bilimkurgu.jpg (168 KB)

Bilim Kurgu Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 695 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5 ... 8
Toplam 695 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8

Bilim Kurgu Kitapları Nelerdir?

Bilim kurgu, yakın veya uzak gelecek ile ilgili hikâyelerin bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını içine alarak oluşturulması anlamına gelmektedir. Bilim kurgu bazen geçmişi de kurgulayabilmektedir. Bilim kurgu; kitap, sanat eserleri, film gibi birçok alanda kullanılabilir. Bilim kurgu eserleri çoğunlukla doğa kanunları üzerinde yapılan bilimsel ispatlar dahilinde geçerlidir. Bu tür genellikle bilinen gerçekliğe zıt kurgulamalar içindeki alternatif olasılıklar hakkında eğlendiren ve rasyonel olarak yazmak üzerine kurulmuştur. Bilim kurgu; uzay, zamanda yolculuk, nanoteknoloji, robot, ışık hızı üzerinde seyahat gibi konuları içermektedir. Bu türün geçmişi M.S. 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Suriyeli hicivci Lucian tarafından yazılan “Gerçek Bir Hikaye”, diğer evrenleri ve dünya dışı yaşam formlarını araştıran ilk bilim kurgu hikayesidir. Francis Bacon’un 1627 yılında kaleme aldığı “New Atlantis” modern bilim kurgunun ilk örneklerinden birisidir. Bugünün en popüler bilim kurgu kitapları aşağıda listelenmiştir:

 • Harry Potter: Roman, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda eğitim alan büyücü Harry Potter ve arkadaşları Hermonie Granger ile Ron Weasley’nin hayatlarını konu almıştır. Yazar, romanın ana temasının ölüm olduğunu açıklamıştır. Seride işlenen diğer temalar ise ön yargı, yozlaşma ve çılgınlık olarak ifade edilebilmektedir. Fantastik bilim kurgu kitapları arasında olan seri, tüm yaş grupları tarafından çok sevilmektedir.
 • Otostopçunun Galaksi Rehberi: Absürt olaylar, ilginç karakterler barındıran seri her uyarlamada değişikliğe uğramıştır. Seri, popüler kültüre sıkça atıfta bulunmaktadır. Hayat, evren ve her şeyin cevabının 42 olduğunu anlatan bir hikâyeye yer vermektedir.
 • Hayvan Çiftliği: Bir çiftlikte yaşayan hayvanların, insanlar tarafından sömürülmekten bıkarak onlara başkaldırıp yönetimi ele geçirmeleri anlatılmaktadır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa bir süre içinde önder takım olmuştur. Ancak işler planlandığı gibi gitmemiş ve domuzların zulmü başlamıştır. Roman, mecazi bir dille yazılmış siyasi hiciv romanıdır. Çok yankı uyandıran kitap, Stalinizmin eleştirisi olarak kabul edilmektedir.
 • Okurların gerçek dünyadan uzaklaşmalarına yarayan bilim kurgu kitapları, hayal dünyalarının gelişmesine sebep olmaktadır. Bilim kurgu kitapları sayesinde okurlar, günlük hayatın stresinden ve yoğunluğundan uzaklaşarak bambaşka bir dünya ile tanışmaktadır. Bilim kurgu kitaplarında olağanüstü olaylara ve ögelere yer verilmektedir.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları Nelerdir?

Bilim Kurgu, çok sevilen bir tür olması sebebiyle bu türde birçok eser verilmiştir. Bilim kurgu sayesinde okurların zihninde yaratılan yeni dünya, gerçek hayattan daha cazip gelmektedir. En iyi bilim kurgu kitap denilince akla gelen kitaplardan bazıları ise şunlardır:

 • Açlık Oyunları: Distopik bilim kurgu kitapları arasında yer alan roman, Kuzey Amerika’da gelecekte, Panem adı verilen kurgusal ülkenin halkından olan Katniss Everdeen’in bakış açısıyla yazılmıştır. Romanda, gelişmiş bir metropol olan Capitol, halkın üzerinde politik kontrol sağlamaktadır. Açlık Oyunları, her mıntıkadan bir erkek ve kızın seçilmesiyle oynanan ölümüne mücadeleyi içermektedir. Birçok ödüle layık görülen seri, üç kitaptan oluşuyor. Seride yer alan kitaplar: Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak, Alaycı Kuş şeklinde sıralanmaktadır. Serinin kitapları, beyaz perdeye uyarlanmıştır.
 • 1984: Çok satan bilim kurgu kitapları arasında bulunan 1984, distopik bir dünyada geçmektedir. Tek parti yönetimi altında olan halk, korku ve beyin yıkama sebebiyle manipüle edilmektedir. Büyük birader ve düşünce polisi kavramları roman sayesinde günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Ben Robot: Kitapta dokuz bilim kurgu öyküsüne yer verilmiştir. Hikâyeler birbirleriyle bağlantılı değildir ancak hepsinde robotlar ve ahlâk doğruluğu işlenmektedir. Kitapta önce çıkan noktalardan birisi Üç Robot Yasası olmuştur. 1. yasa gereği, robotlar insanlara zarar veremez. 2. yasaya göre robotlar, birinci yasayla çelişmediği sürece insanların emirlerini dinlemek zorundadır. Son yasaya göre ise birinci ve ikinci yasayla çelişilmediği sürece robotlar kendi varlıklarını korumak zorundadır.
 • Marslı: Roman, Mars yüzeyine sefer düzenleyen mürettebatın içinde yer alan Mark Watney’in geçirdiği bir kaza sonrası Mars’ta yaşamak zorunda kalmasını konu almaktadır. Ekip arkadaşları, onun öldüğünü düşünerek Dünya’ya dönmüşlerdir. Ancak Watney ölmemiştir. Watney’in hayatta kalmak için Mars’taki kıyasıya mücadelesi başlamıştır. Yaşamak için her yolu deneyen Watney, elinde olan yiyecekleri bir kağıda yazmıştır. O gün aklına gelen fikir ile birlikte Mars yaşamını videoya almaya karar vermiştir. Bitki bilimci olan Watney, Mars’ta patates yetiştirmeye başlamıştır. Bilim kurgu kitaplarının en çok okunan kitapları arasında olan Marslı, 2015 yılında Ridley Scott yönetmenliğinde filme uyarlanmıştır.
 • Dünyaların Savaşı: Marslıların Dünya’yı işgali anlatılmaktadır. Kitap, Mars yüzeyinde meydana gelen patlamanın ardından Londra yakınlarına meteor benzeri nesnelerin düşmesiyle başlamaktadır. Bilim kurgu gerilim kitapları arasında bulunan Dünyaların Savaşı, filme uyarlanmıştır.
 • Frankenstein: Genç bir bilim insanının farklı bir deney sayesinde ürettiği garip şekilli ama akıllı bir yaratığın hikâyesini ele almaktadır. Roman, gotik roman ve romantizm unsurlarını barındırmaktadır. Bilim kurgu türünün ilk örneklerinden sayılan eser, korku hikâyelerine ve filmlere konu olmuştur. Roman yayımlandığı günden itibaren, canavarı nitelemek için Frankenstein ismi kullanılmaktadır.

Bu eserler okurların ve eleştirmenlerin değerlendirmeleri de incelendiğinde bilim kurgu tarzında en sevilen bilim kurgu kitapları arasında yer almaktadır.

Bilim Kurgu Türünün Sevilen Romanları Nelerdir?

Bilim kurgu türü, birçok farklı konu sunmaktadır. Robotlardan, gezegenlere birçok konuyu barındırmaktadır. Bilim kurgu türünün en sevilen romanları şu şekildedir:

 • Fahrenheit 451: Eserde, itfaiyeciler tarafından kitapların yakıldığı, insanların televizyonda sadece beyin yıkayıcı şovlar izlediği ve kitap sahibi olan kişilerin yok edildiği bir dünya anlatılmaktadır. Kitabın adı, kağıdın 451 Fahrenheit’ta tutuşması olayından gelmektedir. Kitap, beyaz perdeye uyarlanmıştır. Film ülkemizde ‘’Değişen Dünyanın İnsanları’’ ismiyle gösterime girmiştir. Bu eser, bilim kurgu kitap önerileri arasında ilk sırada yer almaktadır.
 • Cesur Yeni Dünya: Roman, 26. yüzyılda Londra’da geçmektedir. Romanda üreme teknolojisi, uykuda öğretim ile toplumun değiştirilmesi konu alınmaktadır. Bu dünyada insanlar sağlıklı, savaşlar ve yoksulluk sona ermiş, tüm ırklar eşit konuma gelmiştir. Ancak bunların gerçekleşmesi insanlar için önemli olan değerlerin yok olmasıyla mümkün olmuştur. (Aile, sanat, edebiyat vb.) En ünlü bilim kurgu kitapları arasında bulunan Cesur Yeni Dünya, birçok bilim kurgu eserine öncülük etmiştir.
 • Aya Yolculuk: Bilim kurgu roman kitapları arasında bulunan “Aya Yolculuk”, bir Jules Verne klasiğidir. Kitapta, Verne’in Ay’a seyahat için yaptığı hesapların o dönemki bilgi eksikliği göz önüne alındığında gerçekliği ilgi çekmektedir. Verne’in senaryosu, yolcuların ölümüne sebep olacağı için mümkün değildir.
 • Mülksüzler: Kitabın konusu ‘Anarres’ ve ‘Urras’ adlı ikili dünyada geçmektedir. Anarres, anarşistlerin, Urras ise Kapitalistlerin dünyasıdır. Shevek adlı Anarresli, Urras’a gider. Kitap, birçok ödüle layık görülmüştür.
 • Vakıf: Roman, on milyonlarca gezegeni içine alan galaktik imparatorun çöküşünü konu almaktadır. Vakıf üçlemesinin ilk kitabıdır. Kitapta, Vakıf’ın kuruluşu ve bu dönemde meydana gelen olaylar anlatılmaktadır. Baş karakterler arasında olan Hari Seldon, psiko-tarih konusunda araştırmalar yaparak imparatorluğun çökeceğini öğrenmiştir. Ardından, yeni imparatorluğun kuruluşuna kadar olan süreyi aza indirmek için vakıf kurulması gerektiğini söylemiştir. Hari Seldon’un gayreti sayesinde kurulan vakıf, iki dönem arasındaki anarşiyi azaltmak için gayret etmektedir.

Maceradan maceraya atlayan kahramanların bulunduğu bu bilim kurgu romanları, yayımlandıkları günden bugüne çok fazla okunmuştur. Bilim kurgu denildiğinde akıllara gelen bu romanlar, okurların en fazla tercih ettiği eserler arasında yer almaktadır. Klasik bilim kurgu kitapları, konu çeşitliliği bakımından oldukça zengindir.

Bilim Kurgu ve Aksiyon Nedir?

Bilim kurgu, edebiyattaki en yaratıcı türlerden biridir. Okurları uzay galaksilerinden sualtı dünyalarına kadar götürmektedir. Bu süreçte okurlar, yepyeni maceralarla, alternatif dünyalarla ve teknolojilerle tanışmaktadır. Bu yönüyle bilimkurgu, gerçek dünyada var olmayan hayali unsurları içeren spekülatif bir kurgu türüdür. Genellikle zaman yolculuğunu ve bilimsel ilerlemenin sonuçlarıyla ilgilenen çeşitli temaları kapsamaktadır. Bu romanlar, bünyesinde aksiyon, gerilim, macera nüanslarını barındırmaktadır. Bilim kurgu ve aksiyonun bir arada olduğu bazı eserler aşağıda listelenmiştir:

 • Labirent: Seri bilim kurgu kitapları arasında yer alan eser, 5 kitaptan oluşmaktadır. Bu kitaplar Ölümcül Kaçış, Alev Deneyleri, Son İsyan, Ölüm Emri ve Virüs Kodu şeklinde sıralanmaktadır. Seride, Kayran’a bırakılan Thomas’ın yaşadıkları anlatılmaktadır. Kayran, büyük ve etrafı taş duvarlarla çevrili bir alandır. Thomas hiçbir şey hatırlamamaktadır. Kayran’da bulunan herkes oradan çıkamayacağını bilmektedir. Thomas, çıkmak için zihninde yer alan bulmacaları çözmek için uğraşmaktadır.
 • Değiştirilmiş Karbon: 25. yüzyılda geçen romanda, BM’nin gözetiminde tüm galakside hüküm süren insanlık anlatılmaktadır. Bu dönemde, ırk, inanç ve sınıf farklılıkları hâlâ devam etmektedir.
 • Olasılıksız: Roman, birçok ödüle layık görülmüştür. Kitap, David Caine’in bazı deneyler sonucunda sahip olduğu gelişmiş olasılıkları hesaplama yeteneği sayesinde, tahminleriyle geleceği görmeye başlamasını konu edinmektedir.
 • Otomatik Portakal: 1960’lı yılların modernleşme ve değişim sancıları yansıtılmıştır. Bireylerin ne kadar baskı altında ya da özgür olduğu ve bu durumun sonuçları aktarılmıştır. Alex, sosyopat bir gençtir. Arkadaş grubu ile birçok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşmüş ve rehabilitasyona alınmıştır. Kitap, 1971 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır.

Bilim kurgu kitapları genç kategorisinde bulunan bu eserler, ölmeden önce okunması gereken kitaplar listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu eserler, bilim kurgu türünün en çok tercih edilen kitapları arasında sayılmaktadır. Seri kitapları, sürükleyici olması sebebiyle gençler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Yerli Bilim Kurgu Kitapları Nelerdir?

Bilim Kurgu kitapları denilince akla dünya edebiyatı gelse de, Türk edebiyatında da bu türde önemli eserler verilmiştir. Yerli bilim kurgu kitapları sayesinde kitapseverler eseri daha fazla benimsemiş ve içselleştirmiştir. Kitapseverler, tanıdığı coğrafyaya ait kitapları daha fazla tercih etmektedirler. Türk Edebiyatında birçok yazar bilim kurgu türünde eserler vermiştir. Türk bilim kurgu kitapları denilince akla şu eserler gelir:

 • Şairin Romanı: Murathan Mungan tarafından yazılmış, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı romanıdır. İsmi Yerküre olan bir gezegenden Odragend’e varmak için yola çıkan gezginlerin yaşadıkları maceraları konu edinmiştir. Kitapta, sadece şairleri öldüren bir katil ve katilin izini süren atlı polisler dikkat çeken öğeler arasındadır.
 • Puslu Kıtalar Atlası: Hikâyenin ana karakterleri Bünyamin ve Uzun İhsan Efendi’dir. Uzun İhsan Efendi’nin en büyük hayali bir dünya atlası yapmaktır. Ancak o, atlası dünyayı gezerek değil rüyalarında gezerek yapmak istemektedir. Bu amaçla içtiği şurup sayesinde uyuyabilmektedir.
 • Yeryüzü Müzesi: On sekiz Türk bilim kurgu yazarının on sekiz kısa öyküsünü içermektedir. Kitap, dünyaca ünlü bilim kurgu yazarları tarafından desteklenmiştir. Kitapta yer alan öyküler şunlardır: İlk Temas, Büyük Peri, Dünya Utanç Günü, Tanrıların Doğuşu, Bir Sobeski Deneyi, Angyra: Geleceğin Ütopyası, Hörgüç, Dünyanın Gizli Sahipleri, Q.I.A.P., A-T-G-C, Robomorfoz, Bin Yılın Buluşu Cingöz, Son Yolculuk, Selfie, Ruh, GAITA, Matruşka, Akıllı Kapı’dır.
 • Paradokya: Kitapta, okuyucuya şifrelerle bir şey anlatılmaya çalışılmaktadır. Şifreyi çözmeye çalışan okur, kendini kitabın içinde sürüklenirken bulmaktadır.
 • Uzay Çiftçileri: Eserde 2038 yılında Halep Uzay Üssü’nden kalkan bir uzay gemisinin Dünya İslam Federasyonu adına ‘’Uzayda Bitkisel Gıda Üretme Projesi’’ni gerçekleştirmek amacıyla yaptıkları yolculuk anlatılmaktadır.
 • Kozmik Tayyare: Gemiye sızan suçlular, kütleçekim dümenini bozarak rotayı düzeltilemez biçimde galaksiler arası boşluğa yönlendirmiştir. Zaman geçtikçe gemi ve yolcular doğruluğu belli olmayan unutulmuş bir efsane haline gelmiştir.

