sadsad x
asdasd

Sosyal Bilimlerde İstatistiksel Araştırmanın Temelleri

Alfa Aktüel Yayınları

Selim Tüzüntürk

26,00 TL
24,70 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
1,30 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sosyal Bilimlerde İstatistiksel Araştırmanın Temelleri Hakkında Bilgiler
Türü: Sosyal Bilimler Kitapları
Sayfa Sayısı: 230
ISBN: 9789752533653
Kapak: Ciltsiz
Selim Tüzüntürk
Selim Tüzüntürk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sosyal Bilimlerde İstatistiksel Araştırmanın Temelleri Kısa Özet

    İstatistikte temel kavramların iyi öğrenilmesi bir binanın temelinin sağlam atılmasına benzer. Binanın temeli sağlam atılırsa, temelin üstüne inşa edilen katlar da sağlıklı yükselebilir. İstatistikte her şey her şeyle ilişkilidir. Bir zincirin halkaları birbirine nasıl sırayla bağlı ise, istatistikte de birçok kavram, yöntem birbiri ile sıkı sıkıya bağlı ve ilişki içindedir. Herhangi bir temel kavram ileri istatistik konularında karşımıza çıkabilir. Bu nedenlerle temel kavramları öğrenmek oldukça önemlidir. Temel kavramlarla birlikte istatistiksel yöntemleri teorik anlamda iyi bilmek gerekir. Bunun için istatistiksel okuryazarlığın geliştirilmesi gerekir. Teorik kavrayış araştırmacıyı hangi yöntemin hangi durumda kullanılacağı konusunda fikir sahibi yapacaktır ve araştırmacı araştırmanın başında amaçlı veri toplaması gerektiği bilincinde olarak araştırmasını daha iyi tasarlama fırsatına sahip olacaktır.

    *Sosyal Bilimlerde İstatistiksel Araştırmanın Temelleri* isimli bu kitap araştırmacıların yapmak istedikleri araştırmalara nereden başlayacakları konusunda fikir verecektir. Bu kitap *hangi yöntemin ne zaman kullanılması gerektiği* temeline dayalıdır. Bu kitapta, oldukça yararlı bir yöntem olan uygulamalı öğren-me yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı bilgisayara veri girişi yaparken hangi verinin hangi durumda kullanıldığını, analiz adımlarını uygularken hangi yöntemin hangi durumda kullanılması gerektiğini ve her analizin sonunda ulaşılan sonuçların veya bulguların nasıl yorumlanacağını kavrayacaktır.

    Bu çerçevede kitap sekiz bölümde planlanmıştır. İlk bölümde istatistiksel araştırma üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tek değişkenli normal dağılım, üçüncü bölümde tek değişkenli normal dağılıma uygunluğun araştırılması, dördüncü bölümde normal dağılıma uygunluğun sağlanmasının yolları, beşinci bölümde normal dağılıma uygunluğun sağlanamaması, altıncı bölümde parametrik ve parametrik olmayan hipotez testleri, yedinci bölümde parametrik hipotez testleri ve sekizinci bölümde parametrik olmayan hipotez testleri üze-rinde durulmuştur.

Sosyal Bilimlerde İstatistiksel Araştırmanın Temelleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.