sadsad x
asdasd

Gerekçeli ve Açıklamalı Kamu İhale Hukuku

Dorlion Yayınevi

Vural Şahbenderoğlu

80,00 TL
49,60 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
30,40 TL
Gerekçeli ve Açıklamalı Kamu İhale Hukuku Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 590
ISBN: 9786052492567
Kapak: Ciltsiz
Vural Şahbenderoğlu
Vural Şahbenderoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Gerekçeli ve Açıklamalı Kamu İhale Hukuku Kısa Özet

  Kamu kurum ve kuruluşlarının kamu hizmeti için gereksinim duyduğu mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmaktadır. İstekliler, idarelerin açtığı ihalelere teklif vermek suretiyle katılmaktadır. Üzerinde ihale bırakılan istekli ile idare arasında edimin ifası için imzalanan sözleşmeler 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine göre yürütülmektedir.

  Kamu ihaleleri için ihale mevzuatında öngörülen ilkelere uyulması ve etkinliğin sağlanması, ihale sürecinde yer alan kamu görevlilerin ve yüklenicilerin ihale mevzuatını iyi kavramaları ile mümkündür. Kamu İhale Kanunu ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, süreçleri uzun ve uygulaması fazlasıyla dikkat ve özveri isteyen yasal düzenlemelerdir.

  Her iki kanunun metni, genel bir çerçeve çizmekle beraber uygulamayı daha çok uygulama yönetmeliklerine ve tebliğlerle bırakmıştır. Diğer taraftan, ihale kararlarının idari bir işlem olması ve Kuruma itiraz yolu ile idari yargı yolunun açık olması; imzalanan sözleşmelerle taraflardan yüklenicilere işi sözleşmeye uygun ifa etme, idarelere de ifa edilen edimi ihale dokümanına uygun olarak teslim alma yükümlülüğünü getirmektedir. Bütün bunlar uygulayıcıların ve yüklenicilerin karşılaştıkları sorunlarda başvurabilecekleri derli toplu bir kaynak ihtiyacını doğurmaktadır.

  Bu çalışmanın amacını; Kanun kapsamındaki idareler ile yüklenicilerin ihale ve edimin ifası süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm üretmek, bu süreçleri yönetecek insan kaynaklarına rehberlik etmek; bu alanda eğitim alan üniversite öğrencilerine kaynak oluşturmak olarak belirledim. Bu amaç doğrultusunda kitabı gerekçeli, ikincil mevzuatla, kurul ve yargı kararları ile destekleyerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ve 2019 yılı değişikliklerinin getirdiği düzenlemeleri de kapsayacak şekilde açıklamalı, ihale usullerini akış süreçleriyle anlatımlı olarak hazırladım.
  Çalışmanın yararlı olmasını dilerim.

Gerekçeli ve Açıklamalı Kamu İhale Hukuku Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.