Sıralama seçin
Toplam 87 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 87 ürün görüntüleniyor.

Ayşe Kulin Kimdir?

1941 yılında İstanbul’un Beyazıt ilçesinde doğan yazar, İlkokulu Ankara’da tamamlamıştır. İlkokulun ardından öğrenimine Amerikan Kız Koleji’nde devam etmiştir. 1961 yılında evlendikten sonra Londra’ya taşınmış ve London School of Economics’te sosyoloji öğrenimi görmüştür. Bir süre sonra Türkiye’ye dönen yazar, birçok dergi ve gazete editör ve muhabir olarak görev almıştır. Aynı zamanda sinema filmlerinde senarist ve sanat yönetmenliği yapmıştır. Yazar, “Güneşe Dön Yüzünü’ adlı ilk eserini 1984 yılında yayınlamıştır. Sinemaya uyarlanan bu eser, Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. Birçok dile çevrilen eserleriyle ünlü olan yazar, UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi görevini sürdürmektedir.

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ayşe Kulin’in çok sayıda eseri mevcuttur. Yaşamın her noktasından izler barındıran eserleri anlaşılır ve sade üslubuyla bir araya gelerek aktarılmaktadır. Biyografi, öykü, deneme, çeviri, roman, şiir ve araştırma türünde yazılan Ayşe Kulin kitapları geniş bir kitleye hitap etmektedir. Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ayşe Kulin’in çok sayıda eseri bulunur. Yaşamın her noktasından izler barındıran eserleri anlaşılır ve sade üslubuyla bir araya gelerek bir bütün oluşmaktadır. Biyografi, öykü, deneme, çeviri, roman, şiir ve araştırma türünde yazılan Ayşe Kulin kitapları geniş bir kitleye hitap etmektedir. Yazarın akıcı üslubu ve usta kaleminden çıkan kıymetli eserler çok sayıda ödüle layık görülmüştürr. Ayrıca çok sayıda eseri beyaz perdeye uyarlanarak seyircilerin karşısına çıkmıştır. Sürükleyici olay örgüsüyle okurların elinden düşüremeyeceği bu kitaplar okurları, tarihten izler taşıyan olağanüstü güzellikte bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Ayşe Kulin Kitapları Hangi Sırayla Okunmalı?

Ayşe Kulin kitapları okuma sırası için tüm eserler kronolojik olarak takip edilebilmektedir. Okuma sırası kendi hayatını konu alan ve birbirinin devamı niteliğinde olan eserler için takip edilebilmektedir. Ancak bağımsız eserler tek tek seri kitaplar ise sırayla okunabilmektedir. Biyografi türünde kaleme alınan Hayat ve Hüzün seri kitapları içermektedir. Yazarın kendi yaşamından da kesitler sunan bu kitap, ülke genelinde ki sosyal ve siyasi yaşam üzerine kurulu yılları anlatmaktadır.  Bu seride Veda ve Umut isimli eserleri de yer almaktadır. Bunlar Osmanlı Devleti’ne hizmet etmiş ve gönülden bağlı olan yazarın büyük dedesinin ve onun Cumhuriyet yanlısı yeğeninin yer aldığı Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde geçen farklı düşünce ve çatışmaları konu alan eserlerdir. Sürükleyici özellikler taşıyan kitaplar, merak uyandıran konu ve karakterleriyle tek solukta okunabilmektedir. Henüz kariyerinin başlarında pek çok ödüle layık görülen usta yazarın eserleri kendine özgü tarzı ve gerçekçi yaklaşımıyla büyük beğeni toplamıştır. Ayşe Kulin kitapları sırasıyla okunduğu zaman 1940’lı yılların başından 21. yüzyıla geçilen günler arasındaki sürece bir ışık tuttuğu görülmektedir.  Ayrıca yazarın Umut ve Veda isimli kitapları da seri halindedir. Bu seri Osmanlı Devleti’ne hizmet etmiş ve gönülden bağlı olan yazarın büyük dedesinin ve onun Cumhuriyet yanlısı yeğeninin yer aldığı Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde geçen farklı düşünce ve çatışmaları konu alan eserlerden oluşmaktadır.

