DGS Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 307 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4
Toplam 307 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

DGS Kitapları Nelerdir?

Üniversitelerin 2 yıllık bir önlisans bölümünden mezun olup 4 yıllık bir lisans bölümüne geçiş yapmak isteyen öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na girmeleri gerekmektedir. 120 sorudan oluşan bu sınav, 150 dakika sürer ve çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Sayısal ve sözel yeteneği ölçmeye dayalıdır. DGS’ye hazırlanırken bol bol soru çözmek oldukça önemlidir. Sınavda başarılı olabilmek için farklı soru tipleri çözülmelidir. Sınavdan yeterli puan alındığında geçiş yapma hakkına sahip olunmaktadır. Bunun için de DGS kitapları, en iyi çalışma araçlarındandır. Düzenli olarak her gün bu kitaplar ile çalışılarak istenilen puanı alabilmektedir. Rakiplerin önüne geçmek için farklı DGS kaynakları tercih edilmesine de özen gösterilmesi gerekmektedir.

Genellikle süre konusunda sıkıntı yaşayan adayların da sınavdan önce bol bol pratik yapması gerekmektedir. Deneme sınavları ile sürenin nasıl kullanıldığı ölçülmelidir. Farklı soru kaynaklarından farklı sorular çalışılmalıdır. Böylece DGS’ye daha hazırlıklı olmak mümkün olabilmektedir. DGS çözümlü soru bankası kitapları, adayların daha etkili çalışmasını sağlamaktadır. Çözülemeyen, anlaşılmayan veya yanlış çözülen sorular için detaylı bir şekilde anlatım yapan çözümlü kitaplar iyi bir kaynak olabilmektedir. Bu sayede o konu hakkında daha fazla bilgi edinilebilmekte ve çözüm yolu öğrenilebilmektedir. Özellikle dershaneye gitmeyen öğrenciler için bu kitaplar idealdir. Farklı kaynakları bir arada incelemek ve püf noktalarına ve kısa yollara ulaşmaya da yardımcı olmaktadır.

DGS Kitabı Çeşitleri Nelerdir?

DGS’ye hazırlanırken farklı kaynaklardan çalışmak oldukça yararlıdır. Sınavda daha başarılı sonuç elde etmeyi sağlamaktadır. Herkes farklı yöntemlerle öğrendiği için farklı tarzlara sahip çalışma kitapları bulunmaktadır. Adaylar kendi öğrenme şekillerine farklı tiplerle hazırlanan DGS hazırlık kitapları ile ulaşabilmektedir. Aşağıda bu kitaplar listelenmiştir:

 • Konu anlatımlı kitap: Ders alanlarına göre sınavda yer alan konuların ayrıntılı olarak anlatıldığı kitaplardır.
 • Soru bankası: Yalnızca sorulardan oluşan çalışma kitaplarıdır. Arka kısımda bulunan cevap anahtarı ile yanıtlar kontrol edilebilmektedir
 • Deneme sınavı: ÖSYM sınav tipine sahip kitapçıklardır. 120 sorunun oluştuğu her bir kitapçık, gerçek sınav düzenindedir. Böylece sınava verimli bir şekilde hazırlanmaya yardımcı olmaktadır.
 • Yaprak test: İnce kitaplar şeklinde tasarlanmaktadır. Bu sayede sayfalar kolayca koparılabilmektedir. Bu sayede adaylar dilediğiniz yerde testleri yanında taşıyabilmekte ve soruları rahatlıkla çözebilmektedir. Ayrıca çözülecek kadar soruyu yanında taşıma özelliği, ağır kitaplara nazaran kolaylık sunmaktadır.
 • Çıkmış sorular kitabı: ÖSYM’nin daha önce sorduğu sorulardan oluşan kitaplardır. Adayların en çok verim adlığı kitaplardan biridir. Bu kitaplar DGS’de çıkmış soru tipleri hakkında bilgi sahibi olan adayların sınavda avantaj kazanmasını hedeflemektedir
 • Çözümlü soru bankası: Soruların detaylı çözümlerinin anlatıldığı kitaplardır. Özellikle çalışmaya yeni başlayan veya dershaneye gitmeyen adaylar için idealdir.
 • Konu anlatımlı soru bankası: Hem konu anlatımı hem de sorular içeren kitaplardır. Konulara çalıştıktan sonra soruları çözülerek bilgilerin pekiştirilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Paragraf soru kitapları: Yalnızca paragraf sorularında oluşan kitaplardır. Paragraf soruları, adayları zorlayan bir bölümdür. Sınav sorularına benzeyen içerikleriyle adayların zaman kontrolünü yapmasına ve paragraf çözüm yöntemlerini öğrenmesine katkı sağlamaktadır.
 • Problemler kitabı: Problem soruları, uğraştırıcı olabilmekte ve uzun süre gerektirebilmektedir. Bu nedenle sınavda süreyi yetiştirememe gibi durumlar yaşanabilmektedir. Yalnızca problem sorularının yer aldığı DGS problemler kitabı adayların bu sorunları aşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Cep kitapları: Küçük tasarıma sahip ve her yere taşınabilen kitaplardır. Böylece istenen yerde sınava hazırlanmasına katkı sağlamaktadır.
 • Ders notları: DGS ders konularının notlar şeklinde yer aldığı kitaplardır.
 • Strateji kitapları: DGS’ye yönelik stratejik bilgiler sunmaktadır. Hangi sorunun hangi yöntemle çözülebileceği, sürenin nasıl kullanılabileceği gibi pratik bilgiler içermektedir.

Güncel Müfredata Uygun En İyi DGS Kitabı Önerileri Nelerdir?

DGS’de daha fazla net yapmak ve daha yüksek puan almak için bu kitaplardan çalışılabilmektedir. Hatta birden fazla farklı türdeki kaynak ile daha fazla başarı sağlayabilmektedir. Özellikle son müfredata göre güncellenen kitaplar tercih edilmektedir. Bu kitaplarda kaliteli ve başarı sağlayacak sorular, en yeni konulara göre hazırlanmaktadır. DGS ders kitapları ile doğrudan bu sınava yönelik bir çalışma yapılabilmektedir. Aşağıda bu kitapların bir listesi verilmiştir:

 • Pegem Akademi Yayıncılık – Ezberbozan Paragraf Soru Bankası: Pratik bilgiler, ileri düzey metinler, özgün sorular ve çıkmış sorular gibi çeşitli bölümler içermektedir. Türkçeyi anlama ve yorumlama yeteneğini geliştirmekte, hızlı ve anlayarak okumayı sağlamaktadı DGS paragraf kitap önerisi olarak verilebilecek en iyi kaynaklar arasında yer almaktadır.
 • Yediiklim Yayınları - Tamamı Çözümlü DGS Sayısal Soru Bankası: Tamamı çözümlü olduğu için herhangi bir soruyu çözerken problem yaşandığında, hemen nasıl çözüldüğünü anlamayı sağlamaktadır. Kolay-orta ve orta seviyedeki tüm adayların seviyesine uygundur.
 • 657 Yayınevi – DGS Sayısal Konu Özetli Soru Bankası: Matematik soruları ile birlikte bolca sayısal mantık sorularını içermektedir. Konu özetli ve QR kodlu olduğu için konuları detaylı olarak çalışılmasını sağlamaktadır. Ek olarak içinde deneme sınavı da olması avantajlı bir durumdur.
 • Yediiklim Yayınları – DGS Sözel Tamamı Çözümlü Soru Bankası: Tamamı çözümlü olduğu için bireysel olarak sınava hazırlananlar için idealdir. Kaliteli ve güncel sorular ile adayların gelişimine katkı sunmaktadır.
 • Yargı Yayınları – DGS VIP Sayısal-Sözel Yetenek Son 7 Yıl Tamamı Çözülmüş Çıkmış Sorular: Adayların ÖSYM sorularını görerek sınav hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. ÖSYM’nin hangi konulara daha ağırlık verdiğinin ve ne tarzda sorular sorduğunun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Pegem Akademi Yayınları – DGS Tamamı Çözümlü 10 Deneme: Deneme çözmek, adayların eksik olduğu konuları daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Sınavda süreyi kullanma konusunda sorun yaşayan adaylar için doğru bir kaynaktır.
 • Tasarı Yayınları – DGS Yeni Nesil Konu Anlatımlı: DGS’ye çalışmaya yeni başlayan adaylar için ideal bir kaynaktır. DGS başlangıç kitapları ile çalışmak isteyenler tercih edebilmektedir. Sözel ve sayısal dersler için konu anlatımları sunarak daha detaylı bir hazırlık aşaması sunmaktadı

