Osmanlı İmparatorluğ`nda Mormon Misyonerler

İş Bankası Kültür Yayınları

Seçil Karal Akgün

32,00 TL
20,80 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
11,20 TL
Osmanlı İmparatorluğ`nda Mormon Misyonerler Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 472
ISBN: 9786053322245
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 21 adet satılmıştır.
Seçil Karal Akgün
Seçil Karal Akgün
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Osmanlı İmparatorluğ`nda Mormon Misyonerler Kısa Özet

  Osmanlı ülkesine 16. yüzyılda Avrupa’dan gelmeye başlayan misyoner gruplarına 19. yüzyıl başlarında önce ABD’li Protestanlar, 1884’te ise Mormonlar katıldı.

  Mormonluk ABD’de doğmuş ve gelişmiş bir inançtı. Hıristiyanlığı yorumlayış biçimlerinden dolayı Mormonlar kendi ülkelerinde büyük bir varoluş mücadelesi vermişlerdi. İnançlarını denizaşırı ülkelerde yaymaya çalışırken, İslamiyet’in Mormonluğa benzer yönleri ve laik olmayan yönetim şekliyle Osmanlı İmparatorluğu’nu çok çekici buldular. Buraya yerleşme tasarıları yaptılar, 30 yıl boyunca misyoner gönderdiler.

  Ne var ki Mormon misyonerlerin faaliyetleri, ABD yönetiminden destek alan Protestanlarınkinin gölgesinde kaldı. Bekledikleri sonucu alamayan ve nüfuz kuramayan misyonerler faaliyet sahalarından Anadolu’yu çıkarmak zorunda kaldılar. I. Dünya Savaşı başlarken daha başarılı olacaklarını düşündükleri Arap topraklarına göçtüler.

  Osmanlı, ABD ve Mormon arşiv kaynaklarından yararlanılarak hazırlanan Osmanlı İmparatorluğu’nda Mormon Misyonerler, bu unutulmuş misyoner hareketinin tarihi üzerine Türkiye’de ve dünyada şimdiye dek yapılmış en kapsamlı çalışma.

 • 2. Hamur

Osmanlı İmparatorluğ`nda Mormon Misyonerler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.