biyografi.jpg (124 KB)

Biyografi ve Otobiyografi Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 3956 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 3956 ürün görüntüleniyor.

Biyografi Kitapları Nelerdir?

Biyografi, kişilerin hayat hikayelerinin anı, uzun hikaye ve roman gibi türlerde aktarılmasıdır. Başarılı ve bilinen insanların hayat hikayeleri biyografi şeklinde okurlara sunulmaktadır. Örnek alınan bazı yazarlar, şairler, tarihteki önemli isimler ve daha fazlasının biyografi şeklinde hayat hikayelerinin anlatıldığı kitaplar bulunmaktadır. Biyografi kitapları kişilerin yaşam öykülerini, yaşam öyküsünde yer alan önemli yerleri okura sade bir dille aktarılmaktadır. Kitap haline getirilen biyografik ve otobiyografik eserler, önemli isimleri yakından tanımayı sağlar. Otobiyografik kitaplar, kişinin kendi hayatını kendisinin yazmasıdır. Bu sebeple olaylara subjektif açıdan bakmayı sağlamaktadır. Türk edebiyatında biyografi türünde önemli eserler bulunmaktadır. Bu biyografik eserlerin özellikleri aşağıda listeleme halinde verilmiştir.

Biyografi Kitapları Nedir?

Biyografi kitapları, nesnel bilgiler içeren, kimi zaman roman türünde kurguyla beraber sunulan önemli isimlerin yaşam öyküsünü anlatan kitaplardır. Biyografik romanlar, nesnel olan bilgileri okura kurmaca şekilde sunar. Türk romanında yaygın olarak kullanılan biyografi roman tarzı, okura bilinen isimlerin hayatından ders çıkarma imkanı sağlar. Anlatıma bağlı olaylar yaratıcı olaylarla kurgulanarak çeşitli şekillerde okura sunulmaktadır. Türk edebiyatında biyografik roman tarzını benimseyen pek çok yazar olmuştur. Bunlar Peyami Safa, Oğuz Atay, Necip Fazıl Kısakürek, Ayşe Kulin, Beşir Ayvazoğlu, Attila İlhan gibi isimlerdir.

Ayşe Kulin’e ait okunan bazı önemli biyografik romanlar şunlardır:

Atilla İlhan’ın biyografik roman türündeki bilinen eserleri:

Biyografik Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Biyografi kitapları önerileri farklı türlerde olup farklı özelliklere  sahiptirler. Biyografi kitapları tavsiye listesi maddeler halinde aşağıda listelenmiştir. Biyografik romanlarda sade ve akıcı bir dille anlatılan yaşam öykülerini okuyabilir, ilgi duyduğunuz insanların hayatlarına dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

 • Latife Hanım: İpek Çalışlar tarafından yazılan kitap 472 sayfadan oluşmaktadır. Önemli olayları anlatan kitap, Latife Hanım’ın hayat hikayesini ve bununla beraber Türk kadınlarının hikayesini anlatmaktadır. Evliliği boyunca eşinin yanında çalışan Latife Hanım, TBMM’ye seçilen bir mebus olarak girmiş ve mücadeleye devam etmiştir.
 • Halide Edib: 556 sayfadan oluşan kitap, İpek Çalışlar tarafından yazılmıştır. İşgale karşı milli mücadeleye katılan kadınların hikayesini anlatır. Entelektüel bir kadın olan Halide Edib’in yaşam öyküsünü anlatmaktadır.
 • Steve Jobs: 542 sayfadan oluşan Walter Isaacson tarafından yazılan kitap, yapılan kırktan fazla röportajı konu almaktadır. Dünyaca ünlü olan Steve Jobs ve yaşam öyküsünü okumak için kitabı edinebilirsiniz.
 • Anne Frank’ın Hatıra Defteri: 360 sayfadan oluşan kitap Anne Frank tarafından yazılmış anı mektup ve günlük türünde bir kitaptır. Küçük bir çocukken İkinci Dünya Savaşı ile karşılaşan ve savaşta günlük tutmaya başlayan Anne Frank’ın hikayesi kitabın konusunu oluşturmaktadır.
 • Einstein: Einstein başarılarıyla ün kazanmış, pek çok farklı dile kitapları çevrilmiş bir kitaptır. Walter Isaacson tarafından yazılan yaşam öyküsü Einstein’ın zihninin nasıl işlediğini, dahiliğini nasıl elde ettiğini ve tanrı kavramına yaklaşımını ele almaktadır.
 • Benim Adım Messi: Michael Part tarafından yazılan biyografik eser, Messi isimli futbolcunun yaşam öyküsünü konu alır. Yaşadığı zorluklara rağmen futboldan vazgeçmeyen ve başarılarıyla insanlara örnek olan futbolcunun yaşamı anlatılmaktadır.

