sadsad x
asdasd

Sosyal Politika Bilimine Giriş

Sakarya Yayıncılık

Ali Seyyar

70,00 TL
66,50 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
3,50 TL
Sosyal Politika Bilimine Giriş Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Sosyoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 370
ISBN: 9786054229383
Kapak: Ciltsiz
Ali Seyyar
Ali Seyyar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sosyal Politika Bilimine Giriş Kısa Özet

    Sosyal politika, bilimsel altyapısı ve idari mekanizmaların bir uygulama alanı olarak her ne kadar sanayi devriminin oluşturduğu olumsuz sosyo-ekonomik sonuçları ile birlikte ortaya çıkmış ise de asıl etkisini 2. Dünya Savaşından sonra kendisini göstermiştir. 19. yüzyılda sömürülen ve sefalete itilen işçilerin sosyal sorunlarına odaklanan sosyal politika, 20. yüzyılda kapitalist sistemin aksaklıklarını gidererek, sosyal adalete dayanan bir piyasa ekonomisi modeli üzerinden toplumsal refah hizmetlerine ağırlık vermiştir. Türkiye’de sosyal politikaların kurumsal yapısı geniş kapsamlı olarak ilk kez 2011 tarihinde gerçekleşmiştir. 06.04.2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulu`nca 03.06.2011 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması kararlaştırılmıştır.

    Bu kurumsal açılımla birlikte devlet üniversitelerimizin genellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümlerinde okutulan Sosyal Politika dersinin müfredatının içerik ve alan itibariyle genişlemesi kaçınılmazdır. Çalışma hayatına yönelik sosyal politika konularının yanında toplumsal hayatın hemen her alanına yönelik sosyal politika yaklaşımlarının ve çözüm stratejilerinin geliştirilmesi hayati önem arz edecektir. Değişen hayat şartları ile ortaya çıkan yeni sosyal sorunların çözümüne dönük sosyal politikanın önem ve kapsamının genişlemesi, akademisyenlerin belirli sosyal alanlarda uzmanlaşmasını zorunlu kılacaktır. Yoksulluk, işsizlik, toplumsal çöküntü, sosyal çatışmalar, terör, toplumsal şiddet, ayrımcılık, fırsat eşitsizliği, iş kazaları, kan davaları, aile içi şiddet, göç sorunu, yaşlılık, engellilik, sokak çocukları ve gençlik sorunları gibi çözüm bekleyen birçok sosyal alanda sosyal politika uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

    Bu çalışma, sosyal politika dersi alan öğrencilerimize, uygulayıcılarımıza ve konu ile ilgilenen herkese faydalı olması düşüncesiyle 14 bölümden oluşturulmuş ve klasik konuların yanında sosyal politikanın yeni ilgi alanlarına da yer veren bir ders kitabıdır. Geniş açılımlı sosyal politika arayışlarına kısmen de olsa cevap verecek nitelikte olan bu kitap, sosyal politikanın gerek teorik gerekse pratik yönleriyle anlaşılmasına yardımcı bir kaynaktır.

Sosyal Politika Bilimine Giriş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.