ALES Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 300 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4
Toplam 300 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

ALES Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani kısaca ALES, üniversitelerde öğretim ve araştırma görevlisi kadrolarına atanmak için yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin girmesi gereken sınavdır. Lisansüstü eğitime geçiş yapmak isteyen adaylar ALES’e girerek geçerli bir puan almalıdır. Sınav, 5 yıl süreyle geçerlidir. 1 defa sonbaharda, 1 defa baharda olmak üzere yılda 2 defa yapılmaktadır. ALES’te sözel ve sayısal olarak iki farklı test çeşidi vardır. Bu testler hem sözel hem de sayısal akıl yürütme yeteneklerini ölçmektedir. Mantık yürütme çok daha önemlidir. İşlem çözme yeteneğinden çok muhakeme yapmayı geliştiren ALES kitapları tercih edilmelidir. ALES kitaplarının en büyük özelliği, sınava hazırlanmasının soru çözümlerinde hızlanmasını sağlamaktır. Bu sebeple zamanı iyi kullanmaya yardımcı olan testler, kitaplarda mutlaka bulunmaktadır.

ALES’e hangi puan türünden hazırlanılıyorsa, kat sayı olarak ağırlıklı olan bölümlere daha fazla zaman ayırılmalıdır ve kitaplar hedeflenen puan türüne göre seçilmelidir. Adayların en çok şikayet ettiği sorun sürenin yetmemesi olmaktadır.. Bu nedenle sınav tarihine kadar oldukça çok soru çözerek pratik yapmaktır. Soru bankası, yaprak test, deneme sınavı çözmek sınav öncesi en iyi antrenmanlar arasındadır. ALES paragraf kitap önerisi içinde yer alan paragraf soruları hem yorum yeteneğinin güçlenmesine hem de uzun paragrafımın püf noktalarıyla hızlıca okunmasına ve çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Sınavda Size Hız Kazandıracak ALES Kitapları Nelerdir?

ALES’e çalışmak için oldukça farklı tarzda kitap vardır. Herkesin öğrenme yöntemi birbirinden farklıdır. ALES hazırlık kitapları, pek çok farklı içerikleriyle sınava hazırlananların kendi öğrenme yöntemlerini seçmesine yardımcı olmaktadır. ALES’e çalışmak için tercih edebilecek kitaplar aşağıda listelenmiştir:

 • Soru bankası
 • Yaprak test
 • Deneme sınavı
 • Konu anlatımlı kitap
 • Paragraf soru kitapları
 • Çıkmış sınav soruları ve çözümleri
 • Stratejik ALES hazırlık kitabı

Son sınavlarda çıkan sorulara göre güncellenen kitaplar, daha kaliteli sorularla hazırlanmaktadır. ALES kaynak kitapları, bu yönleriyle düzenlenecek olan sınava hazırlığı kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Soru bankaları, tamamen sorulardan oluşan kitaplardır. Arka kısımlarında yer alan cevap anahtarları yer almaktadır. Çözümlü kitaplar soruların çözümlerini, ayrıntılı anlatımlarla sunmaktadır. Yaprak testler, daha ince kitaplar şeklinde hazırlanmaktadır. Kolayca koparılabildiği için hazırlık yapanların dilediği yerde test çözmesine yardımcı olmaktadır. Ağır kitapları gittiği her yere taşımak istemeyenler için ideal seçeneklerdir. ALES kitapları konu anlatımı içeren seçenekler, özellikle ALES çalışmaya yeni başlayanlar için uygundur. Dershaneye gitmeyenler veya özel ders almayan kişiler, konu anlatımlı ALES kitapları ile iyi bir çalışma süreci geçirebilmektedir. ALES’te en önemli soru tipleri arasında paragraf soruları da yer almaktadır. Okuduğunu anlama, hızlı okuma gibi konularda adaylara yardımcı olmaktadır. Bu amaca yönelik özel olarak hazırlanan ve yalnızca paragraf sorularına odaklanan kitaplar mevcuttur. Adayların en çok verim aldığı kitaplar arasında çıkmış soru kitapları vardır. Önceki senelerde sorulmuş soruları görerek pratik yapma şansı sunmaktadır. Soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmak, zaman kazandıran bir avantajı sayılabilmektedir.