Listelenen kitaplar, önemli biyografik eserler arasında yer almaktadır. Anı ve günlük tarzında yazılan tarihi isimleri ve olayları içerisinde bulunduran kitaplar da bulunmaktadır. Biyografi kitapları, merak edilen ünlü isimler, kişisel ilgi alanlara uygun olan kişileri inceleme imkanı tanımaktadır.

Biyografik ve Otobiyografik Roman Tavsiyeleri Nelerdir?

Biyografi türü kitaplar, roman ve hikaye gibi kurgulanarak yazılmakta ve okuru sıkmayacak şekilde kitaplaştırılmaktadır. Sade yazım diline sahip eserler, nesnel bilgileri olaylarla aktararak okurun anlamasını kolaylaştırmaktadır. Tarihçi, fizikçi, araştırmacı, lider gibi pek çok özelliğe sahip ismi biyografik romanlar aracılığı ile öğrenilebilmektedir. Aşağıda maddeler halinde bu türe uygun kitaplar listelenmiştir.

 • Enver: Tarih, araştırma ve inceleme kitaplarından biri olan biyografik eser, Murat Bardakçı tarafından yazılmıştır. Eserde Enver Paşa’nın yaşam öyküsü, savaş yıllarında yaşadıkları ve sürgün seneleri anlatılmaktadır.
 • Elon Musk Geleceğin Dahilerine: Elon Musk’ın kim olduğunu merak eden, başarılarını nasıl elde ettiği ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için yazılan bir kitaptır. Hayatını dünyayı kurtarmaya adayan Elon Musk, çocukluğundan beri okuduğu kitaplarla ve ilgi alanlarıyla başarılar elde etmiştir.
 • Gazi Mustafa Kemal Atatürk: İlber Ortaylı tarafından yazılan kitap 480 sayfadan oluşmaktadır. Tarihin akışını değiştiren liderin yaptıkları, bir imparatorluğu diriltişi, insanlara örnek olması ve daha fazlası kitapta yer almaktadır.
 • Türkan: Ayşe Kulin’e ait olan eser, 344 sayfadan oluşmaktadır. Türkan Saylan adlı karakterin tek başına başardıklarından, ilkelerinden ödün vermeyişinden bahsedilen eser, okurların beğenisini kazanmıştır.
 • Dar Ağacında Üç Fidan: Nihat Behram’a ait olan eser, 1968’lerde devrimcilerin insanları ayağa kaldırışını, eylemleriyle insanlara cesaret verişlerini ve yaşadıkları acıları konu alır. Darağacında özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren 3 isim kitabın ana kahramanıdır.
 • Zamanın Ötesindeki Deha Tesla: Nikola Tesla, önemli bir mucittir. İnsanlık için olan çalışmalarıyla ortaya çıkardığı icatları, yaşadığı zorluklar kitapta yer almaktadır. Kendi ticari ürünlerinin çalınışı ve makalelerine el koyulması gibi zorlukla geçen yılları anlatılır.
 • Frida Kahlo Aşk ve Acı : 304 sayfadan oluşan kitap, Rauda Jamis tarafından yazılmıştır. Tablolarıyla meşhur olan devrimci ve feminist Frida Kahlo’nun sürrealist yaklaşımı, ötekileştirilmesi kitabın konuları arasında yer alır.
 • Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal : Zülfü Livaneli tarafından yazılan biyografik eser, 248 sayfadan oluşmaktadır. Kitap Yaşar Kemal’in hayat hikayesini Livaneli’nin gözünden okura aktarmaktır. 44 yıllık dostluklarını anlatan yazar, türkü ve anılarla birlikte siyasi görüşlerini de kitaba aktarmıştır.

En İyi Biyografik Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Biyografik kitaplar, kurmaca olarak olay örgüsüyle beraber okurlara sunulmakta ve sade anlatımla akıcı bir okuma sağlamaktadır. Okur, hayatını merak ettiği ünlü isimleri alarak okuyabilir ve başarılarından ders çıkarabilir.

