Galer’istler: 70’lerin Sanat Ortamı

Kanat Kitap

Melda Kaptana

25,00 TL
22,00 TL
%12 indirim
Kazancınız
:
3,00 TL
Galer’istler: 70’lerin Sanat Ortamı Hakkında Bilgiler
Türü: Sanat Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 279
ISBN: 9789944515115
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2008
Melda Kaptana
Melda Kaptana
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Galer’istler: 70’lerin Sanat Ortamı Kısa Özet

  Türkiye’de profesyonel sanat ortamının oluşturulmasında büyük katkıları olan, 1960’ların sonlarına doğru İstanbul’daki sayılı sanat galerilerinden birini açan Melda Kaptana, Galer’istler adlı kitabıyla o dönemleri gözler önüne seriyor.

  Daha önce Ben Bir Bizans Bahçesinde Büyüdüm adlı anı kitabında, geçmişin sanat ortamından çok sınırlı ölçüde bahseden Kaptana, eleştirmenlerin, sanat camiasının ve okurların, özellikle galeri dönemini daha ayrıntılı anlatması ricalarını kıramamış.

  Ancak Galer’istler, bir anı kitabı değil. Melda Kaptana, önsözde şöyle diyor:

  Yetmişli yıllar diye bahsettiğimiz o dönemin sanat anlayışını, sanatsever-sanatçı ilişkilerini, sanata bakış açısını yansıtan bir belgesel olması gerekiyordu. Sadece kendi gördüklerimi yazmak da eksik bir şey olacaktı. Unuttuklarımı hatırlatan dostları görünce onların yardımlarıyla başlamak daha gerçekçi ve düzgün olacak gibi geldi. Bütün galeriyi tanıyanlardan anılarını yazmalarını istemeyi düşündüm.

  Ve sonuçta, Melda Kaptana, kitap olarak basılan bir karma sergiye imza atmış: İmece yöntemiyle oluşturulan bir belgesel. Bu belgeselde, Türkiye’de sanat atmosferini yaratan pek çok imzaya, yazıları, mektupları ve resimleriyle birlikte rastlayacaksınız: Mübin Orhon, Orhan Peker, Fikret Ürgüp, Cemil Eren, Yahşi Baraz, Melike Şasa, Adalet Cimcoz, Gaye Baykal Kazancıgil, Salih Acar, Remo Gastaldi, Bülent Erbaşar, Burhan Uygur, Erdal Alantar, Candeğer Furtun, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Burhan Temel, Eşref Üren, Can Göknil, Duygu Omağ, Sitare Ağaoğlu, Devrim Erbil, Gülsün Erbil, Binay Kaya, Eren Eyüboğlu, Sezer Tansuğ, Tülin Öztürk, Mehmet Güleryüz, Turan Erol, Cihat Burak, Berna Türemen, Balkan Naci İslimyeli, Oya Katoğlu, İlhan Koman...

  İlhan Koman Vakfı ile Kanat Kitap tarafından yayımlanan Galer’istler, sanat tarihine ışık tutacak bir belge-kitap.

 • 1. Hamur

Galer’istler: 70’lerin Sanat Ortamı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.