sadsad x
asdasd

Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Cilt: 2

Atatürk Araştırma Merkezi

Kolektif

50,00 TL
38,50 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
11,50 TL
Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Cilt: 2 Hakkında Bilgiler
Türü: Dünya Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 625
ISBN: 9789751742452
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Cilt: 2 Kısa Özet

  Sebepleri ve gelişimi ile Dünya Tarihini derinden etkileyen 1. Dünya Savaşı, savaş sonrasında imzalanan mütâreke antlaşmaları ile de devletlerin kaderinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır.

  Osmanlı Devleti için 1. Dünya Savaşı`nı bitiren ve yurt topraklarının işgal edilme sürecini başlatan Mondros Mütârekesi, sonuçları itibarıyla, yüz yıl sonra bile, islâm Dünyası için etkisini sürdürmektedir. Osmanlı Devleti`nin dağılması neticesinde coğrafyasında yeni devletler teşekkül etmiştir. Ancak bu devletlerin sınırları içinde yaşayan halkların yaşadığı sıkıntılar bugün de devam etmekte; coğrafyanın zenginlikleri, bölge insanının yaşam hakkı hiçe sayılarak yağmalanmaktadır. Sevr`e giden yol Mondros`tan geçmektedir. Mondros`u hazırlayanlar galip devletlerdi. Hazırladıkları şartları masaya getirerek "Ya imzalayın ya da gidin" demişlerdi...

  2018 yılının Mütâreke`nin 100. yılı olması münasebetiyle Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde "Mondros Mütarekesi`nin 100. Yılı: 1. Dünya Savaşı`nın Sonu Mütârekeler ve Barış Antlaşmaları" konulu uluslararası bir sempozyum düzenlemiştir. 

  Sempozyumda mütâreke öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeleri ele almak üzere akademi dünyasından yerli ve yabancı pek çok bilim insanı tebliğleriyle sempozyuma katkı sağlamıştır. Elinizdeki bu kitap sempozyumda yer alan ve yeni bilgiler, yeni belgeler ışığında hazırlanan 46 tebliğden oluşmaktadır. Merkezimiz, sempozyum tebliğlerini bilim dünyasının ve kamuoyunun istifadesine sunmaktan onur duyar.

Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Cilt: 2 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.