Sıralama seçin
Toplam 572 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 4 5 6
Toplam 572 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 11 Kasım 1821 yılında Rusya’nın başkenti olan Moskova’da doğmuştur. Rus edebiyatı denince akla ilk gelen yazar dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından biridir. Dostoyevski doğuştan sara hastasıdır. Zaman zaman artan nöbetler, hayatında birtakım zorluklar getirmiştir. Eğitim hayatını genellikle evde ve özel okullarda sürdürmüştür. 1837 yılında annesini kaybetmesinin üzerine St. Petersburg şehrinde askeri mühendis yetiştiren bir okulda okumaya başlamıştır. Annesini kaybetmesinden 2 yıl sonra babası Mihayl de beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmiştir. Babasının ölümü hakkında farklı söylentiler de vardır. Bazı söylentilere göre Dostoyevski’nin babası serfleri tarafından öldürülmüştür. 18 ve 19. yüzyıllarda Rusya İmparatorluğunda feodal sistem uygulanmıştır. Toprak ağalarının serf adı verilen köleleri bulunmuştur. Dostoyevski’nin Babasının da kendi serfleri tarafından saldırıya uğradığı söylentisi bulunmaktadır. Bu söylentilerin doğruluğu ise kanıtlanmamıştır.

Askeri mühendis okulundan mezun olduktan sonra Dostoyevski 1844 yılında görevinden istifa etmiştir. Yazarlığa da bu dönemlerde başlamıştır. Dostoyevski’nin ilk eseri İnsancıklar’dır. Eser 1846 yılında yayınlanmıştır. O dönemde Rusya’da yaşanan Çarlık rejimi baskısına direniş yükselişe geçmiştir. Dostoyevski’nin de birtakım olaylara karıştığı düşünülmektedir. Tutuklanarak hapse gönderildikten sonra yazar hakkında idam kararı verilmiştir. İdamın kıyısından dönen Dostoyevski Sibirya’ya sürgün edilmiştir. Sürgün dönemi yazarın edebi anlamda en önemli dönemi olmuştur. O ana kadar yaşadıkları, soğuk ve karanlık günleri ve ardından ölümden kıl payı kurtulması eserlerine yansıttığı duygulara sebebiyet vermiştir. Okuyanların içine işleyen cümleleri kurmasına ve her eserinin bir başyapıt niteliğinde olmasına yardımcı olmuştur.

Dostoyevski’nin Yazarlık Serüveni Nasıldır?

Cezaevinde geçirdiği yıllar ve sürgünlerin ardından Dostoyevski er rütbesi ile yeniden askeri kimlik almıştır. Zamanla subay rütbesine kadar yükselmiştir. Mariya Dmitriyevna İsayeva ile 1857 yılında evlenmiştir. Yaşadığı maddi sıkıntılar, kumar alışkanlığı gibi sebeplerle evliliğinde de sorunlar yaşamıştır. Ardından Petersburg’a yerleşmiş ve pek çok eserini burada yazmıştır. Ezilenler, Ölü Evinden Anılar bu eserler arasındadır. Sara nöbeti, kumar bağımlılığı ve borç batağı gibi pek çok zorlukla geçen yılları son dönemlerinde yazdığı eserlerinde de izler bırakmıştır. Bu dönemde yazdığı eserler arasında Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Ecinniler bulunmaktadır. Yazar, Kumarbaz adlı romanını 1 ay gibi kısa bir sürede, kumar borcunu kapatabilmek için yazmıştır. Farklı dönemlerde yazdığı romanlarda içinde bulunduğu durumları, psikolojiyi ve ruh halini çok net bir şekilde yansıtmıştır.

Son yazdığı eser 1879 yılında Karamazov Kardeşler’dir. Bu eseri yazdıktan 3 yıl sonra hayata veda etmiştir. Cenazesine on binlerce insan katılmıştır. Realizmin, felsefi nihilizmin, psikolojik romanın öncüleri arasında yer almıştır. Birçok sanatçı, yazar ve düşünüre öncü olmuştur. Yaşadığı dönem ve sonraki dönemlere damga vurdu ve edebiyatta yeni bir çığır açmıştır. Günümüze kadar popülerliğini koruyan ve edebiyat dünyasında iz bırakan eserleri ile Dostoyevski, kolay kolay unutulmayacak yazarlardan biridir.

Yazarın yaşamı hakkında daha fazla bilgi almak ve Dostoyevski’yi daha iyi anlayabilmek için dostoyevski biyografi kitap çeşitleri okunabilmektedir. Farklı yazarların kaleme aldığı biyografiler de yazar hakkında pek çok bilgi vermektedir. Bu eserler yazarın yaşamını, alışkanlıklarını ve çevresini detaylı olarak ele almaktadır. Dostoyevski gibi düşünmek ve anlamak için yazarı araştırmak için biyografi türündeki bu eserler oldukça iyi kaynaklardır.

Dostoyevski Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

Rus edebiyatının dünyaya iz bırakan başlıca yazarlarından biri Dostoyevski’dir. Edebiyat tarihine yön veren eserleri ile doğumundan yüzyıllar sonra bile hala okunması gereken kitaplar listesinde birden fazla kitabını görmek mümkündür. Dünya klasiklerinde yerini almış ve yıllar geçse de popülerliğini kaybetmemiş pek çok kitabın yazarıdır. Dostoyevski kitapları her yaştan okura hitap eden eserlerden oluşmaktadır. Kitaplarda genellikle yoksulluk, doğu-batı ayrımı, savaşlar, sosyalizm, şiddet gibi toplumsal problemlerden konular işlenmiştir. Roman ve novella türünden eserleri bulunmaktadır.  Ayrıca bu eserlerin tamamı psikolojik ve tarihi detaylar da barındırmaktadır. Dostoyevski tüm kitapları çeşitli yayınevlerince basılmıştır. Farklı kapak tasarımları ile Dostoyevski yayınlanmıştır. Kitapların okunması gerekenler listelerinin başlarında bulunmasının bir sebebi de tüm insanlığı etkileyen konuları ele almasıdır. Kitaplarda geçmişten günümüze farklı şekillerde süregelen savaş, ayrımcılık, şiddet gibi sorunların yanı sıra insanın iç dünyadaki buhranları, karamsarlıkları ve olumsuzlukları da görmek mümkündür.

 1. yüzyılda ünlenen ve dünya çapında en çok tanınan yazarlardan biri olan Dostoyevski, yakıcı üslubu ve olay kurgusu ile okurlarıyla bir bağ kurmayı başarmıştır. Hayatında da sorunlar yaşayan yazar, doğuştan sara hastasıdır ve kumara oldukça düşkün bir insandır. Bu sebeple de hayatı boyunca maddi zorluklarla baş etmeye çalışmış ve bunu da kurguladığı karakterlere aktarmıştır. Zorluklarla dolu geçen yaşamının ardından nesilden nesile aktarılacak eserler bırakmıştır. İnsanın iç dünyasını tüm detaylarıyla aktaran yazarın kitapları insanı anlamak için rehber niteliğindedir. İnsani duyguları ve insan zihninin işleyişini anlatan kitaplar, okurların yaşamı yeniden adlandırmasına ve insanları daha iyi tanımasına katkı sağlamaktadır. Dostoyevski ilk eserini yayınladığında çağda da çok sevilmiş ve Gogol yetişiyor yorumları almıştır. Yazarın ilk kitaplarında Gogol’un etkisinde kaldığı görülmektedir. Ancak ilerleyen yıllarda kitaplarında kendine özgü bir dil geliştirmiştir.

Dostoyevski Kitapları Önerileri Nelerdir?

Dostoyevski’nin her eseri başyapıtlar arasındadır. Rus edebiyatının ve dünya klasiklerinin en önemli eserlerini içinde barındırmaktadır. Yazarın en göze çarpan kitaplarından biri Suç ve Ceza’dır. Dostoyevski’nin en önemli romanlarından biri olarak görülür. Sibirya cezaevinden çıktıktan sonra yazmıştır ve yazdığı en uzun 2. romandır. Yazarın olgunluk döneminin ilk büyük romanı özelliği taşır.

Dostoyevski nin okunması gereken kitapları arasında yer alan bir diğer kitap Budala’dır. Dostoyevski bu romanda sara hastası bir gencin hayatından ve dürüst olarak yaşamanın zorluklarından yakınmasını anlatmaktadır. Bu roman Dostoyevski’nin yazmış olduğu ilk büyük aşk romanı olma niteliğini de taşımaktadır. Son derece akıcı ve derin bir anlatım söz konusudur. Psikolojik bir roman olarak da değerlendirilebilmektedir. Dostoyevski bu kitabında ideal erkek tipini çizmek istemiştir.

Ölüler Evinden Anılar da 1862 yılında yayımlanmıştır. Bu kitabın konusu mücadele ve umuttur. Dostoyevski’nin romanı yazarken içinde bulunduğu ruhsal melankoli durumu romana da yansımıştır. Sibirya’da hapisteyken yazdığı ve derlediği bu roman ile eski saygınlığını geri kazanmıştır. Klasiklerin dışında psikoloji romanı okumayı seviyorsanız okumanız gereken kitaplar arasındadır.

Okurların en güzel dostoyevski kitapları arasında söz ettiği bir diğer eser de Kumarbaz kitabıdır. Dostoyevski bu romanı kendi kumar borcunu ödemek için yazmıştır. 1876 yılında yayınlanan bu roman bir ay gibi kısa bir sürede yazılmıştır. Kendi hayatından çıkarımlar yapan yazar Aleksey İvanoviç üzerinden okurlarına aktarmıştır. Korkunç bir saplantı haline gelen kumarın ironiyle anlatıldığı kara mizahın en iyilerinden biridir.

 

Dostoyevski’nin En Önemli Eserleri Hangileridir?

Dostoyevski ömrü boyunca pek çok esere esere imza atmıştır. Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin tüm kitapları yazıldığı günden bugüne dek popülerliğini korumuştur. Her kitabı ayrı bir başyapıt olan yazarın kitaplarında işlediği konular genellikle tüm toplumu ilgilendiren haksızlık, yolsuzluk ve adaletsizliklerdir. Toplumsal problemlere değinmesi ve derin psikolojik imgeler içeren eserler vermesi her kesimden insana hitap etmesini ve okurda iz bırakmasını sağlamıştır. Kitaplarında o dönemde içinde bulunduğu psikolojiyi de anlamak mümkündür. Dostoyevski ünlü kitapları ile 7’den 70’e her insanı kendine hayran bırakmıştır. Dünya klasiklerinin en önemli eserlerinde de Dostoyevski yerini alıyor. Yazarın eserleri arasında en önemlileri aşağıda listelenmiştir

 • Suç ve Ceza: Dostoyevski kitapları Suç ve Ceza akla gelen ilk eserlerden biridir. Dünya çapında en çok okunan kitabı Suç ve Ceza kitabıdır. Kitap edebiyatın ve yazarın en karanlık karakteri Raskolnikov’u anlatıyor. Raskolnikov, yoksul bir gençtir. Bu yoksulluk nedeni ile özlem duyduğu hayatı hiç yaşayamayacağına inanmıştır. Hukuk öğrencisi olan bu genç yaşlı tefeci bir kadını öldürüp parasını çalmayı planlaması ile hikayesi başlamaktadır. Oldukça akıcı bir olay örgüsünde ilerleyen bu kitap her yaştan okura hitap eden oldukça çarpıcı bir romandır.
 • Karamazov Kardeşler: Yazarın “hiçbir romanımı bu kadar önemsemedim” dediği eserdir. Eserde insanların evrensel sorunları işlenmektedi Dostoyevski önerilen kitapları arasında yer alan bu kitabın konusunda doğu- batı sorununa, sosyalizme, şiddete ve ahlaka dair pek çok konu ele alınmıştır. Karamazov ve 3 oğlunu anlatan eser ağır dili ile okurları zorlasa da konusu ile mutlaka okunması gerekenler listesinde yer almıştır.

Dostoyevski Kitapları Kronolojik Sıralaması Nasıldır?

Dostoyevski kitapları hangi sırayla okunmalı diye düşünülürse kronolojik sıralamaya bakılabilmektedir. Dostoyevski kitapları kronolojik olarak aşağıda listelenmiştir:

 1. İnsancıklar – 1846
 2. Öteki – 1846
 3. Ev Sahibesi – 1847
 4. Beyaz Geceler – 1848
 5. Netoçka Nezvanova – 1849
 6. Amcanın Düşü – 1849
 7. Stepançikovo Köyü – 1859
 8. Ezilenler – 1861
 9. Ölüler Evinden Anılar – 1862
 10. Yeraltından Notlar – 1864
 11. Suç ve Ceza – 1866
 12. Kumarbaz – 1867
 13. Budala – 1869
 14. Ecinniler – 1872
 15. Bir Yazarın Günlüğü – 1873
 16. Delikanlı – 1875
 17. Karamazov Kardeşler – 1881

Dostoyevski kitapları isimleri bu şekildedir. Karamazov kardeşler 3 ciltten oluşan bir kitap serisidir. Birbiriyle bağlantılı bu seri 1, 2, 3 olarak adlandırılmıştır. Karamazov kardeşler serisi dışındaki her kitabın türü, konusu ve karakterleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden Dostoyevski kitapları okuma sırası önemli olmamaktadır. Okurlar istediğiniz kitaptan okumaya başlayabilmektedir. Kitapların konularını ve sevilen türler araştıralarak okunabilmektedir.

En Sevilen Dostoyevski Kitapları Nelerdir?

 • İnsancıklar: İnsancıklar Dostoyevski’nin ilk eseridir. 1846 yılında yazılmıştır ve ilk Rus toplumsal romanı niteliğindedir. Kitap mektup roman türünde ele alınmıştır. Kısadır ve toplumsal içerikli bir romandır. Diğer dostoyevski kitapları ve konuları gibi bu kitabın da acıma duygusu belirgindir. Kitabın ana karakterleri Varvara Alekseyevna ve Makar Alekseyeviç’dir. Varvara öksüz ve hasta bir gençtir. Makar ise yaşlı, fakir ve katip olarak çalışan bir memurdur. Olay örgüsünde görülen anne, baba ve kötü karakter olan Bikov gibi karakterler de vardır. Kitap Varvara ve Makar arasındaki mektuplar ve yazışmalarla geçmektedir. Makar, birçok insanla birlikte mutfağın yanında perde ile ayrılmış odasında yaşamaktadır. Pencerenin yanında olduğunu hayal ettiği bir silüete aşık olarak yazdığı mektupları yaşama tutunmasının tek sebebidir. Makar Alekseyiviç yaşadığı yeri Nuh’un gemisine benzetmektedir. Onun için pencerenin kıpırdaması dahi Vavata’yı görme umududur. Vavara’nın yaşamı ise bir dizi dram ile örülüdür. Mektuplaşmalar arttıkça içindekileri Makar ile paylaşmaktadır. Varvara günler geçtikçe acılar içinde yaşayan bir ölüye dönüşür hale gelmiştir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde Varvara’nın babası ölmektedir. Mektuplaşmanın ilerleyen zamanlarında karakterlerin görüştükleri de anlaşılmaktadır. Oldukça akıcı bir olay örgüsü ve derin üzüntülerle ilerleyen kitap okunacaklar listesine eklenmelidir.
 • Yeraltından Notlar: Yazarın Gogol’un etkisinden çıkıp yazdığı ilk romandır. Yazarın bu romanda üslubunun değiştiği görülmektedir. Son derece özgün ifadeler kullanılan sıra dışı psikolojik bir kitaptır. Bu sebeplerle de Rus Edebiyatında oldukça önemli bir eserdir. İnsanın ruhunu irdeleyen bir kitaptır. Kitapta gerçek dünyadan soyutlanan, ahlakçı ve dürüst birinin iç çatışmaları işlenir. 1864 yılında yayınlanmıştır. Kitap okura; yeraltı diye adlandırılan bir ruh durumundan seslenen karakterin dilinden anlatılmaktadır. Uzun ve çılgınca bir söylev ile başlayan kitap, ilerleyen sayfalarda ahlakçı uyumsuz ve dürüst bir kişinin yaşadığı aşağılanma olayından bahsetmektedir. Yeraltından Notlar iki bölümden oluşan bir kitaptır. İlk bölüm yeraltı olarak adlandırılmaktadır. Bu bölümde adı belirtilmeyen ve 40 yaşında olan bir adamın yaşadığı psikolojik buhranlar anlatılır. Kahramana herhangi bir ad verilmediği için bu adama, yeraltı adamı denilmiştir. Yeraltı adamı, yaşadığı çağın insanı olmayı kaldıramamaktadır. Bilinçli olmayı kendi devrinde hastalık olarak saymaktadır. Yeraltı adamına göre karakter sahibi olmak dışlanma sebebidir. Kitabın ilk başlarında yeraltı adamının hasta olduğu söylenerek anlatıma başlanır. 19. yüzyılın aydınları bu hastalığa yakalanmaktadır ve bu hastalıkla övünenler bile vardır. Yeraltı adamı kendi teşhisini kendisi koymuştur. Yakındığı durumda farkındalık duygusunun kendisidir. Acıdan, zevklerden ve insani duygulardan bahsetmektedir. Ona göre bir acı ilerledikçe insan alışmakta ve giderek zevk almaya başlamaktadır. Kitabın 2. Bölümünde karakter bu duruma neden geldiğini anlatmaktadır. Oldukça çarpıcı gerçekler, yüksek ve keskin ifadeler ile insanı içine çeken bu kitap dostoyevski okunması gereken kitapları arasında yerini almıştır.

Dostoyevski Psikoloji Kitapları Nelerdir?

Yazar, birçok roman yazmıştır. Kitaplarında farklı konulara yer verse de genellikle psikoloji türünde eserler yazmıştır. Dostoyevski psikoloji kitapları yazıldığı günden bugüne pek çok düşünür, filozof ve yazarı da etkilemiştir. Dostoyevski önerilen kitapları arasında yer alan eserlerin tamamında derin psikolojik anlamlar ana karakterlerin iç dünyası detaylıca işlenmektedir. Karakterin yaşama tutunma çabası, karşılaştığı zorluklarla mücadeleleri eserlerin ortak özelliğidir. Psikoloji türünde yazılmış olan dostoyevski kitapları isimleri aşağıda listelenmiştir:

Dostoyevski Kitap Setleri Nelerdir?

Dostoyevski’nin eserlerini tek tek satın alınabildiği gibi birden fazla kitabın bir arada olduğu setler de okurlara sunulmaktadır. Bu sayede yazarın sıra dışı dünyasında bir yolculuk yapılabilmektedir.. Dostoyevski tüm kitapları set halinde farklı yayınevleri tarafından hazırlanmıştır. Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Yayınları, Can yayınları, Everest yayınları ve daha onlarca yayınevinin Dostoyevski kitaplarının farklı basımlarını bulmak mümkündür. Yayınevlerine göre dostoyevski kitapları seti ve içeriği değişiklik gösterebilmektedir. En sevilen set Karamazov Kardeşler kitabının 3 cildinin bir arada setlerdir. Seri halinde olduğu için tüm kitapları bir solukta okuma fırsatını okurlarına sunmaktadır. Bununla birlikte bu kitapların ve diğerlerinin bir araya getirildiği setler de bulunmaktadır.  Bunları bir arada okumak hem insan beyninin sınırlarında hem de tarihte bir yolculuğa çıkmaya olanak tanımaktadır. Çünkü yazar, insan psikolojisini tüm gerçekleriyle ele almaktadır. Aynı zamanda eserler, yaşadığı çağın alışkanlıklarını, geleneklerini ve insan ilişkilerini de gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda dünya edebiyatına damgasını vurmuş bu eserler okurların ufkunun genişlemesine katkı sağlamaktadır. Dünya klasikleri okumak, Rus edebiyatını daha yakından tanımak Dostoyevski kitaplarından başlamaktadır da denilebilmektedir. Büyük küçük her yaştan insanın okuyabileceği ve herkesin kendinden bir parça bulacağı Dostoyevski her okuyuşta okurlarına yeni anlamlar katmaktadır.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.