Değerli ödüllere layık görülen yazarın  seri kitaplarının dışındaki eserlerinin her biri farklı konuları ele almaktadır. Konu farklılığına rağmen yazar tüm eserlerinde gerçekçi üslubunu korumuştur.

Ayşe Kulin’in En Çok Okunan Eserleri Hangileridir?

Farklı türden eserler yazarak okurların gönlüne taht kuran usta yazarın çok sayıda kitabı vardır. Bunların hepsi edebi değer taşır ve Türk edebiyatına önemli bir katkı sağlamaktadır. İlk Ayşe Kulin kitabı  olan Güneşe Yüzünü Dön kitabında kısa öykülere yer verilmiştir. Bu kitaptan bir öykü olan Gülizar senaryolaştırılarak Kültür Bakanlığı Ödülü’ne layık görülmğl olan kıymetli eserlerden biridir. Bu kitabında kısa öykülere yer veren yazar ülkenin 40’lı yıllardan 80’li yıllara kadar olan durumunu anlatmaktadır. Yazar bu kitabında toplumsal ve siyasal açılardan gözlemlerine dayanarak değerlendirmeler yapmakta ve gerçekleri farklı karakterlerin gözünden ifade etmektedir. Ayşe Kulin tüm kitapları ile büyük beğeni toplayan başarılı bir yazardır. Akıcı anlatım tarzı kullanarak yazdığı eserlerinde sade ve yalın bir dil kullanmaktadır. Usta yazarın en çok okunan eserleri şunlardır:

 • Güneşe Dön Yüzünü: 82 sayfadan oluşur ve yazarın ilk öykülerinin yer aldığı kitaptır. Bu kitapta yer alan öyküler ortalama kırk yıllık bir dönemi konu alır ve toplumsal sorunları siyasi açıdan değerlendirilmektedir.
 • Bir Tatlı Huzur: 216 sayfadan oluşur ve biyografi türünde yazılmış bir kitaptır. Klasik Türk müziği bestecisi ve şarkıcısı olan Münir Nurettin Selçuk’un hayatını konu almaktadır. Sanatçının kişisel ve aşk hayatını etkili bir biçimde anlatmaktadır.
 • Adı Aylin: 398 sayfadan oluşan bu kitap biyografi türündedir. Kendi arabasının altında ölü halde bulunan Aylin Radomisli Cates’in sıradışı hayatını anlatan etkileyici bir kitaptır. Ayşe Kulin Aylin isimli bu kitapta gerçekleşme şekli detaylıca anlatılmayıp üstü kapatılan bu olayı sürükleyici tasvirlere yer vererek işlemektedir.
 • Sevdalinka: 340 sayfadan oluşan bu kitap tarihin izlerini taşımaktadır. Dünya’nın en acımasız soykırımlardan olan Bosna soykırımında yaşam mücadelesi veren bir gazeteci kadının hayatını konu almaktadır. Ayşe Kulin kitap serisi içinde yer alan bu eserde acı, şiddet ve akan kana karşılık umut olarak nitelendirilen yaşa bir arada işle
 • İçimde Kızıl Bir Gül Gibi: 118 sayfadan oluşan ve deneme türünde yazılan bu eser İstanbul’u betimleyici unsurlarla anlatmaktadır.
 • Köprü: 240 sayfadan oluşan bu eser sürükleyici bir eserdir. Ayşe Kulin Köprü kitabı ile Doğu bölgesinde yaşayan ve törenin yönettiği insanların hikayesini konu almaktadır.Hasret, kavuşma ve sıra dışı pek çok olayın anlatmaktadır.
 • Veda: 390 sayfadan oluşan kitap Osmanlı Devletinin son dönemlerinde geçen ve İstanbul’un işgal döneminde yaşanılan fikir çatışmalarını ustalıkla işle Ayşe Kulin Veda isimli kitabı ile biyografik unsurlar kullanarak sürükleyici üslupla kaleme alınmıştır.
 • Umut: 392 sayfadan oluşan bu eser, yazarın Veda kitabınının sonra devamı niteliğindedir. Ayşe Kulin Umut isimli eserinde, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yaşanan sancılı dönemi konu almaktadır. Savaş, sürgün ve acının arkasından gelen umut kitabın ana temasını oluşturmaktadır.
 • Nefes Nefese: 372 sayfadan oluşan efsanevi kitap tarihin izlerini yansıtmaktadır. Ayşe Kulin Nefes Nefese kitabında İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan farklı dengelerin bir arada bulunduğu olayları gerçekçi yönleriyle anlatmaktadır.

