Sıralama seçin
Toplam 134 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2
Toplam 134 ürün görüntüleniyor.
1 2

İskender Pala Kimdir?

İskender Pala, 1958 yılında Uşak’ta doğmuştur. İlkokulu Uşakta okuduktan sonra liseyi Kütahya İmam Hatip lisesinde okumuştur. Daha sonraları eğitim hayatına İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Türk Dil ve Edebiyatı bölümünde devam etmiştir. Divan edebiyatı dalında 1998 yılında Kültür Üniversitesinde profesör olmuştur. Çeşitli TRT kanallarında birçok farklı Tv programları hazırlamış ve sunmuştur. Ayrıca birçok farklı kültür merkezlerinde söyleşi ve okur günleri düzenlemektedir. Divan edebiyatı alanında yaptığı araştırmalar ve yazmış olduğu kitaplarla dikkat çeken yazarın birçok dergi ve ansiklopedilerde yer verilen edebiyat alanında yazıları bulunmaktadır. İskender Pala, 2018 yılından bu yana T.C Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı görevindedir. İstanbul’da yaşayan yazar evli ve 3 çocuk sahibidir. Hayatının belli dönemlerinde birçok farklı alanda görev yapmış ve hizmette bulunmuştur. Bu görevlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • 1979-1982 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphane memuru
 • 1982-1984 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanlığı'nda teğmen
 • 1984-1986 Yıllarında Üsteğmen
 • 1986-1987 Boğaziçi Üniversitesi'nde part-time Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi
 • 1987-1994 Yüzbaşı, Dz.K.K.lığı Tarihi Deniz Arşivi kuruluş ve faaliyetleri
 • 1994-1996 yıllarında Tarihi Deniz Arşiv Araştırmaları ve Dz.K.K.lığı yayın faaliyetlerinin yürütülmesinde sorumluluk yapmıştır.
 • 1996-1997 Öğretim yılı, MSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı öğretim üyesi ve İSAM redakte kurulu üyeliği

İskender Pala’nın Edebi Kişiliği

İskender Pala farklı türlerden birçok eser ortaya koymuştur. Divan edebiyatı alanında yaptığı araştırmalar ve yazmış olduğu kitaplarla dikkat çeken yazarın birçok dergi ve ansiklopedilerde yer verilen edebiyat alanında yazıları bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı Dönem’ini araştıran ve o dönemin çarpıcı sahnelerini sürükleyici bir biçimde kitap haline getiren İskender Pala Osmanlı deniz tarihi ve donanmaları ile alakalı da birçok araştırma yapmış ve bir kısmını kitap haline getirmiştir. Şiir, roman, gezi yazıları ve makale türünde birçok eseri bulunmaktadır. Konuları geçmiş olaylar ve aşk konulu olmaktadır. Tarih alanında da birçok eser sunmuştur.

İskender Pala’nın ilk yazdığı eserlerden biri Namık Kemal’in Tarihi Biyografileri adlı kitap olmaktadır. Biyografi türünde olan bu eserde Namık Kemal’in hayatını duygusal ve içten bir anlatımla kaleme almıştır. Son çıkardığı kitap ise Kervan olmaktadır. Kervan kitabını 20 Ocak 2021 yılında yayımlamıştır. Romanda Kabe’ye varmaya çalışan bir hoca ve bu yolculukta yaşanan olayları anlatmaktadır. Duygu yoğunluğu yaşatan bu eser her kesimden okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Sayısız eser sunan yazar, farklı konuları ve anlatımı ile her yaşa hitap etmektedir. İskender pala kitapları özellikleriyle tarihe ışık tutmaktadır. Yazarın birçok dalda almış olduğu ödüllerden bazıları aşağıda sıralanmıştır;

 • Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü, 1989 (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü)
 • AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü, 1990 (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü)
 • Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü, 1996 (Şairlerin Dilinden)
 • Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, 2001
 • YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü, 2001
 • Türk Patent ve Marka Kurumu Marka Ödülü
 • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü 2013

İskender Pala’nın Eserleri Nelerdir?

