5. Sınıf Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 45 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 45 ürün görüntüleniyor.

5. Sınıf Kitapları Nelerdir?

Ülkemizde 2013 yılından beri uygulanan yeni eğitim sistemine göre 5. sınıf, ilkokulun son sınıfı olmaktan çıkmış ve ortaokulun ilk sınıfı olarak anılmaya başlamıştır. Yeni bir döneme geçiş yapılan 5. sınıfta, öğrenciler çok çeşitli kitaptan yardım almaktadır. 5. sınıf kaynak kitap seçenekleri farklı özelliklere sahiptir. Konu eksiği olanlar için konu anlatımlı kitaplar tercih edilmektedir. Soru bankaları ise öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu da hem bilgilerin desteklenmesine hem de bilgilerin kalıcı hale gelmesine olanak sağlamaktadır. 5. sınıf yardımcı kitapları, öğrencilerin hangi konularda eksik olduğunu ve nerelerde yanlış yaptığını göstermektedir. Böylece hangi derslere daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır. Öğrencinin sürekli bildiği şeyleri tekrarlaması yerine eksik olduğu alanlarda çalışmasını sağlamaktadır. Soru bankaları sadece öğrenciler için değil, aynı zamanda öğretmenler için de rehber kaynaklar arasında yer almaktadır. Öğrencilerini bu kaynaklar ile daha iyi yönlendiren öğretmenler, kitapların içindeki sorulardan yararlanmaktadır.

Ortaokul yıllarından itibaren düzenli ders çalışmak, öğrencilerin daha iyi bir lise ve üniversite kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Düzenli ve sistematik bir çalışma için test kitaplarının önemi büyüktür. Farklı dersler için ayrı ayrı 5. sınıf kaynakları bulunduğu gibi tüm dersler kitapları da bulunmaktadır. Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, din kültürü ve İngilizce gibi derslerden oldukça fazla kaynak bulmak mümkündür. 5. sınıf yardımcı kitaplar, farklı çeşitleri ile her öğrenciye hitap etmektedir. Öğrenciler farklı öğrenme tarzına sahip olduğu için tercih etmeleri gereken kitaplar değişiklik göstermektedir. Konu anlatımlı kitap, soru bankası, çözümlü testler, deneme sınavı gibi farklı çeşitlerde kitaplar mevcuttur. Daha etkili ve verimli bir çalışma için farklı kaynakları tercih etmek gerekmektedir.

5. Sınıf Kitap Çeşitleri Nelerdir?

Farklı öğrenme stiline sahip öğrenciler için farklı kaynaklar tercih edilmelidir. Bunun için piyasada oldukça fazla 5. sınıfa özel kitap türü bulunmaktadır. 5. sınıf hazırlık kitapları çeşitleri şunlardır:

 • Konu anlatımlı kitaplar: İçeriğinde konuların detaylı anlatımı bulunmaktadır. Böylece öğrencilerin konu eksiklerini tamamlamalarını sağlamaktadır. Derslerden geri kalan öğrencilerin toparlanmasını sağlayan en etkili ve yararlı kitaplar arasında yer almaktadır.
 • Soru bankaları: Bol bol soru çeşidi içermektedir. Tek bir ders için özel olarak hazırlanan soru bankalarının yanı sıra tüm dersler için de soru bankaları bulunmaktadır. Farklı sorulardan oluşan testler, öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda bol bol soru çözmek, sınavlarda zamanı daha iyi kullanmaya da yardımcı olmaktadır.
 • Yaprak testler: Soru bankalarına göre daha ince tasarlanan yaprak testlerin sayfaları kolay bir şekilde koparılabilmektedir. Böylece öğrenciler ihtiyacı olduğu kadar testi yanlarına alarak her yerde test çözebilmektedir.
 • Çözümlü test kitapları: Testlerdeki soruların detaylı bir şekilde çözümünü anlatan kitaplardır. Öğrenci soru çözerken takılırsa veya yanlış çözerse, çözümüne bakarak hemen doğrusunu öğrenebilmektedir. Öğretici bir işlevli olduğu kadar pratik bir çalışma imkanı vermektedir.
 • Deneme kitapları: Ortaokulun bitiminde girilecek olan LGS’ye hazırlık yapmayı sağlamaktadır. 5. Sınıf konularından karışık sorular içermektedir. Deneme sınavı formatındadır ve soru sayısı ile dizilimi öğrencileri asıl sınava hazırlamaktadır. Sınava hazırlık ve zamanı iyi kullanma konusunda en iyi kaynaklardan biridir.
 • Paragraf soru kitapları: Yalnızca paragraf sorularından oluşan kitaptır. LGS’de oldukça fazla soru çıkan paragraf konusunda öğrencilerin pratik yapmasını sağlamaktadır. sınıf paragraf kitapları aynı zamanda hızlı okuma ve okuduğunu anlama yeteneğini de geliştirmektedir.

