lise-yardimci-kitaplar.jpg (116 KB)

Lise Yardımcı Kitaplar

Sıralama seçin
Toplam 2870 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 6 ... 13 ... 30
Toplam 2870 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 6 ... 13 ... 30

Test Kitapları Nelerdir?

Test kitapları, öğrenim çağında bulunan tüm öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bilgi kaynaklarıdır. Sadece konu anlatımlı kitaplar, testlerde başarılı olmak için yetmemektedir. Konu anlatımlı kitaplar konuyu öğrenmek için oldukça faydalıdır. Bu kitaplar sınav konularının hatırlanmasına odaklanmaktadır. Testler ise daha yüksek düzeyde öğrenmeye, öğrenilenleri uygulamaya ve tüm konuların harmanlanarak yorumlanabilmesi yeteneğine göre hazırlanmaktadır. Genellikle test çözebilmek için öğrencilerin bilgiyi hatırlaması yetmemektedir. Başarı için değerlendirme, analiz etme ve sentezleme gerekmektedir. Test kitapları okulda işlenen, konu anlatımlı kitaplarda anlatılan konulara göre hazırlanmaktadır. Analiz etme ve sentezleme yeteneğinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Test Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Test kitapları, ilgili sınıfın veya hazırlanılan sınavın tüm konularına uygun olarak hazırlanmaktadır. Test kitabı faydalarının en başında pratik çözümlere teşvik etmesi sayılabilmektedir. Ayırca tekrar sistemli de çalışmakta olan bu kitaplar sayesinde geçmişe yönelik çalışmalar da yapılabilmektedir. Okul derslerini takip etmek, işlenen konuların hemen öğrenilmesi anlamını taşımamaktadır. İşlenen konuların bazen defalarca tekrar edilmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle test kitapları öğrencilerin en çok faydalandığı kaynaklar olarak bilinmektedir. Test kitaplarının hedeflediği işlenmiş olan konuların ezberden ziyade bütünüyle mantığından öğrenilmesini sağlamaktır. Öğrenilen konuların ise tekrar edilmesi hafızada yer edinmesine sebep olacağından öğrenciler üzerinde bir disiplin oluşturmaktır. Bu kitapların en önemli faydalarından ikincisi ise yorum becerisini öğrencilere kazandırmasıdır. Sorularda bir öncül verilmekte ve bu öncüle yönelik farklı konularla sentezlenen cevaplara ulaşılması istenmektedir. Test kitaplarının diğer faydaları aşağıda listelenmiştir:

 • Testlerdeki soruları çözebilmek için farklı konulardaki bilgilere başvurulması gerekmektedir. Bu durum da öğrencilerin bilgi düzeyinin ölçülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Farklı soru tiplerinin bir arada görülebilmesi için en pratik yollardan birisidir. Sınavlarda çıkan sorulara benzer birçok soruya bu kitaplarda yer verilmektedir.
 • Öğrencinin zamanı yönetmesine yardımcı olmaktadır. Farklı soru sayılarında hazırlanan testlerde öğrenciler her soru başına belirli bir zaman belirleyerek testi çözebilmekte ve her yeni testte hızlanmanın yollarını keşfedebilmektedir.
 • Test kitapları sınavda çıkan soruların çözüm teknikleri ile ilgili püf noktaları içermektedir.
 • Birçok test kitabında soruların çözümleri de verilmektedir. Bu sayede öğrencinin çözemediği sorunun cevabını öğrenebilmesine yardımcı olunmaktadır.
 • Bazı test kitaplarında videolu çözümler yer almaktadır. Videolu çözümler, öğrencilerin çözemediği soruları öğretmenden dinlemesine ve çözüm yollarını keşfetmesine olanak tanımaktadır.
 • Konu tekrarı yapmak ve eksikleri belirlemek için en iyi yollardan birisidir.