 • Birand Bir Ömür, Ardına Bakmadan…: Can Dündar’ın yazdığı kitap Mehmet Ali Birand’ın yaşam öyküsünü anlatmaktadır.
 • Akıl Oyunları: Ünlü biyografi kitapları arasında yer alan Akıl Oyunları, Sylvia Nasar tarafından yazılmıştır. Amerikan Edebiyatı kitaplarındandır. Matematikçilerin çözemediği problemleri çözen John Forbes Nash’in duygusal öyküsü anlatılmaktadır. Matematik ilminin trajedisi ve gizemli dünyası anlatılmaktadır.
 • Ela Gözlü Pars Celile: Osman Balcıgil’in eseri, Türk Edebiyatı romanlarındandır. Osmanlı'nın en güzel kadınlarından olan Celile’yi resmeden ressam ve Nazım Hikmet’in ölümünden önceki yıllar kitabın konusu olmuştur.
 • Kayıp Bir Devrimin Hikayesi: Bir Zamanlar Hasköy’de : 200 sayfadan oluşan eser, anı mektup ve günlük türünde yazılmıştır. Faşizmin hapishanesinde zaman geçirenlerin, devrimcilerin yaşadıklarını anlatmaktadır.
 • Rüzgarlar Hep Gençtir: Zülfü Livaneli tarafından yazılan anı, mektup ve günlük türündeki eser, umudu ve gençliği farklı bir pencereden anlatır.
 • Bir Ömür Nasıl Yaşanır?: İlber Ortaylı tarafından yazılan, röportaj tarzındaki kişisel gelişim kitabı bir ömrü nasıl yaşamak gerektiğiyle ilgili Prof. Dr İlber Ortalı’dan tavsiyeler aktarmaktadır. Bir tarihçinin gözünden insanın zorluklarla baş etme yolları anlatılmıştır.
 • Kendi Işığında Yanan Adam : Ercan Kesal’in yazdığı kitap Metin Erksan’ın hayatını anlatmaktadır. Sinema tarihinin önemli yönetmenlerinden olan Metin Erksan’ın hayatını okumak için kitabı satın alabilirsiniz.
 • Büyülü Fener: 274 sayfadan oluşan eser, film çekimi ve senaryolara dair kitaplardandır.
 • Muhammed Ali : 776 sayfadan oluşan eser, 30 yıllık Amerika yaşantısında karşılaştığı zorlukları, başarıları anlatmaktadır. Boks maçlarındaki başarısıyla adını duyuran Muhammed Ali, pek çok insana örnek olmuştur.
 • Hayatım: Kazım Karabekir’e ait olan eser, Cumhuriyet tarihinin kuruluşundan itibaren yaşanan önemli olayları, başlangıçları ve bitişleri anlatır.

Biyografik Roman ve Hikaye Tavsiyeleri Nelerdir?

Biyografik romanlar, kişilerin hayat öykülerini romanlaştırarak anlatmakta ve okuru sıkmayacak şekilde anlatım dili kullanılmaktadır. Merak ettiğiniz ünlü isimlere dair biyografileri roman veya hikaye şeklinde okuyabilir, yaşam öykülerinden kendi ana fikrinizi çıkarabilirsiniz.

 • Kavgam: Adolf Hitlere ait olan kitap, Hitler’in siyasi suç işlediği gerekçesiyle yazılmıştır. Hitlerin gençliği ve savaş sırasındaki kazanımları anlatılır.
 • Dürbünümde Kırk Sene: Ayşe Kulin’e ait biyografik eser, 630 sayfadan oluşur. 1941’den bu yana ülkede yaşanan olaylar yazarın penceresinden anlatılır.
 • Füreya: Ayşe Kulin’in yazdığı biyografik eser, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı olan Füreya Koral’ı anlatmaktadır.
 • Bir Dinozorun Anıları: Mine Urgan’ın ünlü eseri Halide Edip Adıvar, Neyzen Tevfik, Yahya Kemal gibi önemli isimleri ve yaşadıkları dünyayı anlatmaktadır. Mina Urgan’ın anılarını okumak için kitabı satın alabilirsiniz.
 • Adı Aylin : 380 sayfadan oluşan eserin yazarı Ayşe Kulin’dir. Aylin Radomisli Cates isimli karakter evinin bahçesinde arabanın altında ölü bulunur. Ölümüne dair izin sürülmesiyle ortaya yaşam öyküsü çıkar.
 • Çocukluğum: Maksim Gorki’nin klasikleşmiş eseri 328 sayfadan oluşmaktadır. Eser, dünya klasikleri arasında yer alır. Üçlemeden oluşan kitabın ilki Çocukluğum’dur. İkincisi Ekmeğimi Kazanırken ve üçüncüsü de Benim Üniversitelerim’dir. 19. Yüzyıl Rusya’sını ve acımasızlıkları anlatmaktadır.
 • Marie Antoinette: Stefan Zweig’ın biyografik türdeki eseri, Fransa Kralı’nın karısının yaşamını anlatmaktadır.

