45,00 TL
27,90 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
17,10 TL
Dönüşüm Hakkında Bilgiler
Türü: Alman Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 72
ISBN: 9786055907969
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 18 adet satılmıştır.
Franz Kafka
Franz Kafka
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Dönüşüm Kısa Özet

  Dönüşüm Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

  Dönüşüm kitabı, roman ve hikâye yazarı Franz Kafka tarafından 1912 yılında yazılmış, 1915 yılında Leipzig tarafından yayımlanmıştır. Almanca özgün adı “Die Verwandlung” olan eserin yaygın kullanılan çeviri ismi “Dönüşüm” olsa da “Değişim” şeklinde çevirileri de mevcuttur.Eser 20.yüzyılın en önemli edebi eserlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Yazarı olan Kafka’nın öz yaşam hikâyesinden izler barındıran eser modern toplumda bireyin yabancılaşmasını, küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini ele almaktadır. Eser sade bir dile ve çarpıcı bir kurguya sahiptir.

  Hikâyede olaylar, gezici bir pazarlamacı olan Gregor Samsa’nın uyandığında kendisini yatağında bir böceğe dönüşmüş bir halde bulmasıyla başlamış, bu olay ardından değişen yaşamını anlatmıştır.

  Dönüşüm Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

  Dönüşüm kitabının fiyat aralığı 2 TL ve özel baskılar dahil 28 TL arasında değişmektedir. Dönüşüm kitabının fiyatını belirleyen faktörler aşağıda listelenmiştir:

  • Yayıncının büyüklüğü
  • Kitabın amaçlandığı pazar
  • Yayın tarihi
  • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
  • Yazar, illüstratör veya yazar-ressamın şöhreti
  • Kitabın pazarlanması
  • Kitabın sayfa sayısı

  Dönüşüm Kitabının Yazarı Kimdir?

  Dönüşüm kitabının yazarı, günümüzde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da dünyaya gelen Franz Kafka’dır (3 Temmuz 1883 - 3 Haziran 1924 ). Yazarın babası Hermann Kafka tüccar, annesi Julie Kafka ise aydın bir Alman Yahudisidir. Kafka ailesinin en büyük çocuğudur ve iki erkek kardeşi küçük yaşta hayata veda etmişti. Franz Kafka’nın kız kardeşleri Elli, Valli ve Ottla’da Kafka’nın vefatından on dokuz yıl sonra Yahudi katliamında hayata veda etmişlerdir. Yaşamı boyunca babasıyla olan ilişkileri babasının baskın karakteri dolayısıyla gergin ve mesafeli olmuştur. Babası ile olan bu ilişkisi, babasına yazdığı yüz sayfalık mektuptan oluşan Babaya adlı eserinde gözler önüne serilmektedir. Kafka’nın annesi Julie Kafka, eşinden daha iyi eğitim almıştır ve zengin bir aileden gelmektedir. Kafka’nın ailesinin sanat sevmiyor oluşu da yazarı kötü yönde etkilemiştir.

  Günlüğünde Yidiş yazarlarına atıfta bulunan Franz Kafka, zaman zaman Yahudilikten ve Yahudi yaşam biçiminden uzaklaşmıştır. Gençliğinde kendisini ateist olarak tanımladığı da olmuştur.

  Franz Kafka, Alman okullarında okumuştur ve Çekçe de konuşabilmektedir. 1889-1893 yılları arası Deutsche Knabenschule adlı, Alman erkek çocuklarına eğitim veren ilkokula gitmiştir. 1893’ten sonra Altstadter Deutsches Gymnasium adlı devlet lisesine gitmiştir. Hayatı boyunca birçok kez nişanlanmasına rağmen hiç evlenmemiştir. En çok bilinen aşkı Milena Jesenska Polak, Çek bir gazeteci ve çevirmendir. Kafka’nın kendisine âşık olduğu dönemde bir edebiyatçı ile evlidir. Kafka bu aşkın umutsuz olduğunu bilmesine rağmen yıllarca Milena’ya mektu’ yazmayı sürdürmüştür. En ünlü aşkı Milena Jesenska’ya yazdığı mektuplar Milena’ya adıyla yayımlanmıştır. 19001 yılında Deutsche Karl- Ferdinands üniversitesinde hukuk eğitimi alan Franz Kafka, 1906 yılında hukuk doktorasını tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına bir sigorta şirketinde çalışarak başlamıştır. İşinden dolayı oluşan boş zamanlar Kafka’yı yazmaya yönlendirmiştir. 1917 yılında tüberküloza yakalanan yazarın 1922 yılının sonbaharında sağlığı iyice bozulmuştur. Birkaç defa sanatoryumda tedavi görmüştür. 3 Haziran 1924’te 41 yaşında Viyana’da hayata veda etmiştir.

  Franz Kafka, hayatı boyunca insanların kendisini zihinsel ve fiziksel olarak itici bulacağını düşünmüştür. Kafka’yı tanıyanlar ise onu sessiz, havalı, bilgili ve kötü bir mizah anlayışına sahip birisi olarak anlatmıştır. Dış görünüş olarak da çocuksu bir yakışıklılığı olduğu söylenmiştir. Arkadaşları onun iyi bir okur olduğunu da belirtmiş, mutlak bir doğrucu ve dürüst bir insan olduğunu söylemişlerdir.

  Franz Kafka yaşadığı dönemde ün kazanan bir yazar olamamıştır. Ölümünden önce de arkadaşı Max Brod’a tüm yazılarını yakmasını vasiyet etmiştir. Fakat arkadaşı bu vasiyete uymamış, Franz Kafka’nın vefatının ardından eserlerini yayımlamıştır.

  Dönüşüm Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

  Dönüşüm kitabı 80 sayfadan oluşmaktadır. Yayınevine ve özel baskısına göre sayfa sayısında değişiklikler olmaktadır.

  Dönüşüm Kitabının Türü Nedir?

  Dönüşüm adlı eser, Franz Kafka’nın uzun öyküsüdür. Bu eser 20.yüzyıl edebiyatının en çok beğenilen eserlerindendir. Günümüzde de Kafka’nın en popüler eseridir. Sabah uyandığında kendisini bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın üzerinden yozlaşan aile ilişkileri ve kişinin kendine yabancılaşması anlatılmıştır.

  Dönüşüm Kitabının Konusu Nedir?

  Franz Kafka’nın en bilinen eserlerinden olan Dönüşüm öyküsünün ana karakteri Gregor Samsa’dır. İşini sevmese de aile borçlarından dolayı çalışmak zorunda olan Samsa, gezici bir pazarlamacıdır. Bir sabah uyandığında yatağında kendisini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştur.

  Bir böceğe dönüştüğü için yataktan bile çıkamayan Gregor Samsa’nın ailesi onun işe gitmediğini fark edince odasının önüne gelmiştir. Bu şekilde aile Samsa’nın böceğe dönüştüğünü öğrenmiştir. Gregor Samsa’nın işe gitmediğini öğrenen firma temsilcisi de Samsa’nın ailesiyle birlikte yaşadığı eve gelmiştir.

  Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesinden sonra onunla ilgilenen, yemek getiren tek kişi kız kardeşi Grete’dir. Bir süre ailesi Gregor Samsa’nın bu durumundan iyice rahatsız olan ailesi ondan kurtulmak istemiştir.

  Dönüşüm Ana Karakterleri Kimlerdir?

  Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eserinin karakterleri aşağıda listelenmiştir.

  • Gregor Samsa: Kitabın ana karakteridir. Ailesinin geçimini üstlenmiştir ve aile borcunu ödemek için sevmediği bir işte, baskıcı ve kötü bir patronla çalışmaktadır. Bir sabah uyandığında kendisini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştur ve hikaye böylece başlamaktadır.
  • Grete: Gregor Samsa’nın kız kardeşidir ve 17 yaşındadır. Gregor’un dönüşümünden sonra ona iyi davranan, yemek getirip odasını temizleyen kişidir. Fakat bu iyi davranışları bir süre sonra son bulmuştur. Samsa’dan kurtulmak gerektiğini söyleyen ilk kişi olmuştur. Keman çalmaya ilgi duymaktadır.
  • Gregor’un Annesi: Oğlunun böceğe dönüşmesinin ardından onunla ilgilenmemiş, ondan korkmuştur.
  • Gregor’un Babası: İflas etmiş bir kişidir ve borçları vardır. Gregor’un dönüşümünden sonra tekrar çalışmaya başlamıştır. Gregor Samsa’ya elma atarak ölümüne neden olan kişidir.
  • Anna: Evin temizlik işlerini yapan kızdır.
  • Kiracılar: Samsa ailesinin maddi sıkıntılar sonucu evin odalarını kiraladıkları 3 kişidir.
  • Patron: Çalışanlarına kötü davranan, baskıcı ve otoriter bir kişidir.

  Dönüşüm Kitabı Kimler için Uygundur?

  Tüm edebiyatseverler için uygundur. Dönüşüm kitabını okuyabilecek yaş gurupları aşağıda listelenmiştir.

  • 18-22 yaş arası
  • 25-34 yaş arası
  • 35-44 yaş arası
  • 45-54 yaş arası
  • 55-64 yaş arasıdır.

  Dönüşüm Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

  Dönüşüm kitabı 20. yüzyılın en önemli eserlerindendir. Franz Kafka’nın en çok bilinen eserlerinden olan Dönüşüm kitabının teması yabancılaşmadır. Kitap, Kafka’nın kendi yaşam öyküsünden de izler barındırmaktadır. Dönüşüm kitabının kişisel gelişime katkıları aşağıda listelenmiştir.

  • Dönüşüm kitabı hafızayı güçlendirir.
  • Dönüşüm kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.
  • Dönüşüm kitabı yaşanan maceralar okurların empati kurma kabiliyetini geliştirir.
  • Dönüşüm kitabı analitik düşünme kabiliyetini geliştirir.

  Dönüşüm Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

  Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur arasında ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içeriğindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur arasındaki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları aynı zamanda içerikteki espriyi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun arasında bağ kurmasını sağlar.

  İllüstrasyon, grafik tasarım içinde önemli bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi bazen tasvir etmek, bazen yorumlamak bazen de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği hakkında bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
  • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
  • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
  • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
  • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
  • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

  Dönüşüm Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  Dönüşüm kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
  • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
  • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
  • Kapak resimleri kitabın konusuyla ilgili, canlı ve çekici olmalıdır.
  • Kitabın kâğıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kâğıda öncelik verilmelidir.

  Dönüşüm Kitabının Yazarı Franz Kafka’nın Eserleri Nelerdir?

  Franz Kafka’nın eserleri aşağıda listelenmiştir.

  Dönüşüm Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

  Dönüşüm kitabına benzer türdeki kitaplar aşağıda listelenmiştir.

  Franz Kafka Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

   Franz Kafka benzeri yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • 2. Hamur

Dönüşüm Hakkında Yorumlar