sahip olduğu özel güçleri nedeniyle bir hollow’u takip etmekte olan Rukia Kuchiki ile kesişmektedir. Kötü ruhu yakalayan Rukia savaşma sonucu bitkin düşmekte ve bu nedenle güçlerini Ichigoya aktarmak zorunda kalmaktadır. Aralarındaki arkadaşlık da bu şekilde başlamakta ve serüven tam olarak bu noktada hayat bulmaktadır. Rukia ile Ichigo birlikte kötü ruhları avlamaya başlayacaktır.

 • Another Kitabı: Korku ve gizem konusunu işleyen Yukito Ayatsuji yazarına ait bir manga romanıdır. 2009 yılında Kadokawa Shoten tarafından basılmıştır. 1972’li yıllara dayanan bir hikayeden bahsetmekte olan bu roman aynı zamanda ürkütücü ve sürükleyici bir hikaye donanımına da sahiptir. İlk olarak Young Ace dergisinde yer verilen bu hikaye canlı aksiyon filmine de uyarlanmıştır.

Yomiyama kuzey ortaokulunda okumakta olan 3. sınıfın popüler öğrencisi Misaki, okul döneminde aniden hayatını kaybetmektedir. Misaki’nin ölümünü kabul edemeyen arkadaşları ve öğretmenleri Misaki hiç ölmemiş gibi davranmaktadır. Mei Misaki ve Yomiyama transfer oldukları kuzey ortaokulu 3. sınıfına girince akrabalarını ve arkadaşlarını korkunç şekillerde kaybetmeye başlamıştır. Bu durumun Misaki ile bağlantılı olabileceği düşünmüşlerdir. Bu felaketin önüne nasıl geçebileceklerini araştırmaya başlamışlardır.

 • One Punch Man Kitabı: 2009 yıllında One takma adını kullanan yazar tarafından oluşturulan bir Japon süper kahraman parodisi olarak okurlara sunulmuştur. Wanpanman ismi verilmekte olan bu anime kitabı aslında Japon kültüründe çok iyi bilinen Anpanman kelimesinden esinlenerek kullanılmıştır. Yayımlandığı tarihten itibaren 2012 yılına kadar büyük bir araştırma oranına yükselen bu anime kitabı içeriğinde Saitama isminde bir süper kahramandan bahsetmektedir.

Tür olarak aksiyon, parodi, süper kahraman ve bilimkurgu içermekte olan bir kitaptır. Bu kitap içerisinde en güçlü olarak kabul edilen anime karakteri ve bu karakterin süper kahramanlık görevini hobi olarak yaptıkları vurgulanmaktadır. Bu karakterin adı Saitama olarak bilinmektedir. Kitap içerisinde Saitama’nın başından geçen olaylardan bahsedilmektedir.

 • Dragon Ball: 1984 yılına dayalı bir hikayeye sahip olan “Dragon Ball” kitabı Akira Toriyama tarafından yazılmıştır. Bu anime oluşturulurken yazar tarafından “Batı’ya Yolculuk” romanından ilham almıştır. Toplam olarak 42 ciltlik bir roman olan “Dragon Ball” efsanesi Toei Animation tarafından devam olarak anime uyarlaması gerçekleştirilmiştir.

1984 yılında başlamış olan Dragon Ball efsanesi konu olarak Son Goku adlı karakterin maceralarından bahsetmektedir. Hikaye içerisinde Son Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine kadar geçen süre içerisinde dövüş sanatları üzerine kendini sürekli olarak geliştirmesi ele alınmaktadır. Geçen bu süre içerisinde gelişen olayların hepsi detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Geliştirmiş olduğu güçleri ve bunlar üzerinde etki sağlayacak olan güce sahip ejder toplarını araması sırasında dünyayı keşfedişi kaçınılmaz olacaktır. Uzun bir hikayeden oluşmakta olan bu anime kitabı aynı zamanda 2 adet anime serisine dönüştürülmüştür.

Anime Kitapları Kimler için Uygundur?

Kendilerine özgü hikayeler üzerinden tasarlanmakta olan bu kitaplar kullanıcılarına çok sayıda seçenek sunmakta olan kitaplardır. Örneğin Anime boyama kitabı gibi seçenekler ile meraklılarına farklı etkinlikler oluşturmaktadırlar. Birbirinden çok farklı hikayeler şahitlik edilmekte olan bu kitaplar sayesinde kültürel farklılıklara değinilmektedir. Sınırlandırılabilir bir konuları olmadığından her türlü karakter ve tepkiye ulaşabilecekleri ortamlar yaratıla bilinmektedir. Bu nedenle sadece çocuklara özel kahramanlar yoktur. Her yaştan kitlenin takip edebileceği imkanlar üzerinden oluşturulmuşlardır. İngilizce anime kitapları bulunması en kolay olan kitap türleridir. Ancak son dönemlerde anime kitapları Türkçe olarak da okurlara sunulmaya başlanmıştır. Anime Kitaplarını okuyabilecek yaş aralığı aşağıda listelenmiştir.

 • 13 - 20 yaş arası
 • 20 - 30 yaş arası
 • 30 - 40 yaş arası
 • 40 - 50 yaş arası
 • 50 - 60 yaş arası
 • 60 - 70 yaş arasıdır.

Anime Kitap Önerileri Nelerdir?

Her kitap türünde olduğu gibi farklı seçenekler ile okurlarını karşılayan anime kitapları da çeşitlere ayrılmaktadır. Gerek anime çizim kitabı gerekse anime karikatür kitapları kullanıcılar nazarında büyük ilgi çekmekte olan kitap türleridir. İlk doğduğu yer Japonya olarak bilinmektedir. Bu kitaplar geleneksel anlamda Japon anime kitapları olarak tanınmaktadır. Anime kitap önerileri denildiğinde akla gelen ilk sıralama şekli şöyle olabilmektedir;

 • Kyou No Kira-Kun
 • Sukitte İi Na Yo
 • Ao Haru Ride
 • Kamisama Hajimemashta
 • Black Bird
 • Hirunaka No Ryuusei
 • Kyou, Koi Wo Hajimemasu
 • Dengeki Daisy
 • Kaichou Wa Maid Sama
 • L–DK

Gibi zengin bir anime kitap topluluğu ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü geniş konu hacmi ile okurlarına her zaman ayrıcalık yaratmaktadır. 4 evreden oluşan anime çizimleri epeyce beceri gerektiren bir durumdur. Gelişmiş okuma kültürüne sahip olan Japonya, manga ve anime türü kitapların en çok tercih edildiği ve satıldığı ülke olarak bilinmektedir. Anime konusunda taraftar olan kitle ileri düzeyde anime kitapları okumayı tercih etmektedir. Ancak yeni başlayan anime severler için önerilmekte olan anime kitaplarından başlıca olanları şöyle sıralamak mümkündür.

Yeni başlayacak olan kişiler için en ideal anime kitaplarıdır. Konu olarak sürükleyici serüvenleri içerisinde barındıran ve ilk defa anime konulu kitap okuyacaklar için olumlu sonuçlar alınması mümkün olan kitaplar olarak önerilmektedirler.

En Çok Satılan Anime Kitapları Nelerdir?

Anime ve anime türü kitapların yoğunluğunun çok olduğu ve her geçen gün arttığı bir dönem yaşanmaktadır. Aynı zamanda anime kitap serisi içerikli kitaplar da tercih edilmektedir. Bu kitaplar dışında anime tarzı kitaplar anime çılgınlığına farklı bir boyut ile dahil olmuşlardır. Çok satılan bazı anime kitapları aşağıda listelenmiştir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.