Biyografi tarzı kitaplar ünlü girişimcilerin, mucitlerin ve liderlerin yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Ayrıca yabancı isimleri de anlatan biyografik eserler bulunur.

Sporcu Biyografi Kitapları Nelerdir?

Sporcu biyografi kitapları merak edilen sporcuların hayat öykülerini anlatır. Futbolcuların hayatlarını anlatan biyografik eserler, hayranlarının merakını gidererek nasıl başarılı olduklarına dair bilgi verir. Sporcu biyografi kitap isimleri şunlardır:

 • Benim Adım Neymar
 • Benim Adım Messi
 • Harika Çocuk: Açık- Andre Agassi
 • Michael Jordan- Sam Smith
 • Benim Adım Agüero
 • Benim Adım Lukaku
 • Oyun Biter Efsaneler Bitmez
 • Benim Adım Bale
 • Ronaldo
 • Benim Adım Serisi Futbolcular 10 Kitap Seti
 • Uçan Adamlar Lebron James
 • Cep Herkülü
 • Sıfırdan Zirveye Suarez
 • Ali- Ahmet Ercanlar
 • Şampiyonlar Dünden Bugüne Basketbolun Kahramanları
 • Zoran Simoviç Çoçe

Ünlü sporcuların nasıl başarılı oldukları, hayat boyu kazanımları, verdikleri emek ve zorlandığı konular biyografik sporcu kitaplarında anlatılmaktadır. Hayranı olduğunuz veya hayatını merak ettiğiniz sporcuların biyografik eserlerini okuyabilirsiniz.

Siyasi Biyografi Kitapları Nelerdir?

Siyasi biyografi kitapları liderlerin, başkanların, ülke siyasi liderlerinin ve siyasette rol oynayan pek çok ismin hayat hikayesini anlatmaktadır. Siyaseti anlatan biyografik kitaplar, politikayla yakından ilgilenenler için de önemli kaynaklardır. Siyaset anlayışını, başarıya ulaşmak için geçtiği yolları anlatan biyografik eserleri inceleyebilirsiniz.

 • 1984: Kitap yazıldığı dönemde sosyalizm karşıtı olduğu eleştirilerine maruz kalmıştır. Politik eserler arasında yerini alan ünlü bir eserdir.
 • Kavgam: Adolf Hitler’in kendi hayatını anlattığı kitaptır. Hitler’in yaptıklarına kendi getirdiği açıklamaları ve tamamen politik olarak yazdığı kitapları, politik kitap sevenlere önerilmektedir.
 • Daracağında Üç Fidan: Nihat Behram’ın eseri devrimci gençleri ve hukuki süreçleri anlatır.
 • Komünist Manifesto: Karl Marx’ın eseri, komünizmin ilk bildirgesi olarak sunulmuştur. Eser, devrimci hareketlerin olduğu yıllarda yayımlanmıştır.
 • Reis- Gladio’nun Türk Tetikçisi: Türkiye’nin siyasi tarihini anlatan, çeşitli konulara açıklık getiren kitap, Abdullah Çatlı’nın hayatını anlatmaktadır.
 • İsim Şehir Hayvan: Yılmaz Özdil’e ait olan eser, Yılmaz Özdil’in kendi yaşam öyküsünü anlatan ve düşündüren bir kitaptır.
 • Siyasetname: Nizamülmülk’ün eseri, devlet adamlarını ve yönetim şekillerini konu almıştır.
 • Türkçülüğün Esasları: Ziya Gökalp bir siyaset adamıdır. Bu eserinde, Türk milliyetçiliğini anlatmış ve okura olması gereken Türkiye hakkında tavsiyeler vermiştir.
 • İki Darbe Arasında: 12 Eylül – 28 Şubat arası dönemi anlatan eser, İskender Pala tarafından yazılmıştır.

