Hasretinden Prangalar Eskittim

Metis Yayınları

Ahmed Arif

144,00 TL
118,08 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
25,92 TL
Hasretinden Prangalar Eskittim Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 184
ISBN: 9789753426527
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2023
satis-icon
Satış Rakamları 17804 adet satılmıştır.
Ahmed Arif
Ahmed Arif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Hasretinden Prangalar Eskittim Kısa Özet

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim, Türk-Kürt şair ve gazeteci Ahmed Arif’in 1968 yılında yayımlanan, serbest vezin ve serbest nazımla yazılmış halk edebiyatı, türkü, ağıt ve masallardan beslenen "toplumcu-devrimci" şiirlerinden oluşan kitabıdır. Ahmed Arif’in ilk ve tek şiir kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim, Türkiye’nin en çok satan şiir kitaplarından birisidir. Sosyalist hareket için oldukça önemli sayılan kitabın içindeki şiirlerin birçoğu da bestelenmiştir.

  Ahmed Arif (21 Nisan 1927 - 2 Haziran 1991), toplumcu gerçekçilik ve Marksist estetik ekseninde kaleme aldığı şiirleri ile tanınan, edebiyatımızın çokça sevilen şairlerinden birisidir. Şiirleri; işçi ve köylülerin sıkıntıları, eşitlik ve adalet arayışı, haksızlığa karşı mücadele, özgürlük arzu ile özlem, umut, aşk, sevgi ve tabiat temalarına sahiptir. Sosyal meselelere ve siyasi gelişmelere karşı duyarlı olan Ahmed Arif’in şiirlerinde doğup büyüdüğü Güneydoğu Anadolu coğrafyası ve Çukurova da önemli bir yere sahiptir. Hasretinden Prangalar Eskittim isimli eseri Almanca, Fransızca, Çekçe, Felemenkçe, İsveççe ve Kürtçe gibi birçok farklı dile çevrilmiştir.

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının fiyatı 29,05 TL’dir. Kitabın fiyatı zaman içinde değişiklik göstermektedir. Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir.

  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabını yayımlayan yayıncının büyüklüğü
  • Kitabın özel baskı olup olmaması
  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı yayımlanırken hedeflenen pazar
  • Kitabın yayım tarihi
  • Kitabın yayım aşamasında kullanılan malzemeler
  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının kapak tasarımını yapan kişi veya kişilerin şöhreti
  • Kitabın satış stratejisi
  • Kitabın kaç sayfadan oluştuğu

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Yazarı Kimdir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının yazarı Ahmed Arif’tir. Gerçek adı Ahmet Hamdi Önal olan Ahmed Arif, 23 Nisan 1923 yılında Diyarbakır’ın Hançepek semtinin Yağcı Sokağında yer alan 7 numaralı evde 8 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Babası Arif Hikmet, görevi gereği Rumeli’den Kerkük’e gelmiş bir Türk aileye mensup, Osmanlı Devleti hizmetinde memur olarak görev yapan birisidir. Annesi ise dönemin ulemalarından Şeyh Abdülkadir Cibrali’nin kızı, Erbilli bir Kürt olan Sare Hanımdır. 

  Ahmed Arif’in çocukluk yılları babasının nahiye müdürlüğü görevinde bulunduğu Siverek ve vekaleten kaymakamlık görevinde bulunduğu Harran’da geçmiştir. Babası Türk annesi Kürt olan şair, Siverek’te yaşadığı dönemde Zazaca, Karakeçi’de Kürtçe, Harran’da ise Arapça öğrenmiştir. 1929 yılında yani iki yaşındayken annesi kaybeden Ahmed Arif’i üvey annesi Arif Hanım büyütmüştür. Çocukluğunda babasının görevlerinden dolayı birçok şehir gezmiş olan şair ilkokulu Siverek’te, ortaokulu ablasının yanında Urfa’da, liseyi ise Afyon’da yatılı bir okulda bitirmiştir. İlk şiiri olan  "Gözlerin" de lisede okuduğu yıllarda yani 1942 yılında Afyon Halkevi Dergisi’nin 94’üncü sayısında yayımlanmıştır. Ahmed Arif lise eğitiminden sonra bir süre için ağabeyi Muhammed Necati’nin yanına gitmiş ve Uşak’ta kalmıştır. Babası Arif Hikmet Bey emekli olduğunda da onun yanına Diyarbakır’a gitmiştir. Askerliğini ise Riva’da yedek subay olarak tamamlamıştır.

