sadsad x
asdasd

Korku Ve Gerilim Romanları

Sıralama seçin
Toplam 43 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 43 ürün görüntüleniyor.

Gerilim Kitapları Nelerdir?

Gerilim kitapları; riskin bulunduğu, günlük hayat içinde çok karşı karşıya gelinmeyen, şaşırtan, farklı ve esrarlı olayların konu edildiği kitaplardır. Bu tür kitaplarda olaylar, okuyucuyu şaşırtmaktadır ve heyecanlandırmaktadır. Karakterlerin her saniyesi çok hareketli geçmektedir. Kahramanlar cesur ve güçlü olarak tasvir edilmektedir. Gerilim kitapları her yaş grubuna hitap edebilecek türdedir ve birçok konuya ev sahipliği yapmaktadır.

En Bilindik Gerilim Kitapları Nelerdir?

 • Kırmızı Piyano: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Philip Tonka ve grubu The Danes’in bir sonraki hit şarkıları için umutsuz bir şekilde ilham bulma çabaları, Amerikan ordusundan gelen bir generalin ziyareti ile bölünmüştür. Amerikan ordusu, bir Afrika çölünde nükleer silahları bile etkisiz hale getiren bir ses keşfetmiştir. Bu yolculuk sırasında, kızgın çöl kumruları arasında gömülü kalan bir gizemin kalbine yapılan yolculuk başlamıştır. Diğer tarafta ise gözlerden uzak bir hastanede Ellen adlı bir hemşire, bütün kemikleri kırılan bir hastanın bakıcılığını yapmaktadır. Hastanın nasıl bu hale geldiği bilinmemektedir ancak hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Başına gelenler hakkında gün geçtikçe daha çok şey hatırlayan hasta, Ellen’i beklemediği bir yola sokmuştur.
 • Prusya Mavisi: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Fransız Rivierası, Doğu Alman Gizli Polisi Stasi’nin Başkan Yardımcısı, eski Nazi Erich Mielke, Nice’te, farklı isim altında bir otelde görev yapan dedektif Günther’in karşısına çıkmıştır ve ona tehlikeli bir görevi kabul ettirmiştir. Geçmişinden kaçan dedektif, eski asistanı ile birlikte çalışmak zorundadır ancak ona hiç güvenmemektedir. Eski asistanı ile çalışması dedektifi 17 yıl geriye götürecektir.
 • Meg- Derinlerdeki Dehşet: Kitapta tarih öncesi dönemden kalma bir canavarı durdurmak isteyen Jonas Taylor’un hikâyesi anlatılmaktadır. Uluslararası bir denizaltı gözlem programının bir parçası olan derin deniz sualtısı, soyunun uzun zaman önce tükendiği düşünülen büyük bir yaratık tarafından saldırıya uğramıştır. Hasar gören denizaltı, mürettebatı içinde kısılmış bir şekilde Pasifik Okyanusu’nun en derininde durmaktadır.
 • Bir Sırrım Var: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Korku filmi yapımcısı olan genç bir kadın ile bekâr bir muhasebecinin cesedi bulunduğunda bu iki cinayeti birbirine bağlayan hiçbir kanıt bulunmamıştır. Cesetlerde belirgin yaralar vardır ama ölüm sebebi net değildir. Adli tabip cinayetlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünür ve dedektif Jane Rizzoli derin bir araştırmaya başlamıştır.
 • Kimse Sağ Çıkmayacak: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Kısa süreli işlerde çalışan ve parasızlık çeken Stephanie Booth, çok kötü bir durumdadır. Uygun fiyata kiralık bir oda bulur ancak Edgehill Caddesi göründüğünden farklı bir yerdir. Büyük ve bakımsız evin ürkütücü bir atmosferi vardır ve şöminenin ardından fısıltılar gelmektedir. Karanlıkta ayak izleri duyulur ve bitişik odalarda ağlayan genç kadınlar vardır. Simsar’ın kuzeni Fergal geldiğinde tehlike iyice artacaktır.
 • Büyülü Evin Sırları: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Efe, kedisi Nohut, annesi ve babası ile birlikte babasının köyüne yerleştikleri için mutludur. Köyde dikkat çeken tek yer evlerinin karşısında yer alan bahçedir. Bahçenin gizemli havası sokak çocuklarını korkutmuştur. Kaçan topun peşine giden çocukların hayatlarının değişeceğinden haberleri yoktur. Efe, özel güçlerini bildiği annesinin haricinde Nohut’un da bazı güçlerine şahit olacaktır.

