6-sinif-ortaokul-kitaplari.jpg (67 KB)

6. Sınıf Ortaokul Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 1301 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


1 2 3 ... 5 ... 8 ... 14
Toplam 1301 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 5 ... 8 ... 14

6. Sınıf Test Kitaplarının Özellikleri Nelerdir?

 • 6. sınıf test kitapları ortaokul müfredatına uygun olarak hazırlanmaktadır. Okul derslerinin pekiştirilmesi ve gelecek sınavlara en iyi şekilde hazırlanılmasına yardımcı olmak, bu kitapların temel hedefleridir. Bu hedeflerin doğrultusunda çözümlü test kitapları, çözümlerde küçük ipuçları vermektedir. Deneme sınavlarının ise temel amacı zaman yönetiminin sağlanması ve tüm soru tiplerinin bir arada gösterilmesini hedeflemektedir. Bu bakımdan deneme kitapları, genelde tüm konuları bir arada işlemektedir. Diğerlerinde ise testler konulara göre ayrılmaktadır.

Ortaokulda Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Denemek çözmek; ortaokul ders çalışma yöntemlerinden en verimli olandır. Öğrencilerin derse adapte olmasına yardımcı olmaktadır. Test çözmek ve konu anlatımlı kitaplarla okul derslerini pekiştirmek başarıyı artırmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda yaz aylarını da verimli değerlendirmek için tatil kitapları hazırlanmaktadır. Tatil kitapları bir önceki seneyi tekrar etmek ve sonraki seneye hazırlık yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Verimliliği artırmak için gerekli yöntemler aşağıda listelenmiştir.

 • Zaman Yönetimi: Öncelikle ders çalışırken zamanı yönetmek çok önemlidir. Çalışma tarzını kurarak zihinsel çaba harcamak ve zaman belirlemek verimliliği artırmaktadı
 • Stresi Yönetimi: Stresi yönetebilmek ve derslere düzenli çalışmak, zihinsel aktivitelerinizi güçlendirmeyi sağlamaktadır. Sağlıklı ve stresten uzak bir zihinle kaliteli bir şekilde ders çalışılabilmektedir.
 • Program yapmak: Doğru bir program sonucunda istenilen hedefe ulaşılabilmektedir. Hedeflere ulaşılacak yolu çizmek programlara uyarken motivasyon sağlamaktadı
 • Hızı ayarlamak: Hızı ayarlayarak ders çalışma süresi belirlenebilmektedir. Bu sayede sıkılmadan dersler için gereken vakit ayrılabilmektedir.
 • Yeterli Uyku: Yeterli bir şekilde uyumak, sorulara daha dikkatli yaklaşmayı sağlamaktadır. Bu sayede ders çalışmadan önce sakin kalınabilmektedir.
 • Odaklanmak: Konulara odaklanmak için çalışmadan önce zihni meşgul eden konulardan uzak durulmalıdır.
 • Elektronik Eşyaları Uzak Tutmak: Etrafta telefon, televizyon, bilgisayar gibi eşyalar bulunduğu zaman dikkat sürekli gelen bildirimlere takılabilmektedir. Etrafın düzenli olması, dikkati arttırmaya yardımcı olmaktadı
 • Ders Çalışma Alanı: Ders çalışılan alanın sessiz olması, kontrolü arttırmayı sağlamaktadır.