DGS’ye hazırlanırken her branş için özel olarak hazırlanan kaynaklar ile daha fazla net elde edilebilmektedir. Derslerle ilgili detaylı bilgilere, daha fazla soruya bu kitaplarla ulaşabilmektedir. Ayrıca farklı yayınevlerinin kaynaklarından çalışmak da faydalıdır. Bununla birlikte tüm derslerin bir arada bulunduğu çalışma kitapları da bulunmaktadır. Sözel ya da sayısal çalışma alanı belirlenip kitap tercihi yapılabilmektedir.

DGS Kitabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

DGS’ye hazırlanırken kitaplar en iyi yardımcı olmuştur. Bu nedenle doğru kaynakları tercih etmek büyük bir önem taşımaktadır DGS’ye girecek adayların kendi öğrenme yöntemlerine uygun kaynakları kullanması gerekmektedir. DGS çalışma kitapları alırken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • Eğer sınava ilk defa girilecekse veya yeni çalışılmaya başlandıysa, konu anlatımlı kitaplar iyi bir tercihtir.
 • Konuları pekiştirmek için konu anlatımlı kitapların yanında soru bankaları da kullanılabilmektedir.
 • Farklı yayınevlerinden çıkan kaynaklardan sorular çözmek, farklı soru tiplerine karşı hazırlıklı olmaya yardımcı olmaktadır. Böylece sınavda zaman kazanılmaktadır.
 • Planlı ve düzenli bir şekilde hazırlanmak için set şeklindeki DGS kitaplarını iyi kaynaklardır. Set içinde farklı tarzdaki kitaplar sayesinde konular daha iyi öğrenebilmekte ve pekiştirilebilmektedir.
 • Sınavda hız kazanmak için mutlaka deneme kitapları ile adaylar kendini test etmelidir.
 • ÖSYM’nin soru tarzları hakkında bilgi sahibi olmak için çıkmış sorular kitapları oldukça uygundur. Önceki yıllarda çıkan sorular sayesinde sınavda daha başarılı olunabilmektedir.
 • Eğer sınava daha önceden girildiyse ve puan yükseltme hedefleniyorsa taktik ve stratejilerin bulunduğu kitaplar
 • Video destekli, QR kodlu gibi özelliklere sahip kitaplar, akla takılan bir konu olduğunda görsel bir şekilde çözümlerin takip edilebileceği platformlar sunmaktadı
 • Yalnızca popüler yayınevleri değil, daha az tercih edilen yayınevlerini de takip edilmelidir. Farklı kaynakların soru tipleri, adayları sınava daha iyi bir şekilde hazırlamaktadır
 • Çok fazla kaynak almaktan kaçınılmalıdır. Bu, çalışma masanızda kalabalık ve karmaşaya neden olmaktadır. Bu yüzden çalışma isteği kaçabilmektedir. Bir kaynağı yeterince çalıştıktan sonra yeni bir kaynak edinmek daha doğru olabilmektedir. İdeal olan; her tarzdaki çalışma kitabından en fazla 1 tane almaktır.
 • Tek bir ders alanından sorular içeren kitaplar sayesinde daha detaylı bir şekilde çalışılabilmektedir.