  Ahmed Arif, yükseköğrenimine 1947 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi felsefe bölümünde başlamıştır fakat 1950 ve 1952-53 yıllarında hapse girdiği için mezun olmamıştır. Şairin babası Arif Hikmet Bey de bu dönemde vefat etmiştir. Tutuklu kaldığı dönemde işkenceye maruz kalmıştır. 38 ay süren bu tutuklanmasını ardından kamu gözetimi cezası için kız kardeşinin de öğretmenlik yaptığı Diyarbakır’a gitmiş ve bir tuğla ve kiremit fabrikasında katip olarak çalışmıştır. Cezası bittikten sonra da Ankara’ya geri dönmüştür. Çeşitli gazete ve dergilerde düzeltmenlik yapan, şiirleri birçok dergide yayımlan Ahmet Arif;  Ahmet Muhip Dıranas, Faruk Nafiz Çamlıbel, Behçet Necatigil ve Cahit Külebi gibi dönemin ünlü şairlerinin etkisiyle şiirler kaleme almıştır. En çok beğendiği ve etkilendiği şair ise Nazım Hikmet Ran’dır. Adını duyuran şiirleri de İnkılapçı Gençlik ve Meydan dergilerinde yazdığı şiirleridir.

  Ahmed Arif, Dışişleri Bakanlığı’nın 1948 yılında açtığı sınavı kazanarak yurt dışına gönderilme hakkı kazanmıştır fakat İtalyan komünist önder Palmiro Togliatt’’nin öldürülmesi üzerine kaleme aldığı "Palmiro" olarak bilinen bir şiiri sebebiyle gözaltına alınmış ve bu nedenle yurt dışına gidememiştir. Bu durum nedeniyle Danıştay’a başvuran Ahmed Arif’e Merkez Bankası’nda bir iş verilmiştir.

  Ahmed Arif, "Kalbim Dinamit Kuyusu" isimli şiirinde kendini " Biz ki yarınıyız halkın/ Umudu, yüz akıyız/ Hıncı, namusu/ Şafakları/ Taa şafakları/ Hey canım/ Kalbim, dinamit kuyusu..." şeklinde tanıtmıştır. Hem kendi kuşağının hem de daha sonraki kuşakların memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgelemektedir. Ahmed Arif,  Muğlalı Olayı olarak bilinen olayı öğrenince, bu olayı konu alan bir şiiri kaleme almıştır. Kaleme aldığı bu şiir "33 Kurşun" başlığını taşımaktadır. Şairin başlarda yayımlamayı düşünmediği ve bir ağıt olarak tasarladığı "33 Kurşun" şiiri, kısa sürede elden ele dolaşarak yayılmış ve oldukça ünlü bir şiir halline gelmiştir.

  Ahmed Arif’in en ünlü aşkı Leyla Erbil’e duyduğu aşktır. Şairin Leyla Erbil’e olan aşkını yansıtan mektupları "Leylim Leylim" adı ile kitaplaştırılmış ve yayımlanmıştır. Leyla Erbil’e yazdığı mektuplar dışında Cemal Süreya’ya yazdığı mektuplar da "Cemal Süreya’ya Mektuplar" adıyla kitaplaştırılmıştır. Ankara’da tanıştığı Aynur Hanım ile evlenen Ahmed Arif’in 1972 yılında oğlu Filinta Önal dünyaya gelmiştir. Filinta Önal, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olmuştur ve günümüzde de serbest heykeltraş olarak çalışmaktadır. Ahmed Arif,  2 Haziran 1991 tarihinde henüz 64 yaşındayken geçirdiği kalp krizi nedeniyle Ankara’da vefat etmiş ve Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilmiştir.

  Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim” isimli kitabındaki şiirleri Ahmet Kaya ve Cem Karaca gibi birçok ünlü sanatçı tarafından bestelenmiştir. Bu besteler sayesinde kitabın ünü daha da çok artmıştır. Ahmed Arif’in bestelenen şiirlerinden bazıları ve bestecileri aşağıda listelenmiştir.

  • Akşam Erken İner Mahpushaneye (Cem Karaca,  Fuat Saka)
  • Ay Karanlık (Ahmet Kaya, Cem Karaca)
  • Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi (Cem Karaca, Grup Yorum, Kızılırmak, Moğollar)
  • Hasretinden Prangalar Eskittim (Ahmet Kaya, Suavi)
  • İçerde: (Rahmi Saltuk, Manuş Baba)
  • Kara (Cem Karaca, Grup Ekin)
  • 33 Kurşun (Cem Karaca, Grup Baran, Zülfü Livaneli, Fikret Kızılok, Onur Akın, Ciwan Haco)
  • Sevdan Beni (Cem Karaca, Fikret Kızılok)
  • Suskun (Fikret Kızılok, Ahmet Kaya, Edip Akbayram, Alaaddin Us)
  • Unutamadığım (Cem Karaca, Grup Baran)
  • Uy Havar! (Ahmet Kaya)
  • Vay Kurban (Cem Karaca, Grup Baran,  Grup Yorum)
  • Adiloş Bebe (Grup Yorum)

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının sayfa sayısı 184’tür. Fakat kitabın sayfa sayısı yayımlandığı yayınevi, kaçıncı baskı olduğu ve özel baskılara göre değişiklik göstermektedir.         