ALES Soru Dağılımı Nasıldır?

ALES, toplam 100 sorudan oluşan bir sınavdır. Sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Sözel bölümde 50, sayısal bölümde 50 soru vardır. Sözel kısım 42 Türkçe ve 8 sözel mantık sorusundan oluşmaktadır. Sayısal kısımda ise matematik, geometri ve sayısal mantık soruları bulunmaktadır. ALES çalışma kitapları içerikleri, her bir bölüm için ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Bu kitaplar, tuzak ve şaşırtmacalı sorulara karşı hazırlıklı olmak için bol bol soru çözülmesine ve tüm soru tiplerinin gözden geçirilmesine yardımcı olmaktadır. ALES soru kitapları sorular çözüldükten sonra yanlışların kontrol edilmesini ve konuların daha kolay yöntemlerle çözülmesini hedeflektedir. Ayrıca pratik çözüm yollarını da içermektedir.

ALES’e daha nizami bir şekilde çalışmak için en iyi kitaplar, deneme sınavlarıdır. ALES sınavına hazırlık kitapları, alanlara özel olarak hazırlanmaktadır. Böylece tüm adaylar, kendileri için en uygun kitaplara ulaşarak ALES’te başarılı olma imkanına sahip olabilmektedir.

ALES Sözel Grubu Hangi Konuları ve Dersleri İçermektedir?

ALES sözel bölümünde Türkçe dersi konuları bulunmaktadır. Bu derste okuduğunu anlama ve mantık becerileri ölçülmektedir. Aşağıda kitaplarda geçen konu başlıkları listelenmiştir:

 • Sözcükte Anlam: Sözlük anlam okuduğunu anlamanın bir alt koludur. Bu konuda kitaplar sözcüğü gerçek, yan ve terim anlamıyla incelemektedir. Gerçek anlam, sözcüğün kelime anlamının tam karşılığıdır. Yan anlam, kelimenin tam karşılığıyla bağlantılıdır. Terim anlam da kavramları ifade etmektedir.
 • Cümlede Anlam: Cümlede anlam, bir cümlenin öznel ya da nesnel olup olmadığını incelemektedir. Aynı zamanda ALES’te ‘şarta bağlı anlatım var mıdır, sebep sonuç ilişkisi nedir’ gibi sorulara bu konu başlığında değinilmektedir. Doğrudan, dolaylı anlatımlı cümleler, üslup ve içerik, aşamalı durumlar, kinayeli anlatım, tanımlama, peşin hüküm, öneri, varsayım yakın anlamlı cümleler bu konun içeriklerindendir. Anlamca en yakın cümle ALES’te en sık sorulan cümlede anlam sorularındandır.
 • Anlatım Biçimleri: Anlatım biçimlerinde tasvir etme ve öyküleyici anlatım üzerinde durulmaktadır. ALES hazırlık kitaplarında bu iki anlatım şekli üzerine karşılaştırmalar da bulunmaktadır. Bununla birlikte açıklayıcı anlatım ve tartışma da bu başlığın alt konularındandır.
 • Anlatım Bozuklukları: Anlatım bozuklukları gereksiz sözcük, ek ve fiil kullanımını tekrar yanlışlarını, aynı sözcüklerin tekrarlanmasını içermektedir. Bununla birlikte mantık hataları, anlamca çelişen sözcükler de bu alanın konusudur. Özne, yüklem, tümleç eksikliği gibi konular da ALES’te sorulmaktadır.
 • Paragraf: Paragraf soruları, uzun paragraflardan oluşmaktadır. Bu sebeple adaylar için zorlayıcı olabilmektedir. Paragraf sorularının çözüm teknikleri ALES kitaplarında verilmektedir. Bu teknikleri anlamak için testler sürekli olarak çözülmelidir. Paragrafta anlam, paragraf tamamlama gibi sorular ALES’te ağırlıkla sorulmaktadır.
 • Sözel Mantık: İlişkilendirme ve sınıflandırma teknikleri üzerine çalışmaktadır. Doğru düşünme, yorumlama ve neden sonuç ilişkisini sorgulamaktadır.

