Sıralama seçin
Toplam 177 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2
Toplam 177 ürün görüntüleniyor.
1 2

Agatha Christie Kitapları Nelerdir?

Kitaplar, farklı konularda ve sayfa sayılarına sahip kapaklı veya kapaksız, ciltli veya ciltsiz olarak bir araya getirilen yazılardan oluşan kaynaklardır. Bilim, felsefe, hikaye, öykü, sanat, spor gibi konularda kaleme alınan kitaplardan romanlar sevilen tarzlardan bir tanesi olurken romanlarda kendi aralarında farklı konularda yazılabilmektedir. Polisiye romanlar denildiği zaman akla ilk gelen yazarlardan biri olan Agatha Christie tarihin en büyük polisiye roman yazarlarından bir tanesidir. Dünyanın en fazla satan ve okunan polisiye romanları arasında Agatha Christie kitapları yer almaktadır ve ünlü yazar çok sayıda eser kaleme almıştır. Bu kitaplar şunlardır:

 • On Küçük Zenci
 • Cinayet Alfabesi
 • Doğu Ekspresinde Cinayet
 • Sonuncu Kurban
 • Ölüm Meleği’dir.

Yazarın en fazla okunan eserleridir. Yazarlık yaptığı süre boyunca toplamda 66 dedektiflik romanı ve 14 öykü kitabı çıkarmış olan yazar 1976 yılında hayatını kaybetmesine rağmen halen popüler olan kitapları okurlar tarafından ilgiyle okunmaktadır.

Agatha Christie Hayatı Nasıldır?

 Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan olan yazar 15 Eylül 1890 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Polisiye ve dedektif konulu romanları ile tanınan yazar halen bilinen ve filmlere konu olan Dedektif Hercule Poirot’un yaratıcısıdır. Polisiye romanlara ek olarak Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazan Christie ününü dedektiflik temalı romanlarına borçludur. Agatha Christie’nin ilk 5 romanı şunlardır:

 • Ölüm Sessiz Geldi
 • Gizli Düşman
 • Dersimiz Cinayet
 • Kahverengi Elbiseli Adam
 • Köşkteki Esrar’dır.

İlk romanında dedektif olan Hercule Poirot’un yaratıcı olan Agatha Christie roman yazarlığı ile tanınmasına karşın eserlerindeki gizem ve akıcılık ile klasikleşen kitaplara imza atmıştır.

Agatha Christie En Çok Okunan Romanları Hangileridir?

Yazarın yazdığı romanlar arasında bazı eserler vardır ki okurlar tarafından çok sevilen, akışı ile klasik haline gelen ve satışı en fazla yapılan kitaplar haline gelmişlerdir. Agatha Christie kitapları arasında dikkat çeken ve yazarın ölümü sonrasında bile en çok okunan kitaplar listesinden düşmeyen kitaplar şunlardır:

 • On Küçük Zenci: En sevilen romanlarından birisi olan Agatha Christie “On Kişiydiler” roman, her birinin ayrı ayrı gizlediği sırları olan on kişinin “Zenci Adası” adı verilen bir yerdeki ıssız malikaneye davet edilmesi ile başlamaktadır. Ancak malikanede bir sürpriz onları beklemektedir. Ev sahibinin orada olmaması ile korkmaya başlayan grup, karanlık geçmişleri ile tek başlarına adada mahsur kalmıştır. On kişi zamanla birbirine gizledikleri sırlarını anlatmaya başlamıştır ve ardından adada gizemli olaylar yaşanmaya başlayacaktır.
 • Doğu Ekspresi’nde Cinayet: Agatha Christie “Doğu Ekspresi Cinayeti” romanı yazarın en sevilen romanı olarak gösterilmektedir. Doğu ekspresinde geçen olayda gece yarısından sonra başlayan tipi trenin ilerlemesini engellemektedir. Hıncahınç dolu olan trende ertesi gün yapılan sayımlarda herkesin sağlıklı olduğu belirlenmiştir. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı bir yolcunun odası kilitlidir. Ünlü dedektif Hercule Poirot cinayeti çözmek için uğraşırken bazı yolcular onun dikkatini dağıtmaya çalışmaktadır. Dedektif bu anlaşılması güç cinayeti farklı tekniklerle çözmeye çalışacaktır.
 • Acı Kahve: Yazarın sevilen dedektiflik temalı romanlarından bir tanesi olan “Acı Kahve”, ünlü fizikçi Sir Claude Avory’nin sanayi alanında keşfettiği ünlü formülü ile başlamaktadır. Aile fertlerinden bazılarının bu formülü çalmak istediğini ileri süren Avory Poirot’u tutmuştur. Avory tüm akrabalarını çağırdığı bir günde Poirot ile sohbet ederken formülün çalındığını fark etmiştir. Uşağına kapıyı kilitlemesini emreden Avory ve akrabaları dedektif Poirot ile baş başa kalacaktır. Bir ceset ve bir zarfla başlayan hikaye Poirot’un olayı çözme çabasıyla devam etmektedir.
 • Cinayet Alfabesi : Dedektif temalı olan eser alfabetik bir sıraya göre kurbanlarını öldüren bir seri katili anlatmaktadır. Cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesi bırakan seri katili yakalama işi ise dedektif Hercule Poirot’a verilmiştir. Seri katilin düşüncelerinden fazlaca etkilenen Poirot yardımcıları ile birlikte katilin peşine düşecektir.
 • Ölüm Adası: Karayip’te tatil yapan Miss Marple huzursuzlanmaya başlamıştır. Sıcak hava ve muhteşem doğa romantik olsa da heyecanlanacak hiçbir şeyi yoktur. Miss Marple otelin müşterilerinden olan emekli subayla tanışmıştır ve hayatına renk katmıştır. Emekli subay tarafından bir seri katilin hikayesinin anlatılması Miss Marple’in dikkatini çekmiştir. Subay tam seri katilin fotoğrafını gösterecekken vazgeçmesi ve telaşlı tavırları sonrasında Marple’in katilin otelde olduğunu düşünmesine neden olur ve arka arkaya cinayetler başlayacaktır.
 • Cinayet Randevusu: Her dedektifin kendine has bir araştırma yöntemi olduğunu gösteren roman, Agatha Christie’nin yarattığı tüm dedektiflerden örnekler vererek anlattığı kitapları arasında dikkat çekmektedir.
 • Porsuk Ağacı Cinayeti: Zengin bir iş adamı olan Rex Fortescue parasını anlaşılması zor işlere harcamaya başlamıştır. İş adamının gariplikleri çevresindekiler tarafından dikkat çekmeye başlamıştır. Fortescue bir gün zehirlenerek öldürülmüştür. Çok fazla zanlı olmasına rağmen Miss Marple olayı çözmeye çalışacaktır.
 • Zehiri Kim Verdi: Agatha Christie “Zehri Kim Verdi” romanı bir köyde geçen olayda Miss Pinkerton kaza süsü verilen ölümlerin cinayet olduğunu düşünmektedir. Bir ölüm haberinin daha çıkmasından sonra Miss Pinkerton’un da kazaya karışması olayların gelişmesine neden olmaktadır.
 • Köşkteki Esrar: Arkadaşı için yapacağı dolandırıcılık, onu uluslararası bir komplonun içine atacaktır. Tüm bu bilinmezin içinde olayları çözmek için çabalayan emniyet güçleri Bacala Köşkünde işlenen cinayetten ipuçlarını alarak olayları çözmeye çalışmaktadır.
 • Mezopotamya’da Cinayet: Hemşire Amy son iş olarak Irak’ta bir kazı alanına gitmiştir. Kazı alanına doktor Leidner ve eşi Louise liderlik yapmasına karşın kamp alanında ki gergin hava Amy’nin dikkatini çekmiştir. Kazı alanında ki gerginliğin sebebi ise Louise’dir. Louise gördüğü halüsinasyonlar nedeniyle herkesin gerilmesine neden olurken onun birinden veya birilerinden korkmasının sebebi merak edilmektedir. Tehdit mektupları alan Louise bir gün odasında ölü bulunmasıyla olaylar geliş

Ünlü yazarın dedektiflik temalı eserleri büyük ilgi görmesinin yanı sıra yukarıdaki eserler dünya çapında büyük sükse yaratan romanlardır. Olayların akıcılığı ve kalitesi nedeniyle pek çok kişi tarafından sevilerek okunan kitaplarda olayın son sayfalara kadar çözülememesi nedeniyle de okurlar tarafından büyük ilgi görmektedir. Agatha Christie’in bütün kitapları içerik olarak dedektifliğe dayanmasının yanı sıra bazen farklı tarzlarda ki kitapları ile de dikkatleri üzerine toplayan bir yazardır.