6. Sınıf Ders Kitapları ve Konu Başlıkları Nelerdir?

 • 6. sınıfta Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri işlenmektedir. Bu derslere özel kitapların konuları aşağıda listelenmiştir.
 • Türkçe: Konular daha çok okuduğunu anlamaya yöneliktir. İkinci önemli konu ise dil bilgisidir. Bununla birlikte metin türleri öğrencilere tanıtılmaktadır. Türkçe ders kitaplarında aşağıdaki konular işlenmektedir:
 1. Biçim ve Yapı Bilgisi
 2. Sözcükte Anlam
 3. Cümlede Anlam
 4. Paragrafta Anlam
 5. Zamirler
 6. Bağlaç - Edat - Ünlem
 7. Yazım Kuralları
 8. Noktalama İşaretleri
 9. Parçada ve Paragrafta Anlam
 10. Giriş, Gelişme ve Sonuç
 11. Parça Oluşturma ve Tamamlama
 12. Metin Türleri
 13. Hikaye Unsurları
 14. Metin Karşılaştırma
 15. Dil ve Anlatım Özellikleri
 16. Söz Sanatları
 17. Şiirde Ahenk ve Unsurlar
 • Matematik: Matematik ders kitaplarında daha çok işlem bilgisine, problem çözme becerisine ve muhakeme yeteneğine odaklanılmaktadır. 6. sınıf matematik kitapları konuları şöyledir:
 1. Doğal Sayılar
 2. Çarpanlar
 3. Kümeler
 4. Tam Sayılar
 5. Kesirli İşlemler
 6. Ondalıklı Sayılar
 7. Oran Orantı
 8. Cebirsel İfadeler
 9. Açılar
 10. Alan Ölçme
 11. Geometrik Cisimler
 12. Sıvı Ölçme
 • Fen Bilgisi: Fen bilgisi bu sınıfla birlikte giderek zorlaşmaya başlamaktadır. Temel bir ayrım yapılamaza da fizik, kimya ve biyoloji derslerinin temelleri 6. sınıfla birlikte başlamaktadır. Kitaplardaki testler aşağıdaki konuları işlemektedir:.
 1. Güneş Sistemi ve Tutulmalar
 2. Vücudumuzdaki Sistemler
 3. Kuvvet ve Hareket
 4. Madde ve Isı 1
 5. Madde ve Isı 2
 6. Vücudumuzdaki Sistemler 2
 7. Elektriğin İletimi
 • Sosyal Bilgiler: Bu derste de coğrafya ve tarih bilgisinin temelleri atılmaktadır. Tarihe yolculuk konusuyla tarih bilimi başlamaktadır. Yeryüzünde yaşam konusu ise coğrafyanın başlangıcıdır. Ders kitaplarındaki konular aşağıda listelenmiştir.
 1. Biz ve Değerlerimiz
 2. Tarihte Yolculuk
 3. Yeryüzünde Yaşam
 4. Bilim ve Teknoloji 1
 5. Bilim ve Teknoloji 2
 6. Üretiyorum ve Tüketiyorum
 7. Yönetime Katılıyorum
 8. Uluslararası İlişkiler

6. Sınıf Kitap Çeşitleri Nelerdir?

 • 6. sınıf kitapları; birkaç farklı kategoride hazırlanmaktadır. Tüm kitapların hedefi konuların daha iyi öğrenilmesini sağlamaktadır. Aşağıdaki kategorilerin her birinde konuyu çekiştirmeyi sağlayan testler bulunmaktadır. Çözülemeyen sorunlar için testlerle birlikte cevaplarda verilmektedir. Bu kitaplardaki kategoriler şöyledir;
 • Konu Anlatımlı Kitap: Konu anlatımlı kitaplar, altıncı sınıfı tekrar etmeyi sağlamaktadır. Yedinci sınıfa geçerken veya sene boyunca okul sınavlarına çalışırken konu anlatımlarından çalışılabilmektedir.
 • Soru Bankası Kitapları: Soru bankaları, konuları öğrendikten sonra pekiştirmeyi sağlamaktadır. Konuların üzerinden geçmek ve sınava hazırlık yapmak amacıyla soru tipleri incelenebilmektedir.
 • Deneme Sınavları: Çoklu deneme sınavları, konuları öğrenip soru çözdükten sonra kendini denemek isteyen öğrenciler için hazırlanmaktadır.
 • Tatil Kitapları: Tatil kitapları 5’ten 6’ya geçen veya 6’dan 7’ye geçenler için farklı şekillerde hazırlanmaktadır.
 • Hazırlık Kitapları: 6. Sınıfa geçmeden önce çözülen hazırlık kitapları, bir önceki sınıfı tekrar etmeyi ve sonraki sınıfa etkili şekilde hazırlanmayı sağlamaktadır.
 • Okula Yardımcı Kitaplar: sınıfa hazırlık test kitapları ve okula yardımcı kitaplar, çocukların zamanını verimli geçirmesini ve yüksek notlar almasını sağlamaktadır.

