Yenisey - Kırgızistan Yazıtları ve Irk Bitig

BilgeSu Yayıncılık

Erhan Aydın

34,26 TL
24,67 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
9,59 TL
Yenisey - Kırgızistan Yazıtları ve Irk Bitig Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Kitaplar
Sayfa Sayısı: 512
ISBN: 9789944795470
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
Erhan Aydın
Erhan Aydın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Yenisey - Kırgızistan Yazıtları ve Irk Bitig Kısa Özet

    Moğolistan coğrafyası dışındaki runik harfli Eski Türkçe yazıtların, kaya yazıtlarının, kâğıda yazılı belgelerin bugünkü okuyuşlara göre toplu bir yayımı bugüne kadar yapılmadı. Runik harfli yazıtların, metinlerin ilk kez derli toplu, bir arada ele alındığı çalışma H. N. Orkun’un dört ciltlik Eski Türk Yazıtları adlı kitabıdır. Bu yayından günümüze konuyla ilgili yeni yayınlar, yeni okuyuşlar, düzeltiler oldu. Ancak yazıtlar hiç bir zaman Orkun’un çalışması çapında bir daha ele alınamadı.

    Elinizdeki kitap 2008 yılında gelen bir öneri çerçevesinde ortaya çıktı ve hedef runik harfli yazıtların tamamını tek bir kitapta toplamaktı. Moğolistan bölgesi yazıtlarının büyük bir bölümü M. Ölmez tarafından 2012 yılında yayımlanmıştı. Şimdi ise E. Aydın’ın hazırladığı Yenisey, R. Alimov’un hazırladığı Kırgızistan yazıtları ile F. Yıldırım’ın hazırladığı Kâğıda Yazılı Runik Harfli Eski Türkçe Metinler tek bir kitapta toplanmış olmaktadır. Kitapta, yazıtlar ve metinler hakkında verilen genel bilgilerden sonra metinlerin runik harfli yazımı, harf çevrimi (transliterasyon), yazı çevrimi (transkripsiyon) ve günümüz Türkçesine çevirisi bulunmaktadır. Bu üç bölgenin yazıt ve metinlerinin söz varlığı ise ortak sözlükte verilmiştir.

    Kitap hem eski Türkçe ile ilgilenenlerin hem de bu alanda öğrenim görenlerin başvuru kitabı olacağı inancıyla hazırlanmıştır.

  • 2. Hamur

Yenisey - Kırgızistan Yazıtları ve Irk Bitig Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.