Okurların büyük bir zevkle okudukları gerilim kitapları, hayal dünyalarının gelişmesine yardımcı olmaktadır. Gerilim kitapları sayesinde gerçek hayatın stresinden uzaklaşan okurlar romanın etkisiyle farklı duygular yaşamaktadır. Gerilim kitapları heyecanlandırarak sürükleyen bir etkiye sahiptir. Gerilim kitap isimleri, eserlerin temasına göre değişiklik gösterir.

Gerilim ve Gizem İlişkisi Nedir?

Gizemli yolculuklar, sır perdeleri, çözülemeyen cinayetler ve kahramanların farklı davranışları gizem ve gerilim türünün vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Gerilim bilim kurgu kitapları da bu ögeleri barındırması sebebiyle okurlar tarafından çok sevilmiştir. Sürükleyici gerilim kitapları sayesinde okurlar zamandan koparak romanın içinde kaybolmaktadır. Çok sevilen gerilim gizem kitapları arasında şu eserler yer almaktadır:

 • Hayaletlerin Anatomisi:  Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Akli dengesi yerinde olmayan Frank Oldershaw, ölü bir kadını gördüğünü iddia etmiştir. Bu iddia, cinayet kurbanı olan Sylvia Whichcote’un hayaletinin Jerusalem’de dolaştığı dedikodusunu yaymıştır. Oğlunun itibarını tekrar kazanmak isteyen Leydi Anne Oldershaw, olayı aydınlatması için hayaletlerin yanılsamadan başka bir şey olmadığını savunan yazar John Holdsworth ile anlaşmıştır. Kutsal Hayalet Kulübü’nün ayrıcalıklar ve tacizlerle dolu dünyası ortaya çıkma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.
 • Bir Kâbusun Anatomisi: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Seattle yakınlarında üç çocuk kaçırılmıştır. İçlerinden bir tanesi evine dönememektedir. Diğer ikisi ise yaralı olarak dönmüştür. Bu olayın yirmi beş sene sonrasında dört kişilik bir aile vahşice katledilmiştir. Cesetlerin yanına ‘’on üç gün’’ cümlesi kazınmıştır. Dedektifler olayı araştırmaya başlamıştır. Katil, öldürmeye devam etmektedir. Dedektif ise cinayetler arasındaki bağlantıyı çözmeye çalışmaktadır.
 • Birimiz Yalan Söylüyor: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Bayview Lisesi’nin beş öğrencisi cezaya kalmıştır. Bronwyn, öğrencilerden zeki olanı, Yale Üniversitesi’ne gitmek istediği için kural ihlali yapmamaktadır. Addy ise çok güzeldi ve mezuniyet balosu prensesidir. Nate, sabıkalı ve uyuşturucu satıcısıdır. Herkes tarafından dışlanan Simon, ceza sınıfında ölünce soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmaya göre bu bir kaza değil cinayettir. Dedikodular toplandığı zaman herkes şüpheli haline gelmiştir.
 • Şizofren: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Psikiyatr olan Jan Forstner başarısız bir evliliğin ardından işini kaybeder ve doğduğu yere dönmüştür. Yirmi üç sene önce küçük kardeşi aniden ortadan kaybolmuş ve ardından babası kaza sonrası ölmüştür. Kardeşinin ve babasının ölümünün ardından kâbuslar görmeye başlayan Jan, yirmi üç yıl gizli kalan sırrı ortaya çıkaracaktır.
 • Fırtınada Yanacaksın: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: New York’un sakin kasabası olan White River’da keskin nişancı dehşeti yaşanmaktadır. Öldürülen polisin telefonuna uyarı mesajı gelmesiyle birlikte soruşturmaya yeni bir danışman çağırılmıştır. Yeni danışman Gurney’in elinde gizemli bir not haricinde bir şey bulunmamıştır. Bir parktaki oyun alanında ayak tabanlarına üç farklı harf dağlanmış iki ceset bulunur ve ortalık karışmıştır. Yetkililerin resmi açıklamalarıyla ters düşen danışman, kasabayı labirent gibi içine almış olayları tek başına çözmekte kararlı davranmaktadır.

