İki Dirhem Bir Çekirdek

Kapı Yayınları

İskender Pala

85,00 TL
63,75 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
21,25 TL
İki Dirhem Bir Çekirdek Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 212
ISBN: 9789758950379
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
İskender Pala
İskender Pala
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • İki Dirhem Bir Çekirdek Kısa Özet

    Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir.

    Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir. Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikayesiyle karşılaşmak mümkündür.

    Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.

  • 2. Hamur

İki Dirhem Bir Çekirdek Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.