Bilim Kurgu, Aşk Kitapları Nedir?

Bilim kurgu kitapları, içerisinde aşk, gerilim, aksiyon gibi unsurlar bulundurarak daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. İçerisinde aşk barındıran bu romanlar, genellikle bir kahramanı ve başında geçen maceraları işlemektedir. Bilim kurgu aşk kitapları denilince akla şu kitaplar gelmektedir:

 • Biz: Kitapta, herkes numaralarla adlandırılıp her an gözetlenmektedir. Tek Devlet’in komşu gezegenlere yayılmak için inşa ettiği uzay gemisinin çalışmalarında bulunan bir mühendisin tuttuğu günlük, herkesin devlete yararlı olmak için çalışmasıyla başlamaktadır. Günlük zamanla mühendisin sorgulamalarına yer vermektedir.
 • Evrenin Sonundaki Restoran: “Otostopçunun Galaksi Rehberi” adlı serinin ikinci kitabıdır. Bilim kurgu kitapları set kategorisinin en sevilen kitaplarından birisidir. Kitaba göre, zaman balonu içinde korunan ve zaman makinesi ile evrenin yok olacağı zamana giden müşteriler, yemek yerken evrenin yok oluşunu seyredebilmektedir.
 • Bir Ay Günlüğü Kitabı: Scarlet: Kitap, mekanik ustası olan Cinder’in hapishaneden kaçma planları ile başlamaktadır. Dünya’nın diğer ucunda olan Scarlet Benoit’in büyükannesi günlerdir ortada yoktur. Scarlet, büyükannesini bulması için yardımcı olacak sokak savaşçısı Wolf ile tanışır ve ona güvenip güvenemeyeceği konusunda emin olamamaktadır. Scarlet, Wolf ve Cinder ile esrarengiz maceralara atılmaktadır. Bu üç masal kahramanı Ay Ülkesi kraliçesinin her zaman bir adım önünde olmak zorundadır. En yeni bilim kurgu kitapları arasında olan roman, 2020 yılında yayınlanmıştır.
 • Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?: Bir android avcısı olan Rick Deckard’ın, avcı olan John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesi konu edilmiştir. Romanda insanlık felsefesi mercek altına alınmıştır. Kitap, Bıçak Sırtı adıyla sinemaya uyarlanmıştır.
 • Dune: Kitapta, akıllı makineler ve yapay zeka ile savaşan insanlar anlatılmaktadır. 5 kitaptan oluşan bir seridir. Kitapların isimleri şu şekildedir: Dune, Dune Sapkınları, Dune Çocukları, Dune Tanrı İmparatoru, Dune Mesihi’dir. Gizemli olaylar, evreni yok eden patlamalar, galaksiyi ele geçirmek isteyen Tek Devlet, tüm bu aksiyonların öğelerinin yanında aşk hikayesiyle de dikkatleri çekmektedir.

Bilim Kurgu Serilerinin Özellikleri Nelerdir?

Bilim kurgu kitapları denince akla birçok farklı kitap gelmektedir. Ancak en fazla tercih edilenler arasında Bilim kurgu macera kitapları bulunmaktadır. Aynı yazara ait olan bilim kurgu türündeki kitaplar, set halinde ya da tekli olarak satılabilir. Bilim kurgu kitapları seri romanlarını ayrı ayrı almak da mümkündür. Seri kitaplarında kahramanının başından geçen bir dizi olay sıraya göre işlenmektedir. Bazı serilerdeki kitaplar,karakterin geçmişine ışık tutmak için özel olarak hazırlanmaktadır. Tüm serilerde kahramanlar, oluşumlar veya olayların iç yüzüyle ilgili detaylı bilgiler işlenmektedir. Bu sebeple kitabın hikayesini sevenler ve seri kitapları iyi bir seçimdir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.