6-7-yas-cocuk-kitaplari.jpg (82 KB)

Çocuk 6-7 Yaş Kitapları

6-7 yaş arası çocuk gelişimi kitapları, okumaya yardımcı kitaplar ve fiyatları Bkmkitap'ta! Bkmkitap, çocuk kitaplarını size özel indirim seçenekleriyle adresinize teslim ediyor.
Harfleri tanıyabilecek durumda olan veya okumayı öğrenmiş 6-8 yaş grubuna dahil tüm çocuklar okurken eğlenecek eğlenirken öğrenecek, öğrendikçe de okumak isteyecek kitapları isterler!

Sıralama seçin
Toplam 749 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5 ... 8
Toplam 749 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8

7 Yaş Çocuk Kitapları Nelerdir?

Araştırmalar, erken yaşta kitapları keşfetmenin çocuğun gelişimi için çok önemli olduğunu göstermektedir. Hikaye kitapları, çocukların okula başlaması için yeterli donanıma sahip olmasını ve kendine güvenmesini sağlamaktadır. Bu onun kendini iyi ifade etmesine, güçlü bir hafızaya sahip olmasına, geniş bir kelime dağarcığına sahip olmasına ve okuduğu metinleri tam olarak anlayıp yorumlayabilen bir birey olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca okuma yazma öğrenme aşaması hızlanmaktadır. İyi seçilmiş bir kitap, çocukları kötü davranışlardan ve gelişmemiş düşüncelerden uzak tutmaktadır. Çocukların okuyacağı kitapla etkileşime girdiği ilk şey kapak fotoğrafı ve başlığı olmaktadır. Bundan dolayı çocuk kitaplarının başlığının ve kapağının çocuğun ilgisini çekecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Çok sayıda seçenek arasından çocuk hikaye kitaplarının dikkatle seçilmesi tavsiye edilmektedir. İlk olarak, kitap ve çocuk arasındaki ilk etkileşimin göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Başlığın ve kapağın dikkat çekici olması, kitabın çocuğa hitap ettiğini göstermektedir. 7 yaş hikaye kitapları şu şekilde örnek olarak sıralanmaktadır:

Çocuğun kişiliğine ve yaşına uygun seçimler yapılması gerekmektedir. Çocuğun hikayeyi anlayabilmesi ve hikaye kitabından eğitici bilgiler alması son derece önemlidir. Tüm bu faktörler, evde daha fazla zaman geçiren çocukların okuma zamanını daha keyifli hale getirmektedir. Aynı zamanda ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirmektedir. Çocuğun isteklerine dayalı olarak çocuğun gelişimine katkıda bulunmak için hikaye kitapları önemli bir yere sahiptir. Çocuklar büyüdükçe bilgileri öğrenme hızı artmaktadır. Çocukların büyüdükçe basit bilgileri alması, gelecekte çok daha büyük miktarda bilgi birikimin oluşmasını sağlamaktadır.

7 Yaş Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

7 yaşında olan çocukların, alınan kitapları okuması için ilgi alanlarına uygun kitapların seçiliyor olması gerekmektedir. Kitap seçerken çocukların ne tür kitaplar istediğinin göz önünde bulundurulması onların okuma heveslerini artırmaktadır. Ayrıca kitap seçim sürecini kolaylaştırmaktadır. Okuma alışkanlığı edinen çocuklarda ders çalışma oranları artmaktadır ve bu da başarıyı beraberinde getirmektedir. 7 yaş çocuk kitapları, çocukların gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Kitaplar, 7 yaşında olan çocukların yazma ve tamamlama becerilerini güçlendirmek ve geliştirmektedir. Bu kitaplar çocukların hızlı anlama, gerçekçi düşünme ve mantıklı tepki verme becerilerini geliştirmektedir. Aynı zamanda içerisinde birçok görsel barındıran bu kitaplar görsel zekayı da harekete geçirmekte ve geliştirmektedir. Çocuk kitapları 7 yaş kategorisindeki ürünler, farklı görseller barındırmaktadır. Bu durum çocukların görsel hafızasını güçlendirmektedir. Bu tür kitaplar 7 yaşındaki çocuklar için uygundur. 7 yaş kitap önerileri şu şekilde sıralanmaktadır:

Okumanın her yaşta önemli olduğunu unutmamak gerekir. Çocukların kitaplarla her türlü aktif iletişimi teşvik edilmelidir. Çocukların kitap okuması yaparak akıllarına gelen olayları yorumlamada ve açıklamada sorun yaşamamaktadır. Çocuklar okuma yazmayı öğrendiğinde yüksek sesle okuma yapması oldukça yararlı olmaktadır. kitaplar hızlı düşünmeyi ve hayal gücünü birden çok yerde kullanmaya rehberlik etmekte ve hayatı boyunca kullanabileceği bir düşünce sisteminin temellerini atmasına yardımcı olmaktadır. Bu uygulamalar çocuğun hem gelişimini hem de iletişimini olumlu yönde etkilemektedir. Dikkat unsurunun her zaman işe yaraması için çocuk kitaplarının uyumlu görsellere ve renklere sahip olması gerekmektedir. Görseller kitaba olan ilgiyi artırmakla kalmamakta, görsellerin hikayenin akışıyla yorumlanmasına da olanak sağlamaktadır.

7 Yaş Hikaye Kitap Seçimi ve Önerileri Nelerdir?

Çocuklar eğer idrak düzeyini aşan bilgiler alırsa, bilinçaltları bu bilgileri öğrenmekte zorlanmaktadır. Bu da çocuğu sadece okumakla yükümlü kılmaktadır. Kitapta geçirdiği zaman onun için dayanılmaz olmaya başlamaktadır. Bu durum kitapla çocuk arasında kocaman bir duvar oluşturmakta ve kitap okumaktan soğur hale gelebilmektedir. 7 yaşında olan çocuklar için hikaye kitapları tercih edilmektedir. Çocuklar için seçilen hikaye kitaplarının temaları, hayatlarında yaşanan olayları anlatabilen ve örnekler verebilen kitaplar olmalıdır. Buna uygun seçilen kitaplar çocuklar için çok faydalı bir okuma deneyimi sunmaktadır. Bu nedenle çocukların bu konuda teşvik edilmesi önemlidir. Hayal gücünü harekete geçirmek için hikaye kitaplarının okunması iyi bir tercihtir.  Kitap seçimlerinin yaşa göre yapılması oldukça önemlidir. Yaşa uygun öğrenme sürecinde 7 yaş için kitap, hikaye türünde anlatılan pek çok kaynak bulunmaktadır. Çocuğun zihinsel gelişimi için oldukça önemli olan hikaye kitapları, çocukların hayal gücünü genişletmektedir. 7 yaş kitap hikaye kitabı önerileri şu şekildedir:

Hikaye kitapları çocukların okuma becerilerine katkı sağlamaktır. Bu aşamada, anlatılan olaylar arasındaki bağlantı net olarak kurulmadığında, okuma becerileri içeren hikaye kitapları, çocukların anlama becerilerinde aksama yaşamasına neden olmaktadır. Bunun olmaması için ise çocuklar için tasarlanan hikaye kitaplarının olay örgüsünün başarılı bir şekilde anlatılmış olması gerekmektedir. Hikaye kitapları, çocukları yazmaya, özellikle de okumaya hazırlamak amacıyla, diğer becerilerden çok, konuşma becerileri ve anlama becerilerinin gelişmesi üzerine ağırlık vermektedir. Okul çağında hikaye kitapları okuyan çocuklar okula uyum sağlama noktasında diğer çocuklardan çok daha başarılı olmaktadır. Çocuğun okul hayatının önemli bir parçası olan bu sürecin doğru yönetilmesi, çocuğun okumaktan keyif almasına olanak tanımaktadır.