Agatha Christie Sevilen Polisiye Romanları Hangileridir?

Dünya çapında ses getiren romanları ile adından söz ettiren Agatha Christie kitapları sırası belli seriler haline getirildiğinde anlamlı olmasına rağmen kitaplar tek başlarına da anlam taşımaktadır. Agatha Christie set olarak satışları yapılan kitaplara da sahiptir. Özellikle aynı dedektiflerin ilgilendiği kitaplar set halinde satılmasının yanı sıra en çok satılan eserler de bir set haline getirilerek satışa çıkarılmaktadır. Buna göre yazarın en sevilen romanlarından bazıları şunlardır:

 • Ölüm Sessiz Geldi: Agatha Christie “Ölüm Sessiz Geldi” romanı polisiye tarzda yazılan eserlerden bir diğeridir. Yazarın yarattığı dedektiflerden Hercule Poirot’un ilk yer aldığı roman olan kitap, ana karakteri ile kendisine hayran bırakmıştır. Styles Köşkünde son günlerde yaşanan garip olaylar tüm halkta dilden dile dolaşmaktadır. Yaşlı Inglethorp’un sağ kolu Evelyn’in evden çıkması ve bir daha dönmemesi, köşkte havanın değişmesine neden olmuştur. Yaşanan ölümler sonrasında olay yerine gelen Poirot ise ipuçları ve kıvrak zekası ile olayları çözmeye çalışmaktadır.
 • Ve Perde İndi: Agatha Christie “Ve Perde İndi” romanı keskin zekası ve düşünce yapısı nedeniyle efsane olan dedektif Poirot romatizma ağrıları nedeniyle yürümekte zorluk çekmeye başladığında güvendiği eski dostu Yüzbaşı Hasting’i yanına çağırır. Olayları çözmek için bir an önce harekete geçmesi gereken Hasting ve Poirot yeni bir cinayet işlenmeden katili yakalamak zorundadır.
 • Ölüm Diken Üstünde: Agatha Christie “Ölüm Diken Üstünde” romanı, uçak yolculuğunda arı sokması sonucu öldüğü söylenen kadına aynı uçakta bulunan Poirot’un inanmaması ile başlamaktadır. Kendi imkanları ile olayı çözmeye çalışan dedektif ipuçlarını değerlendirmektedir. Scotland Yard ve Surete ile çalışan Poirot olayı çözmek için kısıtlı süresine rağmen uçaktan inmeden olayı çözmeyi amaçlamaktadır.
 • Cesetler Merdiveni: Agatha Christie “Cesetler Merdiveni” romanında Banty’nin,  uyandığında aile kütüphanesinde genç bir kadının cesedini bulması ile başlamaktadır. Şık bir gece kıyafeti olan kadının makyajı dağılmıştır. Dedikoduların çıkmaması için harekete geçen Bantry ailesi Jane Marple’dan yardım isteyerek olayın çözülmesini istemektedir. Miss Marple olayı çözmek için küçük ipuçlarını tamamlamaya ve cinayeti çözmeye çalışacaktır.
 • Roger Ackroyd Cinayeti: Agatha Christie “Roger Ackroyd Cinayeti” romanı King’s Abbot köyünde yaşayan sakin ve dul bir kadının intiharı ile başlamaktadır. Bu durum köyde dedikodu ve söylentilerin çıkmasına neden olmuştur. Köy, kadının eski eşini öldürdüğü ve bunun bilen bir kişi tarafından şantaja maruz kaldığını, Roger Ackroyd’un kadının gizli aşığı olduğu hakkındaki dedikodular ile çalkalanmaktadır. Ancak Ackroyd’un da cinayete kurban gitmesi sonrasında ünlü dedektif Hercule Poirot olaya el atacak ve katili yakalamaya çalışacaktır.
 • Nil’de Ölüm: Agatha Christie “Nil’de Ölüm” romanı genç, güzel ve zengin bir kadının hikayesi ile başlamaktadır. Her şeye sahip olan Linnet Doyle çıktığı tekne turunda dedektif Hercule Poirot ile tanışmıştır. Herkesin mutlu olduğu gün sonunda Poirot’un içindeki kuşku kadını araştırması ile değişecektir. Poirot, Doyle hakkında topladığı ipuçları ve hayatını araştırması ile şeytani bir olayın içine çekilecektir.
 • Ve Ayna Kırıldı: Agatha Christie “Ve Ayna Kırıldı” romanı sıradan bir İngiliz taşralısı olan Mary Mead’in hayatını konu almaktadır. Taşraya gelen ünlü film yıldızı Marina Gregg bir malikane satın almıştır ve davet düzenlemiştir. Davet sırasında konuklardan birisi ölü bulunmuştur. Kadehine zehir konulan konuk cinayete kurban gitmiştir. Miss Marple olayı almış ve taşraya gelmiştir. Asıl hedefin Marina olduğunu ancak Heather’in yanlış bardaktan içmesi nedeniyle talihsizce öldüğünü anlayan Marple katilin kim olduğunu çözmek zorundadır.
 • Cinayetler Oteli: Agatha Christie “Cinayetler Oteli” romanı esrarengiz bir konuğun yanlış günde havaalanına gönderilmesi ile başlayan zincirleme olayları ve Jane Marple’ın olayları çözmeye çalışma çabasını konu almaktadır. Dedektif Marple olayların bu kadar zincirleme gelişeceğini düşünmese bile olaylara yaklaşımı ile sonuca ulaşmayı amaçlamaktadır.
 • Fare Kapanı: Agatha Christie “Fare Kapanı” romanı Monkswell Köşkünde geçmektedir. Soğuk havada Londra’da işlenen cinayet sonrasında malikaneden pansiyona dönüştürülen mekanda geçen garip olayları konu edinmektedir.

