Oluş ve Bozuluş - İbn Sina Felsefe Serisi - 9

Litera Yayıncılık

İbn Sina

250,00 TL
227,50 TL
%9 indirim
Kazancınız
:
22,50 TL
Oluş ve Bozuluş - İbn Sina Felsefe Serisi - 9 Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Felsefe Kitapları
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9786059925051
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
satis-icon
Satış Rakamları 13 adet satılmıştır.
İbn Sina
İbn Sina
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Oluş ve Bozuluş - İbn Sina Felsefe Serisi - 9 Kısa Özet

    Büyük Türk-İslam filozofu İbn Sina`nın Oluş ve Bozuluş (el-Kevn ve`l-Fesad) başlığını taşıyan bu eseri, filozofun eş-Şifa isimli felsefe ve bilimler ansiklopedisinin doğa bilimleri alanındaki üçüncü kitabıdır. İlk iki kitapta doğa bilimleriyle ilgili problemleri inceleyerek diğer kitaplar için de geçerli olacak şekilde bu bilimlerin ilkelerini belirleyen İbn Sina, bu eserinde doğa bilimlerinin bir problemi olarak `oluş-bozuluş` konusunu incelemektedir.

    İbn Sina konuyu ele alırken tıpkı Aristoteles`in de yaptığı gibi öncelikle bu konu hakkında diğer filozofların teorilerini ve delillerini incelemekte ve tutarsız bulduğu yönleri de teker teker saymaktadır. Arkasından `oluş`, `dönüşüm`, `başkalaşım` gibi konular ve aralarındaki farkları ele almakta, büyümenin ne olduğunu ve ana elementlerin (ustukusların) sayısının kaç olması gerektiğini tartışmaktadır.

    Bu konuları ele alırken İbn Sina, kendi ilmî çevresindeki ekollerin görüşlerine yer verip onları eleştirmekten de geri durmamıştır. Nitekim İslam felsefesi açısından düşünüldüğünde filozofun eleştirdiği ekoller arasında en dikkat çekeni filozofun `Bağdat Hristiyan Okulu` dediği ekoldür. Bu yönüyle felsefe tarihinde zorunlu bir diyalektik oluşturan İbn Sinâ, eserinin son kısımlarını konuyla ilgili itiraz ve şüphelerin çözümüne dair bölümlere ayırmakta son bölümde oluş-bozuluş döngüsünü ele alarak eserine son vermektedir.

  • 2. Hamur

Oluş ve Bozuluş - İbn Sina Felsefe Serisi - 9 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.