Sözel kısımda yalnızca 8 adet sorudan oluşan mantık bölümü, adayların çoğunlukla zorlandığı bir bölümdür. Karmaşık soru tiplerinden dolayı, ilk başta zor görünebilmektedir. Fakat mantık soruları, birkaç pratikle kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Aynı zamanda çoğu adayın yapmadığı bu soruların katsayısı oldukça yüksektir. ALES mantık kitapları, akıl yürütme becerisi kazanmaya yönelik şekilde tasarlanmaktadır. Farklı tarzlardaki mantık sorularını art arda çözmek, bilgilerinizin pekişmesini sağlamaktadır.

Kolay ve anlaşılır sorulardan daha zor olanlara geçmek, faydalı bir çalışma yöntemidir. Sözel mantık içinkonu anlatımlı kitaplarla işe konuları basamak basamak anlatmaktadır. Sorular üzerindeki çözümlü örneklerle konunun pekişmesine yardımcı olmaktadır. Tamamen akıl yürütmeye dayalı olan sözel mantık, birkaç pratikle kolayca öğrenilebilmektedir. Konu pekiştirmelerinden sonra, ALES kitapları soru bankası geçilerek öğrenilen konulardaki başarı oranı tespit edilebilmektedir. Sözel mantığa çalışırken en iyi yöntem bol bol soru çözmektir. Bir kere yöntemi anladıktan sonra gerisi tamamen soru çözmeye kalmaktadır.

ALES Sayısal Grubu Hangi Soruları İçermektedir?

ALES matematik esasında temel matematiği odaklanmaktadır. Sayısal alanda lisans okuyan veya mezun adaylarda matematik sorularının katsayısı Türkçe sorularına göre daha yüksektir. Bu durumda da sayısal grubu için matematik önem kazanmaktadır. ALES kitapları matematikte şu konulara göre hazırlanmaktadır:

 • Temel Kavramlar: Sayı basamaklarını, doğal sayıları, ondalıklı sayıları, köklü ve üslü sayıları, basit eşitsizlikleri içermektedir. ALES matematikte en çok bu konulara rastlanmaktadır.
 • Çözümleme: Bir önceki konuyla bağlantılıdır. Basamak değeri hesaba katılarak çözümleme yapılmaktadır. Bu sebeple bir önceki konu anlaşılmadan bu konuya geçilmemelidir.
 • Bölme ve Bölünebilme: Bölme ve bölünebilme kuralları etrafında şekillenmektedir. Sorular problem veya işlem şeklinde gelebilmektedir. Konuyu bilmek için kuralları ve doğal sayıları iyi öğrenmiş olmak gerekmektedir. Kuralların ezberlenmiş olması çözüm için elzemdir. ALES kitaplarında bu kuralların uygulamaya geçirilebilmesi için püf noktalara yer verilmektedir.
 • Asal Çarpanlar - EBOB-EKOK: Sınavın en zor konularından birisidir. Asal çarpanlarına ayırma kuralları ve formülleri kitaplarda detaylıca verilmektedir. Kuralların ezberlenmesine rağmen soruya uyarlanması zor olmaktadır. Bu noktada test kitapları ve bol soru çözümü devreye girmektedir.
 • Sıralama: Bu konuda çıkan soruları çözebilmek için basit eşitsizlikleri ve sıralama kurallarını iyi bilmek gerekmektedir. Sıralamanın belirli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kitaplarda püf noktalarıyla anlatılmaktadır.
 • Basit Eşitsizlikler: Sıralama ile bağlantı bir konusudur. Eşitsizlik kurallarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu konunun bilinmesi denklem sorularının da daha rahat çözülmesine katkı sağlamaktadır.
 • Üslü Sayılar: Basit bir konu olmasına rağmen kuralların sorulara uygulanması zor olabilmektedir. Üslü sayılarla yapılan dört işlemler, bu konu başlığında incelemektedir.
 • Köklü Sayılar: Tıpkı üslü sayılar gibi basit bir konudur. Ancak kuralları vardır. Her kural kendine özeldir e sorulara uygulanması zor olabilmektedir. Köklü sayılarla yapılan işlemlerden ALES’te mutlaka soru gelmektedir.
 • Denklemler: Kolay bir konu olmasına rağmen birçok konunun da temelini oluşturmaktadır. Bir sonraki konuların çözülebilmesi için iyi öğrenilmesi ve bol bol soru çözülmesi gerekmektedir.
 • Oran Orantı: Denklemler gibi kolaydır. Ancak birçok konunun temelidir.
 • Sayı ve Kesir Problemleri: Sayıları ve kesirleri öğrenenlerin keyifle çözdüğü konulardandır. Soruları çözmek için muhakeme yeteneğini geliştirmek ve sayılar ve kesirlerin tarama testlerini tamamlamak gerekmektedir. Sözel problemleri sayılara dökmek konu eksikliği olduğu zaman zor olabilmektedir.
 • Yaş Problemleri: Denklemlerde tarama testlerini tamamlamış adaylar, bu soruları hiç zorlanmadan çözebilir. Temeli denklemlere ve akıl yürütme yeteneğine dayalıdır.
 • İşçi ve Havuz Problemleri: Hem denklemler hem de kesirler temel alınarak çözülmektedir.
 • Hareket Problemleri: Bunları çözebilmek için denklemleri ve kesirleri iyi bilmek gerekir. Kitaplarda soruların çözümü için gereken tüm formüller adaylara verilmektedir.
 • Faiz ve Kar-Zarar Problemleri: Kesirler ve ondalıklı sayıları çözmüş adaylar için kolay ve eğlenceli sorulardır.
 • Kümeler: Bu konuda üç boyutlu düşünce yeteneği sorgulanmaktadır. Belirli formüller incelendiğinde soruları çözmek kolay olmaktadır.
 • Sayısal Mantık: Bu konuyla ilgili formüller ve örnekler kitaplarda verilmektedir. Ancak çözüm için grafik okuma yeteneğinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Bunlarla birlikte ALES’te adaylara geometri soruları da sorulmaktadır. Geometri konuları şöyledir:

 • Doğruda Açılar
 • Üçgende Açılar
 • Üçgende Uzunluk ve Alan
 • Üçgende Kenarortay Açıortay ve Benzerlik
 • Dörtgenler
 • Çember ve Daire
 • Analitik Geometri
 • Katı Cisimler

ALES’e Etkili Bir Şekilde Hazırlanmak İçin Kitap Önerileri Nelerdir?

Sınava hazırlık için kitaplar, kategorilerine göre gruplandırılmaktadır. Bu kategorilerde hazırlanan bazı kitaplar ve özellikleri şöyledir;

 • 657 Yayınları 2021 ALES Konu Özetli Açıklamalı Soru Bankası: Hem konu anlatımı hem de sorular içerdiği için tek kaynaktan çalışmaya yardımcı olmaktadır. Soru bankasından soru çözerken adayların eksiklerinin giderebilmesi için konu özetlerini içermektedir. Özellikle kitap kalabalığından kurtarması oldukça avantajlıdır.
 • Burak Kelleci Matematik Hamleleri: Matematik kısmında zorlanan adaylar için idealdir. Kolaydan zora doğru giden sorular sayesinde matematikte daha iyi sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır. Geniş soru yelpazesi, tüm soru tiplerinin görülmesine katkıda bulunmaktadır. Matematikte iyi olanlar için değil, yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için ideal
 • Yediiklim Yayınları 2021 ALES Sözel Sayısal Yetenek Konu Anlatımlı: 3 setten oluşan bu kitap; sözel, sayısal ve deneme olarak ayrılmaktadır. Detaylı konu anlatımı sayesinde ALES’e hazırlanmaya yeni başlayanlar için uygundur. Modüler şeklinde olduğu için kısa süre içinde yıpranma riski de yok
 • Pegem Yayınlar 2021 Tüm Adaylar İçin Video Destekli ALES Konu Anlatımlı: Video destekli olması, dershaneye gitmeyen adaylar için oldukça avantajlıdır. Pegemkampüs uygulamasını desteklenen kitap adaylara videoları ücretsiz bir şekilde izleme imkanı sunmaktadır.
 • ALES Öğretmenin Ders Notları: Ders notları içeren bu kitap, yığınla bilgi yerine sadece notlar sunmaktadır. Net ve sade anlatımı, öğrenme sürecini daha rahat hale getirmektedir.