DGS test kitapları, oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Her kullanıcının ihtiyaçları göz önünde tutularak hazırlanan kitaplar sayesinde adaylar kendilerine en uygun kitabı bulabilmektedir. Farklı seviyelere hitap eden kitaplar ile daha etkili ve verimli bir çalışma imkanı elde edilebilmektedir

DGS Soru ve Konu Dağılımına En Uygun Kitaplar Hangileridir?

Sayısal ve sözel içerikli sorulardan oluşan DGS’de toplamda 120 soru vardır. Sınavda uygulanan test, lisans öğretiminde etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesine dayanmaktadır. Matematik soruları içinde Mat-1 konuları ağırlıkta olup, geometri ve mantık soruları da yer almaktadır. Türkçe soruları ise anlam ve paragraf sorularının yanında 10-12 kadar sözel mantık sorusu içermektedir. DGS kaynak kitapları, bu konu dağılımına uygun olarak hazırlanmaktadır. Genellikle adayların en zorlandığı fakat sınavda en önemli sorulardan olan paragraf soruları, sözel kitaplarda daha ağırlıktadır. Sözel bölümüne çalışırken paragraf soruları için özel olarak hazırlanan paragraf sorusu kitapları tercih edilmelidir. Paragraf soru kitaplarındaki metinler, sınavda hızlı ve anlayarak okuma yapmaya yardımcı olmaktadır. Mantık bölümüne çalışmak için de DGS mantık kitapları kitapları idealdir. Mantık soruları, oldukça eleyici özelliğe sahiptir. Adayların zorlandığı fakat birkaç pratikle çözülen bir bölümdür. Doğru kaynakları tercih etmek, DGS sözelde oldukça başarılı sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Sayısal alana çalışırken de en çok zorlandığınız konuları içeren kitaplar tercih edilmelidir. Örneğin problem sorularının yer aldığı problem kitapları, hızlı bir şekilde problem çözme yeteneğini geliştirmektedir. Bu sayede sınav esnasında bu sorularda vakit kaybetmeden doğru yanıta ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte grafik ve mantık soruları da sayısal bölüm içinde yer almaktadır. DGS kitapları konu anlatımlı, soru bankası, çıkmış sorular gibi farklı seçenekler arasından seçim yapılabilmektedir. Sınava hazırlık sürecinde size en büyük yardımı dokunan kitaplar sayesinde hedeflenen neti ve puanı alabilmek kolaylaşmaktadır. Doğru kaynaklarla, düzenlenen bir şekilde çalışmanız yeterlidir. Her adayın seviyesine uygun kitap bulunmaktadır. Böylece kolaydan zora doğru giden bir çalışma sistemi yakalanabilmektir. Diğer adayları geride bırakmak için yalnızca soruları doğru yanıtlamak yeterli değildir. Süreyi iyi kullanmak da önemlidir. Ayrıca tercih edilen kitapların yazılarının, sınavla aynı punto ve fontlar ile olmasına da dikkat edilmelidir. Böylece gözler yazıya alışmakta ve sınavda daha hızlı okuma yapılarak soruları çözebilmektedir.

DGS Kitap Setlerinin Özellikleri Nelerdir?

