Dünyanın En Çok Satan 20 Kitabı

Sıralama seçin
Toplam 19 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 19 ürün görüntüleniyor.

Dünyanın En Çok Satan Kitapları Nelerdir?

Kitaplar, kapaklı veya kapaksız ciltli veya ciltsiz olmak üzere sayfaların bir araya getirildiği farklı konu ve alanlarda yazılı eserlerdir. Bilim, felsefe, spor, roman, hikaye ve öykü tarzında olabilen kitaplar aynı zamanda biyografi ve otobiyografi tarzında da olabilmektedir. Dünyanın en iyi kitapları yeni veya eski tarihlerde yazılan, okuyucu sayısı fazla olan eserlerdir. Kitaplar genel olarak aşağıdaki formata uygun olmaktadır:

 • Kapak
 • Biyografi
 • İç kapak sayfası
 • Künye sayfası
 • İçindekiler
 • Kısaltmalar
 • Takdim
 • Önsöz
 • Giriş
 • Ana içerik ve bölümler
 • Sonuç
 • Ekler
 • Notlar
 • Kaynakça
 • Dizin
 • Kronoloji

Dünyanın en güzel kitapları göreceli bir kavram olabilmektedir ancak dünya genelinde en çok okunan kitapların verilerine ulaşmak mümkündür. Bu bilgilere göre dünyanın en fazla çok satan kitap yazarları aşağıda listelenmiştir.

Kitaplar genel olarak hayali konuları anlatırken aynı zamanda gerçek olayların da anlatıldığı eserler bulunabilir.

Dünyanın En Fazla Okunan Romanları Hangileridir?

Dünyanın en fazla okunan romanları ünlü yazarlar tarafından kaleme alınan eserlerden oluşmaktadır. Dünyanın en iyi romanları başlıkları altında çok sayıda önemli eser olmasına karşın pek çok kişi tarafından bilinen romanlar klasik halini almış ve sürekli olarak basımı yapılmış kitaplardır. Buna göre dünyanın en fazla okunan romanları arasında;

 • Siyah İnci: Anna Swell tarafından 1877 yılında kaleme alınan bir eserdir. Güzel bir at olarak çiftlikte büyüyen siyah bir atın hikayesinin anlatıldığı hikayede fayton ve yük atı olarak kullanılan siyah inci, ata binmeyen insanların gazabına uğradığı hikayeden oluşmaktadır.
 • Da Vinci Şifresi: 2003 yılında dünyaca ünlü yazar Dan Brown tarafından kaleme alınan eser dünyanın en çok satan romanları arasına zirveye oturan kitaplar arasında yer almaktadır. Profesör olan Robert Langdon’un iş gezisine gittiği sırada öldürülen kriptoloji uzmanının cesedi etrafında yapılan incelemelerde sır perdesi aralanmaya başlar. İpuçlarının profesörü Da Vinci, ressamın şifrelerini fark etmesini konu alır.
 • Anna Karenina: Tolstoy tarafından kalem alınan eser, 1873 yılında yazılmıştır. Rus romancılığının bir numaralı örneklerinden bir tanesi olan eser tüm zamanların en iyi romanlarından birisi olarak görülmektedir. Yazarın imkansız bir aşkı anlattığı eserinde aynı zamanda insanların meslek ve aileleri nedeniyle uğradığı adaletsizliğe ek olarak adaletin insanlar üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.

Dünyanın En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Nelerdir?

Kişisel gelişim kitapları okuyan insanların hayatlarında daha mutlu ve enerjik olmalarını sağlayan, olaylara bakış açılarının değiştiği karakter ve ruhsal olarak okuyanlara gelişim sağlayan eserler arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi kişisel gelişim kitapları okurları tarafından büyük ilgi gören ve yazılması üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen okunmaya ve basılmaya devam eden kitaplardır. Söz konusu kitaplar aşağıda listelenmiştir.