7 Yaş ve Üzeri Kitap Özellikleri Nelerdir?

Çocukların okuldan sonraki ilk deneyimleri okuma yazma öğrenmeleriyle başlamaktadır. Her çocuğun okumayı öğrenme yeteneği aynı değildir. Bazıları çok çabuk öğrenmekte, bazılarının ise öğrenmesi uzun zaman almaktadır. Öğrenme stilleri de çocuktan çocuğa değişmektedir. 7 yaş üstü kitaplar seçilirken öncelikle çocuğun beklenti ve ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Böylece çocuklarda kitap okuma alışkanlığı sağlanacaktır. Kitaplar çocuğun sınıfını kolayca geçmesine ve okumada başarılı olmasına yardımcı olmakta, aynı zamanda alışkanlıklar oluşturmasına ve çocuğun kişisel gelişimini şekillendirmesine de yardımcı olmaktadır. Kitapların çeşitliliği 7 yaş kitap seti kapsamında çok sayıda olacak şekilde piyasada yer almaktadır. Bu setler aşamalıdır, böylece yavaş ve akıcı bir şekilde okumanın öğrenilmesi mümkündür. Doğru kitap seçimi yapılarak bu süreç hızlandırmaktadır. Okuma yazma bilmeyen çocuklara başkaları tarafından okunan masallar ve hikaye kitapları, küçük yaşlardan itibaren kurgusal hikayelere olan merakı artırmaktadır . Kitapların dünyası onlar için ilginçtir. 1.sınıf öğrencileri okumayı ve yazmayı öğrenmeye başladıkları için, okumak bu süreci daha da geliştirmede yardımcı olmaktadır. Ancak, tüm kitaplar etkili ve dikkat çekici olmamaktadır. Seçilecek kitap birçok faktöre bağlı olmaktadır. Yaş, cinsiyet, kişisel özellikler, çocukların zevkleri ve ihtiyaçları gibi birçok olası faktör vardır, ancak bunlar kitabın içeriğine bağlı olmaktadır. Tüm bu özelliklere dikkat ederek hazırlanan kitaplardan ilgi çekici ve eğitici bir çocuk kitabı seçilmesi gerekmektedir. Okuma, önce harfleri öğrenmekle başlamaktadır. Bunun için çocukların okumalarını pekiştirebilecek türden kitapların seçilmesi önemlidir.  7 yaş çocuğun okuması gereken kitaplar şu şekilde listelenmektedir:

7 yaş kitap tavsiye olarak bu şekilde sıralanmaktadır. Kitaplar, harflerin öğrenilmesiyle beraber hafızasının gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Harfler öğrenildikten sonra okuma serüveni yavaştan başlayacaktır. Kitap, çoğu zaman pek çok hikayenin bir araya getirilmesiyle bir bütün halinde oluşturulmaktadır. Çocuk kitapları 7 yaş için uygun olanların konuları genellikle tatiller ve kendileri gibi çocuklar olan kahramanlar, hayvanlar ve doğa gibi çocukların keyif aldığı şeyleri içermektedir. Kitap boyutu herkesin dikkat ettiği bir özellik değildir, ancak metin boyutu söz konusu olduğunda önemlidir. Bu yaş grubu için küçük yazıları okumak zor olabilmektedir. Hikaye kitabı çok büyükse, kelime boyutu metne sığacak şekilde küçültülmemelidir. Büyük yazı tiplerinin okunması daha kolay olmaktadır. Bu kitaplar, özellikle okumaya yeni başlayan çocuklar için ideal bir seçim olmaktadır. Çeşitliliğin öne çıkan özelliklerinden biri okuma kitabının başlığıdır. Başlık ve kapak resmi, çocukların kitabın kapağını ilk gördükleri zaman içerik hakkında bilgi sahibi olabilecekleri şekilde olmalıdır.  Kitap ne kadar renkli ve ilgi çekici olursa o kadar çocuklara ilginç gelmektedir. Birinci sınıf, eğitimin başlangıcı olması ve tüm temellerin bu dönemde atılması nedeniyle özellikle önemlidir. 1. sınıf kitaplarının birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler arasında biçim, dil ve içerik yer almaktadır. Kitap kalınlığı, cilt, yazım, noktalama ve kullanılacak fotoğraflar gibi özelliklerde çocukların kitap seçiminde önemlidir.

