sadsad x
asdasd

Sağlık Hukukunda Tıbbi Kayıtların Tutulmasından ve Saklanmasından Doğan Sorumluluk

Adalet Yayınevi

Vesile Güven

48,00 TL
44,16 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
3,84 TL
Sağlık Hukukunda Tıbbi Kayıtların Tutulmasından ve Saklanmasından Doğan Sorumluluk Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 158
ISBN: 9786053000563
Kapak: Ciltsiz
Vesile Güven
Vesile Güven
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sağlık Hukukunda Tıbbi Kayıtların Tutulmasından ve Saklanmasından Doğan Sorumluluk Kısa Özet

  Uygarlığın ve bilimin gelişmesi ile sağlık bilimi uygulamalarında da büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu ilerlemeler doğrultusunda bazı sıkıntılarda ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak veya etkilerini en aza indirgemek için çeşitli tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerden en önemlileri arasında yer alan hasta kayıtlarının tutulması ve saklanmasıdır. Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelişimini devam ettirmiş olan hasta kayıtları teknolojiden de yararlanarak hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmış bulunmaktadır.
  Bu çalışmanın amacı, sağlık kurum ve kuruluşuna başvuran hasta veya yaralının özel hayatına saygı gösterilerek, mahremiyeti korunarak tıbbi kayıtlarının tutulması ve saklanması, gerektiğinde yeniden kullanılmak üzere hazır halde arşivlenmesi, arşivlenen bu kayıtların yetkisiz kişilerin eline geçmemesi için gerekli tedbirlerin alınması üzerinde durulmuştur.

  Gelişen teknoloji ile sağlık sektörünün bilgisayar tabanlı hasta kayıt sistemine geçmesiyle bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Hasta verilerinin elektronik ortama kaydedilmesi ve saklanmasının kolaylaşmasıyla birlikte yetkisiz kişilerin bu verilere ulaşmasının önüne geçmek için neler yapılması gerektiği konularına değinilmiştir.

  Ayrıca tıbbi kayıtların kanun ve yönetmeliklerde belirtilen şekilde gizliliği, mahremiyeti ve bütünlüğü korunarak tutulması ve saklanması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Özel belge konumun da olan tıbbi kayıtlar hukuka uygun olarak tutulmadığı durumda hem özel hukukta hem de ceza hukukunda sorumluluk getiren sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Sağlık Hukukunda Tıbbi Kayıtların Tutulmasından ve Saklanmasından Doğan Sorumluluk Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.