6. Sınıf Çalışma Kitaplarının İçerikleri Nasıl Olur?

 • 6. sınıf çalışma kitapları konulara göre özetler, soru çözümleri veya sadece testler halinde hazırlanmaktadır. Bu kitaplara örnekler şöyledir;
 • Sınıf Tüm Dersler Konu Anlatımlı 6. sınıf test kitapları önerileri arasında yer alan bu kitap, içerisinde tüm derslere ait konu özetleri bulundurmaktadır.
 • Sınıf Matemito Akıllı Matematik Atölyem: 6. Sınıf matematik soru bankası arayanlar için, pekiştirici ve sayısal zekayı geliştirici olan bu kitap içerisinde pek çok çözümlü örnek ve soru tipi bulunmaktadır. Okula yardımcı nitelikteki eser, konu anlatımına sahiptir.
 • Sınıf Tüm Dersler Soru Gezegeni: 501 sayfadan oluşan tüm dersler soru bankası, içerisinde pek çok soru tipi bulundurmaktadır. Soru tipi çeşitliliği, analizli sorular, değerlendirme testleri öğrencilerin tekrar yapmasına olanak tanımaktadır.
 • Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası: 400 sayfadan oluşan kitapta kısa özetli pek çok soru bulunmaktadır.
 • sınıf test kitapları tüm dersler soru bankası: Konu anlatımlı soru bankası, Youtube çözümleriyle öğrencilere pratik çözümler sunmaktadır. Akıllı tahta uyumlu, okula yardımcı olan kitap; okul hayatında sıkıntı çeken öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.
 • Sınıf Fasiküllü 6 Deneme Sınavı : 6.sınıf konu anlatımlı test kitapları ve konu anlatımlarını incelemenin ardından öğrencilerin kendini denemesine ve zaman yönetimini gerçekleştirmesine katkı sağlamaktadır.

6. Sınıf Konu Anlatımlı Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Her ders için farklı konu anlatımlı kitaplar bulunmaktadır. Bu kitapların özellikleri şöyledir;

 • sınıf fen bilimleri test kitapları çözümlü örneklere sahiptir. Özet şeklindeki konu anlatımı ve örnek sorularıyla öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Öğrencilerin Fen alanında kendini geliştirmesini sağlayarak 6. sınıf sosyal bilgiler test kitapları sözel zekasını kuvvetlendirmek isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. İçerisinde yer alan sorular coğrafya ve tarih derslerini anlamayı ve pekiştirmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Sınıf Türkçe soru bankası kitapları içerisinde yer alan paragraf ve dil bilgisi kitaplarıyla öğrencilerin anlama yetilerini geliştirmesini sağlamaktadır.
 • Sınıf İngilizce kitapları, İngilizce öğrenmeye ilgi duyan veya zorlanan öğrenciler için hazırlanmaktadır. Konu anlatımlı ve soru bankası şeklinde farklı İngilizce kitaplar yayımlanmaktadır.
 • Matematik 6. Sınıf soru bankaları, sayısal zekasını artırmak isteyenler ve matematikte zorlananlar için hazırlanmaktadı Sayısal zekası kuvvetli olan çocuklar için farklı seviyelerde soru bankaları bulunmaktadır.

6. Sınıf Kitap Setleri Hangileridir?

 • 6. sınıf test kitapları set halinde veya tek tek satın alınabilmektedir. Öğrencilerin 5’ten 6’ya geçerken veya 6.sınıf sürecinde kullanacakları birçok kitap bulunmaktadır. 6. sınıf test kitapları matematik, Türkçe, İngilizce, Fen gibi derslerden oluşur. Aşağıda en çok tercih edilen kitap setleri verilmiştir.
 • 5’ten 6’ya Hazırlık Seti : Yaz tatilini verimli geçirmek isteyen öğrencilere kolaylık sağlayan kitap seti, 5.sınıfın yaz tatilinde çözülmelidir. İçerisinde yer alan konular MEB müfredatına uygundur. 5. Sınıfın konu tekrarı ve 6. sınıfa hazırlık amacıyla kullanılmaktadı Sözel ve sayısal konular yer alır.
 • Sınıf PYBS Bursluluk Sınavı Fasiküllü 5 Deneme Sınavı: 8 sayfadan oluşan kitap, bursluluk sınavına hazırlananlar için yayımlanmaktadır. İçerisinde altıncı sınıftaki konulara ait deneme soruları yer almaktadır.
 • Sınıf Yaz Eğitim Kampı Tatil Kitabı: 192 sayfadan oluşan kitap, üç farklı yayınevi tarafından hazırlanmıştır. Kısa özetler halinde altıncı sınıf derslerini tekrar etmek isteyenlere kolaylık sağlamaktadır.
 • Sınıf 5’li Deneme: Sözel bölümde yer alan denemelerde 20 Türkçe, 10 Sosyal Bilimler, 10 Din Kültürü, 10 İngilizce sorusu bulunmaktadır. Sayısal bölümde ise 20 matematik, 20 Fen olmak üzere 40 soru yer almaktadır. Sorular tamamen MEB müfredatına uygun olacak şekilde yeni öğretim yılına uygundur.