7 Yaş Okuma Kitabı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklar ilk önce kitabın tasarımını fark etmektedir. Çocuklar, tasarımı ne kadar çok severse, kitabı almayı o kadar çok istemektedir. Bu nedenle yaratıcı temalar kitabın formatına uyarlanmaktadır. Kapağın teması sadece ilgi çekici de olmamalı, aynı zamanda içerikle de uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarda hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Kitabın kapağının kalın ve sağlam bir şekilde ciltlenmiş olması gerekmektedir. Okuma kitaplarının başlıkları, çocuğun dikkatini çekecek türden olmalıdır. Kitabın başlığına ek olarak, kitabın içeriğiyle eşleşen bir görsele ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan görseller sadece anlaşılması kolay değil, aynı zamanda ilham verici de olması gerekmektedir. 7 yaş kitaplarının genelinin içinde yer alan resimler metinden daha büyük olmakta veya eşit olarak dağıtılmaktadır. Bu şekilde olan kitaplar, çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Gözleri yormadığı sürece metnin içeriği için 24 punto yeterli olmaktadır. Sayfaların tek sütun biçiminde olması gerekmektedir. El yazısı ile yazılan kitaplar, birinci sınıf öğrencilerinin alışmasını daha kolay hale getirmektedir. Kitabın çocuklar açısından anlaşılır olması için dil önemli bir konudur. Birinci sınıf okuma kitabının metninin okunabilir olması gerekmektedir. Cümlelerde kullanılan kelimeler kısa olmalıdır. Kullanılan kelimeler, gerektiğinde yorumlanabilir olmaları gerektiğinden anlaşılır yapıda olmalıdır. Her kitabın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Satın alma sırasında dikkate alınması gereken birçok özellik bulunmaktadır. Özellikle okumaya yeni başlayan çocuklar için birinci sınıf okuma kitabı seçmek çok daha önemlidir. Kitap okumalarında, metinlerde kullanılan dil ve anlatım özellikleri çocuğun gelişimini etkilemektedir. Kitabın, hangi yaş aralığına uygun olduğu kitapta yer alan görsellerden ve işlenen konudan belli olmaktadır. 1. sınıf hikaye kitapları gibi daha fazla resim ve daha renkli hikayeler içeren kitaplar önerilmektedir. 7 yaşındaki çocuğun okuyacağı kitaplar şu şekildedir:

Kitaptaki ana karakterler çocuklar ve hayvanlar olduğu için mizahi hikayelerin yer aldığı kitaplar çocukların ilgisini çekmektedir. Çoğu çocuk masal kitaplarını sevmektedir. Kitap okuyan çocukların, istedikleri türden kitap seçimlerini rahatlıkla yapması gerekmektedir. Çocuklar, İstedikleri kitabı daha hevesli bir şekilde okumaktadırlar, bu da onlar için daha verimli bir okuma süreci oluşturmaktadır. Bir kitabın seçimi, çocukların onu ne kadar sevdiğine bağlıdır. Çocuk edebiyatı pek çok ayrıntıyı içinde barındıran bir edebiyattır. Öncelikle bu alanda deneyimli yayınevleri ve çok çeşitli çocuk kitapları üreten yazarlar bulunmaktadır. 1. sınıf okuma kitabının içeriği kısa olmalıdır. Kitabın ana fikrinin ilginç olması çocukları düşündürmeye itmektedir. Çocuklar 1. sınıfta kitap okuma alışkanlığı kazanabilecekleri bir dönemdedir. Bu da tüm detayları göz önünde bulundurarak, tam olarak bu dönemde bulunan çocuklara özel kitap bulmanın önemini anlatmaktadır. Okuma, gelişiminin ilk adımıdır. Okulda alınan eğitimin yanı sıra okul dışında da okuma yapılması süreci daha kolay ve hızlı hale getirmektedir.

7 Yaş Kitap Setleri Hangileridir?

Hikaye kitabı seti çeşitleri 7-12 yaş arası çocuklara yönelik kaleme alınan içeriklerden oluşmaktadır. Farklı yayınevleri tarafından piyasaya sürülen hikâye kitapları, çocukların gelişimi açısından bilgilere yer vermekte ve çocukların bu bilgileri eğlenerek öğrenmesine destek vermektedir. Çocuk kitap setleri bir bütün halinde alınarak okunabilmektedir. Çocukların kelime haznelerinin gelişmesini sağlayan hikaye kitapları, çocukların kelime ve cümle kurmasına yardımcı olmaktadır. Kral Şakir ilk okuma kitapları, 10’lu set halinde satılarak, çocuklara yaptıkları seçimler açısından yol göstermektedir. Bu kitaplarla çocuklar temizlik, sağlık, düzenli olmak, adil olmak, yaratıcı olmak, dürüst olmak ve çalışkan olmak gibi birçok değeri öğrenmektedir. Bu aşamada 7 12 yaş / hikaye kitap setleri yardımcı olmaktadır. Bu kitapların sahip olması gereken özellikleri göz önüne alındığında birçok yazar, ilkokul öğrencileri için kitapların önemini vurgulamaktadır. Bir kitabın fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Kitap içeriği, konu, yazar, tasarım, sayfa sayısı, fotoğraf ve baskı kalitesi dahil olmak üzere fiyatı belirlemeye yardımcı olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu kitapların temel özelliği çocukların ilgisini çeken tasarımı ve elden düşmeyen kitapların yüksek kalitede basılması ve yıpranmaması olmaktadır.

Daha fazla bilgi