Tüm eserler tarihi ve biyografik romanların özelliklerini taşımaktadır. Bu sebeple yazarın kitapları kurgusal veya gerçek karakterleri, hikayeleri, tarihi ortamlar ve gerçeklerle harmanlamaktadır. Genellikle detaylı şekilde verilmiş tarihsel ayrıntılar dönemin ilgi çekici ve akılda kalıcı yönlerini vurgulamaktadır. Aynı zamanda dönem kültürünü de detaylı şekilde karakterin perspektifinden ustaca aktarmaktadır. Ayrıca yazar zamanı doğru yansıtmak için olgusal bilgileri de doğru şekilde kullanmaktadır. Bu özellikleriyle olay örgüsünün yaşandığı dönemin özelliklerini anlamaya, o döneme karşı farkındalık ve duyarlılık geliştirmeye katkı sağlamaktadır. Bunlara rağmen eserler dönemin sadece sorunlarını yansıtmakla kalmamamaktadır. Aynı zamanda döneme ait konuları da derinlemesine araştırmaktadır.

Ayşe Kulin Kitap Önerileri Nelerdir?

Sürükleyici ve merak uyandırıcı olmasının yanı sıra edebi yönden zengin olan Ayşe Kulin kitapları seri kitapları birbirinin devamı niteliğindedir fakat farklı hikayeleri işlemektedir. Ayrıca yazar, eserlerinde gerçek hayatta yaşamış olan karakterlere yer vermiştir. Ayrıca yazarın eserlerinde gerçek hayatta yaşamış olan karakterlere yer vermiş olması onu bir adım daha öne çıkarmıştır. Bu kitaplar her yaştan yetişkine hitap eden sıra dışı olayların yer aldığı öykü ve romanlardan oluşmaktadır. Yazarın önemli eserlerinden bazı öneriler şunlardır:

 • Sevdalinka: 1999 yılında yazılan bu eser gerçekçi yaklaşımıyla ön plana çıkar. Ayşe Kulin Sevdalinka isimli eserinde aynı ırktan gelen insanların arasında geçen soykırımı en acımasız yönlerini tüm gerçekliğiyle ortaya koyarak anlatır. Bosna soykırımına şahit olan bir kadın gazetecinin mücadelesini anlatan kitap büyük beğeni toplamıştır. Ayşe Kulin Bosna kitabı ismini ise Bosna-Hersek geleneksel bir müzik türünden almaktadır.
 • Köprü: 2005 yılında ortaya çıkan bu eser özlem, kavuşma, şefkat gibi insani duyguları derinden Ayşe Kulin Köprü isimli eseriyle aynı zamanda töre kavramları da anlatmaktadır.
 • Hayal: Yazarın 2020 yılında yazdığı kitabıdır. Ayşe Kulin Hayal isimli kitabından kendi hayatını, çocukluğundan ve yazar olma hayallerinden başlayarak anlatmaktadır. Yaşamı boyunca verdiği mücadeleleri, tutkularını ve birikimini aktarmaktadır.
 • Kördüğüm: Yazar bu kitabı 2017 yılında kaleme almıştır. Ayşe Kulin Kördüğüm isimli kitabında bir kadının ülke karmaşasında savrulan hayatına karşı mücadelesi anlatılmaktadır.

Ayşe Kulin Kitap Serileri Nelerdir?