6. Sınıf Çalışma Kitabı Tavsiyeleri Nelerdir?

 • 6. sınıf soru kitapları ve çözümlü örnekleri, sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkabilecek tüm soru tiplerini içermektedir. Her ders için hazırlanan ve en çok tavsiye edilen kitaplar şöyledir;
 • Sınıf Fen Bilimleri Dinamo Soru Bankası: 236 sayfadan oluşan kitap, Fen ve Teknoloji derslerinde öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Kısa özetleriyle konuları tekrar etmeyi kolaylaştırmaktadır. 6 sınıf deneme test kitapları, konu tekrarı yapılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sınıf Fen Bilimleri Soru Bankası : 160 sayfadan oluşan eser, Fen bilimleri konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrencilere kolaydan zora sorular sunmaktadır.
 • Sınıf 600 Soruda İlk Dönem Tekrarı: Kısa özetlere sahip 600 sorudan oluşan ve yılın ilk dönemini tekrar etmeyi sağlayan kaynak, öğrencilere Fen derslerinde kolaylık sağlamaktadır.
 • sınıf din test kitabı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine hazırlanmak, soru çözmek ve konuları tekrar etmek için müfredata uygun şekilde hazırlanmaktadır.
 • Sınıf Taktikli Sayısal Soru Bankası: 144 sayfadan oluşan soru bankası, içerisinde sayısal zekayı kuvvetlendirecek sorular içermektedir.
 • Sınıf Taktikli Sözel Soru Bankası: 208 sayfadan oluşan soru bankası, çözemediğiniz soruların çözümlerine erişmenizi sağlamaktadır. TATS aracılığıyla çözüm yöntemleri incelenebilmekte ve testlerin çözümleri öğrenilerek konu eksiği tamamlanabilmektedir. Eğitim programlama sistemi, küçük adımlarla belirli sürede kitabı bitirmeyi sağlamaktadır.
 • Sınıf Türkçe Soru Bankası: Paragraf ve dil bilgisi konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için hazırlanmaktadır.
 • Sınıf Tüm Dersler Yaprak Test Çek Kopar : Çek kopar yaprak testleri, kolaylıkla sayfadan ayrılarak taşınabilmektedir.
 • Sınıf Paragraf Soru Bankası: Kısa özetleriyle hap bilgiler veren soru bankası, Türkçe paragraf sorularını çözmeyi kolaylaştırmaktadır. Öğrenci başarı izleme ve araştırma sınavı için ilk ve tek kaynaktır. MEB müfredatı ile uyumludur.
 • Sınıflara Destek Türkçe Paragraf Soru Bankası: 114 sayfadan oluşan kaynak, Türkçe sorularını içermektedir.
 • Sınıf PYBS Bursluluk Sınavı Konu Anlatımlı Soru Bankası: 432 sayfadan oluşan kaynak, kısa özetleri ve soruları ile öğrencilerin bursluluk sınavına hazırlanmasına katkı sağlamaktadır.
 • Sınıf Türkçe Okula Yardımcı Öğreten Defter: Türkçe derslerinde okula yardımcı nitelikte olan kaynak, defter şeklindedir.
 • Sınıf VIP Matematik Soru Bankası: 462 sayfadan oluşan yardımcı kaynak, okul derslerinde öğrencilere destek olmaktadır. Okul derslerinize hazırlık yaparken yardımcı kaynak, kolaylık sağlamaktadır.
 • Sınıf Matematik Dinamo Soru Bankası: 192 sayfadan oluşan soru bankası kullanılarak konu özetleri incelenebilir.

6 sınıf en zor test kitapları, konuları daha iyi pekiştirmeye yardımcı olmak için kolay sorulardan başlamakta ve adım adım zorlaşan konuları içermektedir.

Derslere Göre Ortaokul Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

MEB müfredatına uyumlu, okula yardımcı, destekleyici pek çok kitap bulunur. Kitaplar içerisinde tüm dersleri bulundurmaktadır. İster ayrı ayrı ister tüm dersler kitabı olarak satın alınabilmektedir. İngilizce gibi dil gelişimi sağlamak isteyenlere, İngilizce çalışma kitapları hazırlanmaktadır. Matematik gibi sayısal dersler için ise sayısal ders kaynakları bulunmaktadır. 6. sınıf en çok satan test kitapları şöyledir;

 • Bilfen 6.Sınıf Fen Bilimleri Pro&Test Soru Bankası: Fen ve Teknoloji sorularını çözmek isteyenler için zorlu sorulara sahip kitap önerilmektedir.
 • Sınıf Ahead With English Practice Book Team ELT Publishing: İngilizce öğrenimini kolaylaştırmak, sorularla tekrar sağlamak amacıyla öğrencilere tavsiye edilmektedir. İngilizce çalışmak ve dil öğrenimini geliştirmek için çözümlü kitapları idealdir.
 • Çanta 6.Sınıf Öğreten Defter Fen Bilimleri: Fen ve Teknoloji derslerini ders sırasında öğrenmek için ayrı bir defter kullanılmasına gerek kalmamaktadır.
 • Bilfen 6.Sınıf Türkçe Pro&Test Soru Bankası: Kısa özetlere yer verilen kitap, konuları kısaca tekrar edip soru çözümü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Türkçe sorularını çözmek ve yetenekleri geliştirmek için kullanılabilmektedir.
 • Sınıf More & More Englısh Practıce Book + Dıctıonary + Skılls Book Kurmay Yayınları: Ortaokulda İngilizceyi geliştirmek, derslere iyi bir şekilde hazırlanmak için kullanılabilmektedir. Dil öğrenimini kolaylaştıran ve pratik yapmayı sağlayan kitap, okul sınavlarında da başarılı olmaya yardımcı olmaktadır.
 • Sınıf Matematik Soru Bankası :138 sayfadan oluşan soru bankası, matematik konularında sıkıntı yaşayan ve derslere daha iyi hazırlanmak isteyenlere kolaylık sağlamaktadır. Kısa özetleriyle ortaokul öğrencilerini desteklemektedir.

Ortaokul Öğrencileri İçin Okuma Kitabı Önerileri Nelerdir?

Eğitim ve okula yardımcı kitapların yanı sıra okuma kitapları da bulunmaktadır. Çocukların kendini ifade etmesi, okumayı sevmesi amacıyla hikaye ve romanlar okunabilmektedir. Kitap okumak çocukların kendini tanımasına ve çevresine yaklaşımına katkı sağlamaktadır. 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan kitaplar, öğrencilerin hayata bakış açısını belirlemesine katkı sağlamaktadır. İnsan ilişkilerini kuvvetlendirerek empati yeteneği kazanmasını yardımcı olmaktadır.

 • Jules Verne 80 Günde Devri Alem: Modern çağa ilham olan eserlerden biri de 80 Günde Devri Alem’dir. Eser, dünyaya ve kültürlere ait izler taşımaktadır.
 • Victor Hugo- Sefiller: Toplumsal adalet ve dayanışma ruhunu anlatan kitaptır.
 • John Boyne - Çizgili Pijamalı Çocuk: Filme de uyarlanan kitap, bir Nazi kampında yaşayan iki farklı çocuğu anlatmaktadır.
 • Jack London- Beyaz Diş: Bir yavru kurdun hikayesini anlatan eser, okurken eğlendirmekte ve okumayı sevdirmektedir.
 • Azra Erhat- Troya Masalı: Ortaokuldaki çocukların okuması gereken eserlerden biri de Troya Masalı’dır. Çocuklara dünya tarihini anlatan eser, filme de konu olmuştur.
 • Alice Harikalar Diyarında: Filmiyle eğlendiren kitap, çocukların hayal dünyasını genişletmeyi sağlamaktadır. Farklı dünyaları hayal etmesine katkıda bulunmaktadı
 • Son Adanın Çocukları: Zülfü Livaneli’ye ait olan eser, çocukların hayal dünyasını genişletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Roald Dahl- Matilda: Yüksek zekaya sahip bir çocuğun ailesine ders vermeye kalkışmasını anlatan eser, okunması gereken ortaokul kitapları arasında yer almaktadır.
 • Pal Sokağı Çocukları: Oyun sahalarını zengin çocuklardan koruyan yoksul çocukları anlatan eser, büyük oranda beğeni kazanmıştır.
Daha fazla bilgi