Gerilim kitapları öneri listelerinde sıklıkla yer alan bu eserler, gerilim türünün en sevilen eserleri arasında yer almaktadır.

Korku ve Gerilim İlişkisi Nedir?

Gerilim kitapları, kendi arasında kategorize edilmektedir. Polisiye, aşk, macera, fantastik gibi temalar gerilim kitaplarına dahil edilerek daha geniş bir okuyucu kitlesine hitap edilmektedir. Gerilimin yanında farklı temalarda kaybolmak isteyen okurlar, ilgi alanlarına göre kitap seçimi yapabilmektedir. Korku gerilim kitap önerileri arasında aşağıdaki eserler yer almaktadır:

 • Oda: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır:Bir zamanlar kırsal Vermont bölgesinin önemli cazibe noktalarından birisi olan ancak artık harap Kule Oteli, Amy, Piper ve onun küçük kardeşi Margot’un hatıralarında eskisi gibi kalmıştır. Otelin geçmişinde karanlık ve korkunç sırlar yer almaktadır. Artık birer yetişkin olan Piper ve Margot, hayatları boyunca o yaz keşfettikleri dehşet uyandıran sırra dönmeye çalışmıştır.
 • Halüsinasyon: Eserde, öldürdüğü her kadının üstüne başka bir kadının ismini dağlayan bir sapıktan bahsedilmektedir. Katil, 118 sayısını saplantı hale getirmiştir ve bu sayının bir gizemi vardır. Polisi parmağında oynatan katil, kırk dört yaşında bir profil uzmanıdır. Kendi ruhsal sorunları ile boğuşurken cinayet işlemeye devam etmektedir.
 • Malorie: Bir Kafes Romanı: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Malorie, iki çocuğu ile birlikte nehri aşmış ve güvenliğe kavuşmuştur. On iki yıl sonra akıl sağlığı ile deliliğini ayıran tek şey göz bağı olmuştur. Dünyayı ele geçiren yaratıklara atacağı tek bakış, insanların akıllarını yitirmelerine, kendilerine ve etrafındakilere zarar vermesine sebep olmuştur. Malorie, hayatını devam ettirmeye çalışırken onu umutlandıracak bir haber almıştır. Öldü sandığı ve çok sevdiği insanların hayatta olduğunu öğrendikten sonra, çıkacağı en tehlikeli yolculuğunu yapacaktır.
 • Carmilla: Eser genç bir kız ile esrarengiz bir kadının ilişkisi anlatılmaktadır. Malikane ve çevresinde kısa sürede dehşete ve ölüme sebep olan dişi bir vampir, derin izler bırakmaktadır. Sheridan Le Fanu'nun kadınları, karanlığa olan eğilimleri ve ölüme yakınlıklarıyla dikkat çekmektedir.
 • Günahkâr: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Graystones Manastırı’nın dışarıya kapalı duvarları içinde bir felaket meydana gelmektedir. Genç rahibe Camille öldürülmüştür. Rahibe Ursula ise ağır yaralıdır. Rahibelerin neden dövüldüğü anlaşılmamaktadır. Otopsi sonrası soruşturmasının gidişatı değişir ve başka bir ceset bulunmuştur. Katil, kadının kim olduğunun belli olmaması için çabalamıştır. Maura Isles ve dedektif Jane Rizzoli, birbirine bağlı olan cinayetlerin arasındaki bağı çözmek için uğraşmaktadır.
 • Eva’nın Çığlığı: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Eva, babasının garip şeyler icat etmesini görerek büyümektedir. Bu icatlar arasında en ilginç olanı ise insanları ölülerle konuşturan makinedir. Kasabada çıkan bir fırtına sonrası Evaların nehir kenarındaki evleri mahvolur ve bütün aile parçalanmaktadır. Eva’nın o geceye dair hatırladığı tek şey makineden gelen tehlike uyarısıdır.
 • Genetik Komplo: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Bilim adamları, tıpkı hackerlar gibi DNA’ların içine sızarak yeni DNA işleyip ölümcül kalp krizi, Alzheimer gibi hastalıkları tetikleyecek genetik değişimler yaratabilmektedir. Biohacker denilen bu kişiler, satın aldıkları ekipmanlar sayesinde mutfaklarında bile bu deneyleri yapabilmektedir. Biohacker olan Seth Stringer; genç, küstah, işine takıntılı birisidir.
 • Okurları korkutan ve gerilim sağlayan bu eserler, tüm zamanların en fazla okunan eserleri arasında yer almaktadır. Gerilim denildiğinde herkesin aklına gelen bu eserler, kitapseverlerin en çok tercih ettiği kitaplardır.