Eserleri sevilen romanlar arasında yer alan yazarın dünyanın en fazla satılan romanlar listelerinde çok fazla kitabı bulunmaktadır. Konulara yaklaşımı, herhangi bir geçmişi olmamasına rağmen polislik ve seri katiller üzerine yaptığı çalışmalar, Agatha Christie’in romanlarının kalitesini yukarı çekmektedir.

Agatha Christie Tüm Kitapları

Agatha Christie 1890 yılında doğmuştur. 1920 yılında “Ölüm Sessiz Geldi” romanıyla başlayan yazarlık hayatını 1976 yılına kadar devam ettirmiştir. Yazarın ölümü öncesinde hazırladığı ancak yayımlamadığı eserler öykü olarak 1979 ve 1997 yıllarında basılmıştır ve tüm eserleri dünya çapında en fazla okunan kitaplar arasında olmuştur. Agatha Christie polisiye kitapları 80’e yakın eserden oluşmaktadır. Aynı dedektiflerin kitaplarına karşın farklı dedektif ve karakterde yaratan yazar farklı konuları işleyişi ile ünlenmiştir. Buna göre, Agatha Christie kitapları kronolojik sıralaması şöyledir:

Romanlar

Öyküler

 • 1924 - Poirot Kanıt Peşinde - Poirot Investigates
 • 1929 - Suç Ortakları - Partners in Crime
 • 1930 - Ölümün Tam Zamanı - The Mysterious Mr. Quin
 • 1932 - Miss Marple'ın On Üç Problemi - The Thirteen Problems
 • 1933 - Kanatların Çağrısı - The Hound of Death''
 • 1934 - Parker Pyne İz Üzerinde - Parker Pyne Investigates
 • 1937 - Arka Sokaktaki Cinayet - Murder in the Mews
 • 1947 - Hercule'un On İki Görevi - The Labours of Hercules
 • 1950 - Fare Kapanı - Three Blind Mice and Other Stories
 • 1960 - Noel Kekinin Gizemi - The Adventure of the Christmas Pudding
 • 1974 - Hercule Poirot İz Üzerinde - Poirot's Early Cases
 • 1979 - Miss Marple'ın Son Maceraları - Miss Marple's Final Cases and Two Other Stories
 • 1997 - Işıklar Sönünce  While the Light Lasts and Other Stories

Tiyatro Oyunları

 • 1934 - Acı Kahve - Black Coffee
 • 1958 - Beklenmeyen Misafir - The Unexpected Guest’dir.

Farklı takma isimlerle aşk romanları da yazan ünlü yazar polisiye romanları ile üne kavuşmuştur.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.