Ayşe Kulin 3 seri kitapları olarak bilinen serilerde farklı sayılarda kitaplar bulunmaktadır. Bunların her biri farklı dönemlerde yazılmış kitaplardır. Hepsi yazıldığı dönemin şartlarına göre şekillenen hayatların ve verilen mücadelelerin anlatmaktadır. Kurgusal karakterlerin gerçekle bütünleşmesini ve okurlara gerçek hayattan kesitler sunmasını sağlayan yazarın kitapları büyük ilgi görmüştür. Yazarın seri eserleri ve konuları şöyledir;

 • Ayşe Kulin Hayat olarak isimlendirdiği kitabında belli yıllar arasında kendi gözlemlediği yaşamı ve şartları olduğu gibi anlatmaktadır. Ayşe Kulin Hayat kitap özeti incelendiğinde ülkenin bulunduğu dönemin sıkıntılarını gerçekçi anlatımıyla gözler önüne serdiği görülmektedir. Bu kitabın arkasından okunması gereken Hüzün kendi hayatına yaptığı bu yolculuğun bir devamıdır.
 • Veda ve Umut yine bir seri olarak okunması gereken kitaplardır. Ayşe Kulin Veda kitabında İstanbul’da yaşayan bir Osmanlı aydınının konakta ailesi ile birlikte olan yaşantısını anlatmaktadır. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerini konu alan eser dönemin şartlarını olduğu gibi hissettiren bir özelliğe sahiptir.
 • Ayşe Kulin Bora'nın Kitabı serisi olarak bilinen ve dört farklı kitaptan oluşan bu serinin ilk kitabı olan Gizli Anların Yolcusu bir yayınevi sahibi ve Bora arasında geçen karmaşık ilişkinin olay örgüsü ile başlamaktadır. Kitabın dili gayet sade ve anlaşılır bir yapıya sahiptir. Bu serinin ikinci kitabı olan Bora’nın Kitabı tüm yaşananların Bora’nın gözünden aktarıldığı ve çocukluğundan beri süren hayat mücadelesini anlatan sürükleyici bir eserdir. Üçüncü kitap olan Dönüş olayların çözülmeye başladığı tek solukta okunacak bir kitaptır. Serinin son kitabı olan Handan ise yayınevi ortağı olan Handan’ın iç hesaplaşması ve pes etmeden devam eden yaşantısını anlatmaktadır.

 

Yazar kendi hayatından esinlenerek yazdığı eserlerinde nesnel, öznel ayrıntıları ve anekdotları kullanmıştır. Anekdotlar, yazıyı canlandıran kısa ve yer yer mizah öğelerini taşıyan hikayelerdir. Bu eserlerin hemen hemen hepsi çocukluktan yetişkinliğe kadar geçen dönemi anlatmaktadır. Birinci tekil şahısın ağzından anlatılmaktadır. Ben, benim gibi zamirler sıklıkla kullanılmaktadır. Okurlar olayları yazarın gözünden yaşamaktadır. Herhangi bir deneyim hakkında yazarın ne düşündüğünü veya hissettiğini anlayabilmektedir. Nadiren üçüncü şahıs bakış açısı kullanılmaktadır. O da diğer karakterlerin duygu, düşünce ve önyargılarını yansıtma amacı taşımaktadır.

Yazar eserlerinde etraftaki insanların bazı nesnelerin, kıyafetlerin hatta evlerin neye benzediğinin net bir resmini vermektedir. Doğum ve ölüm gibi soyut kavramlara yapılan benzetmeler, bu kavramlarında hissedilmesine katkı sağlamaktadır. Örneğin yazar sesten bahsediyorsa, kaba bir sesle gibi ifadeler kullanarak karakterler hakkında bilgiler vermektedir. Tüm bu özellikler yazarın kitaplarını keyifli hale getirmektedir. Üslubun sade, süslü cümlelerden uzak ancak akıllıca kurgulanmış olması yazarın kitaplarının kaliteli bir edebi eser niteliğinde olmasını sağlamaktadır.

Ayşe Kulin Son Kitapları Hangileridir?

Her dönem adından söz ettiren yazarın kitapları kitaplıklarda mutlaka bulunması gereken eserlerdendir. Son dönemlerde de ilk zamanlarda olduğu gibi usta kaleminden dökülen yazılar büyük beğeni toplamaktadır. Ayşe Kulin son çıkan kitapları ile hayata dair gözlemlerini aktarmaya devam etmiştir. Her Yerde Kan Var ve Hazan isimli eserleri son kitaplarıdır. Son kitaplar ve konuları şöyledir;

 • Her Yerde Kan Var isimli kitap Osmanlı Devleti’nin son döneminde geçmektedir. Kitapta sarayda bulunan çok sayıda önemli karakterlerin gözünden o dönem yaşanan gerçekler anlatılmaktadır. Edebi yönden oldukça zengin olan bu eser günümüzde geçmişe bir ışık tutmaktadır.
 • Yazarın otobiyografi türünde yazdığı bir seri olan Veda, Umut, Hayat, Hüzün ve Hayal isimli kitaplardan sonra son olarak yazdığı Hazan güzel geçen anlarından seçtiği anılarını konu almaktadır. Yaşamın zorlukları olduğu gibi bir aydınlık döneminde olduğuna dikkat çek Sade ve yalın dili, abartıdan uzak anlatımı ile serinin tüm kitapları akıcı bir üsluba sahiptir.

Ayşe Kulin Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Ayşe Kulin farklı türde yazdığı kitaplarında karakterlerin gözünden yaşamın çeşitli dönemlerinde geçen olayları vurgulamaktadır. Kitaplarda anlatılan olaylar adeta hissedilmektedir. Ayşe Kulin kitapları listesi oldukça uzundur ve çeşitli kesimlerdeki insanların hayat hikayelerini okurlara aktarmaktadır. Farklı bakış ve görüş açısına sahip olan karakterleri ile anlam derinliği hissedilmektedir. Özellikle ülke çapında gerçekleşen ve mücadele edilen olayların kendi anlatımıyla karakterlerle işlemesi okurları tarihi bir yolculuğa da çıkarmaktadır.  Yazarın Sit Nene'nin Masalları isimli çocuk kitabı bulunmaktadır. Bu kitap çocukların hayal dünyasına hitap eden masallardan oluşmaktadır. En iyi Ayşe Kulin kitabı adı altında sayılabilecek çok sayıda eser mevcuttur. Bunlardan bazıları;  Füreya, Bir Gün, Babama, Kardelenler, Gece Sesleri, Taş Duvar Açık Pencere, Türkan, Tutsak Güneş, Kanadı Kırık Kuşlar, Son gibi eserlerdir. Ayşe Kulin Son isimli eserinde geçmiş kitaplarında bulunan karakterlerin ölümlerine yer vermiştir. Bazılarının yarım kalan hikayelerini bazılarının ise çözülen ve tamamlanan hesaplaşmalarını konu alan bir kitaptır.

Okuma alışkanlığının kazanılmasında önemli bir araç olan kitaplar değerli yazarların elinden çıktığında daha da anlamlı hale gelmektedir. Bu kitapların faydalı olması için yazı dili, üslup, konunun özgünlüğü bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu konuda usta bir yazar olan Ayşe Kulin’in eserlerin her biri özenle ve incelikle yazılarak okurların beğenisine sunulmaktadır. Ayşe Kulin set olarak veya tek tek satın alabileceğiniz pek çok eseri kaleme almıştır. Bu eserlerin her biri anlaşılır cümlelerle kaleme alınmıştır.  Ayşe Kulin kitapları Kördüğüm isimli eserde olduğu gibi zorluklar içinde ayakta kalmayı başaran kahramanların yaşamını konu alırken bazıları tamamen tarihin geçmişten gelen izler barındırmaktadır. Kendi yaşamını konu alan kitapları aynı zamanda ülkenin siyasal ve toplumsal değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bazı konularda dikkat çekmeyen ve gizli kalmış noktaların aydınlatılması için yazdığı öyküler büyük önem taşımaktadır. Aynı şekilde biyografik romanları akıllarda kalan etkileyici hikayelere yer vermektedir. Bu romanlarda derinden etkileyen acı, hüzün, zorluklar çarpıcı bir şekilde anlatıldığı için okurlar karakterlerle bağ kurabilmektedir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.