sadsad x
asdasd
15,00 TL
10,35 TL
%31 indirim
Kazancınız
:
4,65 TL
Prens Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9789754688252
Kapak: Ciltsiz
Niccolo Machiavelli
Niccolo Machiavelli
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Prens Kısa Özet

  Rönesans ruhu içinde prenslere tavsiyeler şeklinde regimine principum adı verilen birçok kitap yayımlanmıştır; ancak belki de hiçbiri Machiavelli’nin Prens’i kadar sarsıcı etki yaratmamıştır. Hemen her dönem kitap üzerine yoğun tartışmalar yaşanmış, Machiavelli’nin Prens’te tarif ettiği ahlaki kayıtsızlık, hiç hak etmediği halde kötü bir etiket gibi üzerine yapışarak günümüze kadar gelmiştir. Machiavelli’nin, kimi zaman tiranlığın destekçisi olduğu yönündeki düşüncelerin hedefi olması da düşündürücüdür.

  Machiavelli’nin Prens’i yoğunlaşmış bir cumhuriyet idesidir; bir ayağı doğada, diğer ayağı toplumda duran devletin kendisidir. Halkının özgürlüğüne bağlı olduğu oranda özgürdür; ama halka borcu olmadığı halde ortak iyiyi amaçlaması onun erdeminden kaynaklanır. Prens, bir tiran değildir; sahip olduğu Virtù ona iktidarın yolunu açar, düzenlediği yasalarla ülkesinin özgürlüğünü sağlar; bu sayede kazandığı ihtişam, halkının ihtişamı olur. O, ya bir ülkenin ilk kurucusu olarak doğru yasalarla özgürlüğün kalıcı temellerini atan kurtarıcıdır ya da çöküntü içindeki toplumun karmaşık siyasal ilişkileri içinden kendi iktidar yolunu açan reformcudur.

  Her iki durumda da elindeki temel güç, Talih’i baştan çıkaracak olan Virtù’sudur.

  Çevirisi, Allan Gilbert’in İngilizce metni üzerinden yapılan ve Gilbert’in dipnotlarıyla zenginleşen Prens, kitabı tamamlayıcı nitelikteki *Piyade İçin Bir Gereklilik* ve *Bir Pastoral: İdeal Hükümdar* metinlerini de içermektedir.

Prens Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.