186,00 TL
141,36 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
44,64 TL
Meyhane Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 531
ISBN: 9789750520938
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Emile Zola
Emile Zola
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Meyhane Kısa Özet

  Meyhane Kitabı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Meyhane, farklı edebi türlerde eserler yazan Fransız yazar Emile François Zola’nın 1877 yılında kaleme aldığı, edebi ün ve varlık elde etmesini sağlayan, işçi sınıfında alkolizmi ele alan eseridir. Emile Zola, eserini  "Eylemsel bir ahlak dersi" olarak tanımlamış ve kitaplarının içinde en dürüst olan eserinin "Meyhane" olduğunu belirtmiştir. Naturalist bir roman olan Meyhane’de Paris’in kenar mahallelerinden birinde yaşayan bir işçi ailesinin kaçınılmaz düşüşü tasvir edilmekte, içkinin ve aylaklığın sonunun aile bağlarının kopmasına, dürüstlük duygusunun yitirilmesine, rezillik ve ölüme yol açtığı işlenmektedir.

  Emile Zola (2 Nisan 1840 – 29 Eylül 1902), eserlerinde Fransız toplumunun sorunlarını ayrıntılı biçimde işleyen ve natüralizm akımına öncülük eden, değişik türlerde eserler kaleme almış, dünya edebiyatının en ünlü yazarlarındandır. Özellikle romanları ile ünlenmiştir. Eserleri birçok dile çevrilen Emile Zola’nın “Meyhane” isimli eserini Türkçeye çeviren isimlerden birisi de ünlü şair Cemal Süreya’dır. İlk öykü derlemesi "Ninon’a Öyküler" ve ilk romanı "Claude’un İtirafları"dır. Emile Zola, 1869 yılından sonra Honore de Balzac’ın izinden gitmiş ve eserlerini "Rougon-Macquart’lar. İkinci İmparatorluk’ta Bir Ailenin Tabiat ve Toplum Tarihi" başlıklı bir dizi şeklinde düzenlemiştir.

  Meyhane Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

  Meyhane kitabının fiyat aralığı 9,90 TL ve özel baskılar dahil 68 TL arasında değişiklik göstermektedir. Meyhane kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir.

  • Meyhane kitabını yayımlayan yayıncının büyüklüğü
  • Meyhane kitabı yayımlanırken hedeflenen pazar
  • Kitabın yayımlandığı tarih
  • Kitabı yayıma hazırlarken kullanılan malzemeler
  • Meyhane kitabının kapak tasarımını yapan kişi veya kişilerin ünü
  • Satış stratejisi
  • Kitabın kaç sayfa olduğu

  Meyhane Kitabının Yazarı Kimdir?

  Meyhane kitabının yazarı Fransız yazar Emile Zola’dır. Emile Zola’nın tam adı Emile François Zola’dır ve 2 Nisan 1840 yılında Paris’te yoksul bir ailede dünyaya gelmiştir. Annesi Emilie Aubert, babası François Zola’dır ve babası Venedik göçmeni bir mühendistir. Emile Zola henüz yedi yaşındayken vefat etmiştir.  

  Emile Zola, College Bourbon ismli okulda yatılı okumuştur. Burada eğitim gördüğü dönemde yazar Jean-Baptistin Baille ve Fransız post-empresyonist ressam ve gezgin Paul Cezanne ile tanışmış ve arkadaş olmuştur. Edebiyata olan ilgisi de bu dönemde başlamıştır. Alexandre Dumas, Paul Feval ve Eugene Sue gibi birçok yazarın eserlerini okumuştur. Paul Cezanne ve Jean Baptistin Baille ile birlikte Victor Hugo’nun eserlerini okumuş, kişiliğinden çok etkilenmiş ve bir süre kendilerine üstat kabul etmişlerdir. Ardından Alfred de Musset’i tanımış ve yeni üstatları seçmişlerdir. Emile Zola bu dönemde birkaç şiir kaleme almış, Haçlılar ile ilgili bir roman yazmış ve "Rodopho" isimli şiiri yazmıştır.

  Emile Zola, ailesinin tanıdıkları vasıtasıyla öğrenimine Paris’te devam etmiştir. İş yaşamına 1862 yılında yeni kurulan Hachette Yayınevi’nde başlamış ve orada memur olarak çalışmıştır. Gazetelerde sanat ve edebiyat eleştirileri de yayımlamıştır. Çalıştığı yayınevinde yükselmiş ve yayınevinin tanıtımlarından sorumlu kişi olmuştur. 1866 yılında ise işinden ayrılmış ve sadece yazarlık yapmaya karar vermiştir.

  Emile Zola’nın ilk romanı "Claude’un İtirafı" 1865 yılında basılmıştır. Büyük oranda otobiyografik bir roman olan eser, yaşadığı aşkı sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan taşralı bir gencin arkadaşlarına yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Yazar, 1867 yılında yayımladığı "Therese Raquin" isimli eseri ile başarı yakalamış ve "naturalist" sıfatını ilk kez bu eserin ikinci baskısı için yazdığı ünlü ön sözde kullanmıştır. "Rougon-Macquart’lar: İkinci İmparatorluk Devrinde Bir Ailenin Doğal ve Toplumsal Tarihi" serisini yazmaya başlayan Zola’nın en tanınmış kitapları bu serinin içinde yer alan "Nana", "Germinal" ve "Meyhane" isimli eserleridir. Bu seride yer alan romanlarında 1851 Devlet Darbesiyle başlayıp 1870’teki Sedan bozgununa kadar devam eden İkinci İmparatorluk Dönemi Fransız toplumunun bir tablosunu yansıtmayı amaçlamıştır.

  Germinal, 1860’lı yıllarda kuzey Fransa’da, uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin gerçek ve şiddetli grev hikayesini anlatmaktadır. Beş filme ve iki televizyon yapımına ilham kaynağı olmuş bir kitaptır. Nana ise Emile Zola’nın bir hayat kadını aracılığıyla aristokrasinin ve burjuvazinin gerçeklerini yansıtan, çürümüşlüğü ve ikiyüzlülüğü gerçekçi bir şekilde yansıtan eseridir.

  Emile Zola, 1870’de Gabrielle-Alexandrine Mele ile evlenmiştir fakat çocukları olmamıştır. 1888 yılında ise Jeanne Rozerot ile ilişki yaşamış ve bu ilişkiden iki çocuğu olmuştur. Biri kız biri erkek olan çocuklarının adları ise Jacques Zola ve Denise Zola’dır.

  Emile Zola’nın 1886’da yayımlanan "Eser" isimli romanı çocukluk arkadaşı Paul Cezanne ve diğer ressam arkadaşları ile arasının bozulmasına sebep olmuştur. Emile Zola natüralizm akımına öncülük etmiştir. Natüralist yazarlar Zola’nın evinde toplanmış ve 1870 yılında yaşanan Fransa-Prusya Savaşı’nı konu alan 6 hikayeden oluşan "Medan Geceleri" adını taşıyan bir derleme oluşturmuşlardır. Bu altı hikaye de savaş karşıtıdır ve edebiyat dünyasında büyük ses getirmiştir. 1887 yılında da "Rougon Macquart" serisinin beşinci romanı olan "Toprak" eserini yayımlamıştır. Bu eser çeşitli tartışmalar yaşanmasına neden olmuş, 1888 yılında İngilizce çevrilmiş ve yayıncısının müstehcenlikten tutuklanmasına sebep olmuştur. Emile Zola’nın aşırılığa gittiğini düşünerek gurubundan ayrılan bazı natüralist de olmuştur.

  Emile Zola’nın 1892 tarihli romanı "Yıkılış" Fransız hükümeti ve ordusunun Fransız-Alman Savaşı sırasındaki politika ve eylemlerini eleştirmektedir. Eser hem Fransızların hem de Almanların tepkisini çekmiştir. Emile Zola’nın "Gerçek " isimli eserinin temeli de Fransa’yı ikiye bölen Dreyfus davasına dayanmaktadır. Yahudi asıllı bir Fransız subayı Yüzbaşı Dreyfus’un haksız yere suçlanması ve 15 Ekim 1894’te müebbet hapse mahkum edilmesi tarihe "Dreyfus Olayı" olarak geçmiştir.  Dreyfus’un suçlanmasının nedeni el yazısının Alman elçiliğine gönderilen bir mektuptaki el yazısına benzemesidir. İki yıl sonra mektuptaki el yazısının Easterhazy adında bir binbaşıya ait olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bilginin ortaya çıkması sonucunda Genelkurmay, Easterhazy hakkında dava açmak zorunda kalmıştır fakat iki gün süren dava Easterhazy’nin beraat etmesiyle sonuçlanmıştır. Beraat kararından sonra da Emile Zola, bir kampanya başlatmıştır. 25 Kasım 1897 tarihinde Le Figaro’da çıkan "Gerçek Yürüyor, Onu Hiçbir Şey Durduramaz" başlıklı yazısını yayımlamış, 1 Aralık 1897 tarihinde de  "Lonca" başlıklı yazısını yayımlamıştır. Dreyfus’un suçlanma sebebinin ırkı olduğunu söylemiştir. 5 Aralık’ta yayımlanan yazısında da yalan ve iftirayı yayan şoven basınını kınamıştır. Emile Zola, "Gençliğe Mektup", "Fransa’ya Mektup" başlıklı broşürleri yayımlamış ve Dreyfus davası ile ilgili en ünlü makalesi "Cumhurbaşkanı Felix Faure’a Açık Mektup" başlıklı yazısı L’ Aurore gazetesinde "Suçluyorum" adıyla yayımlanmıştır. Yazısında sürekli sömürülen kavramları işlemiş ve kullandığı dil ile de insanları etkilemiştir. Bu mektup sonrasında Fransa’da bir aydın hareketi doğmuş ve çeşitli aydın bildirileri ve imza kampanyaları başlamıştır. Bakanlar Kurulu da Emile Zola hakkında suç duyurusunda bulunmuştur ve cezası kesinleşince, yazar arkadaşları tarafından İngiltere’ye kaçırılmıştır. Dava ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıp Dreyfus’un yeniden yargılanmasına karar verilince ülkesine dönmüştür. Dreyfus yeniden suçlu bulunsa da Cumhurbaşkanı Dreyfus’u affetmiştir. Emile Zola, bu affı masum bir insanın yeniden mahkum edilmesi olarak değerlendirmiştir.

  Emile Zola, 29 Eylül 1902 tarihinde henüz 62 yaşındayken yatak odasındaki şömineden sızan dumandan zehirlenerek vefat etmiştir. Ölümünün arkasında gerici bir örgüt olduğu da düşünülmektedir. Zola, önce Monmarte Mezarlığı’na gömülmüş, ardından 4 Haziran 1908’de meclisin kararı sonucunda Pantheon’a taşınmıştır.

  Meyhane Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

  Meyhane kitabının sayfa sayısı 531’dir. Kitabın sayfa sayısı yayımlandığı yayınevi ve özel baskılara göre farklılık göstermektedir.          

  Meyhane Kitabının Türü Nedir?

  Meyhane kitabı natüralist romandır. Natüralizm veya Türkçe karşılığı ile doğalcılık; felsefe, sanat ve edebiyatta doğal dünyayı temel alan çeşitli akımlara verilen ortak isimdir. Takipçilerine de natüralist denmektedir. Edebiyatta natüralizm 19. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da ortaya çıkmış, doğayı detayları ile olduğu gibi aktarmayı öngören bir akımdır. Akımın kuramsal temellerini Fransız tarihçi Hippolyte Taine oluşturmuştur. Taine’in düşüncelerinden etkilenerek oluşturulan ilk natüralist roman Goncourt Kardeşler tarafından yazılan “Germinie Lacerteux”tur.  Edebiyatta doğalcılık akımının en ünlü örneklerinden biri Emile Zola’nın "Deneysel Roman"  isimli deneme yazılarıdır. Zola, natüralizm akımına sıkı sıkıya bağlı kalmış bir yazardır. Doğalcılık Türk edebiyatına Beşir Fuad’ın etkisiyle girmiştir.  Ahmed Midhat Efendi, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Nabızade Nazım gibi isimler de natüralist Türk yazarlardandır.

  Natüralist yazarlar eserlerini bir bilim adamı edasıyla yazmakta, toplumu bir laboratuvar olarak düşünmekte ve eserlerini bu laboratuvar içinde bilimsel verilere bağlı kalarak kaleme almaktadır. Realist romanla benzerlikler taşımaktadır. Fakat natüralist roman realist romana göre bilime ve araştırmaya daha fazla önem vermektedir. İdealleştirmeye karşı çıkmış, nesnel gerçekleri yazmışlardır. Yaşamın acımasız ve kaba yanlarını yansıtmaktan çekinmemiş, eserlerinde iç karartıcı mekanları, gecekondu semtlerini ve yeraltı dünyasını bir belgesel diliyle anlatmışlardır.

  Natüralizm etkisiyle kaleme alınmış üç eser aşağıda listelenmiştir.

  • Hüseyin Rahmi Gürpınar, İffet
  • Ahmed Midhat Efendi, Müşahedat
  • James T. Farrell, Studs Lonigan

  Meyhane Kitabının Konusu Nedir?

  Meyhane kitabı Paris’in kenar mahallelerini yoksulluk ve yaşam mücadelesi, alkol bağımlılığı ve sefalet üzerinden inceleyen bir romandır. Kitapta, sevgilisi Lantier ile birlikte Paris’in kenar mahallelerinden birinde yaşayan ve bir çamaşırhanede çalışan Gervaise Macquart’ın öyküsü anlatılmaktadır. Emile Zola, “Meyhane” kitabını "eylemsel bir ahlak dersi" olarak tanımlamış ve amacının "Kenar semtlerimizin kokuşmuş ortamında bir işçi ailesinin kaçınılmaz düşüşünü tasvir etmek istedim..." sözleriyle açıklamıştır.

  Meyhane Ana Karakterleri Kimlerdir?

  Meyhane kitabının karakterleri aşağıda listelenmiştir.

  • Madam Jarvez: Çalışkan ve güçlü bir kadın olan Madam Jarvez ilk evliliğinde aldatılmıştır. İkinci evliliğinde de sıkıntılar yaşamış ve bu sıkıntılarla mücadele etmekten yorulup meyhanelere gitmeye, alkol almaya başlamıştır. Oldukça da yoksuldur.
  • Kupo: Madam Jarvez ile aynı binada oturan ve daha sonraları onunla evlenen iyi bir adamdır. Geçirmiş olduğu bir kaza sonucunda sakat kalmış ve alkolik bir adam olmuştur. Bir hastanede vefat etmiştir.
  • Nana: Jarvez ile Kupo’nun kızıdır ve aile sorunlarının içinde kalmış, kötü yollara düşmüştür. Fakat daha sonraları düzgün bir ilişkisi olmuş ve bir dük ile evlenmiştir.
  • Lantiye: Jarvez’i altadan ve terk eden eski eşidir.

  Meyhane Kitabı Kimler için Uygundur?

  Meyhane kitabı birçok kitapseverler için uygundur. Meyhane, Paris’in kenar mahallelerini yoksulluk ve yaşam kavgası, alkolizm ve sefalet üzerinden inceleyen, dünyanın birçok ülkesinde okurların beğenisini kazanmış bir eserdir. Meyhane kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

  • 15 - 25 yaş arası
  • 26 - 36 yaş arası
  • 37 - 47 yaş arası
  • 48 - 58 yaş arası
  • 59 - 69 yaş arası
  • 70 - 80 yaş arası

  Meyhane Kitabı Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

  Meyhane kitabının okurların kişisel gelişimine sağladığı katkılar aşağıda listelenmiştir.

  • Emile Zola’nın "Meyhane" kitabı entelektüel birikimi artırmaktadır.
  • Meyhane kitabı okurların hafızasını güçlendirmektedir.
  • Meyhane kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlamaktadır.
  • Meyhane kitabında yaşanan olaylar okurların empati yeteneğini geliştirmektedir.
  • Okurların analitik düşünme yeteneğini geliştirmektedir.

  Meyhane Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

  Kitap, basılı ya da el yazılı kağıt yaprakların ciltli ya da ciltsiz olarak bir araya getirilesi ile oluşan ve okumakta yararlanılan nesnedir. Okurları bilgilendirmekte ve kültürel açıdan geliştirmektedir. Kitaplar hem içerikleriyle hem de görsel bakımdan sanat yapıtı olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için fazla ışık, ısı ve nem olmayan yerlerde tutulması gerekmektedir.

  Bir sanat yapıtı olarak kabul edilen kitapların kapak tasarımını yapacak tasarımcının eseri tanıması gerekmektedir. Kapak, eserin konusuna uygun, görseli ve yazıyı estetik bir biçimde birleştiren bir düzene sahip olmalıdır. Kapaklar, okurların kitapla kurduğu ilk bağ için oldukça önemlidir. Bu nedenle kapakta kullanılan görsellerin, konunun anlamını görsel açıdan estetik bir biçimde yansıtması gerekmektedir. Okurların beğenisini kazanan kapak tasarımlarının kitap satışına olumlu etki ettiği bilinmektedir.

  Kitap kapağı tasarımı işini illüstratör, tasarımcı veya grafik tasarımcı üstlenmektedir. Tasarımı yapacak kişinin tasarım konusunda deneyimli ve yetenekli olması, kapağını tasarlayacağı kitap hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. Tasarım konusunda (özellikle de kitap kapağı tasarımı) deneyimli ve yetenekli olan tasarımcıların tasarladığı kapaklar, kitapların ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

  Meyhane kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Meyhane kitabının konusuna uygun kapak tasarımına karar verilmektedir.
  • Meyhane kitabı için belirlenen görseller uzmanlar tarafından incelenmekte ve kitap içeriği ile uyumlu olup olmadığı tespit edilmektedir.
  • Belirlenen tasarımının okuyucu kitlesine uygunluğu araştırılmaktadır.
  • Kitaba uygun olduğu belirlenen tasarımın yüzey üzerinde kullanılacağı alan ve boyutları belirlenmektedir.
  • Seçilen kapak tasarımı için eskiz çizilmektedir.
  • Kapak tasarımı için kullanılacak renkler ölçülmekte ve kodlanmaktadır.

  Meyhane Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  Meyhane kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Meyhane kitabı için kullanılacak kağıt sağlam ve en az 2. hamurdan olmalıdır. 2. hamur kağıt tam beyaz bir renge sahip değildir ve içerisinde yer alan selüloz ile odun oranı neredeyse birbirine eşittir.
  • Meyhane kitabının iç sayfaları için mat renkli kağıt seçilmelidir. Mat renkli kağıt üzerindeki yazıların okunması daha kolaydır.
  • Kitap sayfaları kopmaya ve dağılmaya karşı dayanıklı olacak şekilde birleştirilmelidir.
  • Kitabın cildi dayanıklı olmalıdır ve dağıtıma çıkmadan önce kontrolden geçmelidir.
  • Kaliteli mürekkep kullanımı kitaptaki yazıların zarar görmemesi için önemlidir.

  Meyhane Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

  Meyhane benzeri diğer eserler aşağıda listelenmiştir.

  Emile Zola Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

  Emile Zola benzeri diğer yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2. Hamur

Meyhane Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.