Körfez Ülkeleri Savunma Harcamalarının Ekonomi Politiği

Orion Kitabevi

Ahmet Hüsrev Çelik

216,00 TL
185,76 TL
%14 indirim
Kazancınız
:
30,24 TL
Körfez Ülkeleri Savunma Harcamalarının Ekonomi Politiği Hakkında Bilgiler
Türü: Politika Siyaset
Sayfa Sayısı: 300
ISBN: 9786257294683
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Ahmet Hüsrev Çelik
Ahmet Hüsrev Çelik
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Körfez Ülkeleri Savunma Harcamalarının Ekonomi Politiği Kısa Özet

    Körfez ülkelerinin sahip oldukları enerji kaynaklarına bağlı olarak elde etmiş oldukları ekonomik güç, güvenlik ihtiyaçları nedeniyle bölgesel ve küresel aktörler ile girmiş oldukları ilişkiler, bu iki dinamik etkenin birbirleriyle olan ilişkisinin ortaya çıkardığı sonuçlar, sadece Körfez Bölgesi ile sınırlı kalmamakta, Ortadoğu Bölgesinden başlayarak küresel aktörlere kadar uzanmaktadır. Pratik bir zeminde cereyan eden bu ilişki döngüsünün, kavramsal ve kuramsal boyutları da söz konusudur.

    Bu kitapta, ilk olarak bu ilişki döngüsünün ele alınabileceği bir boyutu oluşturan ekonomi politiğin kavramlarına ve kuramsal yaklaşımlarına yer verilmiştir. Ancak ekonomi politik boyutun içerisinde uluslararası ilişkiler perspektifi daha ön planda tutulmaya çalışılmıştır. İkinci olarak Dünya genelinde savunma harcamalarının hacmi ile Ortadoğu bölgesinin bu harcamalar içerisindeki konumu tespit edilmiştir. Son olarak her bir Körfez ülkesinin savunma harcamaları verileri, Ortadoğu bölgesinin toplam savunma harcamaları içerisindeki payları, savunma harcamalarını etkileyen bölgesel sorunları, askeri kapasiteleri, savunma harcamalarının küresel ve bölgesel aktörler ile ilişkilerine etkisi incelenmiştir.

    Bu inceleme, hem Soğuk Savaşın sona erdiği hem de Birinci Körfez Savaşının yaşandığı dönemden başlayarak Arap Baharının başladığı döneme kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır.

  • 2. Hamur

Körfez Ülkeleri Savunma Harcamalarının Ekonomi Politiği Hakkında Yorumlar