Set halinde satılan DGS yardımcı kitaplar, adayların öğrendiklerini pekiştirmesini ve bunların kalıcı olmasını sağlamaktadır. Böylece sınav esnasında daha pratik ve hızlı çözümler elde edebilirsiniz. Farklı ders kitapların oluşan setler olabileceği gibi, farklı tarzlara sahip kitaplarla da set oluşturulabilmektedir. Örneğin; konu anlatımı ve soru bankası kitaplarının bir arada olduğu setler, adaylar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Konu anlatımı ile konuyu çalıştıktan sonra diğer kitaptan sorular çözülebilmektedir. Sorular yanlış cevaplandığı zaman konu anlatımına dönerek soruyu kolayca çözer hale gelinebilmektedir. Farklı derslerden oluşan kitapların set halinde olanları ise konulara daha detaylı çalışmayı sağlamaktadır. Yalnızca bir derse odaklanan kitaplar, sınavda işe yarayacak tüm bilgileri adaylara sunmaktadır. Örneğin; Türkçe, matematik, mantık ve geometri kitaplarından oluşan DGS setleri oldukça yararlı kaynaklardandır. Aynı zamanda 4 kitaba birden tek seferde sahip olma imkanı sağlamaktadır. Sözel, sayısal ve paragraflar ve problemler şeklinde satılan 3’lü setler ile sınavdaki bölümlere ayrı ayrı çalışılabilmektedir. Problem ve paragraflar ise sınavda en çok zaman kaybettiren soru tiplerindendir. Bu sorulara özel olarak çalışmak da adaylara zaman kazandırmaktadır. Deneme kitapçıklarından oluşan setler, tıpkı gerçek sınavdaymışcasına çalışmayı sağlamaktadır. 5’li, 10’lu, 20’li deneme setleri ile sınavda pratiklik kazanılabilmektedir.

DGS kitapları çıkmış sorular setleri de, adayların önceki yıllarda sorulmuş soruları görmesini sağlamaktadır. Kimi setler yıl yıl olarak ayrılırken kimileri ders ders ayrılmaktadır. Çıkmış soru kitapları, ÖSYM’nin soru tarzına alışmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda ÖSYM benzer sorulara da yer verdiği için soruları tanınmasına ve kolayca çözülmesine yardımcı olmaktadır. Set şeklinde satılan DGS kitapları, uygun fiyatları ile ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte kendiniz de farklı yayınlardan alınan kitaplarla set oluşturulabilmektedir. Konu anlatımlı, soru bankası, yaprak test gibi farklı tarzdaki kitaplar bir araya

Uygun Fiyatlı DGS Kitapları Hangileridir?

Her yıl yayınevleri DGS için oldukça fazla kaynak çıkarmaktadır. Bu sayede piyasada oldukça fazla DGS kitabı vardır. Geniş bir yelpazeye sahip olduğu için fiyat konusunda da geniş bir aralıkla sunulmaktadır. Böylece her bütçeye hitap etmekte ve her adayın kaliteli kitaplar ile sınava hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.  DGS kitapları fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin; kitabın türü önemlidir. Konu anlatımlı kitaplar ile soru bankaları farklı fiyatlara sahiptir. Bunun yanında yayınevinin fiyat politikası da, değişikliklerin nedenleri arasındadır. Kitapları basarken kullanılan araçlar, masraflar doğrudan fiyatlara yansımaktadır. Kitabın kalınlığı ve büyüklüğü de fiyatı belirlemede etkilidir. Örneğin yaprak testler, genellikle daha uygun fiyatlıdır. Konu anlatımlı soru bankaları ise daha kalın olduğundan daha yüksek fiyatlara sahiptir. Ayrıca bu kitaplar, daha fazla bilgi sunmaktadır. DGS’ye hazırlık için ana kaynaklardan biridir. Bazı DGS kitapları QR kod, video desteği gibi ek özelliklere sahiptir. Bu da fiyatları etkileyen faktörler anlamına gelmektedir Fakat adaylara daha geniş bir çalışma alanı sunduğu için oldukça avantajlıdır.

DGS cep kitapları, daha küçük boyutlara sahip olduğundan daha uygun fiyatlıdır. Pratik bir kullanım sahip olan bu kitapları cepte taşınabilmektedir. Böylece her yerde ders çalışma imkanı sunmaktadır. Kitabın kapağı, sayfası, kalitesi de fiyatları etkilemektedir. Ciltli ve kalın kapağa sahip DGS kitapları daha dayanıklıdır; bu nedenle daha yüksek fiyatlara sahip olabilmektedir. Kağıtların kalitesi, silindiğinde yıpranmayan ve aşınmayan özelliği daha verimli bir şekilde çalışmaya katkı sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi