Roma Hukuku Pratik Çalışmaları Temel Kavramlar

On İki Levha Yayınları - Ders Kitapları

Nurcan İPEK

73,00 TL
66,43 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
6,57 TL
Roma Hukuku Pratik Çalışmaları Temel Kavramlar Hakkında Bilgiler
Türü: Ders Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 180
ISBN: 9786051524146
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2018
Nurcan İPEK
Nurcan İPEK
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Roma Hukuku Pratik Çalışmaları Temel Kavramlar Kısa Özet

    Hukuk öğrenimine yeni başlayan öğrenciler için hazırlanan bu kitapta, Türk Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu`nda düzenlenmiş ve kökeni Roma Hukuku`na dayanan temel ilke ve kavramlar, örnek olaylar üzerinde ele alınmıştır. Kitapta yer alan olaylar hazırlanırken; Roma Hukuku`nun gelişiminde önemli katkıları olan, M.S. 1. ve 2. yy.da yaşamış ve hukuku sistematik olarak inceleyen eserler yazmış klasik hukukçuların, hukuki meseleler karşısında ortaya koydukları çözüm yolları ve benimsedikleri temel hukuk ilkeleri dikkate alınmıştır.

    Ayrıca Roma Devleti`nin büyüklüğünde hukuk ilminin etkisini tespit eden ve gerçekleştirdiği hukuk reformu (Corpus Iuris Civilis) ile Roma Hukuku`nun daha sonraki yüzyıllara taşınmasına, modern hukukları etkilemesine vesile olan Iustinianus`un, imparatorluğu dönemindeki düzenlemelere de yer verilmiştir.

    Kitapta, özel hukukun temelini teşkil eden medeni hukuka ilişkin önemli kavram ve ilkeler (ayni hak-şahsi hak ayırımı, mülkiyet hakkı, zilyetlik, zamanaşımı ile kazanma, hak zilyetliği, irtifak hakları, rehin hakkı, lex commissoria yasağı, sınırlı sayı prensibi, hak ehliyeti, fiil ehliyeti, hukuki muamele kavramı, hukuki muamele ayırımları, sözleşme ayırımları, koşul/şart, vade, yanılma/hata, aldatma/hile, korkutma, muvazaa, hükümsüzlük halleri) dikkate alınarak; bunların Roma Hukuku`nda ortaya çıkışı, değişimi ve günümüzdeki yeri üzerinde durulmuştur. Kitapta yer alan dipnotlar açıklayıcı nitelikte olup, yararlanılan eserler, "kaynaklar" bölümünde belirtilmiştir. Yardımcı kaynak olarak tasarlanan bu kitapta örnek olaylara ilişkin sorular cevaplandırılmış, son bölümde öğrencilerin bilgilerini sınayabilmesi amacıyla cevaplanmamış olay metinlerine de yer verilmiştir.

  • 1. Hamur

Roma Hukuku Pratik Çalışmaları Temel Kavramlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.