sadsad x
asdasd

Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları - Ders Kitap

Gülten Kazgan

17,59 TL
16,71 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
0,88 TL
Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 376
ISBN: 9789756857700
Kapak: Ciltsiz
Gülten Kazgan
Gülten Kazgan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Kısa Özet

  19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Çarlık Rusya`sı arasında politik ilişkilerin yinelenen savaşlarla seyrettiği görülür. Türkiye Cumhuriyeti ile SSCB`nin ilişkileri ise dayanışma ile başlamış, Soğuk Savaş sürecinde güvensizliğe dönüştü. 1980`lerin başından itibaren, bu ilişkilerin güvene dönüşmesi yolunda iki ülkenin attığı adımlar, Rusya Federasyonu`nun demokrasiye ve piyasa ekonomisine geçmesi ile pekiştirilme yoluna girdi. Hükümetler katındaki ilişkiler iş adamları, sivil toplum örgütleri, sanatçılar ve bilim adamlarının katılması ile giderek yoğunlaştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Toplum, Ekonomi, Siyaset Araştırma Merkezi`nin (TESAR) Avrasya Araştırmaları alt-birimi ile Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü`nün ortak çalışmaları da bu bağlamdaki girişimler arasında yer almaktadır.

  Dünden Bugüne Türkiye ve Rusya: Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler başlıklı bu kitap, iki akademik kurumun işbirliği ve Nisan 2001`de Moskova`da düzenlenen toplantıya sunulan tebliğleri kapsıyor. Kitap, Rusça olarak Moskova`da Rusya Bilimler Akademisi, Türkçe olarak İstanbul`da İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yayınlanmaktadır.

  İki kurum arasındaki işbirliğinin ilk ürünü olan bu kitap dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasındaki tarihsel politik ve ekonomik ilişkileri, ikinci bölüm kültürel ilişkileri, üçüncü bölüm günümüzdeki politik ve ekonomik ilişkileri, son bölüm ise ilişkilerin alt bölümleri ile bölgesel konuları değerlendirmektedir.

   

Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.