İskender Pala Divan Edebiyatı alanında birçok eser ortaya koymuştur. Öğrencilik yıllarından beri edebiyata merak duymaktadır. Günümüzde her kesime hitap eden türde eserler ortaya koymaktadır. Eserlerinde farklı konulara ve türlere yer vermiştir. Şiir, roman, gezi yazıları ve makale türünde birçok eseri bulunmaktadır. Ayrıca yazarın divan şiiri ile ilgili de birçok çalışması bulunmaktadır. İskender Pala tüm kitapları şöyledir;

 

İskender Pala kitapları sırasıyla bu şekildedir. Kitaplarında farklı konulara yer veren yazar, roman türlerinde aşk konusuna da çok yoğunlaşmıştır. Birçok İskender Pala kitabı aşk konuları içeren eserlerinden birisi Leyla ile Mecnun ve Aşk Bir Zamanlar kitabıdı. İskender Pala Kalp kitabı da en sevilenler arasındadır. Roman türünden olan bu eser de insan ve kalbe dair her şeyi işlemektedir. Yazar divan edebiyatından etkilendiği için eserlerinde kısmen ağır bir dil kullanmıştır. Ancak hikayeleri ilgi çekici olduğu için bir üslubu okurlar tarafından çok sevilmiştir.

İskender Pala’nın En Önemli Eserleri Nelerdir?

Divan edebiyatına ait yazmış olduğu eserler ve araştırmaların yanı sıra oldukça farklı konular ve kişiliklere yer verdiği romanları da İskender Pala en çok okunan kitapları arasında yer almaktadır. İskender pala ilk kitabı 1995 yılında yazmış olduğu içerisinde yaklaşık 200 farklı şairin şiirlerinin yer aldığı Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi olup yine aynı yıl içerisinde yazmış olduğu Müstesna Güzeller adlı kitabında şimdiki hayat ile divan şiirini buluşturmaya çalışmıştır. Aşağıda yazarın en önemli eserleri listelenmiştir:

Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk: İlk romanı Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk (2003), Fuzuli’nin ünlü mesnevisi Leyla ile Mecnun hikayesinden yola çıkarak yazmıştır. İskender pala okunması gereken kitapları arasında ilk sıralarda yer alan kitabın konusu Fuzuli’nin ele geçirmiş olduğu çok eski dönemlere ait özel şifrelerin bulunduğu tabletler ve bu durumun onda oluşturduğu büyük sorumluluklara, canını kaybetme telaşına neden olmuştur. Fuzuli bir süre düşünür şifreyi yazacağı Leyla ile Mecnun hikayesine gizleyebileceğine karar verir. Daha sonrasında çöl kızı Leyla'nın kendi eliyle yaptığı hatta dudağının izini bıraktığı parşömen kağıdına, Hilleli'nin Leyla ile Mecnun mesnevisini yazması ve bu yedi sırrı da mesneviye gizlemesinin ardından, parşömen kağıdının dilinden anlatmaktadır.

İskender Pala Kitapları ve Konuları Nelerdir?

Divan edebiyatı mirasından beslenen yazar, romanlarında edebî ve tarihsel olayları farklı bir bakış açısıyla kimi zaman bir parşömeni kimi zaman bir ağacı ya da zindanı konuşturarak anlatmıştır. Romanlarının hemen hemen hepsinde tarihsel gerçekliğe yer vermiştir. Özellikle kurgusal tarzda yazdığı kitaplarında genellikle özlem, ayrılık, kavuşamama, ölüm, isyan, iktidar hırsı, köle ticareti, tarih, göç, kaçış gibi temalara yer vermiştir. Romanlarında ana tema aşktır. Divan edebiyatının tesiriyle aşk temasını aşkın ve yüce bir tarzda ele almıştır. İskender Pala Kitabı Aşk adlı romanı ilahi aşkı anlatma konusunda  yazmış olduğu en önemli eserlerinden biridir. Kitab-ı Aşk kitapta yazar aşkı beşeri ve ilahi boyutlarda incelemiş, kısa yazılarıyla okuyucusuna sunmuştur. İskender Pala divan edebiyatında en çok göze çarpan klasik şiirlerden etkilenerek yazdığı kitabında birçok dizeye yer vermiş ve bu dizelerin açıklamasını yazmıştır. İlahi aşkı anlatmak adına yazmış olduğu dizelerden bir kısmı şöyledir;

"Cânıma bir merhabâ sundu ezelde çeşm-i yâr
Şöyle mest oldum ki gayrın merhabâsın bilmedin" Ahmet Paşa

Od kitabı, İskender Pala kitap önerisi arasında en çok tavsiye edilen eserler arasında yer almaktadır. Yunus Emre ile birlikte büyük bir insanlık fikrinin yeşermesini anlatan roman içerisinde  Mevlana, Barak Baba, Temur Alp Ata ,Tapduk Emre gibi Anadoluyu sabır aşk ve inanç tohumlarıyla kuranların hikayesi dile getirilmştir. Yazar kitabını etkileyici bir hikaye ile bitirmiş olup okuyucuların beğenisini toplamıştır. İskender Pala Kalp kitabı 2019 yılında yazmış olduğu romanlarından biridir. Genel anlamda yazdığı tarihsel anlatım tarzından farklı olarak kısa denemeler şeklinde yazmış olduğu bir eserdir. İskender Pala kitap yorumları içinde en çok adı geçen eserler şöyledir:

 • Mevlana: İskender Pala’ya ait olan Mevlana adlı eser Mevlana'ya olan hayranlığı ve muhabbeti Kitabın başında Mevlana'nın özet bir hayatı anlatılırken, sonraki bölümlerde Mevlana’nın hayata dair öğretilerine ve çeşitli öğütlerine yer verilmiştir. Mevlana’nın hayatına aşina olanların fark edebileceği en ince nüans ise öğretilerin farklı bir şekilde sunulmuş olmaktadır.
 • Abum Rabum: 2017 yılında yazılmış olan Abum Rabum ise polisiye tarzında yazılan ve türü kurgu olan bir kitap olmaktadır. AbumRabum, Tokyo'dan Ortadoğu'ya uzanan bir cinayetin sebebini araştırırken tarihi eser kaçakçılarına rastlayan gazetecinin hikayesini anlatmaktadır. İskender Pala tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabı da araştırma kitabı olmamasına rağmen derinlemesine bir araştırma içermektedir.
 • Kervan: İskender Pala'nın yine güzel bir eserlerinden bir tanesi de Kervan adlı kitabıdır. 1818 yılında Topkapı Sarayı’ndan Kabe‘ye Hac ibadetini yerine getirmek için yola çıkan Kervan’ın yolda başlarına gelen kum fırtınasını pusuya düşürülmelerini ve başlarına dert olan çeteden nasıl kurtulduklarını anlattı.
 • OD: OD bir Yunus Emre Romanı olmaktadır. Tarih türünde yazılan romanda Yunus Emre’nin hayatını anlatmaktadır. Acıklı ve duygusal hikayede Yunus Emre’nin eşi ve oğlunu kaybetmesinin ardından ayrı düştüğü küçük oğlu İsmail’i aramaya başlamıştır. Olaylar ve yaşananlar da buradan sonra başlamaktadır. Kitabın ana konusu aşk olmaktadır. Dini bir aşkı en vurgulayıcı ve etkileyici bir şekilde kaleme almıştır.
 • Şah ve Sultan: İskender Pala’nın tarihi romanlarından biri olmaktadır. Kitabın ana karakteri Yavuz Sultan Selim Han olmaktadır. Yavuz Sultan Selim’in hayatını, sanatını, savaşlarını ve şiirlerini konu alan bu eser okuyucu tarafından çok sevilmektedir. İskender Pala tarihi olayları edebi bir şekilde anlatmaktadır. Birçok duygu yoğunluğunun bir arada olduğu bu kitapta söz sanatlarına ve şiirlere çokça yer verilmiştir. Dönemin olaylarını ve kişilerini anlaşılır bir şekilde kaleme almıştır.

İskender Pala En Yeni Eserleri Hangileridir?

İskender Pala 1989 yılından bu yana birçok kitap yayımlamıştır. Sayısız eser ve çalışmalar ortaya koymuştur. İskender Pala’nın ilk yazdığı eserlerden biri Namık Kemal’in Tarihi Biyografileri adlı kitap olmaktadır. Biyografi türünde olan bu eserde Namık Kemal’in hayatını duygusal ve içten bir anlatımla kaleme almıştır. Son çıkardığı kitap ise Kervan olmaktadır. Kervan kitabını 20 Ocak 2021 yılında yayımlamıştır. Romanda Kabe’ye varmaya çalışan bir hoca ve bu yolculukta yaşanan olayları anlatmaktadır. Yazarın en yeni kitapları aşağıda listelenmiştir:

 • Tiyaro Eserleri: Leyla ile Mecnun, Kılıçarslan, Vali Hanım, Süleyman, Aşk Bir Zamanlar, Jennifer’ın Düğünü, Neyzen Tevfik, Darbe Kan ve Sultan, Nizamülmülk 21 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan bu eserler tiyatro türünde yazılmıştır. Her biri ayrı bir kitaptır. İskender Pala’nın Tiyatro Eserleri kitaplarının serisi olmaktadır. Numaralandırılmış eserlerin her biri farklı konular işlemektedir. İskender Pala on farklı dünyayı on oyunla kaleme almıştır. Her hayattan bir kesit olan bu oyunda mantıklı kurgular ve gerçeklik ön planda olmaktadır. İçerisinde tarih, bilim, cinayet ve masalsı konular yer almaktadır.
 • İki Dirhem Bir Çekirdek: 23 Ekim 2020 tarihinde yayımlanmıştır. Birbirinden farklı hikayelerin anlatıldığı bu eser deneme- inceleme türünde kaleme alınmıştır. Atasözleri ve Deyimlerin hikayesi anlatılmaktadır. Bu atasözü ve deyimlerin nasıl ortaya çıktığını, kültüre nasıl yansıdığını hikaye şeklinde aktarmaktadır.

İskender Pala ilk kitabı Namık Kemal’in Tarihi Biyografileri eseridir. İskender Pala kitapları fiyatları yayınevlerine göre değişiklik göstermektedir. Kitabın basım yılı ve kalınlığı da fiyatları etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca kitaplar ciltli ve ciltsiz olabilmektedir. Ciltli kitaplar dayanıklı ve uzun ömürlü arşivlik eserlerdir.

İskender Pala’nın Divan Edebiyatı ile İlgili Eserleri Hangileridir?

Yazarın tüm eserlerinde divan edebiyatının etkilerini görmek mümkündür. Ancak direkt olarak divan edebiyatına işaret eden kitapları bulunmaktadır. Bu kitaplar türünün tüm özelliklerini detaylarıyla açıklamaktadır. Aynı zamanda şiirlerde geçen anlaşılması zor kavramları incelemektedir. Bunlarla birlikte dönemin sosyal yaşamı, günlük alışkanlıkları ve inancı hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Yazarın divan edebiyatıyla ilgili kitaplarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

Ansiklopedik Divan Şiirleri Sözlüğü: Bu kitap divan şiirine ilgi duyanlar ve edebiyat fakültesi öğrencileri için bir kaynak niteliğindedir. Yazar bu kitaptadivan şiirlerinde geçen her şeyi açıklamaktadır. Bu şiirlerle ilgili yerleşimler, coğrafi özellikleri, kozmik alem, astronomi, burçlar, müneccim, eski batıl ilimler, müzehhiplik, eski hayat, savaş terimleri ve deyimleri, eskiden yaşanmış günlük olaylar, adetler ve gelenekler, sanat dalları, oyunlar, eğlence hayatı, bezm sistemi, efsaneler, tarikatler, kıssalar bulunmaktadır. Divan edebiyatını daha iyi anlamaya yarayan aşıkla maşuk, mefhumlar, manzumlar, remizler, içki alemleri, güzellik unsurları açıklanmaktadır. Aynı zamanda divan şiirinin biçimi, türleri, kafiye ve nazım özellikleri yer almaktadır.

Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi: Kitapta divan edebiyatının şiirlerinden örnekler yer almaktadır. Şiirlerin estetik yapıları anlatılmaktadır. Yazar bu eserinde önce divan şiirinin anlaşılmasını hedeflemiştir. Divan şiirinden klasik edebiyata giden yolu aydınlatan bir eserdir.

Akademik Divan Şiiri Araştırmaları: Divan edebiyatının kültürel değişimlerini araştırmıştır. Bu edebiyat şiirlerinin düşünce yapısını incelemiştir. Divan şiirlerinin en güzel eserlerinden örnekler vermiş ve bu eserleri okurlar için yorumlamıştır. Bu sayede şiirlerin daha çok sevilmesini amaçlamıştır.

İskender Pala’nın kitaplarını okumak için herhangi sıranın takip edilmesine gerek yoktur. Çünkü yazar her kitabında farklı ve birbirinden bağımsız konuları işlemektedir. Tüm konularda karakter tahlillerine yer vermektedir. Aynı zamanda olay örgüsünün yaşandığı zamanın daha iyi anlaşılabilmesi için karakterin gözünden çeşitli gözlemleri aktarmaktadır. Hikayelerin her biri dili ağır olmasına rağmen tek solukta okunabilecek kadar akıcıdır. Kitaplarda yer verilen karakter tahlilleri insan psikolojisinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Hem karakter tahlilleri hem de zamanın gelenek göreneklerini anlatması ile yazarın kitapları, kültürel gelişime de katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte yazarın daha yakından tanınabilmesi için önce divan araştırmalarının ve divan edebiyatı üzerine yazdığı eserlerin okunması faydalı olabilmektedir. Çünkü her kitap divan şiirlerinden ince nüanslar içermektedir. Bu sebeple yazar ‘divan şiirini sevdiren’ olarak da ünlemiştir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.