 • Düşün ve Zengin Ol: Napoleon Hill tarafından 1937 yılında kaleme alınan eser gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek kaleme alınmıştır. Hill tarafından yürütülen ve Henry Ford’tan Thomas Edison’a kadar pek çok tanınmış ismin incelendiği 25 yılın sonunda kaleme aldığı kitap okurlarına 13 adımlık formül ile yaşamın sırrını sunmaktadır.
 • Ferrari’sini Satan Bilge’yle Kaderini Keşfet: Kaderini keşfetmek isteyenler tarafından tercih edilen kaynak 1996 yılında Robin Sharma tarafından kaleme alınmıştır. Bilgelik yolunda ilerleyen bir keşişin hikayesinin anlatıldığı eserde okuyuculara kadere ve inanca uzanan yolda çok önemli ipuçları ve taktikler verilmektedir. Hayallerini yaşamak için yola çıkan insanların bu yolda yapabilecekleri, ne kadar çabaladıkları ve olaylara verdiği tepkiler ile ilgili çok sayıda formül veren kitap kişisel gelişim kitapları arasında büyük ilgi görmektedir.
 • Ufak Şeyleri Dert Etmeyin: Kitap bir seriden oluşmaktadır. Kitap serisi içerisinde huzurlu olmak, iş ve aşk hayatlarının anlatıldığı kitaplar bulunmaktadır. Her kitapta farklı konular ve örnekler ile okurlarının hayatlarını düzene sokmayı amaçlayan kaynak son yılların en fazla okunan kitapları arasında yer almaktadır. Richard Carlson tarafından kaleme alınan eserler 2006 yılında basılmış ve okurları ile buluşmuştur.

Kişisel gelişim kitapları başta genç insanlar tarafından okunması tercih edilen kaynaklardan bir tanesi olurken aynı zamanda kitapseverler tarafından ruhu iyileştirmek adına da okunan eserler arasında yer almaktadır. Yazarların uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösteren kitapların konuları okurların kişisel tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitapları okurlar tarafından tercih edilen rahatlamak, karakter ve ruhsal anlamda gelişmek için tercih edilmektedir.

Dünyanın En İyi Psikolojik Kitapları Hangileridir?

Psikoloji kitapları okurlar tarafından kişisel gelişim kitapları kadar tercih edilen eserler arasında yer alan  kitapların başında gelmektedir. Dünyanın en iyi psikoloji kitapları başlıkları pek çok farklı alanda araştırılan eserler arasında yer alırken farklı profesörlerin kitapları tercih edilmektedir. Psikoloji alanında özellikle Freud eserleri araştırılırken klasikleşen eserlerde okunanlar arasında yerini almaktadır. Aşağıda çok okunan psikoloji kitaplarından bazıları listelenmiştir.

 • Rüyaların Yorumu: Psikolojinin babası olarak kabul edilen Freud tarafından kaleme alınan kitap; her insanın en az bir kere yaşadığı, hatırladığı veya hatırlamadığı rüyalar üzerine yapılan deneysel ve düşünsel yorumları barındırmaktadır. Freud’un rüya ile ilgili görüşleri başta olmak üzere rüya görülmesine neden olan pek çok etken okurlara aktarılırken eser sayesinde rüya ile ilgili çok farklı bilgileri vermektedir.
 • İnsan Tabiatını Tanıma: Alfred Adler tarafından kaleme alınan eser yazıldığı dönemde büyük ilgi gören ve okurlar tarafından dünyanın en fazla okunan psikoloji kitapları arasında yer almasına yardımcı olmaktadır. İnsanların tabiatları, yaptıkları ve yapabilecekleri hakkında uzun yıllar çalışma yürüten Adler’in tüm bilgilerini ve görüşlerini derlediği kitabı son yılların önde gelen psikoloji kitaplarından bir tanesidir.
 • Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri: Eser, psikoloji kitabı olmasına rağmen olayları hikaye formunda anlatmaktadır. Üzerine birçok yorumun yapıldığı kitap, farklı kişilerin farklı olaylar nedeniyle yaşadığı acı ve diğer duygular psikolojik etkilere ve süreçlere ayrılarak aktarılmaktadır. Irvin D. Yalom tarafından kaleme alınan eser insanların kaygıları ve duyguları üzerine derinlemesine incelemelerde bulunarak okurlara farklı bakış açıları kazandırmaktadır.

