Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler

Seta Yayınları

Mehmet Zahit Sobacı

13,89 TL
10,00 TL
%28 indirim
Kazancınız
:
3,89 TL
Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler Hakkında Bilgiler
Türü: Siyaset Bilimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 88
ISBN: 9786054023707
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Mehmet Zahit Sobacı
Mehmet Zahit Sobacı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler Kısa Özet

    Başkanlık sistemlerinde yerel yönetimlerin konumu Türkiye’de devam eden hükümet sistemi tartışmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu raporun amacı, başkanlık sistemlerinde yerel yönetimlerin nasıl düzenlendiğini seçilen ülke örnekleri üzerinden inceleyerek karşılaştırmalı bir yöntemle ortaya koymaktır.

    Rapor kapsamında incelenen ülkeler belirli kriterlere göre seçilmiştir. Bu ülkeler arasında üniter yapılı başkanlık sistemlerine örnek olarak Endonezya, Güney Kore ve Şili; federal yapılı başkanlık sistemlerine örnek olarak ABD ve Brezilya alınmıştır. Ülkelerin analizinde *yerel yönetimlere ilişkin anayasal ve yasal arka plan*, *yerel yönetimlerin türleri*, *yerel yönetimlerin görevleri*, *yerel yönetimlerin organları*, *yerel demokrasi uygulamaları*, *yerel yönetimlerin denetimi* ve *yerel yönetimlerin mali yapısı*ndan oluşan yedi temel kriter kullanılmış ve tüm ülkeler aynı kriterlerle değerlendirilmiştir.

    Bu raporda, üniter başkanlık ve federal başkanlık sistemlerine dayalı olarak örgütlenmiş olan ülkelerin kendi tarihsel tecrübeleri, anayasal ve hukuki düzenlemeleri, politik, kültürel ve ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklere sahip olan yerel yönetim modelleri inşa ettikleri ve yine bu doğrultuda yerel yönetim reformu gerçekleştirdikleri tespit edilmektedir.

  • 1. Hamur

Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.