Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu

Adalet Yayınevi

Kerim Çakır

165,00 TL
151,80 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
13,20 TL
Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 447
ISBN: 9786051469843
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Kerim Çakır
Kerim Çakır
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Kısa Özet

  Kişilerin suç işlemeyi kazanç kaynağı olarak görmesiyle birlikte, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri ekonomik düzene zarar vermeye başlamıştır. Bilindiği gibi, suçlar farklı amaçlar doğrultusunda işlenir. Bu amaçlardan biri de ekonomik menfaat elde etmektir. Elde edilen menfaatin kaynağının meşru gösterilmesi ve bu durumdan kamu otoritelerinin haberdar olmaması için, suç gelirleri aklama yöntemlerinden biri ile ekonomik düzene dahil edilmektedir.

  İşte bu suç gelirlerinin yasallaştırılması, TCK. ’nun 282. maddesi ile suç sayılmış ve bu eylemleri gerçekleştirenlerin cezalandırılacağı öngörülmüştür. Bu hüküm esas alınarak hazırlanan çalışmamız iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.

  Birinci bölümde, aklama suçu olarak da isimlendirilen suç tipindeki kavramlar, suçun tarihçesi, aklamanın aşamaları, yöntemleri, aklama suçu ile mücadele amaçlı kuruluşlar, uluslararası hukukta yapılan düzenlemeler ve suçun bağlantılı olduğu alanlar incelenmektedir.

  İkinci bölümde ise, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun 4208 Sayılı Kanun ile mukayesesine, suç tipinin mukayeseli hukuktaki durumuna, diğer kanunlarda yer alan benzer hükümler ile TCK. ’nda düzenlenen benzer suç tipleri arasındaki farklara temas edilmektedir. Yine burada, aklama suçuyla korunan hukuki değer ve suçun unsurları ayrı ayrı incelenmektedir. Bu bölümde son olarak, aklama fiillerinin işlenmesine iştirak etmeksizin, suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerlerini satın alma, kabul etme, bulundurma veya kullanma suçu hakkında bilgi verilmektedir. Sonuç kısmında ise, konunun genel hatlarıyla değerlendirilmesi ve suç gelirlerinin aklanmasıyla daha etkin bir mücadele için yapılması gerekenlere ilişkin görüşler yer almaktadır.

 • 1. Hamur

Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu Hakkında Yorumlar