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabının Türü Nedir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim eseri toplumcu gerçekçi şiirlerden oluşan bir şiir kitabıdır. Toplumcu gerçekçi şiir Marksizm’e, sosyalizme ve materyalizme bağlı bir akımdır. Sosyal sorunlara yer veren toplumcu gerçekçi şiir işçi, emekçi ve köylü sınıfının ezildiği düşüncesinden hareket etmektedir. Eğitsel bir işlevi olan anlayış "Kitlelerin kolektif bir anlayışla hareket etme duygusuna seslenir", gerçekliği değiştirmeyi amaçlar. Toplumcu gerçekçi şiirler kaleme almış 5 şair aşağıda listelenmiştir.

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabı Kimler için Uygundur?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı birçok kitapseverler için uygundur. Hasretinden Prangalar Eskittim, sosyalist hareketin öncü kitaplarından biri olarak görülmektedir ve Türkiye’nin en çok satan şiir kitaplarındandır. Hasretinden Prangalar Eskittim kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

  • 14- 24 yaş arası
  • 25 - 35 yaş arası
  • 36 - 46 yaş arası
  • 47 - 57 yaş arası
  • 58 - 68 yaş arası
  • 69 - 80 yaş arası

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabı Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının okurların kişisel gelişimine sağladığı katkılar aşağıda listelenmiştir.

  • Ahmed Arif’in "Hasretinden Prangalar Eskittim" kitabı entelektüel birikimi artırmaktadır.
  • Okurların hafızasını güçlendirmektedir.
  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı okurların estetik duyguları ve edebi zevkini geliştirmektedir.
  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı sosyal duyguların gelişmesine katkı sağlamaktadır.
  • Okurların empati yeteneğini geliştirmektedir.

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

  Kitap, Ciltli ya da ciltsiz olarak bir araya getirilmiş basılı ya da el yazılı kağıt yapraklar bütünüdür. Okurların bilgilenmesini ve kültürel açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Hem görsel hem de içerik bakımından sanat yapıtı olarak kabul edilen kitapların muhafaza edilebilmesi için yüksek ışık, ısı ve nem olmayan yerlerde tutulması gerekmektedir.

  Kitap kapağı tasarımında tasarımcının eseri tanıması önemlidir. Tasarlanan kapaklar, eserin konusuna uygun, görseli ve yazıyı birbiri ile birleştiren bir düzene sahip olmalıdır. Kapaklar, okurların kitapla kurdukları ilk bağa etki etmektedir. Bu sebeple kapakta kullanılan görsellerin, konunun anlamını görsel açıdan estetik bir biçimde yansıtması önemlidir. Okurların kitap seçimi yaparken kapaklara dikkat ettiği bilinmektedir. Kısaca kapak tasarımı kitapların satışını etkilemektedir. Okuyucuyu cezbeden, kitap hakkında olumlu izlenim oluşturan kapaklara sahip kitapların satışı artmaktadır.

  Kitap kapaklarını illüstratör, tasarımcı veya grafik tasarımcı tasarlamaktadır. Kapağı tasarlayacak olan tasarımcının kapağını tasarlayacağı kitap ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kitap kapağı tasarımında deneyimli ve tasarım konusunda yetenekli olan tasarımcıların tasarladığı kapaklar, kitapları ön plana çıkarmakta ve satış oranını artırmaktadır.

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabının konusuna uygun kapak tasarımına karar verilmektedir.
  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı için belirlenen görseller uzmanlar tarafından incelenmekte ve kitap içeriği ile uyumlu olup olmadığı belirlenmektedir.
  • Belirlenen tasarımının okuyucu kitlesine uygun olup olmadığı araştırılmaktadır.
  • Kitaba uygun bulunan tasarımın yüzey üzerinde kullanılacağı alan ve boyutları kararlaştırılmaktadır.
  • Belirlenen kapak tasarımı için eskiz çizilmektedir.
  • Kapakta kullanılacak renkler ölçülmekte ve kodlanmaktadır.

  Hasretinden Prangalar Eskittim Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı için kullanılan malzemeler ve malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı için kullanılan kâğıdın sağlam ve en az ikinci hamurdan olması gerekmektedir. 2. hamur kağıdı tam beyaz renkli değildir ve içerisinde yer alan selüloz ile odun oranı hemen hemen birbirine eşittir.
  • Kitabın iç sayfaları için mat renkli kağıt seçilmelidir. Mat renkli sayfalar üzerindeki yazılar daha kolay okunmaktadır.
  • Kitap sayfaları birleştirirken kopmaya, dağılmaya karşı dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kitap cildi dayanıklı olmalı ve dağıtıma çıkmadan önce kontrol edilmelidir.
  • Kitabın sayfaları yırtılmaya karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Kitaptaki yazıların herhangi bir zarar görmemesi için kaliteli mürekkep kullanılmalıdır.

  Hasretinden Prangalar Eskittim Benzeri Şiir Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

  Hasretinden Prangalar Eskittim benzeri şiir türündeki diğer eserler aşağıda listelenmiştir.

  Ahmed Arif Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

  Ahmed Arif benzeri diğer yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2. Hamur

Hasretinden Prangalar Eskittim Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.