Psikoloji kitapları arasında yapılan tercihler genel olarak geçmiş yıllarda yapılan deney ve profesörlerin yazdıkları olmasının yanında psikanalizin babası olarak kabul edilen Sigmund Freud’un eserleri büyük ilgi görmektedir.

Dünyanın En İyi Aşk Romanları Nelerdir?

Aşk romanları insanlar üzerinde bıraktığı etkiler ve duygular nedeniyle dünyanın en fazla okunan kitapları arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi aşk romanları her yıl düzenli olarak basımı yapılan klasikleşmiş kitaplara ek olarak sürekli olarak çıkan yeni kaynaklar ile de okurları mutlu etmektedir. Dünyanın önde gelen aşk romanları şunlardır:

 • Paramparça Prens: 2016 yılında Erin Watt tarafından kaleme alınan bir aşk roman serisi olan kitap aynı hikayeyi farklı konular ve şekillerde anlatmaktadır. Kitap aşk duygusunu derinlemesine incelemesi ile yayınlandığı tarihte büyük ilgi görmüş ve dünyanın en fazla okunan kitaplarından birisi haline gelmiştir. Zengin, yakışıklı ve güçlü olan umursamaz bir erkeğin aşk hayatının anlatıldığı eserde yaşanan olaylar okuyucuları kitaba bağlamaktadır.
 • Aşk ve Gurur: 1813 yılında Jane Austen tarafından kaleme alınan ve klasik haline gelen aşk romanı taşralı bir adamın kızı olan Elizabeth ile soylu Fitzwilliam arasındaki çatışmayı anlatırken çatışma zamanla aşka dönüşmektedir. Dönüşüm sırasında yaşanılan olaylar, ikilinin düşünceleri ve hayatları detaylıca incelenirken İngiliz edebiyatının en fazla okunan aşk romanlarından bir tanesi haline gelmiştir.
 • Uğultulu Tepeler - Aşk Nefrete Dönüşürse: Emiliy Bronte tarafından 1847 tarihinde kaleme alınan eser İngiliz edebiyatının sevilen ve klasikleşen aşk romanları arasında yer almaktadır. Zengin bir ailenin kızı olan Earnshaw ve aileye evlatlık olarak alınan Heatcliff’in zorlu aşk hikayelerini anlatmaktadır. Derin betimlemeler ve imkansız bir aşkı incelemesi nedeniyle klasikler arasında yer alan eser aşk romanı severler tarafından tercih edilen kitaplar arasında yer almaktadır.

Aşk üzerine eserler üreten çok sayıda yazar olmasına rağmen geçmiş dönemlerde yazılan farklı konulara sahip eserler klasikler arasında yer almaya başlamıştır. Aşk romanları farklı ülkelerinden kültür ve görüşlerinden beslenen, genel olarak imkansız aşkın incelendiği ancak sonunda bir araya gelen aşıkların hikayelerinden oluşmaktadır.

Dünyanın En İyi Fantastik Kitapları Nelerdir?

Fantastik dünyalar kitaplarda okuyucuların dikkatini çekerken klasikleşen kitapların büyük bir çoğunluğunun sinemaya uyarlanması izleyici ve okuyucu kitlesini son derece arttırmaktadır. Kitaplar fantastik dünyaları ve ütopik yapılarıyla ilgi görürken dünyanın en iyi fantastik kitapları okurlar tarafından araştırılmaktadır. Buna göre dünyanın en beğenilen fantastik kitapları şunlardır:

 • Hobbit: Tolkien tarafından 1937 yılında ilk basımı yapılan kitap olan Hobbit içerisinde barındırdığı farklı ırklar, olaylar ve dilleri ile dünyanın en fazla okunan fantastik romanlarından birisi haline gelmiştir. Dil bilimci olması nedeniyle her ırk için yeni bir dil yaratan Tolkien eserlerinin sinema filmine uyarlanması ile de büyük ilgi görmüştür.
 • Harry Potter ve Felsefe Taşı Resimli Özel Baskı: J.K. Rowling tarafından 1997 yılında kaleme alınan ejderhalar, yaratıklar ve büyü temelli olan kitap dünyanın en sevilen fantastik romanları arasında yer alırken aynı zamanda sinema filmine uyarlanmış olması da ününe ün katmaktadır. Uzun yıllardır dünyanın en beğenilen fantastik kitaplarından bir tanesidir.
 • Açlık Oyunları - 1: Suzanne Collins tarafından 2008 yılında kaleme alınan kitap distopik bir dünyada yaşayan insanların yarıştığı farklı bir evreni anlatmaktadır. İlerleyen yıllarda filmi çekilerek ekranlara gelen bir eser olmasıyla ününe ün katan eser dünyanın en fazla okunan fantastik romanları arasında yer almaktadır.

Fantastik kitaplarda yer alan canavarlar, farklı dünyalar, diller ve yaşanan olaylar kitap severlerin dikkatini çekmektedir. Dünyanın en iyi bilim kurgu kitapları kategori olarak fantastik altında bulunması ile dikkat çekmektedir. Bilim kurgu romanları da fantastik sayılmaları nedeniyle aynı kategori altında incelenmektedir.

Dünyanın En İyi Klasik Kitapları Hangileridir?

Klasik kitaplar çok eski zamanlarda yazılmalarına karşın günümüzde satış ve okunma oranları yüksek olan kitaplar olarak dikkat çekmektedir. Farklı konularda yazılabilen kitaplar döneminde görmediği ilgi ve alakayı aradan uzun yıllar geçmesi sonrasında kazanmıştır. Dünyanın en iyi klasik kitapları dünyaca ünlü tanınan yazarların eserlerinden oluşmaktadır. En iyi klasik kitaplardan bazıları şunlardır:

 • Kara Keşiş: Anton Çehov tarafından 1894 yılında kaleme alınan eser felsefi öyküdür. Yazarın eserinde dahilik ve delilik arasındaki ince çizgiyi anlattığı kitap Korvin adındaki vasat bilim adamının kendini tanrının seçilmiş kullarından birisi olarak görmesi ile başlar. Öykü genel olarak mistisizm ile ilişkilendirilmektedir.
 • Küçük Prens: Eser, her okuyanın tekrar tekrar okuduğu kitap Antoine de Saint-Exupery tarafından 1943 yılında yazılmıştır. Eser içerisinde barındırdığı duygu yoğunluğu ve her okuyanın farklı şeyler anlaması nedeniyle tekrar tekrar okunan bir eser ortaya çıkarırken dünya çapında büyük bir ilgi gören eser uçağı Sahra çölüne düşen bir pilotun başka bir evrenden gelen küçük prensle arasında geçen olaylar ve diyaloglar anlatılmaktadır.
 • 1984: George Orwell tarafından kaleme alınan eser distopik bir dünyada geçmektedir. 1949 yılında yazılmasına karşın halen günümüz dünyasından büyük örnekler barındıran eser her okuyanda farklı duyguları uyandıran eserler arasında yerini almaktadır. Bazı olaylar ve gelişimlere karşı uyarılarda bulunulan Orwell’in eseri teknoloji, siyasi ve politika alanında gelişmesine rağmen insanlığını kaybetmiş bir toplumu konu edinmektedir.

Dünya klasiği haline gelen eserler farklı yıllarda ki baskıları ile farklılık göstermektedir. Ancak klasik kitaplar farklı baskı olsa da geniş bir okuyucu kitlesinden oluşmaktadır. Bir eserin klasik olabilmesi için tekrar tekrar okunsa bile her defasında aynı duygusal yoğunluğu vermesi gerekmektedir.

Dünyanın En İyi 10 Kitabı Hangileridir?

Dünya tarihinde sayısız kitap basımı yapılmasına karşın bazı eserler dünyanın en iyi kitapları olarak görülmektedir. Gerek eleştirmenler gerekse okuyucular tarafından sürekli olumlu yorum alan ve eleştirilerden tam not alan kitaplar dünyanın en iyi 10 kitabı arasında yer alabilir. Buna göre dünyanın en iyi kitapları arasından 10 tanesi şu şekildedir:

 

 • Yüzyıllık Yalnızlık: Gerçeklik temeline dayanan kitap 1967 yılında Gabriel Garcia Marquez tarafından kaleme alınmıştır. 1982 yılında Nobel Barış ödülü alan yazarın eseri Buenia ailesine yapılan bir büyü sonucunda akraba evliliği ve yüzyıl süren lanet konu alınmaktadır. Yapılan akraba evliliği nedeniyle domuz kuyruklu olan aile üyelerinin üzerinden lanetin kalkması için tüm ailenin ölmesi gerekmektedir.
 • Gülün Adı: Ortaçağ İtalya’sında geçen kitapta Papa ve İmparator arasındaki yönetici atama savaşları konu edinmektedir. Hristiyan topluluklar ve tarikatlar arasında yaşanan fikir ayrılıkları, cinayetleri anlatan kitap polisiye bir öykü olarak dikkat çekerken dünya klasikleri arasında yerini almış bir eserdir.
 • Yüzbaşının Kızı: Aleksandr Puşkin tarafından 1836 yılında kaleme alınan eser Yemelyan Pugaçov ayaklanması sırasında Rus subay ve kale komutanının kızı arasında geçene duygusal ilişkiyi konu almaktadır. Aşk romanları arasında klasik haline gelen eser aynı zamanda dünya klasikleri arasında da ilgi görmektedir.
 • Alacakaranlık: Fantastik bir dünyada geçen eser Stephenie Meyer tarafından kaleme alınmıştır. Kurt adamlar ve vampirlerin olduğu bir dünyada kurt adam kabilesinin başına geçmesi beklenen erkek ile vampirler arasında sözü geçen bir erkeğin fani olan bir kadına aşık olmaları, aralarında geçen savaşlar ve faninin vampir olma sürecinin anlatıldığı klasik kitap sinema filmi olarak uyarlanması sonrasında herkes tarafından bilinen serilerden birisi haline gelmiştir.
 • Lolita: Cinsel tutkunun klasikleri arasında yer alan eser, soylu bir ailenin oğlu olan Nabokov’un Lolita’sını anlatmaktadır. Ustaca yapılan betimlemeler ve duygu yükü nedeniyle klasik haline gelen Lolita, Rus eserleri arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Heidi: Çocuk kitabı olan Heidi Johanna Spyri tarafından kaleme alınmıştır. Dedesi ile köy evinde yaşayan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı eserde ketum ve yalnız yaşamaya alışmış dedenin torununa karşı beslediği saf ve derin sevgi ön planda olurken küçük kız çocuğunun dedesine olan sevgisi ön planda tutulmaktadır.
 • Simyacı: Paulo Coelho tarafından kaleme alınan eser 1996 yılından beri Türkiye’de satışı yapılan ve sevilen klasikler arasında yer almaktadır. Mevlana’nın Mesnevi’sinde bulunan küçük bir hikaye üzerine yazılan eser İspanya’dan Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü Santiago’nun masalsı hikayesini anlatmaktadır.
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar: Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan eser Holden isimli çocuğun okuldan atılması ile başlamaktadır. Lisede okuyan Holden’in okuldan atılması sonrasında yaşadıkları duyguları ile birlikte detaylı olarak kitap severlere sunulurken eser dünya klasikleri arasında yer almaktadır.
 • Hobbit

Dünyanın en iyi kitapları arasında yer alan kitaplar dünyanın en iyi macera kitapları olabilirken aynı zamanda farklı konu ve tarzlarda da olabilir. Dünyanın en iyi öykü kitapları örnekleri de en iyi 10 kitap arasında yer alabilirken aynı zamanda serilerde en iyi kitaplar listesinde yer alabilir. Belli başlı yazarların kitap serileri dünyanın en iyi kitapları olarak görülmesine karşın bir kitabın dünyanın en iyisi listesine girebilmesi için çok sayıda eleştirmen tarafından incelenmesi ve oylanması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.