sanat-kitaplari.jpg (79 KB)

Sanat ve Mimarlık Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 5887 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 5887 ürün görüntüleniyor.

Sanat Kitaplarının Önemi

Sanat nedir diye sorulduğunda kelimenin kendisinin dahi çok farklı tanımı mevcuttur. Bu sebeple objektif bir tanım vermenin güçlüğüyle kısaca, bir nesnenin, tasarının, duygunun farklı yollar ile dışavurumudur denebilir.

Sanat çok eskiye dayanmaktadır. Sanat tarihi incelendiğinde sanatın insanların doğuşuyla birlikte başladığı görülecektir. Mağaralara çizilen resimler, yapılan kap kacaklar bunun en temel örnekleridir. Böylece günümüze kadar birçok sanat türü ve eseri oluşmuştur.

Sanat pratik sanatlar ve güzel sanatlar olmak üzere iki ana başlık altında incelenmektedir. Güzel sanatlar kendi arasında işitsel ve görsel sanatlar olarak ayrılır. İşitsel sanatlar müzik ve edebiyattır. Görsel sanatlar ise heykel, mimari, resim, tiyatro, bale, opera, fotoğraf ve sinemadır. Pratik sanatlar ise ustalık gerektiren marangozluk, dokumacılık gibi işleri kapsar. Bu konularda yazılmış çeşitli sanat kitapları vardır.

Sanat Kitapları Yayınevleri

Sanat toplum için çok önemli bir yere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk’ün meşhur ve çok yerinde olan şu sözü sanatın önemini en açık şekilde ortaya koymaktadır: ’’Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’’ Zira; sanat kişilerin hayata daha güzel bakmalarına, hayattan zevk almalarına, birbirlerini daha iyi anlamalarına ve toplum olarak bir arada yaşayabilmelerine yardımcı olur.

Türklerin tarihine bakıldığında özellikle çini, hat, ebru, halıcılık, minyatür, tezhip, mimari, edebiyat, müzik gibi sanat türleri ile ilgili oldukları ve özgün, başarılı eserler meydana getirdikleri görülmektedir. Özellikle İslamiyet’in kabulüyle birlikte eser zenginliği artmıştır. Bu eserlere ait bilgileri içeren, Türklerin sanat tarihini anlatan sanat kitapları bulunmaktadır.

BKM kitap sanat kitapları kategorisinden aradığınız kitabı en uygun fiyat ve üstün hizmet kalitesiyle satın alabilirsiniz. En güncel kitapların da mevcut olduğu, geniş kitap çeşitliliğine sahip olarak hizmet vermekteyiz.

Daha fazla bilgi