Test kitapları ya da soru bankası kitapları sınava hazırlık aşamasının ilk safhası olarak bilinmektedir. Nedeni ise öğrencilerin görmüş olduğu tüm dersleri ve karşılaşabilecekleri tüm soruları içeriyor olmalarıdır. Bir nevi antrenman vazifesine sahip olan bu kitaplar sayesinde öğrenciler işledikleri konular üzerinde genel bir tekrar yapabilmektedir. Bu tekrarlar sınavdan başarılı bir şekilde çıkmayı kolaylaştırmaktadır.

İlköğretim ve Lise Test Kitapları Nelerdir?

İlkokul çağından itibaren öğrencileri test tekniklerine alıştırmak, öğrencilere pratik düşünme yeteneğini kazandırmak için sınıflara özel test kitapları hazırlanmaktadır. İlköğrenim ve lise dönemini kapsayan test kitapları aşağıda listelenmiştir;

 • Sınıf Test Kitapları: 5. sınıf ders konularına özel olarak hazırlanmaktadır. Türkçe matematik, fen bilgisi, İngilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için ayrı ayrı test kitapları hazırlanmaktadır. 5. sınıfa kadarki süreçte işlenen tüm konuları ele alan bu kaynak sayesinde hem tekrar yapılabilmekte hem de bilgi düzeyi test edilerek ölçümü gerçekleştirilebilmektedir. Eğitim ve öğretim standartlarının özveri ile uygulanmış olduğu test kitapları sayesinde başarıya ilk adım atılmış olmaktadır. Müfredata uygun bilgilerle doğru yönlendirme sayesinde konulardan geri kalınmadan öğrenime devam etmek mümkündür. Tüm derslere ait soru ve konu anlatımının bulunduğu bu kitaplar sayesinde bütün ders konularına ulaşılabilmektedir. Konu tekrarı konuların anlaşılması adına büyük bir önem taşıdığından bu kitaplar üzerinden geçmiş konulara dönmek ve öğrenilenleri pekiştirmek kolay olmaktadır.
 • Sınıf Test Kitapları: Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve din kültürü müfredatına göre hazırlanmaktadır. Bu sınıfta ilköğretim konuları geride kalarak yeni öğrenim konularına adımlar atılmaktadır. Bu nedenle derslerin ağırlaşacağı ve konuların çoğalacağı dönemler başlamaktadır. Öğrencilerin öğrenim sürelerini kısaltmak ve öğrenim konusunda başarılarını artırmak amacıyla konu tekrarları ve sıkça test çözmeleri yarar sağlayacak etkinlikler arasında yer almaktadır. 6.sınıf test kitaplarında bulunan testler ile konu tekrarı yapmak kolaylaşacaktır.
 • Sınıf Test Kitapları: 7. sınıftaki tüm derslere özel olarak hazırlanmaktadır. Öğrenmek ve öğrenilen konular üzerinde başarı göstermek yoğun çalışmalara dayanan bir işlemdir. Fakat yardım alınması durumunda kolaylaşacak işlemlerdendir. Bulunulan sınıfa özel soru bankası kitapları, test kitapları, konu anlatımlı kitaplar her zaman yardımcı kaynaklar olarak öğrencileri desteklemektedir. 7.sınıf test kitapları ile istenilen destek ve yardım alınabilmektedir. İçerisinde çok sayıda konu, bu konulara ait anlatımlar ve yine bu konular üzerinden hazırlanmış sorularla donatılmış kitaplardır. Öncelikli olarak konu tekrarı yapıp sonrası için ne kadar öğrenildiği hakkında test uygulanabilmektedir. Bu işlem doğrultusunda ise öğrenci hem baştan eksik kaldığı konularda kendini tamamlayabilmekte hem de bu konular üzerinde ne kadar öğrenim sağladığını görebilmektedir.
 • Sınıf Test Kitapları: 8. sınıf derslerindeki tüm konulara uygun test kitapları bulunmaktadır. Gerek konuları gerek ise yaklaşmakta olan sınav heyecanından sebep stres yaratmakta olan bir sınıf olarak 8.sınıf bir öğrenci için dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Ortaokul çağının kapanarak lise çağının açılacağı bu dönemde öğrenciler kaygıya kapılarak çalışmalar konusunda aksaklık gösterebilmektedir. Bu kitaplar, liselere giriş sınavları için de yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu sınıflara özel olarak hazırlanmış LGS kitapları da bulunmaktadır. LGS tüm ortaöğretim müfredatını bir arada ölçen bir sınavdır. Tüm ayrıntılarıyla müfredat ve sınav standartlarına uygun olarak tasarlanan 8. sınıf test kitapları, birçok öğrencinin ortaokul dönemini derece ile kapatmasında yardımcı kaynaklardır.
 • Sınıf Test Kitapları: 9. sınıfta test kitapları Türkçe ve matematiğin yanı sıra tarih, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji olarak ayrılmaktadır. Tüm kitaplar okul müfredatı ve üniversiteye hazırlık konularına uygundur. Ders ağırlığının artmış ve ders programının değişmiş olduğu bir dönemdir. 9.sınıf döneminde yardımcı kaynak kullanımının öğrenciler üzerinde önemi büyüktür. Üniversiteye hazırlık aşaması da bu dönemde başlamaktadır. Bu sebeple 9. sınıf test kitapları üniversite sınavlarından çıkan soruların temelini oluşturmaktadır.
 • Sınıf Test Kitapları: 9. sınıf derslerinin devamı niteliğindeki konularda ve tüm derslerde hazırlanmaktadır. Üniversite sınavı öncesi hazırlıkların hızlandığı dönemdir. Gerek konuların tekrar edilmesi gerekse kaydedilen aşamaların test edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu dönemin kitaplarının ardından artık alanlar ayrılmaktadır ve öğrenciler alan seçimi yapmaya başlamaktadır. Test kitapları öğrencinin ilgi alanını ve başarılı olduğu bölümü seçmesi konusunda da yardımcı olmaktadır.

Erişim sağlanacak kaynaklar doğrultusunda çalışma planı oluşturulabilir, oluşturulan bu planlama ile çalışarak başarı sağlanabilmektedir. 10. sınıftan sonra üniversiteye hazırlık dönemi başlamaktadır.

LGS Test Kitapları Nelerdir?

Liselere giriş sınavı, 8. sınıfın sonunda düzenlenmektedir. Bu sınavda alınan puana göre öğrenciler farklı liselere yerleştirilmektedir. Sözel ve sayısal olarak iki bölümden oluşmaktadır. Sözel bölümde öğrencilere 50, sayısal bölümde 40 soru sorulmaktadır. Sözel bölüm soruları Türkçe, inkılap tarihi, İngilizce ve Din kültürü derslerinden gelmektedir. Sayısal bölüm soruları ise fen bilimleri ve matematik derslerinden oluşmaktadır. Aşağıda LGS kitap önerileri listelenmiştir:

Üniversiteye Hazırlık Test Kitapları Hangileridir?

Lisans programlarından tercih yapmak isteyen tüm öğrenciler TYT, AYT ve YDT sınavlarından yeterli puanları almak zorundadır. Önlisans tercih etmek isteyen adayların ise TYT’de başarılı olması yeterlidir. TYT’de Türkçe ve matematikten 40’ar soru, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden ise 20’şer soru sorulmaktadır. TYT kitapları, bu sınavda karşılaşılabilecek olan tüm soru tiplerini içermektedir. AYT ise sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil olarak üç bölüme ayrılmaktadır. Adayların çözmesi gereken sorular aşağıda listelenmiştir:

 • Sözel bölüm öğrencileri Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler 1, ve sosyal bilimler 2 alanlarından toplam 80 soru çözmelidir.
 • Sayısal bölüm öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanlarından toplam 80 soru çözmelidir.
 • Eşit ağırlık öğrencileri matematik ile Türk dili ve edebiyatı - sosyal bilimler 1 sorularını çözmelidir.

AYT kitapları, alanlara göre ayrılmıştır. Aşağıda hem TYT hem de AYT sınavına girecek olan öğrenciler için kitap önerileri listelenmiştir:

 • TYT AYT Konu Anlatımlı Test Kitabı: Açılımları Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi olarak bilinen sınav türleri üzerinde etkili konu anlatımlarının da bulunduğu bir kaynaktır. Çok sayıda öğrencinin ilk tercihi konu anlatımlı kitaplar olmaktadır.
 • TYT AYT Soru Bankası Kitapları: Temel Yeterlilik ve Alan Yeterlilik Testi ile alakalı olarak daha önce çıkmış ya da çıkma durumu olan sorulardan oluşan test kitabıdır.
 • TYT AYT DENEME KİTAPLARI: Temel Yeterlilik ve Alan Yeterlilik Testlerinde öğrencilere sunulan soru sayısının ve alanlarının aynı olduğu deneme testi içeren kitap türleridir. Öğrenciler sınav öncesinde alışkanlık oluşması adına tercih etmektedirler.
 • TYT Konu Anlatımlı Kitaplar: Temel Yeterlilik Testi genel bir alanı kapsamaktadır. Bütün öğrencilerin çözebileceği ve çözmesi gerektiği konular üzerinden oluşmaktadır. Bu testler içerisinde bulunan soruların detaylarının konu olarak anlatıldığı kitap türleridir.
 • TYT Soru Bankası Kitapları: Temel Yeterlilik Testi eski dönemlerde çıkmış ve yeni dönemde çıkabilme ihtimali olan sorulardan oluşturulmuş kitaplardır. Bol miktarda sorunun bulunduğu pratik kitabı niteliğindedir.
 • TYT Deneme Kitapları: Temel Yeterlilik Testi sorularının dengi sorular olarak bir araya getirilerek oluşturulan testleri içermekte olan kitap türleridir. TYT sınavına hazırlık aşamasındaki öğrencilerin kullanımına uygun pozisyondadır.
 • AYT Konu Anlatımlı Kitaplar: Alan Yeterlilik Testi alanında çıkabilecek sorular ve bu soruların oluşturulduğu alanlar hakkında konu anlatımlı test kitabı türleridir. Konu anlatımı sonrasında konular ile ilgili sorular ile test içermektedir.
 • AYT Soru Bankası Kitapları: Alan Yeterlilik Testi sınavında çıkabilecek sorulardan oluşturulmuş kitap türleridir. Konu tekrarı ve pratik için son derece önemli kitaplardır. AYT sınavı öncesi bol miktarda dengi soru çözebilmek için öğrencilerin tercih ettikleri kitaplar arasında yer almaktadır.
 • AYT Deneme Kitapları: Alan Yetenek Testi sınavı içerisinde belirlenen kurallara göre hazırlanmış test kitabı türleridir. Geçmiş dönemlerden sorular ve yeni oluşturulan soruları içermektedir. Bir nevi soru çözme alanında pratik için üretilmiş kitaplardır.

DGS Test Kitapları Nelerdir?

Dikey Geçiş Sınavı önlisans programlarından mezun olan adayların lisans programlarına geçiş için girmesi gereken sınavdır. Bu sınavda 60 sayısal, 60 da sözel olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Aşağıda DGS kitap önerileri listelenmiştir:

KPSS Kitapları Nelerdir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak isteyenler için düzenlenmektedir. Sınavda ortaöğretim, lisans ve önlisans olarak gruplandırılmaktadır. Bununla birlikte lisans düzeyinde KPSS-A grubu adı verilen sınav işletme, muhasebe, hukuk, kamu yönetimi, istatistik, eğitim bilimleri gibi alanlarda da yapılmaktadır. Her alana özel sınav kitapları bulunmaktadır. Aşağıda KPSS kitap önerileri listelenmiştir:

ALES Kitapları Nelerdir?

Lisansüstü eğitim almak isteyen lisans mezunları tarafından girilen sınavdır. Aynı zamanda yükseköğretim kurumlarında çalışmak isteyenler adaylar da bu sınavdan sorumludur. İlkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez düzenlenmektedir. Adaylara hem sözel hem de sayısal alanlarından sorular sorulmaktadır. Sözel bölümde 50, sayısal bölümde 50 olmak üzere toplam 100 soru bulunmaktadır. ALES kitapları, bu sınavda sorulan konulara uygun olarak hazırlanmaktadır. ALES kitap önerileri aşağıda listelenmiştir:

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.