  En Sevilen Gerilim Kitapları Nelerdir?

  Gerilim tarzında ün yapmış bazı yazarlar bulunmaktadır. Tess Gerritsen , Mary Shelley, Dan Brown, Agatha Christie, Stephenie Meyer, John Katzenbach, Becca Fitzpatrick, L.J. Smith bu yazarlardandır. En sevilen gerilim kitaplarına şu eserler örnek verilebilmektedir:

  • Kan Gölü: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Dr. Claire Elliot, Locust Gölü’nün sakin sularının yanında olan huzurlu tatil kasabası Tranquility’yi görür görmez genç oğlu Noah’ın metropol tehlikelerinden uzak kalacağı ve babasının ölümünü unutacağı bir yer olduğunu düşünmektedir. Kış başlar ve Claire’in kariyerini tehlikeye atacak bir haber gelmiştir. Hastalarından genç bir çocuk, akıl almaz bir katliam yapmıştır. Bu olay, kasabada hızla yayılmış ve cinayet salgını başlamıştır.
  • Kurban mı Cellat mı?: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Coşkuyla kutlanan bir yeni yıldan sonra keyifli bir akşam yemeği yenmektedir. Yemeğin ardından korkunç bir katliam gerçekleşmiştir. Şansı ve zekası sayesinde on yaşında bir çocuk hayatta kalmıştır. Bu çocuğun ismi Ben Brook’tur. Katil, köklü ve zengin Brook ailesinin bütün bireylerini öldürmeyi kafasına koymuştur.
  • Canavarın Çağrısı: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: On üç yaşında olan Conor, yalnız bir çocuktur. Hasta bir annesi vardır. Hiç beklenmedik ziyaretçisi olan canavar, farklı hikâyeler anlatmaya başlamıştır. Birçok ödüle aday gösterilen eser, CILIP Kate Greenaway Madalyaları ile onurlandırılarak şimdiye kadar hem yazarı hem çizeri bu ödülü alan tek yapıt olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.
  • Evdeki Yabancı: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Keyifle mutfakta yemek yapan bir kadın, kocasının işten dönmesini beklemektedir. Ancak gözlerini açtığında hastanede olduğunu görür ve oraya nasıl gittiğini hatırlamamaktadır. Polis, çetelerin her sokak başında olduğu bir semtte, arabanın kontrolünü kaybederek kaza yaptığını söylemiştir. Kadının kocası ve en yakın arkadaşı ise olaylara inanmamıştır.
  • Bataklık: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Stockholm’ün en zengin banliyösündeki lisede, silahlı bir katliam gerçekleşmiştir. On sekiz yaşında olan Maja Norberg, hem sevgilisinin hem de en yakın arkadaşının öldüğü bu katliam sebebi ile tutuklanmıştır. Akranları arasında en popüler ve başarılı olan kız, birden ülkenin en nefret edilen kişisine dönüşmüştür.
  • Göl Yolu’nun Sırrı: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Jo, on altı yıl boyunca lisedeki erkek arkadaşının nasıl boğulduğu konusunda sessizliğini korumaktadır. Her yaz çocuklarını göl kıyısındaki annesine bırakır ancak kendisi orada kalmaya dayanamamaktadır. Göl hakkındaki her şey ona suçluluğunu hatırlatır. Ancak bir gün, yedi yaşında olan Sara, göl sahilinde kaybolmuştur. Kurtarma ekipleri kızı bulamaz ancak Jo’nun hiçbir zaman bulunmasını istemediği bir şeyi bulmuşlardır. Küçük kıza ne olduğu bilinmez ancak eski sırlar gün yüzüne çıkmıştır.

