sadsad x
asdasd

Adalet Cimcoz Bir Yaşamöyküsü Denemesi

Yapı Kredi Yayınları
25,00 TL
16,00 TL
%36 indirim
Adalet Cimcoz Bir Yaşamöyküsü Denemesi Hakkında Bilgiler
Türü: Fotoğraf, Sinema, Tiyatro Kitapları
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9789750802157
Kapak: Ciltsiz
Mine Söğüt
Mine Söğüt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Adalet Cimcoz Bir Yaşamöyküsü Denemesi Kısa Özet

    Onu, kah Türkan Şoray’ın, kah Filiz Akın’ın sesi olarak tanıdık. Buğuluydu, özeldi. *Dublaj kraliçesi* olarak anıldı. Lorel-Hardy’ye sesiyle hayat veren Ferdi Tayfur’un kız kardeşiydi. Oyuncu değildi, ama sesiyle canlandırmıştı beyazperdenin ünlülerini. Türkiye’nin beş yıl boyunca yaşamayı başarmış ilk özel galerisinin, Maya’nın kurucusu ve sahibesiydi. Dönemin tüm sanatçılarının yakın dostuydu. Sanatçı değildi ama bir dönem plastik sanatlar onunla anıldı.

    Kafka’nın Milena’ya Mektuplar’ını dilimize çevirdi, en iyi çevirmen ödülü aldı. Brecht’in Sezuan’ın İyi İnsanı onun sözcükleriyle sahnede hayat buldu. Yazar değildi ama çevirilerindeki Türkçe, okuyanı büyülüyordu. Türkiye’nin ilk dedikodu yazarlarındandı. Hafta, Salon, Tasvir, Aydede, Tef gibi dergilerde sözünü sakınmayan yazılar yazdı. Kim, kimle, nerede, ne yaptıysa onun dilinden kaçmadı. Köşesinin adı *Fitne Fücur*du.

    60 yaşında kanserden öldü, ardında kalanlar savruldu, dağıldı. Mine Söğüt uzun bir yolculuk sonrası dağılmışlardan toplayabildiklerini bir araya getirdi ve dostlarının *Ada* dediği Adalet Cimcoz’un yaşamöyküsü üzerine uzun bir *deneme* yazdı.

Adalet Cimcoz Bir Yaşamöyküsü Denemesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.