Olası Kastla Öldürme ve Yaralama Suçları

Adalet Yayınevi

İhsan Sartık

308,00 TL
283,36 TL
%8 indirim
Kazancınız
:
24,64 TL
Olası Kastla Öldürme ve Yaralama Suçları Hakkında Bilgiler
Türü: Ders Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 496
ISBN: 9786051469171
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
İhsan Sartık
İhsan Sartık
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Olası Kastla Öldürme ve Yaralama Suçları Kısa Özet

    Olası kast kavramı, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK ile mevzuatımıza girmiş olup, aradan geçen uzun süreye rağmen halen ceza hukuku uygulamasında anlatılmakta ve anlatılmakta en çok güçlük çekilen kavramlardan birisidir. Çalışmamızın temelinde, Marmara üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsündeki Yüksek Lisans` bitirme tezim olan 13.09.2013 tarihli "Yargıtay Kararları Işığında Olası Kastla Adam Öldürme Ve Adam Yaralama Suçları" isimli çalışmam olmakla beraber kitap aşamasında ise aradan geçen 3 yıllık süreç içinde tezin tamamı tüm yönleriyle gözden geçirilmiş, olası kasta ilişkin güncel içtihatlarla ve yorumları ile genişletilmiştir. Çalışmamızda özellikle, 2013 ile 2016 arasındaki Ceza Genel Kurulu Kararları ele alınarak olası kast konusu yorumlanmıştır. Bununla birlikte, istisnasız tüm dairelerin 2005 ile 2016 arasındaki olası kasta dair tüm kararları gözden geçirilerek emsal olanlara yer verilerek olası kasta dair en önemli hususlar (olası kastın hukuki esasını açıklayan teoriler, olası kastın tanımı, olası kastın unsurları, olası kastla kasten taksirle bilinçli taksirle öldürme ve yaralama ayrımları, olası kastla öldürme TCK 87/4 ayrımı, olası kastla öldürme ihmali davranışla öldürme ayrımı, olası kastla yaralama ihmali davranışla yaralama ayrımı, öldürme ve yaralama suçunda olası kastın sonuçları saik, olası kastla işlenen öldürme ve yaralama suçlarında teşebbüs iştirak içtima haksız tahrik, trafikte görevin ifası sırasında göçmen kaçakçılığında maden kazalarında olası kastla öldürme ve yaralama suçlan) Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı olarak yorumlanarak izah edilmeye çalışılmıştır.

    Yargıtay kararlarının, özellikle akademik görüşlere de yer vererek hukuki tespitler yapan, yerel mahkemeleri bağlayıcılığı olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarının, uygulamada önemli bir yer teşkil ettiği tartışmasız bir gerçektir. Ancak yerel mahkeme kararları gibi Yargıtay kararları da somut olay için geçerli olup yeni olaylar ve yeni dosyalar için ise fikir verici bilgi ve referans kaynakları olma özelliği taşımaktadırlar. Her somut olay suigeneris şartlarında değerlendirilerek, olası kasta dair tespitler yapılma zorunluluğu mevcuttur. Olası kasta dair bir çok içtihatta Yüksek Mahkemenin değerli üyeleri arasında dahi önemli görüş farklılıklarının olduğu dikkate alındığında her somut dosyada olası kastla işlendiği iddia edilen eylemlerin çok dikkatli incelenmesi gerektiği açıktır.

    Çalışmamızda, bir çok Yargıtay kararından edinilen çok değerli bilgi ve fikirlerden faydalanıldığı gibi bir çok karardaki bazı hususlarda eleştirilmiş, olası kastta büyük önem arzeden "olası kastın tanımına, unsurlarına, olası kastın ispatına, iştirak, içtima ve diğer hususlara ilişkin" öneriler sunulmaya çalışılmıştir. Olası kast kavramının anlaşılmasına ve uygulanmasına yönelik tanımların, ilkelerin tartışılması ve varılan hedefe yönelik çözüm önerilerinin somut dosyalar üzerinden önce yerel mahkemeler tarafından akabinde Yüksek Yargıtay tarafından uygulamaya yansıtılması hızlı ve adil bir uygulama birliği için büyük önem arzetmektedir. Bu çalışma ile bir yandan akademisyenlerin görüşlerine diğer yandan uygulamacıların görüşlerine yer vererek, alternatif tanım ve çözüm önerileri sunarak olası kast kavramının zihinlerde yerleşmesine küçükte olsa bir katkı sağlanabildiği takdirde çalışma nihai hedefine ulaşmış olacaktır.

  • 1. Hamur

Olası Kastla Öldürme ve Yaralama Suçları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.