Zengin bir çeşitliliğe sahip olan 5. sınıf kitapları ile tüm öğrenciler derslerine çalışabilmektedir. Her ihtiyaca uygun pek çok kaynak kitap bulmak mümkündür. Ortaokulun ilk sınıfı olan 5. sınıfta öğrenciler, zorluklar yaşamaktadır. Bunu önlemek ve daha başarılı bir dönem geçirmek için farklı türdeki kaynak kitaplar tercih edilmektedir.

5. Sınıflar İçin En İyi Kitap Önerileri Hangileridir?

Ortaokul birinci sınıf için piyasada oldukça fazla kitap alternatifi bulunmaktadır. Öğrencilere başarı sağlayan kitaplar, öğretmenlerin ve uzmanlarında onayını almıştır. En iyi 5. sınıf kitap tavsiyesi listesi şu şekildedir:

 • Sınav Yayınları 5. Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası: Yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerin müfredata uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Tüm ders gruplarından testler ve konu anlatımları içermektedir. Kolay anlaşılır dili ile sınava hazırlık için oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Akıllı tahtaya uygun olarak hazırlandığı için öğretmenler tarafından ders anlatmak için de tercih edilebilmektedir. Anlamayı kolaylaştıran etkinlik ve testlerden oluşmaktadır. Öğrencilerin konuları anlamalarını ve pekiştirmelerini sağlamaktadır.
 • Murat Yayınları 5. Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası: Farklı soru biçimlerini anlamayı ve buna uygun düşünme yeteneği kazanmayı sağlamaktadır. Ayrıca çoklu okuryazarlık becerilerini geliştirmeyi de hedeflemektedir. Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, İngilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini içermektedir. Yıllık müfredat planına uygundur ve yeni nesil sorularla desteklenmektedir.
 • Tudem Yayınları 5. Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası: Beceri temelli yeni nesil sorularla hazırlanmıştır. Okuduğunu anlama ve yorumlama, yaratıcı ve eleştirel düşünme, problem çözme, akıl yürütme, analiz yapabilme, görsel okuma ve yorumlama becerilerini artırmaya yöneliktir. 5. sınıfların aldığı tüm dersleri içermektedir. LGS’ye hazırlık kitabı olarak tercih edilmektedir.
 • Bilfen 5.Sınıf Matematik Pro & Test Soru Bankası: Bloom taksonomisine uygun, mantık muhakeme yeteneğini geliştiren, beceri temelli eğitim modeline yönelik, öğreten ve yorumlatan yeni nesil sorularla hazırlanmıştır. Matematik alanında öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlamaktadır. Müfredata uygun sıralamada hazırlanan konular ve sorular sayesinde dönem boyunca kullanılabilecek bir kitaptır. sınıf ders kitabı matematik kaynakları arasında en sık tercih edilenlerden biridir.
 • Sınıf PYBS Bursluluk Sınavı Konu Anlatımlı Soru Bankası: Bursluluk sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Konu anlatımlı olduğu için pratik bir öğrenme yöntemi sunmaktadır. Yeni müfredata uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Hem okula yardımcı hem de özel okullara hazırlık kitabıdır.

5. Sınıf Test Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Sınava hazırlık esnasında kullanılan 5. sınıf test kitapları, öğrencilerin gerçek sınava daha hazırlıklı olmasını sağlamaktadır. Konu anlatımları değerlendirilme, öğrencinin bilgi düzeyini ölçme, soru çözme pratiği yapma gibi pek çok fayda sunmaktadır. Test kitapları, öğrencilerin bilgiyi hızlı ve pratik bir şekilde hatırlamasına yardımcı olmaktadır. 5. sınıf problemler kitabı, öğrencilerin matematikte zorlandığı problemler konusunda pratik yapmalarını sağlamaktadır. Yalnızca problemlerden oluşan bu test kitapları, farklı sorular sunmaktadır. Ayrıca 5. sınıf test kitapları konu eksiklerini fark etmeyi de kolaylaştırmaktadır. LGS’de soruları pratik bir şekilde çözme ve zamanı iyi yönetme konusunda deneyim kazanma imkanı vermektedir. Farklı türdeki 5. sınıf kaynak kitapları, farklı öğrenme şekline sahip öğrencilere hitap etmektedir. Öğrencilerin bilgi düzeyini ölçme konusunda önemli bir yere sahip olan test kitapları, farklı sorulara hazırlıklı olmayı sağlamaktadır. 5. sınıf test kitabı önerileri ile çok soru çözmenin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Soru çözmek, beyinde bulunan bilgiyi hatırlamayı kolaylaştırmaktadır.
 • Soru çözmek, bilginin nasıl kullanılacağını öğretmektedir.
 • Bilginin nasıl farklı şekillerde sorulduğunu göstermektedir.
 • Soru hazırlayanların hangi yöntemleri kullandığını öğretmektedir.
 • Öğrencinin hangi konulara ağırlık vermesi gerektiğini daha iyi anlamasını sağlamaktadır. Gereksiz yere zaman harcamayı önleyerek zamandan tasarruf etmeyi sağlamaktadır.
 • Öğrenilen bilgilerin pekişmesini sağlamaktadır.
 • Zamanın nasıl kullanılması gerektiğini öğretmektedir.
 • Eksik konuları hatırlatarak ilgili konuya yoğunlaşmayı sağlamaktadır.
 • Sınav öncesinde hata yapma riskini düşürmektedir.