Farklı özelliklere sahip ALES sınav kitapları, her seviyedeki aday için farklı seçenekler sunmaktadır.

ALES Kitabı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

ALES’e çalışırken kullanılan en iyi kaynaklar, kitaplardır. Bu yüzden doğru kitapları seçmenin önemi oldukça büyüktür. Her aday için uygun kaynak farklı olabilmektedir. Bu sebeple adaylar kitap seçerken şunları göz önünde bulunmalıdır;

 • Sınava ilk defa girecek ve yeni hazırlanmaya başlayan adaylar, konu anlatımlı kitaplarla birlikte soru bankaları tercih etmelidir. Konuyu anladıktan sonra pekiştirmek için soru çözmek, bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaktadır.
 • Sınava daha önceden girmiş ve puanını yükseltmek için yeniden girecek adaylar, özel stratejik ve taktiksel kitaplarla daha başarılı
 • Sayısal puanını kullanacak adaylar, sayısal kitapların yanı sıra sözel kitapları da incelemelidir. Aynı şekilde sözel puanını kullanacak adaylar da, sözel kitaplarla birlikte ALES kitapları sayısal olanları da incelemelidir.
 • Daha planlı ve programlı bir çalışma için set halindeki ALES kitapları doğru tercihtir. Bununla birlikte farklı yayınların kitaplarını toplayarak set haline getirmek de oldukça mantıklıdır.
 • Konu eksiğini kapatmak için konu anlatımlı kitaplar, farklı soru tipleri görmek için soru bankaları, hız kazanmak için deneme sınavları ve genel değerlendirme için setler kullanılmaktadır.
 • Sınav hakkında daha fazla bilgi edinmek için çıkmış sorular kitapları gözden geçirilmelidir. Geçmiş yıllardaki soruları çözmek, adayların kısa sürede gelişmesini ve netlerini yükseltmelerini sağlamaktadır.

ALES’ten olabildiğince yüksek puan almak için bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. ALES için kitap seçerken doğru kaynaklara yönelmek kadar bu taktikler de başarı sağlar:

 • Mümkün olduğunda farklı soru tipleri ile uğraşmak gerek
 • Bol bol deneme ve soru çözülmelidir.
 • ÖSYM’nin uyguladığı deneme formatları tercih edilmelidir. Kurşun kalem ve yumuşak uçlu silgi kullanma, elektronik cihazlardan uzak durma, sınav süresine uyma, optik form doldurma gibi kurallar gerçek sınava hazırlık konusunda size fayda sağlamaktadır.
 • ALES kitapları ile çalışırken planlı, disiplinli ve süreli bir şekilde ilerlemek gereklidir. Eksik kalınan konular, konu anlatımlı kitaplar ile kapatılmalıdır.
 • ALES formatında soru çözerken 30 dakika daha az süre koymak, gerçek sınavda avantaj sağlamaktadır. Daha kısa sürede sorularla uğraşmak, asıl sınavda zamanı daha iyi yönetmeyi yardımcı olmaktadır.

ALES Kitaplarının Fiyatları Nasıldır?

Gün geçtikte ALES hazırlığı için hazırlanan kitap sayısı giderek artmaktadır. Farklı çalışma yöntemleri sunan bu kitaplar, her adayın etkili bir şekilde sınava hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu kadar fazla seçeneğin olması, fiyat konusunda da geniş bir aralık sunmaktadır. ALES kitapları fiyatları, kitabın yayınevine göre değişebilmektedir. Kitabın türü de fiyat konusunda belirleyicidir. Örneğin; konu anlatımlılar ile soru bankaları farklı fiyatlara sahiptir. ALES cep kitabı, diğer çeşitlere göre daha uygun fiyatlıdır. Kaynak konusunda bu kadar fazla seçeneğin bulunması, her bütçenin rahatça sınava hazırlanmasını maktadır.

Daha fazla bilgi