Listelenen siyasi ve politik biyografik eserleri inceleyerek ilgi duyduğunuz kitapları satın alabilirsiniz. Eserler ülkenin belirli bir dönem içerisindeki siyasi bakış açısını yansıtmakta ve okura dönemi tanıtmaktadır.

Dini Biyografik Kitapları Tavsiyeleri Nelerdir?

Biyografi kitapları en iyi eserlerini incelemek ve biyografik kurgu kitapları hakkında bilgi almak için kitapların içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Dini biyografik kitaplar, önemli dini isimlerin hayat öykülerini anlatmaktadır. Dini biyografi kitapları okuyarak dini bilginizi artırabilir, önemli din bilginlerinin görüşlerini öğrenebilirsiniz.

 • Muhammed Müjdesi
 • Mürşidim Şeyh Muhammed Kazım Aydın
 • Haya ve Edep Örneği Hz. Osman
 • Çağın Vicdanı Bediüzzaman
 • Siyer- Hz. Peygamber’in Hayatı ve Sahabe
 • Hace Yusuf Hemedani
 • Yunus Emre
 • Peygamberimizin Bir Günü
 • Son Peygamber Hz. Muhammed
 • Can Yoldaşı Hz. Ebubekir
 • Seyyid Kutup
 • Hasan El Benna Tavsiyeler

Listelenen sürükleyici biyografi kitapları ve İslami biyografik eserleri inceleyerek kişisel ilgi alanınıza uygun olanları satın alabilirsiniz. İslami dönemi anlatan önemli isimleri ve onların yaşam öykülerini kitaplar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Sanatçı Biyografi Kitapları Nelerdir?

Sanatçı biyografi kitapları şarkıcı, tiyatrocu, ressam gibi pek çok önemli ismin yaşam öykülerini anlatmaktadır. Sanatçıların doğumundan başlayarak karşılaştıkları zorluklar, başarılar ve daha pek çok bilgi eserlerde verilir. Cumhuriyet döneminde mücadele eden kadın kahramanlar, yabancı ve Türk şarkıcılar, ünlü doktorlar, şair ve yazarlar biyografik kitapların konusunu oluşturmaktadır.

 • Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale
 • İmkansız Yalnızca Bir Kelimedir
 • BTS: Kurşun Geçirmez İzcilerin Yükselişi
 • Dürbünümde Kırk Sene
 • Üç Büyük Usta
 • Kobe Braynt
 • Bir Dünya Kurmak
 • Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin’e
 • Dr. Münir Derman’dan Anılar, Kerametler, Hayatından Kesitler
 • Meryem- Bülbül Dağının Sırrı
 • Özgür ve Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç
 • Cumhuriyetin Divası Müzeyyen Senar
 • Bir Ruh Macerası
 • Goethe: Bir Deha’nın Romanı

İster yabancı ister yerli biyografik kitapları edinebilir, farklı ünlü isimlere ait eserleri okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Biyografik anlatılar insan hayatını farklı teknikler kullanarak anlatır. Tanzimat devrinden bu yana yaygın olarak Türk edebiyatında kullanılan bu tür, nesnel bilgilerle kurmacayı birleştirir. Uygun fiyatlı biyografi eserleri; anı, roman, hikaye gibi çeşitli türlerde yazılmaktadır. Futbolcu, voleybolcu, basketbolcu isimlerin yanı sıra sanatçıların da biyografik kitapları bulunur. Politik, siyaset, dini biyografi eserleri inceleyerek konusu ilgi alanınıza uygun olanları okumaya başlayabilirsiniz. Önerilen biyografi kitapları ve konularını inceleyerek merak ettiğiniz kişilere ait eserleri okumaya başlayabilirsiniz.

Biyografi ve otobiyografi okumak, hayata farklı bir açıdan bakmanıza olanak sağlamaktadır. Tarihteki ünlü isimlerin yaşadığı zorluklar, bu zorluklardan sıyrılmak için yaptıkları ve başarıya doğru giden yoldaki dikenleri öğrenebilir, bu deneyimlerden faydalanarak hayatınızı şekillendirebilirsiniz. Farklı yaşam standartlarına ve koşullarına sahip, tarihte önemli bir yer edinmiş isimlerin hayat hikayelerinden yalnızca zorlukları değil aynı zamanda farklı bakış açılarını da öğrenebilirsiniz. Dikkatinizi çeken hayatları akıcı anlatımların yer aldığı biyografi ve otobiyografi kitaplarında keyifle okuyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.