Farklı dersler için özel olarak hazırlanan kitapları tercih etmek, daha detaylı bir çalışma deneyimi sunmaktadır. 5. sınıf sosyal kitabı yalnızca sosyal bilgiler dersine ait konuları içermektedir. Bu yüzden ayrıntılı bir şekilde soru çözme imkanı sunmaktadır. Tüm dersler kitapları, her ders için bölüm ayırmakta ve çeşitli sorular içermektedir..

5. Sınıf Kaynak Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrencilerin derslerinde daha başarılı olması için doğru kaynakların seçilmesi gerekmektedir. 5. sınıfların düzeyine uygun kitaplar da ortaokula iyi bir şekilde başlamayı sağlamaktadır. Kaynak kitap seçmeden önce bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlar:

 • Müfredata uygun olarak kendini güncelleyen kitaplar, öğrencilere yeni nesil sorular yöneltmektedir. Böylece sınava yönelik çalışma konusunda yardımcı olmaktadırlar.
 • Konu eksiklerini gidermek için konu anlatımlı kitaplar tercih edilmelidir. Detaylı olarak konu anlatımı yapan bu kitaplar, eksiklerin kolayca kapatılmasını sağlamaktadır.
 • Öğrenilenleri pekiştirmek için soru bankaları sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı türde ve fazla sayıda soru görmek, daha hızlı ve pratik bir şekilde soru çözmeye yardımcı olmaktadır.
 • Öncelikle kolay kaynaklardan başlayarak soru çözümü yapılmalıdır. Zamanla basitten daha zora doğru geçilmelidir. Böylece öğrenciler daha etkili bir öğrenme süreci geçirmektedir.
 • Planlı bir çalışma için set halindeki kaynak kitaplar uygundur. Konu anlatımı, soru bankası, deneme sınavı gibi farklı türdeki kitapları bu setlerde bulmak mümkündür.
 • Mümkünse farklı yayınevlerinden çıkan kaynaklar kullanılmalıdır. Böylece öğrenciler farklı soru tiplerine hazır olabilmektedir.
 • Gerçek sınavda kullanılan font ve punto ile hazırlanan kaynak kitaplar, öğrencilerin sınava daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Gözler alışınca sınavda daha hızlı ve pratik çözümler elde edilmektedir
 • Spesifik olarak belli bir ders için hazırlanan kitaplar, daha detaylı bir hazırlık imkanı vermektedir. sınıf din kitabı yalnızca din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ait konuları ve soruları içermektedir. Böylece öğrenciler, eksiklerini daha net bir şekilde görebilmektedir.

5. Sınıflar İçin Okuma Kitapları Nelerdir?

Çocukların, kendi yaş seviyesine uygun kitapları okuması oldukça önemlidir. Böyle kitaplar, hızlı okuma ve okuduğunu anlama konusunda beceri kazandırdığı gibi derslere de yardımcı olmaktadır. 5. sınıf okunması gereken kitaplar listesi şu şekildedir:

 • Ronald Dahl Charlie’nin Çikolata Fabrikası: Hikaye çikolatacı Willy Wonka'nın çikolata fabrikası içinde Küçük Charlie Bucket'ın maceralarını anlatmaktadır. Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşayan küçük bir çocuktur. Çİkolatayı çok sevmektedir fakat yoksul olduğu için yılda sadece bir defa çikolata alabilmektedir. Ülkedeki ünlü çikolata fabrikasının sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklamıştır. Charlie’nin macerası da bundan sonra başlamaktadır.
 • Hasan Nail Canat – Bir Küçük Osmancık Vardı: Osmancık, bir ailenin tek oğludur. Bir gün kötü emellerine yenik düşmüş, para düşkünü bir çete tarafından kaçırılmıştır. Ailesi Osmancığın hayatından çok endişe etmektedir. Bir an önce biricik çocuklarına kavuşmak isteyen aile bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar.
 • Samed Behrengi – Küçük Kara Balık: Çocuklar için yazılmış bir masal kitabıdır ve adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramlarını vurgulamaktadır. Denizin derin sularında yaşayan yaşlı bir balık 12.000 çocuğu ve torununa bir öykü anlatmıştır. Bu öykü; bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası, karşılaştığı zorluklara karşı direnerek yaşamı pahasına amacına ulaşmasını konu almaktadır. Yol gösterici bir balığın hikayesidir.
 • Beydeba – Kelile ve Dimne: Fabl türünün ilk ve en önemli eserlerindendir. Kitap içindeki öyküler, siyasetten erdeme kadar pek çok konuyu ele alımaktadır. Kelile, doğruluk ve dürüstlüğün; Dimne ise yanlışın ve yalanın simgesidir. Bir giriş bölümü ve dostluğun bozulması, dost kazanma, savaş ve barış, zenginliklerimizin kaybı ve tedbirsizlik ve acele karar vermeye dair isimli 5 bölümden oluşmaktadır.
 • Bilgin Adalı – Atlantis’in Çocukları: sınıf macera kitapları kategorisinde yer alan kitap, aynı zamanda çevre sorunlarına da dem vurmaktadır. Tekin, çevre sorunlarına duyarlı bir çocuktur. Saydam bir balon, onu kirli atıklarda boğulmaktan kurtarmıştır. Balonla birlikte binlerce yıldır kayıp olduğu sanılan gizemli Atlantis ülkesine gelmiştir. Atlantis’in üstün teknolojisiyle eğitilen Tekin ve arkadaşları, gittikçe kirlenen dünyayı kurtarmaya çalışan cesur birer çevre savaşçısına dönüşmüştür. Bu yetenekli ve zeki çocukların temiz bir dünya kurmak için çalışır ve kötülerle savaşmışlardır.

5. Sınıflar İçin Okuma Kitabı Setleri Hangileridir?

Çocukların erken yaşlarda okuma kitaplarıyla buluşması önemlidir. İlkokul ve ortaokul döneminde okuma alışkanlığı kazandırmak, çocukların yetişkinlik dönemini de etkilemektedir. Farklı yayınevlerinden çıkan oldukça fazla çocuk okuma seti bulunmaktadır. 5. sınıfa uygun kitaplar ile hazırlanan setler şunlardır:

 • Aperatif Kitap Yayınları - Dünya Çocuk Klasikleri Seti -1: Toplam 10 kitaptan oluşmaktadır. Setin içinde yer alan kitaplar; Küçük Denizkızı, Kimsesiz Çocuk, Gizli Bahçe, Beowulf, Bir Gazetecinin Yolculuk Notları, Alaaddinin Sihirli Lambası, Ayın Çevresinde, Küçük Erkekler, Küçük Kadınlar ve Oz Büyücüsü’dür.
 • Aperatif Kitap Yayınları - Dünya Çocuk Klasikleri Seti -2: Set içinde 10 kitap bulunmaktadır. Korkusuz Kaptanlar, Küçük Lord, Lord Jim, Robinson Crusoe, Kimsesiz Kız, Kayıp Dünya, Değirmenimden Mektuplar, Görünmez Adam, Huckleberry Finnin Maceraları, Beş Afacanın Kır Maceraları. Genellikle macera kitapların oluşan bu set, çocukların ilgisini çekmektedir.
 • Maviçatı Yayınları - Dünya Çocuk Klasikleri Seti: Dünyada klasik olarak kabul edilmiş kitaplardan oluşmaktadır. Güzel ve Çirkin, David Copperfield, Beyaz Diş, Büyük Umutlar, Heidi, Hikayeler, Mutlu Prens, Orman Çocuğu Mogl, Kaçırılan Çocuk, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri adlı kitaplardan oluşmaktadır.
 • Martı Yayınları - William Shakespeare Seti: Dünyanın en iyi oyun yazarı Shakespeare’nin oyunlarının çocuklara uygun şekilde düzenlemesi ile oluşan kitapları içermektedir. İçerisinde Shakespeare’in en ünlü oyunları bulunmaktadır. Hırçın Kız, Venedik Taciri, Cymbeline, Fırtına, Macbeth, On İkinci Gece, Kış Masalı, Kral Lear, Yeter Ki Sonu İyi Bitsin ve Nasıl Hoşunuza Giderse’dir.
 • Sis Yayıncılık - İngilizce Renkli Dünya Çocuk Klasikleri Seti: 20 kitaptan oluşmaktadır. Dünyaca bilinen masalların İngilizce dilindeki kitaplarını içer Böylece İngilizce öğrenmeye yeni başlayan çocukların dilini geliştirmektedir. Setin içinde yer alan bazı kitaplar şunlardır: Cinderella, Little Red Riding Hood, Snow White And The Seven Dwarfs, Peter Pan, Pinocchio, Town Musicians Of Bremen, Alice in Wonderland, Hansel and Gretel, Heidi, The Snow Queen ve The Princess and the Frog’dur.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.