  Bahsedilen eserlerden bazıları gerilim aksiyon kitapları arasında yer almaktadır. Gerilim kitapları, sürükleyici olması sebebiyle okurların ilgisini çekmektedir.

  Çok Sevilen Gerilim Kitapları Serileri Nelerdir?

  Farklı kategorilere ayrılan gerilim kitapları; gerilim macera kitapları, suç gerilim kitapları ve fantastik gerilim kitapları şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Okurlar tarafından çok beğenilen bu eserlerin, genellikle devam kitapları olmaktadır. Cesur ve hırslı kahramanlar, okuyucunun ilgisini çekmektedir. Çok sevilen gerilim kitapları setlerine Dan Brown Robert Langdon kitap seti örnek verilebilmektedir. Dan Brown gerilim kitap serisi içinde 5 kitap yer almaktadır. Bu kitaplar aşağıda listelenmiştir.

  • Da Vinci Şifresi: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris’te iş gezisindeyken gecenin bir vaktinde Louvre’un yaşlı müdürünün öldüğü haberini almıştır. Langdon ve Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip etmektedir. İpuçları onları Da Vinci tablosuna götürmüştür. Sır, herkesin göreceği bir yere Mona Lisa tablosunun içine gizlenmiştir.
  • Melekler ve Şeytanlar: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Profesör Robert Langdon, efsanevi gizli örgüt Illuminati’nin Galileo zamanından itibaren Katolik Kilisesi’nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin faydalarını yücelten faaliyetler için cinayetler işlemiştir. Fizikçi Leonarda Vetra’nın tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Profesör, cinayetin arkasındaki sır perdelerini aydınlatmak için çabalamaktadır.
  • Kayıp Sembol: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır:Profesör, Kongre Binasında konferans verecektir. Ancak Washington’a gittiğinde bir oyunun içinde olduğunu fark etmiştir. Buraya bırakılan sembolün, yakın arkadaşının kesik eli olduğunu öğrenmiştir.
  • Cehennem: Kitap şu sözlerle tanıtılmıştır: Uzun bir baygınlıktan sonra gözlerini açan Robert Langdon, Florensa’da olduğunu anlamıştır. İçine düştüğü durumu anlamlandırmak ister ancak hiçbir şey hatırlamamaktadır. Profesör, hastaneden kaçmak ister ve ona genç ve güzel bir doktor yardım etmiştir.
  • Başlangıç: Hikâye, Edmond Kirsch isimli bir dâhinin bulduğu keşif ile başlamıştır. Edmond, keşfini İspanya’daki bir müzede tanıtmaya karar vermiştir. Edmond, dinsizdir ancak keşfini üç büyük din temsilcisine aktarmak istemiştir. Temsilciler, bu bilginin dünyaya yayılmaması konusunda uyarıda bulunmuştur. Çünkü bu, dinlerin yok olması anlamına gelmektedir.

  Dan Brown, çok sevilen bu serisi sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür. Yazarın eserlerinden bazıları beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

  Gerilim Kitabı Önerileri Nelerdir?

  Ancak gerilim kitap seti okurlar tarafından daha fazla ilgi görmektedir. Gerilim setlerinin yanı sıra gerilim aşk kitapları da ilgi çeken bir kategoridir. Polisiye gerilim kitap önerileri arasında yerli yazarların eserleri de yer almaktadır. Ahmet Ümit, polisiye ve gerilim romanları ile tanınmıştır. Yazarın en bilinen eserleri arasında Sis ve Gece, Beyoğlu Rapsodisi ve Kayıp Tanrılar Ülkesi yer almaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.